تفاوت صندوق درآمد ثابت و صندوق سهامی – آربی سیگنال

0 117

تفاوت صندوق درآمد ثابت و صندوق سهامی – آربی سیگنال

اهل ریسک کردن هستید؟

ترجیح می‌دهید سرمایه‌گذاری با ریسک پایین‌تر را انتخاب کنید؟

فرقی ندارد که شما در کدام دسته قرار می‌گیرید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با تنوع بالای خود، می‌توانند گزینه بسیار مناسبی برای سرمایه‌ گذاری در بورس باشند؛ به شرط آن که صندوق مناسب خود را انتخاب کنید.

در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با دو نوع پرطرفدار این صندوق‌ها یعنی صندوق‌ سهامی و صندوق‌ درآمد ثابت آشنا کنیم.

 

صندوق‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

صندوق‌های سرمایه گذاری، ابزارهایی برای مدیریت دارایی و کسب بازدهی از بازار سرمایه هستند و می‌توانند بر اساس انواعی که دارند، گزینه‌های جذابی برای سرمایه‌گذاری محسوب شوند. مشخصه بارز این صندوق‌ها، نیاز نداشتن به صرف زمان برای رصد بازار و همچنین دانش کافی برای تحلیل آن است.

در واقع شما سرمایه خود را در اختیار گروهی از تحلیلگران حرفه‌ای بازار قرار داده و این افراد به‌جای شما معامله می‌کنند. شاید تصور کنید که صندوق‌ها عملکردی مشابه با سبدگردانی دارند؛ اما سازوکار این ابزار مالی در مقایسه با سبدگردانی تفاوت‌های زیادی دارد. در تعریف کامل‌تر می‌توان اینگونه گفت که یک صندوق سرمایه گذاری، مجموعه‌ای از اوراق مشارکت، سهام و سایر اوراق بهاداری است که تحت مدیریت گروهی از تحلیلگران بازار بوده و شما با خرید واحدهای این صندوق از بازدهی مناسبی برخوردار خواهید شد.

 

انواع صندوق‌ها

صندوق‌ها با توجه به ترکیب دارایی‌هایشان، انواع مختلفی دارند؛ از جمله : 

  • صندوق مختلط،
  • صندوق سهامی،
  • صندوق کالایی،
  • صندوق با درآمد ثابت 
  • و …

در ادامه دو مدل از محبوب‌ترین صندوق‌های بازار را به‌صورت کامل با هم مقایسه می‌کنیم.

 

صندوق‌ درآمد ثابت چیست؟

ویژگی اصلی صندوق‌ درآمد ثابت، داشتن یک بازدهی معقول با حداقل ریسک ممکن است و برای افرادی که ریسک‌پذیری بالایی ندارند، مناسب‌تر دارد. علت آن هم این است که عمده دارایی‌های این صندوق برای خرید اوراق بهادار کم‌ریسک مانند اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق خزانه و… اختصاص می‌یابد. علاوه بر این بخش عمده دارایی صندوق‌های درآمد ثابت بورسی در سپرد‌ه‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌شود. به‌همین‌دلیل، می‌توان بازدهی این صندوق‌ها را تا حد زیادی پیش‌بینی کرد.

در مورد صندوق‌ با درآمد ثابت به این نکته توجه کنید که بازدهی این صندوق‌ها روزشمار و بالاتر از سود بانکی است و به تعداد روزهای سرمایه‌گذاری به شما سود تعلق می‌گیرد.

 

صندوق سهامی چه ویژگی‌هایی دارد؟

نوع دیگری از صندوق‌ها، صندوق سهامی است. همانطور که از نام این صندوق پیداست، بخش اعظم دارایی این صندوق، صرف خرید سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی می‌شود؛ به‌همین‌دلیل، بازدهی صندوق سهامی را نمی‌توان پیش‌بینی کرد؛ اما، مدیران صندوق‌های سهامی در تلاش هستند تا در بازار صعودی بازدهی بهتر از شاخص کل و عموم بازار کسب کرده و در بازار منفی نیز با تغییر ترکیب دارایی‌ها، کاهش ارزش کمتری را نسبت به کلیت بازار تجربه کنند. 

مزیت مثبت صندوق‌ سهامی نسبت به خرید مستقیم سهام این است که در بازار منفی، سرمایه افرادی که واحدهای صندوق سهامی را خریداری کرده‌اند نسبت به روش مستقیم سرمایه‌گذاری (خرید و فروش سهام) با کاهش کمتری روبه‌رو خواهد شد.

 

تفاوت صندوق درآمد ثابت و سهامی

همان‌طور که اشاره کردیم، به علت اختصاص بخش بیشتر دارایی‌های صندوق سهامی به خرید سهام، نمی‌توان بازدهی مشخصی را برای این صندوق‌ها متصور بود؛ اما، صندوق‌ درآمد ثابت داستان دیگری دارد و اغلب سرمایه آن‌ها در اوراق با درآمد ثابت مثل اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی، اوراق خزانه و… سرمایه‌گذاری می‌شود و عموما بازدهی این صندوق‌ها تا حدودی قابل پیش‌بینی خواهد بود.

تفاوت دوم این دو صندوق، به موضوع بازدهی آن‌ها مربوط می‌شود. احتمالا شنیده‌اید که هر چه میزان بازدهی یک سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، سرمایه‌گذار ریسک بالاتری را نیز متحمل خواهد شد؛ بنابراین، واضح است که علت بالاتر بودن میزان بازدهی صندوق‌سهامی، با بیشتر بودن ریسک خرید واحدهای این صندوق ارتباطی مستقیم داشته باشد. 

 

کدام صندوق برای من مناسب‌تر است؟

با توجه به نکات ذکر شده، چنانچه فرد ریسک‌پذیری بوده و با تحمل ریسک مناسب به‌دنبال کسب بازدهی بیشتری هستید، صندوق‌ سهامی می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری شما تلقی شوند؛ در غیر اینصورت، بهتر است با خرید واحدهای یک صندوق با درآمد ثابت، علاوه‌بر حفاظت از سرمایه خود، بازدهی معقولی را نیز به‌دست بیاورید. شما می‌توانید میزان ریسک‌پذیری خود را از طریق ابزار ریسک سنجی مشخص کنید. 

 

سخن پایانی

تفاوت اصلی صندوق با درآمد ثابت و صندوق سهامی، در مقصد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها است. بیشتر دارایی صندوق‌های با درآمد ثابت در دارایی‌هایی مانند سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت، اسناد خزانه اسلامی و… سرمایه‌گذاری می‌شود اما در صندوق سهامی، بیشترین بخش دارایی صندوق را سهام تشکیل خواهد داد. 

با توجه به انواع مختلف صندوق‌های سرمایه‌گذاری، انتخاب بهترین گزینه برای افراد مختلف، متفاوت خواهد بود، این موضوع، ارتباط زیادی با میزان ریسک‌پذیری افراد دارد. به این ترتیب که اگر شما فرد ریسک‌پذیری هستید، صندوق سهامی می‌تواند انتخاب بهتری برای شما باشد و اگر تمایل دارید سرمایه‌گذاری کم‌ریسکی را تجربه کنید، صندوق درآمد ثابت گزینه معقول‌تری برای شما خواهد بود.Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.