صورت سود و زیان جامع چیست؟ + جزئیات کامل

0 66

صورت سود و زیان جامع چیست؟ – آربی سیگنال

صورت‌های مالی، گزارش‌هایی هستند که توسط حسابداران هر شرکت، تهیه شده و در دسترس استفاده‌کنندگان قرار می‌گیرند. یکی از انواع آن‌ها، صورت سود و زیان جامع است و با هدف ارائه کلیه درآمدها و هزینه‌های تحقق یافته و تحقق نیافته منتشر می‌شود و به‌نوعی تکمیل‌کننده صورت سود و زیان شرکت است. در کل می‌توان گفت تحلیلگران بنیادی، از صورت سود و زیان جامع برای ارزیابی وضعیت کل درآمدها و هزینه‌های شرکت و مقایسه‌ آن با دور‌ه‌های گذشته استفاده می‌کنند و در دوره‌های آموزش بورس به آن پرداخته می‌شود. در ادامه، با صورت سود و زیان جامع، اجزا، هدف از تهیه و مواردی از این دست آشنا خواهید شد. 

 

صورت سود و زیان جامع چیست؟

صورت سود و زیان جامع، یکی از انواع گزارش‌های مالی است و اهمیت زیادی در زمینه سرمایه گذاری در بورس دارد. این گزارش هر سه ماه یکبار روی سایت کدال، منتشر می‌شود و می‌توانید تمام درآمدها و هزینه‌های دوره، اعم از تحقق یافته و تحقق نیافته را در آن مشاهده کنید. برای بررسی صورت سود و زیان جامع شرکت مد نظر خود، پس از مراجعه به سایت کدال، کافیست از بخش جستجوی اطلاعیه‌ها نماد شرکت را وارد کرده و گزینه «اطلاعات و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای» را در بخش «نوع اطلاعیه‌»، انتخاب کنید.

با این‌کار، تمام صورت‌های مالی شرکت مورد نظر شما نمایش داده می‌شود؛ سپس، برای دسترسی به اطلاعیه مورد نظر، لازم است تا در صفحه جدید، از منوی بالای سایت، گزینه صورت سود و زیان جامع را انتخاب کنید.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با سایت کدال، می‌توانید به مقاله آشنایی با کدال مراجعه کنید.

هدف از تهیه صورت سود و زیان جامع

بررسی مداوم درآمد و هزینه‌های یک شرکت اهمیت زیادی در تحلیل آن دارد. همانطور که اشاره شد، صورت سود و زیان جامع، دربرگیرنده تمام این موارد بوده و گزینه خوبی برای تحلیلگران به‌شمار می‌رود. در کل می‌توان گفت تحلیلگران بنیادی، از صورت سود و زیان جامع برای ارزیابی وضعیت کل درآمدها و هزینه‌های شرکت و مقایسه‌اش با دور‌ه‌های گذشته استفاده می‌کنند.

 

تفاوت صورت سود و زیان با صورت سود و زیان جامع

علی‌رغم تشابه نام، صورت سود و زیان عادی با صورت سود و زیان جامع متفاوت هستند. تفاوت اصلی صورت سود و زیان با صورت سود و زیان جامع این است که در صورت سود و زیان، فقط هزینه‌ها و درآمدهای تحقق یافته شرکت آورده می‌شود؛ اما، در صورت سود و زیان جامع، علاوه‌بر موارد تحقق یافته، هزینه‌ها و درآمدهای تحقق نیافته نیز اعلام می‌شوند. با مشاهده دو تصویر زیر متوجه تفاوت این دو گزارش مالی خواهید شد.

صورت سود و زیان شرکت ارفع

صورت سود و زیان جامع شرکت ارفع

چنانچه با صورت‌های مالی آشنایی کاملی ندارید، مقاله صورت مالی چیست؟ اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

چه مواردی در این گزارش وجود دارد؟

برخلاف صورت‌های مالی دیگر، مواردی که در صورت سود و زیان جامع ذکر می‌شود ارتباطی با نوع فعالیت شرکت ندارد و عموما صورت سود و زیان جامع شرکت‌های مختلف، مشابه با یکدیگر است. بخش‌های مختلف این گزارش: 

  • سود (زیان) 
  • سایر اقلام سود و زیان جامع
  • سایر اقلام سود و زیان جامع پس از کسر مالیات
  • سود (زیان) جامع سال

در قسمت سایر اقلام سود و زیان جامع، موارد زیر مشاهده می‌شود : 

  • مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت مشهود

این قسمت از صورت سود و زیان به دارایی‌های ثابتی که شرکت قصد تجدید ارزیابی آنان را دارد مربوط می‌شود. به‌عنوان یک مثال ساده، فرض کنید شرکتی ملکی به ارزش 20 میلیون تومان را در سال 1370 خریداری کرده است. چنانچه هیچ‌گونه تجدید ارزیابی در طول این 30 سال روی زمین انجام نشده باشد، مبلغ ثبت شده برای این دارایی هم‌چنان همان 20 میلیون تومان خواهد بود؛ اما، حقیقت این است که با گذر زمان ارزش برخی از دارایی‌ها به دلایلی مانند تورم، استهلاک و… افزایش یا کاهش می‌یابد.

  • تفاوت تسعیر ارز عملیاتی خارجی

زمانی که در یک گزارش مالی مابه‌التفاوت یا معادل درآمدی دلاری به ریال شناسایی می‌شود، آن را با عنوان تسعیر ارز عملیاتی منتشر می‌کنند. برای درک این موضوع فرض کنید شما صاحب شرکتی هستید که از صادرات خود درآمد دلاری دارید و لازم است درآمدتان را برای وارد کردن در صورت‌های مالی به ریال (واحد ارز داخلی کشور) تبدیل کنید. اگر درآمد شما برای صادرات کالایی خاص به یک شرکت خارجی، ۲۰۰۰ دلار باشد و هر دلار را ۵۰ هزار تومان در نظر بگیریم، درآمد شناسایی شده شما ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود؛ اما شرکت خارجی مبلغ حاصل از خرید کالا را یک ماه آینده به حساب شما واریز می‌کند. اگر در این بازه زمانی دلار به ۶۰ هزار تومان رسیده باشد، مبلغ دریافتی شما ۱۲۰ میلیون تومان است که در این شرایط ۲۰ میلیون تومان سود ناشی از تسعیر ارز شناسایی می‌شود.

این گزارش مربوط به شرکت فولاد ارفع است و سود ناشي از تسعير وجوه حاصل از فروش صادراتی را در آن مشاهده می‌کنید.

 

  • مالیات مربوط به سایر اقلام سود و زیان جامع

در این قسمت از صورت سود و زیان جامع، مالیات مرتبط با اقلام ذکر شده در قسمت‌های قبلی محاسبه و نوشته می‌شود.

سخن پایانی:

به‌طورکلی، می‌توان این‌گونه گفت که صورت سود و زیان جامع ترکیب و چکیده‌ای از صورت سود و زیان، صورت گردش وجوه نقد و صورت وضعیت مالی شرکت است. با فراگیری تحلیل بنیادی می‌توانید درک بهتری از کارکرد این نوع از گزارش‌های مالی داشته باشید. اگر با تحلیل این گزارش‌‌ها آشنا نیستید و فکر می‌کنید به دریافت مشاوره آنلاین بورس نیازمندید، می‌توانید از مشاوره رایگان کارگزاری فارابی نیز استفاده کنید.Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.