فیلترنویسی در بورس چیست؟ – آموزین + جزئیات کامل

0 85

[ad_1]

فیلترنویسی در بورس چیست؟ – آموزین – آربی سیگنال

علاقه‌مندان سرمایه‌گذاری در صندوق‌هایی مانند صندوق سهامی یا افرادی که به خرید سهام در بورس علاقه دارند، بسیاری از اوقات در جستجوی نماد سهم یا صندوق سهامی با ویژگی‌های مشخص هستند تا بتوانند بهترین سهام مستعد رشد را شناسایی کرده، در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند؛ اما چگونه می‌توان در میان نمادهای متعدد، سهامی با این شرایط را شناسایی کرد؟ فیلترنویسی در بورس، مهارتی است که می‌تواند در این مسیر موثر باشد. شما با استفاده از مهارت فیلترنویسی می‌توانید به‌سادگی نمادهای فعال در بازار را بر اساس عوامل و فاکتورهای مختلف فیلتر کرده، تنها نمادهایی را مشاهده کنید که از شرط مورد نظر شما برخوردار هستند.

 

فیلترنویسی برای شناسایی سهام مستعد رشد

همان‌طور که می‌دانید، در دوره‌های آموزش بورس شیوه‌های متفاوتی برای تحلیل بازار و شناسایی بهترین سهام برای خرید، معرفی می‌شود. تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، تابلوخوانی و فیلترنویسی مهم‌ترین این روش‌ها به‌شمار می‌روند که می‌توانند در کنار هم یا به‌تنهایی، افراد را در مسیر سرمایه گذاری در بورس یاری کنند. اهمیت فیلترنویسی در بورس از آن جهت است که می‌تواند در کنار تحلیل تکنیکال و بنیادی، به شناسایی سهام مستعد رشد توسط سرمایه‌گذاران کمک کند. شما می‌توانید با استفاده از فیلترنویسی، در میان تمام نمادهای فعال در بازار نمادهایی را که در هر روز معاملاتی از شرایط مورد نظر شما برخوردار بودند، شناسایی و در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید. به‌عنوان مثال، همان‌طور که در مقاله «تفاوت قیمت پایانی و آخرین قیمت» گفته شد، طبق یک قاعده تجربی، زمانی که قیمت آخرین معامله در یک نماد (اعم از سهام یا دارایی مانند صندوق سهامی) حداقل دو درصد بالاتر از قیمت پایانی آن باشد، به احتمال زیاد قیمت دارایی مورد نظر در روز معاملاتی بعد نیز این روند صعودی را ادامه خواهد داد؛ اما چگونه می‌توان از بین نمادهای فراوانی که همه‌روزه در بازار معامله می‌شوند، نمادهایی را پیدا کرد که از این شرط برخوردار باشند؟ اگر قرار باشد این‌کار را خودتان با بررسی تک‌تک نمادها انجام دهید، زمان بسیار زیادی نیاز خواهید داشت و نتیجه نهایی نیز نمی‌تواند قابل اتکا باشد، همچنین با توجه به زمان‌بر بودن این کار تا زمانی که به نتایج نهایی دست یابید، اطلاعات دریافتی شما از درجه اعتبار ساقط شده‌اند. این در حالی است که فیلترنویسی این امکان را فراهم می‌کند که شما تنها در چند ثانیه، نمادهایی با ویژگی‌های مدنظر خود را از بین تمام نمادهای بازار بیابید.

 

مزایای فیلترنویسی در بورس

از میان مهم‌ترین مزایای فیلترنویسی در بورس می‌توان به «تنوع امکانات و دستورات فیلترنویسی»، «دسترسی به اطلاعات مورد نیاز با حداکثر سرعت»، «سهولت استفاده» و «قابلیت استفاده در کنار اندیکاتورهای تکنیکال و معیارهای بنیادی» اشاره کرد.

  • دسترسی به اطلاعات مورد نیاز با حداکثر سرعت

همان‌طور که در قسمت قبل این مقاله نیز اشاره شد، اگر قرار باشد هر کدام از ما تک‌تک نمادهای فعال در بازار را در جستجوی نمادی با ویژگی‌های مورد نظر خود بررسی کنیم، این کار روزها به طول می‌انجامد و تا زمانی که به نتیجه برسیم، با احتمال زیاد شرایط بازار و نمادها به‌طور کامل تغییر کرده است. این در حالی است که فیلترنویسی این امکان را فراهم کرده که سرمایه‌گذاران با سرعت بسیار بالا و تنها در چند ثانیه بتوانند نمادهایی با شرایط مدنظر خود را در میان بیش از 700 نماد فعال در بازار پیدا کنند.

  • تنوع امکانات و دستورات فیلترنویسی

شما می‌توانید با استفاده از کدهایی که در قسمت راهنمای فیلترنویسی در دیده‌بان بازار سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران وجود دارد، دستورات متعددی را در قالب کدهای ساده بنویسید و بعد از اعمال آن‌ها با بیشترین دقت، سهم‌هایی که از شرط‌های مورد نظر شما برخوردار هستند را ببینید.

  • سهولت استفاده

برای فیلترنویسی در سایت tsetmc نیاز به هیچ پیش‌زمینه‌ای در برنامه‌نویسی ندارید و می‌توانید با استفاده از قالب ساده فیلترنویسی، دستورات مورد نظر خود را در قسمت فیلترها پیاده کنید.

  • قابلیت استفاده در کنار اندیکاتورهای تکنیکال و معیارهای کاربردی در تحلیل بنیادی

شما می‌توانید با استفاده از مهارت فیلترنویسی برخی از معیارهای بنیادی در تشخیص ارزندگی سهام یک شرکت (از جمله ارزش بازار شرکت، EPS و مواردی از این دست) را در فیلترهای خود در نظر بگیرید. همچنین اندیکاتورهای تکنیکال از جمله اندیکاتور RSI و برخی موارد دیگر را نیز می‌توان در فیلترهای نوشته شده در سایت tsetmc در نظر گرفت. این موضوع سبب می‌‌شود شما بتوانید با ترکیب دانش تکنیکال و بنیادی خود و با استفاده از فیلترنویسی، در مسیر خرید سهام در بورس، بهترین تصمیمات را بگیرید، یا حتی در بهترین زمان ممکن نسبت به فروش سهم موردنظرتان اقدام کنید.

 

انواع قالب‌های فیلترنویسی

با مراجعه به سایت tsetmc و قسمت راهنمای فیلترنویسی در دیده‌بان بازار، متوجه می‌شوید دو قالب کلی برای فیلترنویسی در این سایت وجود دارد: قالب ساده و قالب کد نویسی. هر یک از این قالب‌ها ویژگی‌های مختص خود را دارند؛ اما به‌طور کلی می‌توان گفت استفاده از قالب ساده در ابتدای یادگیری فیلترنویسی در بورس ساده‌تر است و می‌توان در ادامه مسیر و برای کدهای پیچیده‌تر سراغ قالب کدنویسی رفت. در ادامه، هر یک از این قالب‌ها را با مثالی ساده بررسی می‌کنیم.

هنگامی که در قالب ساده فیلترنویسی می‌کنید، می‌توانید شرط‌های مورد نظر خود را با استفاده از عملگرها و توابع پیش‌ساخته که در قسمت راهنمای فیلترنویسی سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران وجود دارند، در قالب کدهای فیلترنویسی پیاده کنید. به مثال زیر دقت کنید:

(pl) > 1000 && (pc)>1000

فیلتری که در بالا می‌بینید، در قالب ساده و با استفاده از عملگرهای معرفی شده در سایت tsetmc نوشته شده است. در عبارت فوق (pl) به معنی آخرین قیمت، (pc) به معنی قیمت پایانی و && به‌عنوان عملگر «و» مورد استفاده قرار گرفته است. با اعمال کد بالا در قسمت فیلترها، در دیده‌بان بازار تنها نمادهایی را می‌بینیم که قیمت پایانی و آخرین قیمت آن‌ها بالاتر از 1000 ریال باشد.

قالب ساده محدود به عملگرها و توابع پیش‌ساخته‌ای است که در قسمت راهنمای دیده‌بان بازار وجود دارند. این در حالی است که استفاده از قالب کدنویسی این امکان را فراهم می‌کند که سرمایه‌گذاران کدها و توابع اختصاصی با شرط‌هایی که در نظر دارند را بنویسند. قالب کلی کد نویسی به‌صورت زیر است:

true==function()
{
    //——————محل تعریف توابع شما———————–

 

 

    //——————محل تعریف برنامه شما———————

  
}()

به‌عنوان مثال اگر بخواهیم مثال ساده قسمت قبل را در قالب کدنویسی پیاده کنیم، نتیجه به‌صورت زیر خواهد بود و مفهوم آن نیز کاملا مشابه حالت قبل است. یعنی با اعمال کد زیر در قسمت فیلترهای دیده‌بان بازار می‌توانیم تمام سهم‌هایی را مشاهده کنیم که قیمت پایانی و آخرین قیمت آن‌ها از 1000 ریال بیشتر است.

true==function()

{

        if((pl) > 1000 && (pc)>1000)

        {

    return true;

    }

        else

        {

    return false;

    }    

}()

نحوه فیلترنویسی در سایت tsetmc

در بخش‌های ابتدایی این مقاله، با تعریف، مزایا و کاربردهای فیلترنویسی در بورس آشنا شده، دو قالب کلی فیلترنویسی را آموختید. در ادامه به‌صورت گام‌به‌گام نحوه فیلترنویسی در سایت tsetmc را بررسی می‌کنیم. برای شروع فیلترنویسی، پس از مراجعه به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، روی گزینه دیده‌بان بازار که در تصویر زیر با فلش قرمز رنگ مشخص شده، کلیک کنید.

پس از ورود به دیده‌بان، روی گزینه تنظیمات کلیک کنید:

در پنجره تنظیمات، گزینه‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید. به‌عنوان مثال می‌توانید تصمیم بگیرید آیا می‌خواهید دسته‌بندی مربوط به گروه‌های صنعت در جدول دیده‌بان نمایش داده شود یا خیر. یا می‌توانید از میان بورس و فرابورس، بازار موردنظر خود را انتخاب کرده یا هر دو بازار را مشاهده کنید. همچنین در قسمت نوع اوراق، می‌توانید دارایی‌هایی که قصد دارید در دیده‌بان ببینید را انتخاب کنید. به‌عنوان مثال ما گزینه‌های سهام، فرابورس و بازار پایه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را انتخاب کرده‌ایم. شما می‌توانید بسته به اهداف خودتان از میان گزینه‌های اختیار معامله، آتی و… گزینه‌های دیگری را نیز انتخاب کنید.

پس از مشخص کردن گزینه‌های مورد نظر خود در تنظیمات، می‌توانید روی گزینه فیلتر که در تصویر زیر با فلش قرمز مشخص شده است، کلیک کنید.

پس از انتخاب گزینه فیلتر، در پنجره جدیدی که باز شده، می‌توانید کد مورد نظر خود را وارد کنید. ما در این آموزش، از مثالی که در همین مقاله آمد استفاده کرده‌ایم. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، ابتدا کد مورد نظرتان را وارد کنید، سپس روی گزینه اعتبار سنجی که روی تصور با شماره 2 نشان داده شده است، کلیک کنید. در صورتی که کد نوشته شده معتبر بود، روی گزینه ثبت کلیک کنید.

در پایان فراموش نکنید، قبل از شروع فیلترنویسی حتما قسمت راهنما را مطالعه کنید. در این قسمت می‌توانید تمام عملگرهای مورد استفاده در فیلتر نویسی را مشاهده کرده از توابع موجود در این قسمت استفاده کنید. راهنمای دیده‌بان بازار در تصویر زیر با فلش مشخص شده است.

[ad_2]

Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.