معرفی نیان الکترونیک – آموزین + جزئیات کامل

0 72

معرفی نیان الکترونیک – آموزین – آربی سیگنال

سهام شرکت نیان الکترونیک با نماد «نیان» روز چهارشنبه ۳۱‍ خردادماه به روش ترکیبی عرضه می‌شود. با توجه به دو مرحله‌ای بودن روش ترکیبی، نقدینگی مورد نیاز برای شرکت در این عرضه اولیه، به قیمت کشف‌شده در مرحله نخست بستگی دارد.


۳۲ میلیون و ۳۱ هزار و ۶۰۰ سهم معادل ۱۲ درصد سهام این شرکت در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه می‌شود. در مرحله اول ۱۰ میلیون و ۶۷۷ هزار و ۲۰۰  سهم معادل ۴ درصد از کل سهام شرکت با حداکثر سهمیه ۲۲۰ هزار سهم و قیمت پایه ۷۷,۲۱۶ ریال، پس از کشف قیمت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری (سهامی و مختلط) به روش حراج عرضه می‌شود.

در مرحله دوم، ۲۱ میلیون و ۳۵۴ هزار و ۴۰۰ سهم معادل ۸ درصد دیگر، همان روز با حداکثر سهمیه ۵۰ سهمی با قیمت ثابت (کشف شده در مرحله اول) به سهامداران حقیقی و حقوقی تخصیص داده خواهد شد.

 

درباره نیان الکترونیک

شرکت نیان الکترونیک در سال ۱۳۷۴ در شهر مشهد فعالیت خود را شروع کرده است. این شرکت در حوزه تولید انواع مبدل‌های الکترونیکی تغذیه سیستم‌های مخابراتی فعالیت می‌کند. با توجه به تعرفه بالای واردات و هزینه حمل بالایی که این محصولات دارند، نیان توانسته سهم از بازار قابل‌توجهی را در محصولات مخابراتی ایران به خود اختصاص دهد.

 


محصولات نیان الکترونیک

نیان با 3 شرکت زیرمجموعه و تولید حدود ۴ محصول اصلی و ۳ محصول هم‌گروه، به‌عنوان بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شرکت دانش‌بنیان این حوزه شناخته می‌شود. از جمله مهم‌ترین کاربرد‌های محصولات تولیدی این شرکت می‌توان به استفاده در صنعت تهویه و خنک‌سازی دستگاه‌های صنعتی و خانگی، پنل‌های خورشیدی نیروگاهی برق و پشتیبانی انرژی دستگاه‌های مخابراتی اشاره کرد. نیان الکترونیک با توجه به قرارگیری در دسته شرکت‌های دانش‌بنیان، از معافیت مالیاتی برخوردار است که این مساله اثر مثبتی از کاهش هزینه‌های آن دارد.

 

سیستم‌های الکترونیکی تغذیه‌کننده دستگاه‌های مخابراتی با سهم ۵۲ درصدی از درآمد‌های این شرکت در سال 1401، از مهم‌ترین محصولات این شرکت محسوب می‌شوند که عمدتا به شرکت مخابرات و دو اپراتور ایرانسل و همراه اول فروخته می‌شود.

 

مشتریان نیان الکترونیک

این شرکت هم‌اکنون حدود ۱۸ قرارداد باز با سه شرکت مخابراتی ایرانسل، همراه‌اول و مخابرات ایران به ارزش یک هزار و ۵۰ میلیارد تومان دارد که ایرانسل با سهم ۴۹ درصدی از این مبلغ، بزرگترین مشتری این شرکت محسوب می‌شود. نیان همچنین در زمینه صادرات محصول نیز یک قرارداد باز با شرکت مخابرات سوریه به ارزش ۹۴ میلیارد تومان دارد.

 

تحلیل صنعت

صنعت الکترونیک و لوازم الکترونیکی در ایران عمدتا با نام محصولات خانگی شناخته می‌شود؛ اما شرکت نیان با وجود قرارگیری در گروه‌ محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری همچون مادیرا، تفاوت دارد. یکی از این تفاوت‌ها بحث فرصت‌ها و تهدید‌های این صنعت است. این صنعت به دلیل استفاده از فناوری بالاتر نسبت به لوازم خانگی، نسبت به توسعه محصولات از درجه سختی بالاتری برخوردار است. همچنین به دلیل وارداتی بودن تکنولوژی و انتقال سخت آن، همواره از تحریم‌ها تاثیرپذیری بیشتری دارد.

از مزایا و نقاط قوت این صنعت در ایران، محیط شبه انحصاری تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان محصولات است که در کنار آزاد بودن صادرات این نوع محصول، به یکی از اهرم‌های پیشرفت این صنعت در ایران تبدیل شده است. همچنین با پیشرفت صنعت فضایی ایران و کشور‌های همسایه، پیش‌بینی می‌شود در زمینه‌های گوناگون از حمایت بیشتری از سوی دولت برخوردار شوند.

مشتریان کارگزاری فارابی می‌توانند از طریق لینک زیر نسبت به ثبت پیش سفارش نماد نیان اقدام‌ کنند.Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.