صرف سهام – آموزین + جزئیات کامل

0 36

صرف سهام – آموزین – آربی سیگنال

افزایش سرمایه به روش صرف سهام، روش خاصی برای تامین مالی یک شرکت است و در این روش، سهام شرکت از طریق پذیره‌نویسی عرضه می‌شود. گاهی ارزش سهام شرکتی در بازار نسبت به ارزش اسمی آن بالاتر است؛ در این شرایط شرکت می‌تواند به دلیل وجود تقاضای بالا برای سهام، از روش صرف سهام برای افزایش سرمایه خود استفاده کند. مهم‌ترین مزیت این روش از افزایش سرمایه، رشد سودآوری و EPS شرکت است و منابع قابل‌توجهی را در اختیار شرکت قرار می‌دهد. این مقاله در زمینه آموزش بورس، شما را با انواع افزایش سرمایه به روش صرف سهام و سایر مزایای آن آشنا خواهد کرد.

 

مفهوم صرف سهام

در افزایش سرمایه به روش صرف سهام، شرکت سهام خود را از طریق پذیره‌نویسی و با قیمتی بیش از قیمت اسمی (۱۰۰ تومان) در بازار به فروش می‌رساند که به مابه‌التفاوت قیمت فروش و قیمت اسمی، صرف سهام گفته می‌شود؛ به عنوان مثال فرض کنید شرکتی قصد دارد سهام جدید خود را از طریق پذیره‌نویسی به نرخ ثابت پانصد تومان در بازار عرضه کند. در این شرایط، میزان صرف سهام چهارصد تومان خواهد بود. 

شرکت‌ها صرف سهام ایجاد شده را به دو روش استفاده می‌کنند. در روش اول، این مبلغ به حساب اندوخته شرکت اضافه شده و در روش دوم، مبلغ صرف سهام به سهام جدید (سهام جایزه) تبدیل و میان سهام‌داران تقسیم می‌شود.

 

انواع افزایش سرمایه به روش صرف سهام

افزایش سرمایه به روش صرف سهام به دو نوع زیر تقسیم می‌شود:

مقاله پیشنهادی: افزایش سرمایه چیست و چه تاثیری بر قیمت سهام شرکت‌ها دارد؟

این نوع از افزایش سرمایه با حفظ حق تقدم صورت می‌گیرد و سهام‌داران فعلی در اولویت قرار دارند؛ به همین دلیل با توجه به تعداد سهام تحت مالکیت هر فرد و میزان افزایش سرمایه، به سهام‌داران حق تقدم داده می‌شود. دارنده حق تقدم برای شرکت در افزایش سرمایه لازم است تا مبلغ تعیین شده به ازای هر حق تقدم که بیش از مبلغ اسمی است را به حساب شرکت واریز کند. 

این نوع از افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم است و اولویتی برای سهام‌داران فعلی وجود ندارد. سهام جدید نیز از طریق پذیره‌نویسی در بازار به فروش می‌رسد. افزایش سرمایه از این طریق مزایای زیادی را به‌دنبال دارد. در این روش منابع مالی جدیدی وارد شرکت شده و سهام شناور آن افزایش می‌یابد. فرایند زمانی افزایش سرمایه با سلب حق تقدم نسبت به روش صرف سهام با حفظ حق تقدم کمتر می‌شود و ۲۰ درصد از میزان افزایش سرمایه نیز معاف از مالیات خواهد بود. 

جهت مشاهده اطلاعیه‌های افزایش سرمایه از روش صرف سهام نیز مانند هر افزایش سرمایه دیگری، می‌توانید از سایت کدال استفاده کنید.

 

مقاله پیشنهادی: آشنایی با کدال

 

مزایای استفاده از این روش

به‌صورت‌کلی می‌توان گفت افزایش سرمایه به روش صرف سهام هم برای شرکت و هم برای سهامداران منفعت زیادی دارد. شرکت‌ها تمایل دارند سهام خود را با کم­ترین ریسک ممکن و کم­ترین سهام عرضه شده افزایش دهند و نقدینگی مورد نیازشان را دریافت کنند؛ بنابراین فروش سهام به قیمتی بیش از ارزش اسمی آن، برای شرکت سودآور است. سهامداران نیز بدون کاهش درصد مالکیت خود در شرکت، می‌توانند به سهام جایزه دست پیدا کرده و بازدهی خود را افزایش دهند.

روش صرف سهام چه زمانی موثر واقع می‌شود؟

بهتر است بدانید زمانی افزایش سرمایه از محل صر‌ف‌ سهام موفقیت آمیز تلقی می‌شود که شرایط بازار، صنعت و شرکت برای سرمایه گذاری در بورس مثبت باشد. در صورت روند نزولی بازار، معمولا برنامه افزایش سرمایه با شانس موفقیت کمی همراه خواهد بود؛ علاوه‌بر‌این، یک شرکت برای موفقیت در این روش از افزایش سرمایه، باید پتانسیل رشد و سودآوری هم داشته باشد تا مورد اقبال بازار و سرمایه‌گذاران قرار گیرد.

چه افرادی از این افزایش سرمایه سود می‌برند؟

هر چه میزان سرمایه‌ای که به شرکت افزوده می‌شود بیشتر باشد، تاثیر بهتری بر عملکرد شرکت در راستای رسیدن به اهدافش خواهد گذاشت. افزایش سرمایه از طریق صرف سهام می‌تواند اعتبار شرکت و بازدهی آن را بهبود بخشد.

  • سهام‌داران عمده و اصلی

سهام‌دار اصلی شرکت که مدیریت آن را بر عهده گرفته است، تمایل دارد شرایط شرکت را بدون کاهش درصد سهام مدیریتی خود حفظ کند؛ به صورتی‌که برای افزایش سرمایه نیازی به آورده نقدی نباشد.

مقاله پیشنهادی: افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

زمانی که یک سهم ارزش بیشتری نسبت به ارزش اسمی خود داشته باشد، مورد استقبال سهام‌داران

 قرار گرفته و این موضوع برای بازار امر مثبتی تلقی می‌شود.

افزایش سرمایه با صرف سهام، سبب افزایش بازدهی سهام‌داران بدون کاهش درصد مالکیت آن‌ها می‌شود.

سخن پایانی

افزایش سرمایه یکی از راه‌های اساسی برای تامین مالی شرکت‌ها به‌شمار می‌رود. افزایش سرمایه از طریق صرف سهام نیز با توجه به مزایایی که دارد عموما مورد استقبال قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر با اطلاعات منتشر شده از شرکت‌ها یا پاسخ به سوالاتی که ذهن شما را درگیر کرده است، می‌توانید از مشاوره آنلاین بورس استفاده کنید.Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.