دریافت گواهی تمکن مالی در بورس و صندوق های سرمایه‌گذاری + جزئیات کامل

0 7

دریافت گواهی تمکن مالی در بورس و صندوق های سرمایه‌گذاری – آربی سیگنال

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که تنها بانک‌ها می‌توانند گواهی تمکن مالی یا Certificate of Financial Ability را صادر کنند. اما، شما به راحتی می‌توانید از پرتفوی بورسی خود نیز گواهی تمکن مالی دریافت کنید و به سفارتخانه‌ها و دانشگاه‌ها ارائه دهید.

 

گواهی تمکن مالی چیست؟

گواهی تمکن مالی یک سند رسمی و معتبر است که نشان‌دهنده توانایی مالی یک فرد حقیقی یا حقوقی بوده و معمولا جهت دریافت ویزا، تحصیل و سرمایه‌گذاری در خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

متقاضیان دریافت ویزای کشورهای نیازمند ویزا (شنگن، کانادا، آمریکا و…) می‌توانند از سرمایه خود در بورس مانند سهام، صندوق سهامی، صندوق‌ درآمد ثابت و… به عنوان گواهی تمکن مالی استفاده کنند. در حقیقت، امکان استفاده از تمامی ابزارهای سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس مانند سهام، اوراق درآمد ثابت، گواهی سپرده کالایی و … به عنوان تمکن مالی وجود دارد. 

 

پیشنهاد مطالعه : گواهی سپرده کالایی چیست؟

 

نحوه دریافت گواهی تمکن مالی از پرتفوی بورسی

برای دریافت گواهی تمکن مالی از پرتفوی خود در بورس، لازم است ابتدا در سامانه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه  ثبت نام کنید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت https://ddn.csdiran.ir ثبت نام کرده و نسبت به دریافت گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی اقدام کنید. پس از ورود به سامانه یکپارچه ذینفعان، ابتدا لازم است مطابق با تصویر زیر به قسمت «میز خدمت الکترونیک» مراجعه کنید:

نحوه دریافت گواهی تمکن مالی از پرتفوی بورسی

در مرحله بعدی، گزینه «ثبت درخواست» را مطابق تصویر زیر انتخاب کنید:

دریافت گواهی تمکن مالی از بورس

سپس، نام و نام خانوادگی و کد ملی در بالای تصویر به صورت خودکار مشاهده خواهد شد. مطابق تصویر زیر، از میان خدمات موجود باید گزینه «صورت وضعیت دارایی (به زبان انگلیسی)» را انتخاب کرده و منتظر بمانید تا به مرحله بعد وارد شوید.

در این مرحله، ابتدا باید نام کشور مقصد خود را به زبان انگلیسی نوشته و سپس با انتخاب گزینه «مرکز پذیرنده» مشخص کنید که برای سفارتخانه، دانشگاه و سایر مراکز در کشور مقصد قصد ارائه گواهی تمکن مالی دارید. همچنین، باید شماره پاسپورت و تاریخ گزارش‌گیری را وارد کنید. به طور مثال اگر قصد دارید گواهی تمکن مالی ارزش امروز پرتفوی شما را نشان دهد، تاریخ گزارش‌گیری را به تاریخ امروز تعیین کنید.

پس از وارد کردن مشخصات، باید مطابق با تصویر زیر مشخصات خود را بررسی کرده و در صورت تایید، ابتدا «حروف تصویر» را وارد و سپس گزینه «تایید و ادامه» را انتخاب کنید.

در مرحله بعدی، باید شرایط و قوانین را قبول کرده و پس از آن پیامی مطابق تصویر زیر دریافت خواهید کرد.

پس از بررسی درخواست شما توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار، پیامکی حاوی «نتیجه درخواست» به شماره تلفن همراه شما مانند پیامک زیر ارسال خواهد شد.

سپس، با مراجعه مجدد به قسمت «میز الکترونیک» می‌توانید وضعیت درخواست خود را مشاهده کرده و گزینه «مشاهده جزئیات» را انتخاب کنید. 

با ورود به صفحه «مشاهده جزئیات» می‌توانید به راحتی گواهی تمکن مالی خود را دریافت کنید.

بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که از خرداد ماه ۱۴۰۲ خدمات دریافت گواهی تمکن مالی از پرتفوی بورسی غیرحضوری شده و نیازی به مراجعه حضوری و مهر شدن گواهی تمکن مالی توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نیست. لازم به ذکر است برای دریافت گواهی تمکن مالی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر ساختار صدور و ابطال مانند صندوق هدیه فارابی، باید به شعب کارگزاری خود مراجعه کنید.

 

پیشنهاد مطالعه : اهمیت حفظ تنوع در سرمایه‌گذاری

 

آیا سرمایه‌گذاری در بورس و صندوق های درآمد ثابت روش مناسبی برای اثبات تمکن مالی است؟

با توجه به اینکه برخی از اوراق بهادار مانند سهام، صندوق کالایی، صندوق سهامی و … دارای نوسان هستند، بهتر است برای ارائه گواهی تمکن مالی از صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق لبخند فارابی استفاده کنید. صندوق‌ درآمد ثابت لبخند فارابی با سود روزشمار معادل سالانه ۲۸/۸ درصدی گزینه مطمئن و فوق‌العاده کم ریسکی برای سرمایه‌گذاری و ارائه گواهی تمکن مالی به جای سپرده بانکی محسوب می‌شود.Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.