گزارش فعالیت هیئت مدیره چیست و شامل چه اطلاعاتی میشود؟ + جزئیات کامل

0 18

[ad_1]

گزارش فعالیت هیئت مدیره چیست و شامل چه اطلاعاتی میشود؟ – آربی سیگنال

اگر برای شرکت در مجمع سالیانه شرکتی مردد هستید، بهتر است هر چه سریعتر گزارش فعالیت هیئت مدیره شرکت مورد نظر خود را بررسی کنید. در این گزارش اطلاعات مهمی از جمله موضوع فعالیت شرکت، روند قیمت سهم، نمودار سازمان و… درج می‌شود که بررسی آن‌ها باعث تصمیم‌گیری دقیق‌تر شما خواهد شد. اما گزارش فعالیت هیئت مدیره چیست و چگونه می‌توان آن را تحلیل کرد؟ در این مقاله به بررسی گزارش فعالیت هیئت مدیره و تاثیر آن در کیفیت تحلیل افراد برای سرمایه گذاری در بورس پرداخته‌ایم.

گزارش فعالیت هیئت مدیره چه ویژگی‌هایی دارد؟

گزارش فعالیت هیئت مدیره گزارشی است که آخر هر سال مالی و هم‌زمان با انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده ۱۲ ماهه، در سامانه کدال منتشر شده و اهمیت زیادی میان تحلیل‌گران بازار سرمایه دارد. 

 

مقاله پیشنهادی: تفاوت صورت مالی حسابرسی شده و حسابرسی نشده

 

در این گزارش اطلاعات مهمی در رابطه با فعالیت یک سال گذشته شرکت ارائه می‌شود که در ذیل این موارد بیان شده است: 

  • وضعیت درآمدی و هزینه،
  • فعالیت‌های در دست اجرا،
  • برنامه‌های آتی،
  • چشم‌انداز صنعتی که شرکت در آن فعالیت می‌کند،
  • جایگاهش در آن صنعت،
  • فرصت‌ها و تهدیدهای پیش‌روی شرکت،
  • و… 

فراموش نکنید که گزارش فعالیت هیئت مدیره در شرکت‌های مختلف بسته به صنعتی که در آن مشغول  به فعالیت هستند، متفاوت بوده؛ اما چارچوب کلی ارائه این گزارش‌ها یکسان است. برای دریافت این گزارش کافی است به سایت کدال مراجعه کرده و از قسمت نوع اطلاعیه، گزینه گزارش فعالیت هیئت مدیره را انتخاب و روی گزینه جستجو کلیک کنید.

 

مقاله پیشنهادی: آشنایی با کدال

 

نمونه گزارش فعالیت هیئت مدیره

گزارش هیئت مدیره شرکت‌ها در مقایسه با سایر گزارش‌های مالی تفاوت‌های مشخصی دارد. در تصویر زیر نمونه‌ای از یک گزارش هیئت مدیره که برای شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با نماد حکشتی است را مشاهده می‌کند.

 

گزارش هیئت مدیره حکشتی

 

با مشاهده گزارش فعالیت هیئت مدیره متوجه خواهید شد در بخش اول گزارش فعالیت هیئت مدیره، اطلاعات مربوط به تاریخچه فعالیت شرکت مثل تاریخ تأسیس و تاریخ پذیرفته شدن آن در بورس نوشته شده است. 

نمونه گزارش فعالیت هیئت مدیره حکشتی

در بخش بعدی، معمولا وضعیت شرکت در صنعتی که در آن مشغول فعالیت است، بررسی می‌شود؛ به عنوان مثال شرکت‌های تولیدی گزارش کاملی از وضعیت صنعت، جایگاه شرکت در بازار داخل، خاورمیانه و جهان تهیه می‌کنند که این اطلاعات دید خوبی از عملکرد شرکت به استفاده‌کنندگان می‌دهد؛ علاوه بر این انواع محصولات شرکت و میزان تولید و فروش آن در دوره‌های گذشته هم بررسی می‌شود. برای مثال در تصویر زیر که بخشی از فهرست گزارش فعالیت هیئت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد فملی است می‌توانید اطلاعات مربوطه را مشاهده می‌کنید.

گزارش فعالیت هیئت مدیره با نماد فملی

 

همانطور که در تصویر زیر نیز مشاهده می‌کنید، اطلاعات مربوط به اقلام تولیدی شرکت به همراه سهم بازار داخل و صادرات نشان داده شده است.

اطلاعات گزارش فعالیت هیئت مدیره

 

قسمت سرمایه و ترکیب سهامداران

به غیر از موارد گفته شده، یکی از بخش‌های مهم گزارش فعالیت هیئت‌مدیره، بخش سرمایه و ترکیب سهام‌داران است و در آن لیست سهامداران عمده شرکت و درصد مالکیت آن‌ها اعلام می‌شود؛ همچنین در این بخش گزارش کاملی از سرمایه ثبتی شرکت از زمان تأسیس‌، تاریخ و نوع افزایش سرمایه‌هایی که شرکت تا به امروز داشته است، در دسترس خواهد بود. برنامه افزایش سرمایه شرکت نیز در این بخش اعلام می‌شود.

یکی از موارد مهم گزارش فعالیت هیئت‌مدیره بخشی است که مدیران شرکت، با بررسی استراتژی‌ها و اهداف، گزارشی از آن‌ها ارائه می‌دهند. طرح‌های توسعه‌ای شرکت، میزان پیشرفت، هدف از ایجاد طرح، مبلغ قرارداد، پیمانکار قرارداد و مواردی از این دست نیز ذکر می‌شود. بررسی این بخش می‌تواند دید خوبی از آینده شرکت به سرمایه‌گذاران بدهد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

بررسی ریسک‌های شرکت 

یکی دیگر از بخش‌های مهم گزارش فعالیت هیئت مدیره، تجزیه و تحلیل ریسک‌های شرکت است. مثلاً شرکتی که در زمینه واردات مواد اولیه فعالیت دارد، مواردی مثل تحریم‌ها، تورم یا نوسانات نرخ دلار به شدت بر عملکرد آن تاثیرگذار خواهد بود. در این بخش، هیئت مدیره علاوه بر این‌ که مشخص می‌کند، ممکن است شرکت با چه ریسک‌هایی روبه‌رو شود، استراتژی خود را نیز در مقابل این ریسک‌ها، مشخص می‌کند. 

بررسی ریسک‌های شرکت  در گزارش فعالیت هیئت مدیره

گزارش فعالیت هیئت مدیره چه کاربردی دارد؟

همانطور که ملاحظه کردید، گزارش فعالیت هیئت مدیره اهمیت زیادی در تحلیل بنیادی شرکت‌ها دارد و از طریق بررسی آن می‌توان به اطلاعات دقیق‌تری از شرکت دست یافت. در گزارش فعالیت هیئت مدیره علاوه بر صورت‌های مالی شرکت، نسبت‌های مالی نیز ارائه و تحلیل می‌شود. برای مثال، تهیه کنندگان این گزارش به بررسی این‌که چرا یک نسبت مالی خاص کمتر یا بیشتر از حد استاندارد خود است و آیا این نسبت در مقایسه با سال مالی قبل رشد یا کاهش داشته است، می‌پردازند و توضیحاتی ارائه می‌دهند. به عبارتی می‌توان گفت این گزارش، اطلاعات کامل‌تری نسبت به سایر صورت‌های مالی دارد و تکمیل‌کننده آن‌هاست. برای آشنایی با این نسبت‌ها می‌توانید به مقاله نسبت مالی چیست و چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ مراجعه کنید.

 

سخن پایانی

گزارش فعالیت هیئت مدیره نوع خاصی از گزارش‌های شرکت‌ها بوده که اطلاعات کامل‌تری را در زمینه فعالیت‌های شرکت در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. در اغلب دوره‌های آموزش تحلیل بنیادی نیز، نحوه بررسی این اطلاعات مورد بحث قرار می‌گیرد. چنان‌چه به دنبال دریافت آموزش آنلاین بورس هستید، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آموزین، ‌از دوره‌های رایگان ما بهره‌مند شوید.

[ad_2]

Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.