طلای دیجیتال چیست | آموزش خرید طلای دیجیتال – کانون بورس + جزئیات کامل

0 11

طلای دیجیتال چیست | آموزش خرید طلای دیجیتال – کانون بورس – آربی سیگنال

شما در حال مطالعه مقاله ۲۴ از ۲۴ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

طلای دیجیتال چیست و چگونه می‌توانیم از آن برای رسیدن به سود استفاده کنیم؟ آیا طلای دیجیتال را باید جایگزینی برای طلای فیزیکی بدانیم و معامله بر روی کدام یک از این دو می‌تواند پتانسیل سودآوری بیشتری برای ما ایجاد کند؟ بازار ارز دیجیتال از وقتی که وارد زندگی بشر شده تغییرات عمده‌ای را در عرصه‌های مختلف ایجاد کرده و حالا در این بازار صحبت از طلای دیجیتال است که می‌تواند جایگزینی برای طلای فیزیکی باشد. بازار ارز دیجیتال به خودی خود جذابیت‌های بسیار زیادی برای سرمایه گذاری و رسیدن به سود دارد و اضافه شدن جذابیت‌های جدیدتر و بهتر مانند طلای دیجیتال پتانسیل سرمایه گذاری در این بازار را به مراتب افزایش می‌دهد.

در این بین دور ماندن از معاملات این چنینی و نداشتن اطلاعات کافی و لازم درباره اصطلاحاتی مانند طلای دیجیتال ممکن است باعث عقب ماندن ما از فرصت‌های معاملاتی ایده آل در بازار کریپتوکارنسی شود. همانطور که می‌دانید رسیدن به اطلاعات اولیه مهم و مفید یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها برای یک سرمایه گذاری جذاب و ایده‌آل در بازار ارز دیجیتال است و طلای دیجیتال نیز از آن دسته از اصطلاحاتی است که این روزها بر سر زبان‌ها افتاده و توجه به ویژگی‌های آن ممکن است شرایط بسیار ایده آلی را در اختیار شما قرار دهد.

در یک مقاله جامع و کامل به مقایسه تتر و دلار کاغذی پرداختیم و تمام نقطه نظرات لازم برای سرمایه گذاری بر روی تتر یا دلار کاغذی را با شما در میان گذاشتیم. حالا نوبت به این رسیده تا در کنار بررسی شرایط سرمایه گذاری برای دلار یا تتر به بررسی و ارزیابی شرایط سرمایه گذاری بر روی طلای فیزیکی یا طلای دیجیتال نیز بپردازیم. معامله‌گری در بازارهای مالی چالش‌های خاص خود را دارد، اما با کمی دقت می‌توان به سود جذابی در معاملات این بازارها رسید. شاید با خود تصور کنید که سرمایه گذاری بر روی طلا در بازه‌های زمانی دراز مدت سود قابل توجهی برای شما ایجاد کند اما چه بسا با کمی شناخت و درک ماهیت طلای دیجیتال بتوانید حتی یک سرمایه گذاری بهتر و جذاب‌تر را نیز برای خود رقم بزنید.

به هر حال شما باید انتخاب کنید که یا سرمایه گذاری‌هایی با جذابیت‌های بسیار بالا در سودآوری کاملاً غافل مانده و اصلاً سراغ آنها نروید، یا اینکه سعی کنید با رسیدن به اطلاعات حداقل به درک درستی از شرایط سودآوری این بازارها برسید. بر این اساس هرچند ممکن است شما هیچ علاقه‌ای به شناخت یا سرمایه گذاری بر روی طلای دیجیتال نداشته باشید اما نداشتن شناخت کافی نسبت به این موضوع نشان از ضعف شما در فرایند سرمایه گذاری دارد.

یک سرمایه‌گذار آگاه و با تجربه حتی در صورتی که تمایلی به سرمایه گذاری در بازارهای مالی مختلف نداشته باشد لازم است تا به شناخت کافی نسبت به آنها برسد. در این مقاله در کنار شما هستیم تا با بررسی کامل طلای دیجیتال شما را با یکی از جذاب‌ترین روش‌های سرمایه گذاری در بازار کریپتوکارنسی آشنا کنیم که حتی فارغ از نوسانات این بازار می‌تواند سودآوری متناسب با شرایط نوسانات قیمت طلا را برای شما ایجاد کند.

در حال حاضر در بازار کریپتوکارنسی ارزهای دیجیتال مختلفی با پشتوانه طلا تعریف شده‌اند که می‌توانیم از آنها به عنوان طلای دیجیتال یاد کنیم اما اینکه کدام یک از آنها می‌توانند بهترین گزینه به عنوان طلای دیجیتال باشند در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در نهایت شما با درک اینکه طلای دیجیتال چیست قرار است مسیر سرمایه گذاری متفاوتی نسبت به گذشته برای خود رقم بزنید.

طلای دیجیتال چیست

قبل از هر چیزی باید بدانید طلای دیجیتال چیست و از این اصطلاح در کجا استفاده می‌شود. در بازار ارز دیجیتال انواع مختلفی از توکن ها تعریف می‌شوند که هر یک ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارند. یکی از مهمترین و جذاب‌ترین انواع ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی ارزهای دیجیتال موسوم به استیبل کوین ها هستند. استیبل به معنی ثابت و استیبل کوین به معنی ارز دیجیتالی است که قیمت آن برخلاف سایر توکن های موجود روند ثابتی در پیش گرفته و شاهد نوسانات قیمتی متناسب با سایر توکن ها برای آنها نیستیم.

دلیل اینکه قیمت استیبل کوین های در بازار با تغییرات خیلی زیادی همراه نمی‌شود این است که معمولاً آنها دارای یک پشتوانه فیزیکی هستند و همین پشتوانه فیزیکی تعیین کننده قیمت آنها در بازار است.  مشهورترین و محبوب‌ترین استیبل کوین موجود در بازار کریپتوکارنسی در حال حاضر  دیجیتال تتر است که معرف حضور اکثر کاربران ایرانی بوده و همه در حال استفاده از مزیت‌های استیبل در بازار می‌باشند. پشتوانه فیزیکی استیبل کوین تتر دلار آمریکا است و قیمت آن در بازار همیشه برابر با یک دلار خواهد بود. اما از آنجایی که قیمت سایر توکن ها در بازار بر اساس دلار تعیین می‌شود و نوسانات آنها نیز بر اساس دلار مشخص می‌شود، از این رو قیمت استیبل کن تتر در بازار همیشه ثابت و برابر با یک دلار باقی می‌ماند.

در این بین استیبل کوین هایی هستند که با پشتوانه‌های فیزیکی متفاوتی به بازار معرفی می‌شوند. برخی از آنها ممکن است با پشتوانه فیزیکی یورو یا پوند انگلیس عرضه شده باشند و برخی هم حتی با پشتوانه بیت کوین روانه بازار ارز دیجیتال می‌شوند. یک دسته مهم از این استیبل کوین ها آنهایی هستند که با پشتوانه فیزیکی طلا به بازار معرفی شده و قیمت آنها در بازار همیشه برابر با یک اونس طلای جهانی است. در واقع تیم توسعه دهنده و بنیاد این دسته از استیبل کوین ها به اندازه تعداد توکن های آنها در بانک‌های جهانی طلا ذخیره می‌کند و اگر شما یک واحد از استیبل کوین مورد نظر را بخرید، به مقدار مشخص شده به ازای همان یک واحد می‌توانید در بانک‌های جهانی صاحب طلا شوید. بنابراین در واقع در این حالت شما طلای فیزیکی در اختیار دارید اما آن را به دست نمی‌آورید و فقط می‌توانید قراردادی از آن را در بازار کریپتوکارنسی با همان نوسانات قیمت طلا خرید و فروش کنید.

مسلماً وقتی قیمت طلا در بازار جهانی با روند صعودی همراه شود قیمت استیبل کوین با پشتوانه طلا نیز روند صعودی به خود خواهد گرفت و در شرایط برعکس شاهد افت قیمت چنین استیبل کوین هایی در بازار خواهیم بود. بنابراین کاملاً مسلم و مشخص است که قرار نیست یک استیبل کن با پشتوانه طلا با نوسانات قیمت بیت کوین نوسان نماید و ممکن است حتی در شرایطی که قیمت‌ها در بازار ارز دیجیتال روند صعودی به خود بگیرند شاهد افت قیمت طلای دیجیتال باشیم و در شرایط برعکس ممکن است روند قیمت‌ها در بازار کریپتوکارنسی نزولی باشد اما ارز دیجیتال‌هایی با پشتوانه طلا که همان طلای دیجیتال هستند مسیر صعودی به خود بگیرند.

با این تعریف حالا می‌دانید که طلای دیجیتال چیست و چه ماهیتی برای آن در نظر گرفته می‌شود. با خرید و فروش هر استیبل کوین با پشتوانه طلا در بازار کریپتوکارنسی در واقع شما در حال معامله یک واحد طلا هستید اگر توکن های خود را در کیف پول خود نگهداری کنید، به این معنا است که به تعداد توکن های خود در یک بانک معتبر جهانی طلا در اختیار دارید. حالا قبل از اینکه سایر مزیت‌ها و ویژگی‌های طلای دیجیتال را با شما مرور کنیم به نظر شما آیا سرمایه گذاری بر روی طلای دیجیتال بسیار جذاب نیست و حتی با توجه به مزیت‌های بسیار زیادی که بازار کریپتوکارنسی دارد نمی‌تواند سرمایه گذاری بهتری نسبت به طلای فیزیکی باشد؟

طلای دیجیتال چیست | آموزش خرید طلای دیجیتال

بازار طلای دیجیتال چیست

اما بازار طلای دیجیتال چیست ما چگونه می‌توانیم ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا را در بازار معامله و برای خرید و فروش آنها اقدام کنیم؟ وقتی یک ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی تعریف می‌شود هرچند ممکن است ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی با تمام رمز ارزهای موجود در بازار داشته باشد اما به هر حال دارای ویژگی‌های مشترکی با آنها نیز است. مثلاً تمام توکن های تعریف شده در بازار کریپتو کارنسی یا دارای شبکه بلاکچین اختصاصی هستند و یا بر روی یک شبکه بلاکچین به عنوان میزبان قرار گرفته و از خدمات آن استفاده می‌نمایند. بنابراین فرقی نمی‌کند که توکن مورد نظر شما بیت کوین باشد یا یک طلای دیجیتال در هر صورت لازم است تا بر روی یک شبکه بلاک چین قرار گرفته باشد و این ویژگی برای تمام توکن هایی با پشتوانه طلا نیز صادق است.

با این حساب شرایط معامله‌گری آنها دقیقاً مشابه با شرایط معامله‌گری سایر توکن های تعریف شده در بازار است و شما برای نگهداری از این دسته از رمز ارزها نیز نیاز به همان تمهیداتی دارید که برای نگهداری از هر ارز دیجیتالی لازم است. برای خرید و فروش طلای دیجیتال می‌توانید سراغ یک صرافی متمرکز یا غیر متمرکز ارز دیجیتال بروید و یا اینکه برای نگهداری از آنها نیز نیاز به استفاده از یک کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال یا یک کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال خواهید داشت.

همونطور که در بالا اشاره کردیم قیمت استیبل کوین های مبتنی بر طلای فیزیکی تحت تاثیر نوسانات قیمت طلا در بازار جهانی نوسان می‌نمایند اما به جهت شرایط عرضه و تقاضایی که در بازار ارز دیجیتال وجود دارد ممکن است قیمت چنین استیبل کوینی تفاوت‌هایی هم با قیمت طلا داشته باشد.

دقیقاً طبق همون چیزی که درباره قیمت تتر در ایران و قیمت دلار در بازار آزاد ایران صحبت کردیم قیمت طلای دیجیتال با قیمت طلای فیزیکی نیز ممکن است تحت تاثیر شرایط عرضه و تقاضای حاکم بر بازار کریپتوکارنسی، با نوساناتی متفاوت نسبت به قیمت طلای فیزیکی همراه باشد که البته این نوسانات خیلی زیاد نبوده و مدت زمان آنها نیز محدود خواهد بود. در ادامه با هم صحبت خواهیم کرد که چرا قیمت یک ارز دیجیتال مبتنی بر فلز گرانبهای طلا در بازار خیلی نمی‌توانند نسبت به قیمت طلا فاصله زیادی داشته باشد.

طلای دیجیتال چیست | آموزش خرید طلای دیجیتال

طلای دیجیتال چگونه کار میکند

برای اینکه به درک بهتری نسبت به طلای دیجیتال برسید لازم است تا نحوه کارکرد ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا را برای شما تشریح کنیم. به نظر شما یک ارز دیجیتال چگونه با پشتوانه طلای فیزیکی در بازار فعالیت می‌کند در حالی که شرایط عرضه و تقاضا بر روی آن متفاوت با شرایط عرضه و تقاضا برای طلای فیزیکی خواهد بود؟ نحوه کارکرد طلای دیجیتال در واقع دقیقاً مشابه با سایر استیبل کوین های موجود در بازار است.

مسلماً به دلیل تفاوت‌هایی که شرایط عرضه و تقاضا در بازار کریپتوکارنسی به خود می‌گیرد بایستی شرایط متفاوتی نسبت به نوسانات قیمت طلای دیجیتال با طلای فیزیکی داشته باشیم. اما در این بین شرایط برای ‌معامله گران طلای دیجیتال کاملاً حرفه‌ای‌تر رقم می‌خورد. دقت داشته باشید که وقتی یک ارز دیجیتال با پشتوانه طلای فیزیکی در بازار تعریف می‌شود عملاً به ازای هر یک واحد از آن به نسبت کاملاً مشخص و از پیش تعیین شده طلا در بانک جهانی ذخیره خواهد شد. البته در نظر داشته باشید که نسبت هر واحد طلای دیجیتال به طلای فیزیکی برای استیبل کوین های مختلف تعریف شده کاملا متفاوت است و شرایط یکسانی را برای همه آنها شاهد نیستیم.

مثلاً ممکن است طبق الگوریتمی که تیم توسعه دهنده یک طلای دیجیتال تعریف کرده هر واحد از توکن های آن برابر با یک گرم طلا باشد و یا در یک تعریف دیگر ممکن است هر واحد از یک طلای دیجیتال برابر با یک اونس طلای فیزیکی باشد. یا حتی ممکن است برای هر واحد طلای دیجیتال واحدهای کوچکتری از طلای فیزیکی تعریف شده باشد و اینگونه نیست که بخواهیم این نسبت را برای تمام توکن های تعریف شده در بازار یکسان بدانیم. حالا فرض کنید درباره ارز دیجیتالی صحبت می‌کنیم که نسبت هر واحد از آن به طلای فیزیکی برابر با یک گرم است. به این معنا که تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال مورد نظر برای هر واحد ن‌های تعریف شده آن در بازار یک گرم طلا در بانک‌های جهانی ذخیره کرده باشد و اگر شما یک واحد از توکن مورد نظر را خریداری کنید، در واقع یک گرم طلا در بانک‌های جهانی به نام شما ثبت است و صاحب و مالک آن هستید.

حالا دوباره به بازار ارز دیجیتال برگشته و درباره نحوه کارکرد طلای دیجیتال با هم صحبت می‌کنیم. فرض کنید که کاربران بسیار زیادی به دنبال خرید یک طلای دیجیتال مانند پکس گلد باشند که قیمت آن متناسب با نوسانات طلای فیزیکی تغییر کرده و هر واحد از آن برابر با قیمت یک گرم طلای فیزیکی در بازار جهانی باشد. با این فرض اگر تقاضا برای خرید پکس گلد افزایش پیدا کند عملاً باید شاهد افزایش قیمت آن در بازار باشیم که در این شرایط قیمت هر یک واحد از آن نسبت به قیمت هر یک گرم طلای فیزیکی در جهان افزایش پیدا خواهد کرد.

در این شرایط به نظر شما کسانی که حجم عظیمی از این ارز دیجیتال را در اختیار دارند چه رفتاری خواهند کرد؟ فراموش نکنید که حتی سنت تفاوت ایجاد شده در قیمت یک استیبل کن مبتنی بر طلا با قیمت طلای فیزیکی باعث می‌شود تا کاربرانی با سرمایه‌های بسیار زیاد اقدام به فروش توکن های خود برای رسیدن به سود بسیار جذاب و ایده‌آل باشند و همین موضوع باعث افزایش عرضه در شبکه طلای دیجیتال خواهد شد و دوباره قیمت آن را برابر با قیمت یک گرم طلای دیجیتال می‌نماید.

در شرایط برعکس وقتی قیمت یک ارز دیجیتال مبتنی بر طلا به دلیل افزایش میزان عرضه با افت روبرو شود عملاً سرمایه‌گذاران بزرگ می‌دانند که در حال خرید دارایی هستند که کمتر از ارزش واقعی خود در بازار در حال معامله است و خرید آن می‌تواند سود بسیار جذابی را برای آنها مخصوصاً در حجم‌های معاملاتی بالا ایجاد کند. در این شرایط نیز تقاضا برای خرید ارز دیجیتال مورد نظر افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه دوباره شاهد متعادل شدن قیمت طلای دیجیتال با طلای فیزیکی واقعی خواهید بود.

این روند دقیقاً همان روندی است که در نحوه نوسانات م استیبل کوین های موجود در بازار وجود دارد و همین شرایط باعث می‌شود تا قیمت آنها همیشه برابر با قیمت پشتوانه فیزیکی آنها باقی بماند.

طلای دیجیتال چیست | آموزش خرید طلای دیجیتال

ویژگی های طلای دیجیتال

با درک اینکه طلای دیجیتال چیست حالا نوبت به این موضوع می‌رسد تا ویژگی‌های این دسته از ارزهای دیجیتال را نیز برای شما تشریح کرده و به شناخت بالاتری نسبت به آنها شما را برسانیم. البته ویژگی‌های هر کدام از ارزهای دیجیتال تعریف شده به عنوان طراحی دیجیتال ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد و شرایط متفاوتی را در شبکه هر یک از آنها شاهد باشیم. دقیقاً مانند استیبل کوین هایی که همگی بر پشتوانه دلار توسعه پیدا کردند اما شرایط یکسانی در بازار نداشته و ویژگی‌های متفاوتی دارند، ارزهای دیجیتال مبتنی بر طلا نیز شرایط کاملاً متفاوتی خواهند داشت.

در ادامه سعی می‌کنیم تا با بررسی ویژگی‌های ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا شما را ک کامل‌تری نسبت به این دسته از توکن ها برسانیم تا اگر به دنبال سرمایه گذاری برای آنها هستید بتوانید با آگاهی لازم معاملات خود را انجام دهید.

 • همه ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا به تعداد توکن های تعریف شده خودشان در بازار طلا در بانک‌های جهانی ذخیره دارند. بنابراین اگر یک توکن جدید برای آنها در بازار تعریف می‌شود عملاً باید به همان مقدار طلا برای آنها در یک حساب در بانک‌های جهانی ذخیره شود.
 • خرید و فروش طلای دیجیتال دقیقاً متناسب با شرایط معامله‌گری سایر ارزهای دیجیتال تعریف می‌شود.
 • نوسانات قیمت طلای دیجیتال متناسب با نحوه نوسانات قیمت طلا در بازار جهانی و البته شرایط عرضه و تقاضای حاکم بر بازار کریپتوکارنسی خواهد بود.
 • هر بنیاد و هر گروهی نمی‌تواند یک طلای دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی تعریف کند و این موضوع نیاز به سرمایه قابل توجهی خواهد داشت.
 • برای نگهداری از یک طلای دیجیتال نیاز به استفاده از یک کیف پول نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری دارید که از استاندارد حاکم بر شبکه بلاک چین ارز دیجیتال مورد نظر پشتیبانی کند. در حال حاضر اکثر استیبل کوین های مبتنی بر طلا بر روی شبکه بلاکچین اتریوم قرار گرفته و از استاندارد ERC20 پشتیبانی می‌نمایند و از این را اگر شما به دنبال نگهداری از این دسته از توکن ها هستید باید سراغ کیف پول‌های نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری بروید که از این استاندارد پشتیبانی می‌نمایند.
 • نوسانات قیمت طلای دیجیتال ممکن است شرایط کاملاً متفاوتی نسبت به نوسانات قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بازار داشته باشد.
 • با خرید هر واحد طلای دیجیتال شما مالک به همان نسبت طلای فیزیکی در بنیاد ارز دیجیتال مورد نظر خواهید بود. در واقع در این شرایط دارایی‌های شما متناسب با ارزش طلا تعیین می‌شود و به نوعی طلا می‌تواند به عنوان یک بیمه امنیت دارایی‌های شما را تضمین نماید.
 • سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا می‌تواند یک قدرت ضد تورمی جذاب و عالی را برای سرمایه‌های شما ایجاد کرده و مانع از بروز چالش‌های اساسی در افت ارزش دارایی‌های شما در طولانی مدت شود.

طلای دیجیتال چیست | آموزش خرید طلای دیجیتال

انواع طلای دیجیتال در بازار

حالا بهتر می‌دانید که طلای دیجیتال چیست و چه ویژگی‌هایی را برای این دسته از استیبل کوین ها در بازار می‌توانید تعریف کنیم. سوال مهم بعدی که باید به آن پاسخ دهیم این است که انواع طرح دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی کدام‌ها هستند و برای سرمایه گذاری بهتر است دست روی کدام گزینه بگذاریم. برخلاف استیبل کوین های مبتنی بر دلار آمریکا که تعداد بسیار زیادی از آنها تعریف شده و وجود دارند تعداد استیبل کوین های مبتنی بر طلای دیجیتال خیلی زیاد نیست و به راحتی می‌توانیم آنها را حتی در همین مقاله نیز به شما معرفی کنیم. علاوه بر اینکه تعداد ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا خیلی زیاد نیست تعداد گزینه‌های با کیفیت آنها برای انتخاب برای سرمایه گذاری نیز کمتر هم هست.

اگر به دنبال سرمایه گذاری بر روی طلای دیجیتال هستید بهترین نمونه‌های آنها را در بازار در ادامه به شما معرفی می‌کنیم:

 • ارز دیجیتال پکس گلد ( Pax Gold) با نماد PAXG
 • ارز دیجیتال تتر گلد (Tether Gold) با نماد XAUT
 • ارز دیجیتال کش گلد (Cache Gold) با نماد CGT
 • ارز دیجیتال کامتک گلد (Comtech Gold) با نماد CGO

البته با کمی جستجو می‌توانید تعداد ارزهای دیجیتال زیادی به عنوان طلای دیجیتال را پیدا کنید که هر یک ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارند اما در حال حاضر بیشترین میزان سرمایه گذاری کاربران و بهترین استیبل کن‌های مبتنی بر طلا پکس گلد و تتر گلد هستند که جذابیت‌های بسیار بیشتری نسبت به سایرین برای سرمایه گذاری و خرید و فروش دارند. بنابراین اگر به دنبال سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال مبتنی بر طلا هستید توصیه ما استفاده از یکی از این دو ارز دیجیتال است که در ادامه نکات بیشتری را درباره آنها با شما در میان می‌گذاریم.

پکس گلد

در حال حاضر بیشترین حجم معاملات در بازار کریپتوکارنسی بر روی یک استیبل کوین با پشتوانه طلا مربوط به ارز دیجیتال پکس گلد می‌شود که به بیش از ۷ میلیون دلار سرمایه گذاری در هر ۲۴ ساعت در حال حاضر رسیده است. قیمت هر یک واحد پکس گلد در بازار کریپتوکارنسی معادل با قیمت یک اونس طلا فیزیکی در بازار جهانی است. در حال حاضر نزدیک به ۲۱۰ هزار توکن از این ارز دیجیتال در بازار در حال گردش هستند که به تعداد همین ۲۱۰ هزار توکن اونس طلا در بانک‌های آمریکا و اروپا ذخیره شده است.

دقت داشته باشید که بنیاد پکس گلد سرمایه گذاری بسیار مطمئن و ایمن را بر روی این ارز دیجیتال برای شما رقم می‌زند و حتی اگر شما معادل با یک شمش طلای فیزیکی توکن های پکس گلد را داشته باشید می‌توانید با مراجعه به بنیاد این ارز دیجیتال دارایی خود را نقد کرده و یک شمش طلای فیزیکی از آنها بگیرید.

نکته بسیار جذابی که درباره ارز دیجیتال پکس گلد باید به آن اشاره داشته باشیم این است که شما می‌توانید برای خرید این ارز دیجیتال تا ۱۸ رقم اعشار نیز اقدام کنید و که این امکان عملاً برای خرید طلای فیزیکی در دسترس شما نیست. در حالی که برای سرمایه گذاری بر روی طلای فیزیکی نیاز به سرمایه خیلی سنگینی خواهید داشت برای خرید و فروش پکس گلد می‌توانید با سرمایه‌های بسیار کم هم اقدام کنید.

ارز دیجیتال پکس گلد بر روی شبکه اتریوم قرار گرفته و از استاندارد ERC20 پشتیبانی می نماید. برای ذخیره کردن توکن های پکس گلد می‌توانید سراغ کیف پول‌هایی بروید که از این استاندارد پشتیبانی می‌نمایند و به نوعی برای شبکه بلاکچین اتریوم قرار گرفته‌اند. تیم اصلی توسعه دهنده این ارز دیجیتال که به شرکت پکسوس معروف است تحت نظارت کامل دپارتمان خدمات مالی نیویورک بوده و بالاترین سطح امنیت و قوانین پولی و مالی را رعایت می‌کند.

طلای دیجیتال چیست | آموزش خرید طلای دیجیتال

تتر گلد

دومین ارز دیجیتالی که به عنوان یک استیبل کوین با پشتوانه طلای فیزیکی باید به آن اشاره داشته باشیم تتر گلد است که از سوی بنیاد تتر روانه بازار شده و جذابیت‌های بسیار زیادی برای معامله‌گران بازار کریپتوکارنسی دارد. بنیاد تتر به ازای هر واحد تتر گلد عرضه شده در بازار یک انس طلای فیزیکی در بانک‌های جهانی ذخیره کرده و هر واحد از توکن های تتر گلد برابر با یک اونس طلا در بازار جهانی خواهد بود.

جالب است بدانید که شرکت تتر لیمیتید به عنوان شرکت اصلی توسعه دهنده توکن های تتر گلد حتی وزن و شماره سریال طلای فیزیکی خریداری شده به ازای هر واحد از توکن های ارز دیجیتال را نیز معرفی کرده و کاربران و سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال می‌توانند معادل با توکن هایی که در اختیار دارند از این بنیاد طلای فیزیکی خریداری نمایند.

ارز دیجیتال تتر گلد هم دقیقاً شرایط مشابهی با پکس گلد داشته و بر روی شبکه بلاک چین اتریوم قرار گرفته است. تمام ویژگی‌ها و مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم نشان از امنیت بسیار بالای تتر گلد داشته و شرایط سرمایه گذاری بسیار ساده را برای آن ایجاد می‌کند.

مزیت های سرمایه گذاری در طلای دیجیتال

به بررسی ویژگی‌های ارز دیجیتال مبتنی بر طلا پرداخته و سپس انواع طلای دیجیتال را نیز به شما معرفی کردیم. حالا نوبت به این رسیده تا نیم نگاهی به مزیت‌های سرمایه گذاری برای طلای دیجیتال داشته باشیم و سپس بر اساس همین مزیت‌ها شرایط سرمایه گذاری بر روی طلای دیجیتال و طلای فیزیکی را با یکدیگر مقایسه کنیم. همانطور که می‌دانید برای بسیاری از کاربران بسیار دشوار است که بتوانند سرمایه گذاری خود را از بازار سنتی به بازار حرفه‌ای مانند بازار کریپتو کارنسی تغییر دهند و در این بین شناخت هرچه بهتر بازارهایی مانند بازار کریپتوکارنسی و مزیت‌های سرمایه گذاری بر روی طلای دیجیتال می‌تواند آنها را در این باره کمک و راهنمایی کند.

مزیت‌های سرمایه گذاری بسیار زیادی را برای طلای دیجیتال می‌توانیم معرفی کنیم که مهم‌ترین آنها را به شهر کامل در ادامه با شما در میان خواهیم گذاشت.

سهولت انجام معاملات

طلای دیجیتال چیست | آموزش خرید طلای دیجیتال اولین مزیتی که برای سرمایه گذاری بر روی طلای دیجیتال باید به آن اشاره داشته باشیم سهولت انجام معاملات بر روی آن است. اگر شما وارد یک صرافی ارز دیجیتال شده و حساب کاربری خود را باز کنید تنها در چند ثانیه می‌توانید معاملات خود را بر روی طلای دیجیتال انجام دهید و این موضوع را مقایسه کنید با شرایطی که در معاملات طلای فیزیکی وجود دارد. در هر جایی از زمین که باشی تنها با دسترسی به یک خط اینترنت می‌توانید معاملات خود را بر روی طلای دیجیتال انجام داده و آن را مدیریت کنید.

سریعتر بودن روند معاملات

همچنین روند انجام معاملات بر روی طلای دیجیتال بسیار سریع است و شما به هر میزان دارایی که در اختیار دارید می‌توانید در کمتر از چند ثانیه معامله خود را مدیریت کرده و برای خرید و فروش طلای دیجیتال اقدام کنید. در حال حاضر تنها در کمتر از چند ثانیه می‌توانید معاملات با حجم بسیار بالا را بر روی طلای دیجیتال انجام داده و از این بابت هیچگونه چالشی پیش روی شما قرار نخواهد گرفت.

امنیت بالا

امنیت سرمایه گذاری بر روی طلای دیجیتال دقیقاً مشابه با امنیت سرمایه گذاری بر روی سایر رمز ارزها در بازار است و شما از این بابت می‌توانید خیال کاملاً راحت و آسوده داشته باشید. با توجه به اینکه معروف‌ترین و بهترین توکن های تعریف شده به عنوان طلای دیجیتال بر روی شبکه اتریوم قرار گرفتن از این رو می‌توانیم حتی امنیت مثال زدن را نیز برای آنها در نظر بگیریم که باعث می‌شود تا خیال کاربران از بابت شرایط معامله‌گری بر روی آنها راحت باشد.

دقت داشته باشید که هرچند ممکن است خطرات ارز دیجیتال در معاملات طلای دیجیتال نیز کاربران را تهدید کند اما به هر حال خطرات در هر بازار مالی وجود دارد و تنها مختص طلای دیجیتال نیست. امنیت معاملات خود طلای دیجیتال بالا است اما به هر حال نمی‌توانیم خطراتی که ار کریپتوکارنسی برای معامله‌گران ایجاد می‌کند را در این باره نادیده بگیریم.

نگهداری و حمل و نقل ساده‌تر و ایمن‌تر

برای نگهداری و حمل و نقل طلای دیجیتال هیچ چالش خاصی نداشته و تنها نیاز به یک نرم‌افزار و یا کیف پول نرم‌افزاری دارید که بر روی موبایل شما ذخیره شده و امکان حمل و نقل بسیار ساده این دسته از توکن ها را برای شما فراهم می‌آورد. این شرایط نگهداری و حمل و نقل را با شرایط نگهداری و حمل و نقل طلای فیزیکی مقایسه کنید و ببینید که چه تفاوت‌هایی در این باره در روند سرمایه گذاری شما ایجاد خواهد شد.

پتانسیل سودآوری بسیار بالا

همچنین می‌توانیم به پتانسیل سودآوری بسیار بالای طلای دیجیتال اشاره داشته باشیم که سرمایه گذاری بر روی آن را جذاب‌تر هم می‌نماید. نوسانات قیمت طلای دیجیتال هم تحت تاثیر شرایط نوسانات قیمت طلا در بازار جهانی است و هم به نوعی تحت تاثیر شرایط عرضه و تقاضا در بازار کریپتوکارنسی نیز قرار می‌گیرد. به این معنا که این نوسانات انجام گرفته شده بر روی طلای دیجیتال تا حدی می‌تواند بیشتر از نوسانات طلای فیزیکی باشد که این موضوع پتانسیل سودآوری بالایی را برای آن ایجاد می‌کند.

همچنین با استفاده از خدمات برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال شما امکان انجام معاملات اهرم‌دار را نیز بر روی طلای دیجیتال خواهید داشت. انجام معاملات اهرم‌دار برای طلای دیجیتال پتانسیل سودآوری آن را به میزان بیشتری افزایش داده و عملاً سرمایه گذاری بر روی آنها از نظر شرایط سودآوری بسیار جذاب‌تر می‌شود.

کاهش احتمال تقلب و کلاهبرداری

یکی دیگر از مزیت‌های سرمایه گذاری در طلای دیجیتال کاهش احتمال تقلب و کلاهبرداری در آن است. همین حالا اگر شما به بازار طلای ایران مراجعه کرده و درباره شرایط کلاهبرداری و عرضه طلاهای تقلبی در این بازار با افراد با تجربه صحبت کنید به فجایع عمیق پی خواهید برد که گذر از آنها به این راحتی‌ها برای هر کسی وجود ندارد. در حالی که امکان عرضه توکن های تقلبی طلای دیجیتال وجود ندارد و شما می‌توانید بدون نگرانی نسبت به این موضوع برای انجام معاملات بر روی آن اقدام کنید.

تقسیم پذیری به واحدهای بسیار کوچکتر

تقسیم پذیری طلای فیزیکی بسیار کم است و شما نمی‌توانید خیلی واحدهای کوچکی از طلا فیزیکی را خریداری کنید در حالی که تقسیم پذیری بسیار زیادی را برای طلای دیجیتال شاهد هستیم. همانطور که در بالا اشاره کردیم امکان تقسیم هر توکن پکس گلد به ۱۸ رقم بعد از اعشار نیز وجود دارد که باعث می‌شود تا شما بتوانید با سرمایه‌های بسیار کم هم سرمایه گذاری خود را بر روی این دسته از استیبل کوین ها انجام دهید که این شرایط در معاملات بازار طلای فیزیکی وجود ندارد. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که شما سرمایه خیلی زیادی برای سرمایه گذاری در اختیار نداشته و به دنبال یک سرمایه گذاری سودآور و جذاب با همان مقدار سرمایه در دسترس خود هستید.

کارمزدهای بسیار پایین معاملات

هرچند با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال مبتنی بر طلا بر روی شبکه اتریوم قرار گرفته و به دلیل بالاتر بودن گس اتریوم نسبت به سایر شبکه‌های انتقال، کارمزدهای بالایی را نیز برای خرید و فروش طلای دیجیتال شاهد هستیم اما با این حال باز هم کارمزدهای معاملات طلای دیجیتال به مراتب کمتر از طلای فیزیکی است. این مهم باعث شده تا شما همزمان با امکان رسیدن به پتانسیل سودآوری بیشتر بتوانید هزینه‌های خود را نیز مدیریت کرده و دارایی‌های کمتری را از دست بدهید.

طلای دیجیتال چیست | آموزش خرید طلای دیجیتال

طلای دیجیتال یا طلای فیزیکی؟

با بررسی تمام مزیت‌هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم عملاً شما به درک کاملی نسبت به سرمایه گذاری بر روی این دسته از استیبل کن‌ها رسیده و به خوبی می‌دانید که پتانسیل سودآوری طلای دیجیتال چیست. اما در نهایت شما باید تصمیم بگیرید که سرمایه گذاری بر روی طلای دیجیتال برای شما گزینه بهتری است یا باید سراغ طلای فیزیکی بروید. البته نباید در این باره یک طرفه قضاوت کرده و در کنار بررسی مزیت‌های سرمایه گذاری بر روی طلای دیجیتال بایستی مزیت‌های سرمایه گذاری بر روی طلای فیزیکی را نیز در نظر بگیریم.

برای اینکه بتوانیم یک مقایسه کاملاً بی‌طرفانه نسبت به شرایط سرمایه گذاری بر روی طلای دیجیتال و طلای فیزیکی را داشته باشیم لازم دانستیم تا در ادامه در قدم اول مزیت‌های سرمایه گذاری بر روی طلای فیزیکی را نسبت به شرایط خرید و فروش طلای دیجیتال ارزیابی کنیم.

تحریم کاربران ایرانی توسط بسیاری از صرافی‌ها باعث شده تا عملاً امکان خرید و فروش طلای دیجیتال در صرافی‌های معتبر وجود نداشته باشد و از این گذشته کاربران ایرانی از سوی بنیادهای عرضه کننده این دسته از استیبل کوین ها نیز تحریم هستند. به این معنا که اگر شما به مقدار لازم ارز دیجیتال پکس گلد در اختیار داشته باشید نمی‌توانید با مراجعه به بنیاد این ارز دیجیتال برای تبدیل آنها به شمش طلای فیزیکی اقدام کنید زیرا شما یک ایرانی هستید و ایرانی‌ها تحت تاثیر شرایط حاکم بر جامعه جهانی تحریم هستند.

حجم معاملات بالای طلای فیزیکی یکی از مهمترین مزیت‌هایی است که می‌توانیم برای سرمایه گذاری بر روی طلای فیزیکی به آن اشاره داشته باشیم. در حال حاضر حجم معاملات برای طلای دیجیتال در مجموع حتی به حجم معاملات طلای جهانی نزدیک هم نشده این تفاوت بزرگ باعث می‌شود تا عملاً نقدینگی موجود در طلای دیجیتال به میزان قابل توجه پایین باشد.

شرایط نگهداری کلید خصوصی مزیت‌های خاص خود را دارد و نسبت به شرایط نگهداری طلای دیجیتال حتی راحت‌تر هم هست اما با این حال نمی‌توانیم چالش‌های روش نگهداری را نادیده بگیریم. اگر شما به هر دلیلی رمز صندوق امانات خود را در یک بانک فراموش کنید، امکان برگرداندن آنها به روش‌های مختلف وجود دارد اما در صورتی که شما کلید خصوصی کیف پول خود را فراموش کرده و یا به هر دلیلی توکن های خود را به یک آدرس اشتباهی بفرستید عملاً دیگر امکان بازگرداندن دارایی‌های شما در بازار کریپتو کارنسی وجود نخواهد داشت.

کارمزد خرید و فروش و انتقال در شبکه اتریوم یکی دیگر از معایب مهمی است که باید به سرمایه گذاری بر روی طلای دیجیتال به آن اشاره داشته باشیم. البته همانطور که اشاره کردیم، سرمایه گذاری برای طلای فیزیکی کارمزدهای بسیار بالایی دارد و حتی ممکن است شما نیاز به پرداخت کارمزدهای بالاتری برای معاملات طلای فیزیکی هم داشته باشید. اما به هر حال بالا بودن هزینه گس اتریوم تبدیل به یک چالش بسیار بزرگ برای معامله‌گران طلای دیجیتال شده است.

همچنین خرید و فروش طلای فیزیکی با توجه به اینکه شما یک کالای کاملاً فیزیکی را لمس خواهید کرد امنیت خاطری مخصوصاً برای کاربران قدیمی ایجاد می‌کند. هرچند شرایط نگهداری از طلای فیزیکی دشوار است و حتی معاملات طلای فیزیکی نیز با چالش‌های بسیار زیاد و سختی زیادی همراه است اما به هر حال نمی‌توانیم امنیت خاطر حاصل از برخورد دست با یک کالای فیزیکی را در معاملات آن نادیده بگیریم.

با بررسی تمام مزیت‌ها و معایبی که در بالا به شرایط سرمایه گذاری برای طلای فیزیکی و طلای دیجیتال به آنها اشاره کردیم حالا شما بهتر می‌توانید برای انتخاب هر یک از این دو تصمیم‌گیری کنید. در جهت راهنمایی هرچه بهتر و دقیق‌تر به شما نظرات شخصی خود را نیز درباره این مقایسه با شما در میان بگذاریم.

به نظر ما سرمایه گذاری برای طلای دیجیتال پتانسیل سودآوری بسیار بیشتری را برای شما ایجاد خواهد کرد اما نیاز به داشتن دانش و مهارت‌های بیشتری نسبت به سرمایه گذاری بر روی طلای فیزیکی دارد. از این رو اگر شما دانش کافی برای این منظور را نداشته و نمی‌توانید آن را به دست آورید بهتر است سراغ طلای فیزیکی بروید اما در صورت داشتن دانش لازم سرمایه گذاری بر روی طلای دیجیتال برای شما گزینه بهتری خواهد بود.

شما می‌توانید بخشی از سرمایه‌های خود را برای خرید طلای دیجیتال اختصاص داده و بخشی از آن را نیز برای خرید طلای فیزیکی در نظر بگیرید که اگر احساسات شما هنوز برای سرمایه گذاری مستقیم در طلای دیجیتال بهینه نشده از این طریق بتوانید کنترل خوبی روی آنها داشته باشید.

شما می‌توانید با سرمایه گذاری بر روی طلای دیجیتال سودهای خود را از معاملات به بازار طلای فیزیکی انتقال داده و به این ترتیب برای خود طلای فیزیکی ذخیره کنید.

به هر حال معامله‌گری برای طلای دیجیتال یک کار کاملاً حرفه‌ای است و ممکن است از عهده هر کسی بر نیاید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که تنها در صورت داشتن شناخت کافی نسبت به شرایط معاملات ارز دیجیتال و طلای دیجیتال روند معامله‌گری خود را در این بازار آغاز کنید.

 

به روز رسانی می شود.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش…Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.