مقایسه لمینت دیجیتال و لمینت سنتی

0 47

(تایید شده توسط سایت کلینیک دندانپزشکی سریتا)

لمینت‌های دندانی، پوسته‌های نازکی از جنس پرسلن هستند که به صورت سفارشی ساخته می‌شوند. آنها به منظور بهبود رنگ، ظاهر و فرم لبخند به قسمت جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند و در صورت مراقبت صحیح، بسیار بادوام هستند. در حال حاضر لمینت دندان به دو روش دیجیتال و سنتی (معمولی) ساخته می‌شود. برای افزایش آگاهی شما عزیزان در مطلب امروز از جهات مختلف به مقایسه لمینت دیجیتال و لمینت سنتی می‌پردازیم.

تفاوت هزینه‌های لمینت دیجیتال و سنتی

در مورد هزینه‌های لمینت دیجیتال و سنتی لازم است به یک نکته ظریف توجه کنید. اگر هزینه را فقط بحث مالی و قیمت در نظر بگیریم، قطعا هزینه لمینت دیجیتال بالاتر خواهد بود. اما به معنای واقعی کلمه، هزینه در لمینت دیجیتال کمتر می‌شود! زیرا هزینه، مجموعه‌ای از کارهایی است که انجام می‌شود، وقت و انرژی است که دندانپزشک و تکنسین‌های لابراتوار صرف می‌کنند و در نهایت نتیجه‌ کار و دوباره کاری‌های بعدی است.

درست است که در لمینت دیجیتال، بیمار پول بیشتری پرداخت می‌کند اما چون دقت کار بالاتر است، نتیجه نهایی دقیق‌تر و بیشتر باب میل مراجع است و او در طول پروسه درمان مطمئن‌تر خواهد بود. زیرا در همان ابتدا، طراحی لبخند به رویت بیمار رسیده است و او نظرات خود را در مورد طراحی بیان کرده بنابراین کار نهایی، بسیار نزدیک به ایده آل بیمار خواهد بود. این امر از دوباره کاری و نارضایتی بیمار از نتیجه درمان جلوگیری خواهد کرد بنابراین می‌توان گفت در لیمنت دیجیتال از نظر هزینه، صرفه جویی می‌شود اما قاعدتا بیمار باید پول بیشتری پرداخت کند.

کدام روش سریع‌تر است؟ لمینت سنتی یا دیجیتال

مقایسه لمینت دیجیتال و لمینت سنتی می‌تواند از نظر زمان و طول پروسه نیز انجام شود. اگر طراحی لبخند دیجیتال قبل از شروع کار داشته باشیم، پروسه دریافت لمینت کمی طولانی‌تر می‌شود اما با این حال ارزشش را دارد. زیرا دندانپزشک در ابتدا نتیجه نهایی را به حد مطلوب خودش می‌رساند و سپس آن را اجرا می‌کند. زمانی که برای طراحی لبخند در لمینت دیجیتال گذاشته می‌شود،  بیشتر است اما سایر مراحل سریع‌تر از حالت سنتی انجام می‌شود.

کدام روش دقت و ظرافت بیشتری دارد؟

قطعا دقت و ظرافت لمینت دیجیتال بالاتر از لمینت سنتی است. زیرا نرم افزار مورد استفاده در طراحی دیجیتال، دارای یکسری پیش فرض است و از غیر استاندارد شدن کار جلوگیری می‌کند. این بدان معناست که اگر طراحی لبخند در چارچوب استانداردهای نرم افزار انجام نشود،  اصلا خروجی نداده و ارور می‌دهد. به همین خاطر استانداردهای کار باید به طور کامل توسط دندانپزشک رعایت شود. همچنین یکسری ریزه کاری وجود دارد که می‌توان با این نرم افزار ایجاد کرد زیرا قدرت زوم بالایی دارد و دندانپزشک می‌تواند بزرگنمایی بالایی داشته باشد و جزئیات را به طور دقیق ببیند.

همچنین نرم افزار دارای ابزارهایی است که می‌توانند جزئیات را به طور دقیق اجرا کنند. قرینه سازی نیز توسط خود نرم افزار صورت می‌گیرد؛ دو طرف کاملا با هم قرینه می‌شوند، متناسب سازی را خود نرم افزار انجام می‌دهد و لمینت به طور کامل به سطح دندان و لمینت‌های مجاور منطبق می‌شود. از این جهت، دقت لمینت دیجیتال بسیار بالاتر از لمینت سنتی است.

آیا تراش دندان در لمینت سنتی و دیجیتال تفاوت دارد؟

لمینت دیجیتال و لمینت سنتی از نظر تراش دندان، تفاوت چندانی ندارند. اگر در لمینت دیجیتال، موکاپ یا طراحی قبلی انجام شده باشد و در اختیار متخصص قرار گیرد، تراش دندان از روی آن انجام می‌شود و از ایجاد تراش بیشتر و ناخواسته در برخی نواحی جلوگیری خواهد شد. با این حال این اختلاف تراش در دو روش به هیچ وجه قابل توجه نیست و این دو لمینت از نظر تراش دندان، تفاوت زیادی با هم ندارند.

از نظر مقاومت و ماندگاری کدام یک بهتر است؟

لمینت دیجیتال و لمینت سنتی، هر دو از متریال یکسانی ساخته می‌شوند. بنابراین از نظر مقاومت و ماندگاری تفاوتی با هم ندارند.

قابلیت ترمیم در کدام روش ساده‌تر و بهتر است؟

از نظر قابلیت ترمیم نیز هر دو روش سنتی و دیجیتال مانند هم هستند و از این نظر تفاوتی با هم ندارند.

مقایسه لمینت دیجیتال و سنتی از نظر نیاز به قالب گیری

در روش دیجیتال، قالب گیری انجام نمی‌شود و از اسکنر داخل دهانی استفاده می‌شود که برای بیمار راحت‌تر است؛ زیرا بیمار مجبور نیست حالت تهوع و حجم ناخوشایند قالب گیری را تحمل کند. علاوه بر این در لیمینت دیجیتال، دقت کار بالاتر می‌رود زیرا اسکنر داخل دهانی، خطاهای احتمالی قالب گیری سنتی را ندارد.

مزایا و معایب هر روش

در ادامه مزایا و معایب هر دو روش لمینت دیجیتال و لمینت سنتی را با هم مقایسه می‌کنیم.

لمینت دیجیتال

مزایا و معایب لمینت دیجیتال بدین شرح است.

مزایا:

تمام موارد ذکر شده در بخش‌های بالا، مزایای تکنیک دیجیتال را نشان می‌دهند، از جمله:

 • دقت و ظراف بالا
 • قرینگی کامل دو طرف
 • بدون خطا بودن نرم افزار
 • قدرت بزرگنمایی نرم افزار
 • پیاده سازی دقیق جزئیات
 • رویت طراحی اولیه توسط بیمار
 • ساخت موکاپ
 • تراش دادن طبق الگوی موکاپ

معایب:

تنها ایراد روش دیجیتال آن است که در مورد برخی کیس‌های درمانی که پیچیدگی زیادی دارند، چندان کارایی ندارند. در واقع در چنین شرایطی نمی‌توان نتیجه کار را خیلی دقیق پیش بینی کرد و با همان دقت بالای طراحی، کار را پیاده سازی نمود. یعنی موانعی بر سر راه دندانپزشک وجود دارد. بنابراین در کیس‌های پیچیده، دندانپزشک سعی می‌کند بهم ریختگی دندان و ناهنجاری‌های موجود را به صورت دستی و سنتی رفع کند.

لمینت سنتی

در مورد لمینت سنتی نیز یکسری مزایا و معایب وجود دارد.

مزایا:

قیمت لمینت سنتی پایین‌تر از لمینت دیجیتال است و بنابراین گزینه مقرون بصرفه‌تری محسوب می‌شود. این مورد را می‌توان تنها مزیت لمینت سنتی نسبت به دیجیتال دانست.

معایب:

مهم‌ترین ایراد روش سنتی آن است که باید قالب گیری انجام شود که این امر به موارد زیر منجر خواهد شد:

 • ممکن حجم قالب تغییر کند.
 • حجم کست گچی می‌تواند تغییر کند.
 • وابسته به نیروی انسانی است و می‌تواند خطا داشته باشد.
 • سلیقه، مهارت، خستگی نیروی انسانی در آن دخیل است.
 • نیروی انسانی باید با چشم‌ها و دید خودش، کار را انجام دهد.
 • قدرت بزرگنمایی ندارد.
 • از ابزارهای درشتی استفاده می‌شود که مانند ابزارهای دیجیتال ظریف نیستند. به همین خاطر نمی‌توانند ظرافت‌ها و جزئیات را دقیقا پیاده سازی کنند.
 • قرینه سازی و موارد اینچنینی باید به صورت چشمی و دستی انجام شود.

مقایسه مراحل انجام لمینت دیجیتال و لمینت سنتی

در این بخش، مراحل انجام لمینت دیجیتال و لمینت سنتی را به طور جداگانه بررسی می‌کنیم.

مراحل انجام لمینت دیجیتال

طراحی لبخند دیجیتال یا لمینت دیجیتال ممکن است به طور کاملا دیجیتالی انجام شود یا فقط بخش‌هایی از آن به صورت دیجیتالی باشد. با توجه به وبسایت معتبر sciencedirect.com مراحل کامل انجام لمینت دیجیتال شامل موارد زیر است.

 1. تهیه اسکن دیجیتال اولیه
 2. طراحی لبخند به صورت دیجیتال و ۳ بعدی
 3. بررسی و تایید پزشک و بیمار از لبخند طراحی شده
 4. ساخت مدل اولیه به صورت ۳ بعدی
 5. آماده سازی دندان ها و لثه
 6. ارسال اسکن نهایی به لابراتوار
 7. ساخت لمینت ها با دستگاه های پیشرفته cad/cam
 8. نصب لمینت ها بر روی دندان مراجع کننده

مراحل انجام لمینت سنتی

در روش سنتی، هیچ یک از کارهای ابتدایی یعنی طراحی لبخند اولیه و نشان دادن طراحی لبخند به بیمار انجام نمی‌شود. مراحل انجام لمینت سنتی بدین شرح است:

 1. مشاوره مراجعه کننده با پزشک
 2. تراش و آماده سازی دندان ها
 3. قالبگیری از دندان
 4. ساخت مدل گچی از دندان
 5. نصب لمینت های موقت روی دندان مراجع کننده
 6. ساخت لمینت ها بر روی مدل گچی دندان در لابراتوار
 7. نصب لمینت ها بر روی دندان مراجع کننده

کدام روش برای شما مناسب‌تر است؟

دندانپزشک قبل از شروع درمان  با بیمار صحبت خواهد کرد و در مورد انتظارات زیبایی او و زمان درمان توضیح می‌دهد. موارد زیر، همگی در انتخاب روش مناسب درمان تأثیرگذار هستند:

 • انتظارات بیمار
 • شرایط فکی – دهانی بیمار
 • شرایط جفت شدن دندان‌ها روی هم
 • رنگ دندان‌ها
 • ناهنجاری‌های احتمالی
 • سایز دندان‌ها
 • سلامت دندان‌ها
 • بودجه بیمار
 • زمان

توصیه همیشگی به بیماران آن است که انتخاب روش مناسب را به پزشک معالج بسپارند زیرا در نهایت، نتیجه نهایی برای بیمار اهمیت دارد و پزشک قرار است به آن نتیجه برسد. بنابراین خود پزشک می‌تواند بهترین روشی که او را به نتایج دلخواه بیمار می‌رساند، انتخاب کند.

منبع: کلینیک سریتا

Leave A Reply

Your email address will not be published.