کد prx چیست؟ + نحوه دریافت کد prx + جزئیات کامل

0 10

کد prx چیست؟ + نحوه دریافت کد prx – آربی سیگنال

سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار به دو روش مستقیم و غیرمستقیم صورت می‌گیرد که هر یک از سرمایه‌گذاران می‌توانند بر اساس شرایط و تمایلات سرمایه‌گذاری خود، از این روش‌ها استفاده کنند. یکی از روش‌های مورد توجه در سرمایه‌گذاری غیر مستقیم، استفاده از روش سبدگردانی اختصاصی در بورس است.

در این روش افراد بر اساس قرارداد و شرایط مشخصی، سرمایه خود را در اختیار شرکت‌های سبدگردان قرار می‌دهند، تا از طرف افراد اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. یکی از الزامات انجام این کار، برخورداری از کد بورسی PRX است که در ادامه با این کد و ویژگی‌های آن به‌طور کامل آشنا خواهید شد.

برای آشنایی بیشتر با انواع روش‌های سرمایه‌گذاری، می‌توانید مقاله تفاوت سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم در بورس را مطالعه کنید.

 

کد prx چیست و چه تفاوتی با کد بورسی دارد؟

هنگامی که یک فرد حقیقی قصد سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس اوراق بهادار را داشته باشد ابتدا باید به سامانه سجام مراجعه کرده و احراز هویت کند، سپس از سوی این سامانه یک کد بورسی که متشکل از سه حرف ابتدای نام خانوادگی و پنج عدد است در اختیار فرد قرار می‌گیرد تا با ثبت آن در در سامانه کارگزاری‌ها، امکان معاملات سهام برای او فراهم شود.

اما اگر افراد ترجیح بدهند که به صورت غیرمستقیم در بازار سرمایه فعالیت کنند یکی از روش‌های محبوب، استفاده از خدمات شرکت‌های سبدگردان است که به صورت تخصصی برای انجام این کار فعالیت می‌کنند.

اشخاص با مراجعه به این شرکت‌ها و اطلاع از شرایط فعالیت‌ آن‌ها باید اقدام به بستن قرارداد با شرکت سبدگردانی نمایند که با انجام این کار، سازمان بورس یک کد PRX به هر سرمایه‌گذار اختصاص می‎‌دهد که در ابتدای هر کدام از این کدها، سه حرف PRX درج می‌شود و بعد از آن اعداد قرار می‌گیرند که وجود این کد در معاملات بازار سرمایه، نشان دهنده مدیریت دارایی و انجام معاملات با استفاده از سبدگردان است.

دو نکته مهم در مراجعه به این شرکت‌های سبدگردانی وجود دارد، حتما قبل از اقدام به استفاده از خدمات این شرکت‌ها در مورد آن‌ها تحقیق کرده و از برخورداری مجوز رسمی سبدگردانی سازمان بورس و اوراق بهادار مطمئن شوید و از طریق مطالعه مفاد قرارداد از هزینه‌های مالی و شرایط آن اطلاع یابید.

همچنین به خاطر داشته باشید که حتی سرمایه‌گذاری غیر مستقیم به واسطه این شرکت‌های تخصصی در بازار سرمایه هم ریسک‌های خاص خود را دارد و به معنای کسب بازدهی قطعی مثبت برای سرمایه‌گذار نیست!

برای اطلاع بیشتر در این خصوص حتما مقاله سبدگردانی در بورس چیست؟ را مطالعه کنید.

کد prx چیست و چه تفاوتی با کد بورسی دارد؟

مزایای دریافت کد بورسی prx چیست؟

دریافت این کد به معنای فعالیت غیرمستقیم و از طریق سبدگردان‌ها در بازار سرمایه است که مزایای مهمی را برای فرد سرمایه‌گذار و همچنین بازار سرمایه دارد. که در ادامه برخی از این موارد گفته شده است:

  • مدیریت بهتر سرمایه‌گذاری‌ها و کاهش ریسک

بدلیل بهره‌مندی این شرکت‌ها از متخصصین بازارهای مالی و افراد با تجربه، مدیریت بهتری بر روی سرمایه‌گذاری افراد انجام شده و احتمالا ریسک سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد.

  • صرفه جویی در وقت

فعالیت در بازار سرمایه نیازمند ارزیابی داده‌های مختلف مالی منتشره در این بازار است که انجام این کار برای متخصصین نیز زمان‌بر است. از این رو برای افراد شاغل در حوزه‌های دیگر، استفاده از سرمایه‌گذاری غیر مستقیم می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

  • جلوگیری از رفتارهای هیجانی و عجولانه

با توجه به ماهیت این نوع سرمایه‌گذاری که به صورت غیرمستقیم انجام می‌شود، امکان معامله مستقیم از فرد سرمایه‌گذار سلب شده و از این‌رو در نوسان‌های کوتاه مدت، بروز رفتارهای هیجانی از معاملات بازار حذف می‌شود که به نفع سرمایه‌گذار و بازار سرمایه است.

  • جلوگیری از سواستفاده افراد سودجو

مراجعه به سبدگردان‌های مجوزدار و افراد متخصص در این بازار، سبب می‌شود که گستره‌ی فعالیت افراد سودجو که سعی در استفاده از پرتفوی سرمایه‌گذاران در جهت منافع خود دارند، به حداقل ممکن برسد و زیان مالی کمتری را به جامعه تحمیل کند.

  • امکان انتخاب سبد بهینه

این سبدگردان‌ها با ارائه مشاوره و ارزیابی میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران، همواره سعی در تشکیل پرتفویی دارند که بیشترین میزان بازدهی ممکن را بر اساس سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار فراهم کند. با توجه به این‌که این کار یک فرآیند تخصصی است، سرمایه‌گذاران می‌توانند با مراجعه به این شرکت‌های سبدگردانی از یک پرتفوی بهینه بهره‌مند شوند.

  • فعالیت در چندین بازار مختلف

  • برای بسیاری از افرادی که دانش بالای مالی ندارند، فعالیت در بازار سرمایه صرفا معطوف به خریداری سهام در بورس اوراق بهادار تهران و فروش آن در قیمت بالاتر است در صورتی که حرفه‌ای‌های بازار در بخش‌های مختلفی مانند بازار آپشن فعالیت دارند و از طریق این بازارها معاملات خود در بازار سهام را هج(پوشش ریسک) کرده و حتی از کاهش قیمت‌ها سود کسب می‌کنند.
  • این فعالیت‌ها برای افرادی که متخصص نیستن کار راحتی نیست، از این رو شرکت سبدگردانی با برخورداری از متخصصان این بازارها، می‌تواند با سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف، سود بیشتری را محقق کند.

 

روش دریافت کد بورسی prx 

برای دریافت کد بورسی PRX ابتدا یک شرکت سبدگردانی معتبر و مجوزدار را انتخاب کرده و از شیوه افتتاح حساب سبد سرمایه‌گذاری در آن شرکت اطلاع کسب کنید و سپس با در اختیار داشتن مدارک لازم به آن سبدگردانی مراجعه کنید. به عنوان مثال برای آشنایی با خدمات سبدگردانی شرکت سبدگردان فارابی و دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید به سایت سبدگردانی فارابی مراجعه کنید.

 

چه مدت طول می‌کشد کد prx صادر شود؟

با توجه به این‌که بعد از ایجاد سامانه سجام، یکپارچه‌سازی اطلاعات فعالین بازار سرمایه‌ تحقق یافت، مدت زمان انجام بخش زیادی از مراحل اداری در بازار سرمایه کاهش قابل توجهی داشت. 

بر اساس الکترونیکی شدن بخش مهمی از فرایند دریافت کد prx، مدت زمان در انتظار این کار هم نسبت به گذشته کاهش یافته است و معمولا کمتر از دو یا نهایتا سه روز کاری زمان برای انجام آن لازم است.

 

جمع بندی

در این مقاله تلاش شد کد بورسی PRX معرفی شده و کاربرد آن در بازار سرمایه شرح داده شود. همچنین با توجه به کارکرد کد PRX اطلاعات مفیدی در رابطه با سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از طریق شرکت‌های سبدگردانی و مزایای دریافت این کد ارائه شد.Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.