نحوه دریافت ارز سهمیه‌ای – آموزین + جزئیات کامل

0 97

نحوه دریافت ارز سهمیه‌ای – آموزین – آربی سیگنال

یکی از راه‌های تامین ارز مورد نیاز مردم، مراجعه به بازار ارز و خرید مستقیم آن است؛ اما افراد برای تامین نیازهای ارزی خود عموما به‌دنبال روشی هستند تا از این طریق بتوانند ارز را به قیمت کمتری نسبت به قیمت بازار خریداری کنند. روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که در ادامه به این موارد اشاره کرده‌ایم.

 

بازار نیمایی

مهم‌ترین هدف دولت از تشکیل بازار نیمایی، پاسخ به عرضه و تقاضای ارز‌های حاصل از صادرات بود؛ به‌همین دلیل عرضه‌کنندگان دلار در این بازار، شرکت‌های بزرگ صادرکننده‌ای هستند که قصد دارند دلار حاصل از فروش کالا یا خدمات خود را در این سامانه عرضه کنند. 

با توجه به موارد ذکر شده، طبیعی است که افراد عادی به دلیل بالا بودن حجم معاملات ارزی، توانایی معامله در سامانه نیمایی را نداشته و نمی‌توانند نیاز ارزی خود را از این طریق برطرف کنند. در حال حاضر ارز نیمایی در صرافی فارابی ارائه می‌شود و اینکه افراد عادی (حقیقی) در صورت داشتن کارت بازرگانی می‌توانند حواله خود را ثبت کنند.

 

 ارز توافقی

افرادی که به مقادیر کلان ارز نیازی ندارند، می‌توانند در بازار ارز توافقی ارز موردنیاز خود را به قیمت کمتری خریداری کنند؛ اما توجه کنید که مبلغ آن در بازار ارز توافقی نسبت به بازار نیمایی اندکی بالاتر است. علت نیز این است که عرضه‌کنندگان ارز در بازار توافقی، صادر‌کنندگانی هستند که قصد دارند ارز حاصل از صادرات خود را با قیمتی بیشتر از قیمت بازار ارز نیمایی به فروش برسانند. 

 

ارز مسافرتی

براساس اعلام بانک مرکزی، مسافرانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، می‌تواند مبلغی را به‌عنوان ارز مسافرتی دریافت کنند. این موضوع در مورد تمام کشورها صادق نیست و برای هر کشور با شرط خاصی انجام خواهد شد. برای مثال، مسافرانی که قصد دارند به کشورهایی که برای سفر به آن‌ها نیازی به دریافت ویزا نیست سفر کنند، ارز کمتری نسبت به کشورهایی لازمه ورود به آن‌ها دریافت ویزاست دریافت می‌کنند. نکته مهمی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که اگر قصد دارید در یک سال، هم به کشور بدون ویزا و هم به کشور نیازمند به دریافت ویزا سفر کنید، تنها یک بار امکان دریافت ارز مسافرتی را خواهید داشت. توجه کنید که به افراد زیر 12 سال و ایرانیانی که دوتابعیتی هستند، ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد.

 

ارز سهمیه‌ای 

براساس اعلام دولت در سال 1402، هر کد ملی (بالای 18 سال) می‌تواند تا سقف 2000 یورو در سال یا معادل آن، ارز سهمیه‌ای دریافت کرده و از آن برای مواردی مثل سرمایه‌گذاری‌ در بورس یا خرید کالا یا مصارف دیگر استفاده کنند. برای دریافت ارز سهمیه‌ای، لازم است پس از افتتاح یک حساب ارزی، درخواست خود را ثبت کرده و در تاریخ مقرر با مراجعه به صرافی، ارز خود را دریافت کنید.

 

دریافت ارز در سال 1402

از روز دوشنبه 14 فروردین 1402، روش فروش ارز از روش «پرداخت مستقیم اسکناس به متقاضی» به روش «واریز به حساب ارزی متقاضی نزد بانک‌ها» تغییر یافته است؛ به همین دلیل، برای دریافت ارز سهمیه‌ای، لازم است در گام اول، حساب ارزی خود را نزد بانک ملی افتتاح کنید. نکته مهمی که در این راستا باید به آن توجه کرد این است که روزانه امکان خرید ارز بیش از صد میلیون تومان وجود ندارد؛ حتی با بیش از یک کارت بانکی نیز نمی‌توان ارز بیشتری را خریداری کرد. 

برداشت اسکناس از حساب ارزی، بعد از گذشت پنج روز کاری از زمان واریز و از طریق مراجعه به شعب ارزی بانک ملی امکان‌پذیر است و به میزان پنج درصد معادل ریالی مبلغ، از حساب فرد به‌عنوان کارمزد بانک کسر خواهد شد. ضمن اینکه حساب ارزی افتتاح شده، باید حداقل به مدت 6 ماه مفتوح بماند و حداقل موجودی لازم برای استمرار حساب ارزی،  100 دلار/یورو خواهد بود.

 

تبصره 

 • افتتاح حساب به درخواست وکیل متقاضی مجاز نیست.
 • پرداخت به صورت اسکناس از محل حساب ارزی موضوع این دستورالعمل صرفا به صاحب حساب (اصیل) امکان‌پذیر است.
 • حساب‌های مذکور صرفاً به ارزهای دلار‏/یورو و با منشاء اسکناس و جهت استفاده برای واریز اسکناس موضوع سرفصل تأمین نیازهای ضروری خواهد بود.
 • برداشت اسکناس از حساب مذکور، صرفاً پس از گذشت ۵ روز کاری پس از زمان واریز به حساب ارزی متقاضی امکان‌پذیر است.
 • بانک‌ها مکلفند پس از دوره مذکور، نسبت به پرداخت اسکناس موضوع حساب‌های این دستورالعمل در هر زمان حسب درخواست مشتری اقدام نمایند.
 • کارمزد برداشت از حساب به صورت اسکناس معادل 5 درصد معادل ریالی مقدار برداشت است.
 • نرخ تسعیر برابر با نرخ فروش اسکناس دلار/یورو سامانه معاملات الکترونیکی ارز به اضافه یک درصد در روز برداشت خواهد بود.
 • دریافت هرگونه کارمزد از مشتری برای ارائه خدمات موضوع این دستورالعمل به جز موارد تعیین شده در دستورالعمل، ممنوع است.

 

نحوه خرید ارز سهمیه‌ای از صرافی فارابی

صرافی فارابی یکی از صرافی‌های مجاز فعال در بازار است که امکان خرید ارز نیمایی و ارز سهمیه‌ای را برای مشتریان فراهم کرده است. ای صرافی خدمات متنوعی را در زمینه‌های زیر ارائه می‌کند:

 • خرید و فروش انواع ارز از طریق سامانه‌های نیما، سامانه سنا و بازار متشکل‌(توافقی و مسافرتی)
 • خرید و فروش انواع مسکوکات طلا
 • خدمات کارگزاری و مدیریت وجوه ارزی در خارج از کشور
 • ارائه مشاوره در خصوص کلیه حوالجات ارزی، اعتبارات و بروات اسنادی
 • ارائه تحلیل و مشاوره در بازار پول و تأثیر آن بر بازار ارز و مسکوکات طلا
 • ارائه مشاوره سرمایه گذاری در زمینه استفاده از ابزارهای نوین مالی مانند قراردادهای آتی، اختیار معامله، روش‌های کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بورس و‌… در معاملات ارزی و مسکوکات

ویژگی مثبت صرافی فارابی این است که به‌راحتی و از طریق دریافت نوبت، می‌توانید خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنید. برای این کار کافیست به صرافی فارابی مراجعه کرده و مطابق با جدول زیر، نوبت خود را دریافت کنید.

 Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.