تفاوت حراج پیوسته و حراج ناپیوسته چیست ؟ + جزئیات کامل

0 37

تفاوت حراج پیوسته و حراج ناپیوسته چیست ؟ – آربی سیگنال

قبل از آغاز سرمایه گذاری در بورس، بهتر است با ویژگی‌های این بازار و اصطلاحات پرکاربرد آن آشنا شوید. «حراج پیوسته» و «حراج ناپیوسته» دو مورد از اصطلاحات مهم بورسی به‌شمار می‌روند. این دو اصطلاح، بسته به شرایط حاکم بر یک نماد مشخص، مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر کدام بیانگر وضعیت خاصی از معاملات آن سهم هستند. فراموش نکنید قبل از هر چیز باید با نحوه خرید سهام آشنا شده و در صورت لزوم از مشاوره آنلاین بورس استفاده کنید؛ به این ترتیب ریسک سرمایه‌گذاری شما کاهش خواهد یافت. در ادامه با جزئیات این دو اصطلاح و تفاوت آن‌ها آشنا خواهید شد.

حراج پیوسته

حراج پیوسته را می‌توان مشابه با یک معامله سریع دانست. در این حالت، به محض تطبیق قیمت خریدار و فروشنده، معامله انجام می‌شود. در واقع حراج پیوسته همان روش عادی معاملات بازار است که از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ به‌صورت پیوسته و در دامنه مجاز قیمتی، صورت می‌گیرد و تنها فاکتور مورد نیاز برای انجام این معامله، وجود خریدار و فروشنده با یک قیمت مشخص است. 

 

حراج ناپیوسته

حراج ناپیوسته به حالتی گفته می‌شود که امکان سفارش‌گذاری بر روی نماد وجود دارد اما خرید و فروش انجام نمی‌شود. در این بازه زمانی، امکان حذف یا ویرایش درخواست نیز وجود دارد. به عنوان مثال در حالت پیش‌گشایش بازار ( ساعت ۸:۴۵ تا ۹) حراج ناپیوسته انجام می‌شود. بعد از اتمام زمان حراج ناپیوسته، در صورت یکسان بودن قیمت خریدار و فروشنده هر سهم، معامله انجام می‌شود.

 

حراج ناپیوسته در زمان‌های مختلف و علل آن

  • تشکیل مجامع مختلف

trading-auction2

حراج ناپیوسته و بازگشایی مجدد نماد یک شرکت می‌تواند با محدودیت دامنه نوسان یا بدون محدودیت دامنه نوسان باشد. زمانی‌که شرکت مجمع خود را تشکیل می‌دهد، اگر مجمع سالیانه برای تقسیم سود یا مجمع فوق‌العاده برای افزایش سرمایه تشکیل شود، نماد شرکت بعد از مجمع بدون محدودیت نوسان باز خواهد شد؛ اما چنانچه صحبتی از این موارد در مجمع به میان نیاید، به عنوان مثل هدف برگزاری مجمع انتخاب اعضای هیئت مدیره و… باشد، بازگشایی نماد شرکت با محدودیت نوسان قیمت صورت می‌گیرد. اگر با این مجمع آشنایی چندانی ندارید، مقاله آشنایی با مجمع عمومی فوق‌العاده اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

  • افشای اطلاعات با اهمیت

حراج ناپیوسته در زمان افشای اطلاعات با اهمیت شرکت‌ها هم اتفاق می‌افتد. اگر افشای اطلاعات با اهمیت شرکتی در گروه الف قرار داشته باشد، بازگشایی نماد معاملاتی با حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان صورت می‌گیرد و چنانچه در گروه ب قرار داشته باشد، بازگشایی نماد معاملاتی با حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان انجام خواهد شد.

مقاله پیشنهادی: افشای اطلاعات با اهمیت چیست؟

  • نوسانات شدید قیمتی

نوسانات شدید قیمتی هم می‌تواند دلیل حراج ناپیوسته یک شرکت باشد. طبق قانون در صورتی که شرکتی ظرف ۱۵ روز کاری، بیش از ۵۰ درصد رشد قیمت یا بیش از ۳۰ درصد افت قیمت داشته باشد، نماد معاملاتی شرکت متوقف می‌شود تا شرکت کنفرانس مطبوعاتی تشکیل داده و علت این اتفاق را به تمام سهامداران توضیح دهد. پس از برگزاری کنفرانس مطبوعاتی، بازگشایی نماد شرکت بعد از دو روز کاری و به‌صورت حراج ناپیوسته و با محدودیت دامنه نوسان، صورت می‌گیرد. جهت آشنایی با علت بسته شدن یک نماد معاملاتی می‌توانید به مقاله دلایل بسته شدن نمادها مراجعه کنید.

تفاوت حراج پیوسته و حراج ناپیوسته

همانطور که اشاره شد، معاملات در بورس به دو روش کلی انجام می‌شود. حراج پیوسته و حراج ناپیوسته که هرکدام بسته به شرایط و نوع بازگشایی یک نماد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حراج ناپیوسته، برعکس حراج پیوسته دامنه نوسانی وجود ندارد و سهم تنها با قیمت کشف شده در مرحله پیش‌گشایش که به آن قیمت نظری گشایش می‌گویند، معامله می‌شود.

فراموش نکنید که زمان گشایش یک نماد بعد از کشف قیمت در حراج ناپیوسته و مشخص شدن قیمت نظری گشایش، سهم وارد مرحله حراج پیوسته شده و دامنه نوسان مجاز آن براساس قیمت کشف شده محاسبه خواهد شد؛ برای مثال اگر شرکتی زمان گشایش با ۳ درصد مثبت و روی ۲۰۰ تومن کشف قیمت شود، دامنه نوسان آن در همان روز ۵ درصد مثبت یا 5 درصد منفی نسبت به آن قیمت ۲۰۰ تومن لحاظ می‌شود. با این حساب، قیمت نماد شرکت می‌تواند نسبت به روز قبل خود بین ۸ درصد مثبت تا ۲ درصد منفی معامله شود.

اطلاعیه ناظر درباره حراج پیوسته و ناپیوسته

چنانچه در حراج ناپیوسته، معامله ای صورت نگیرد یا معاملات انجام شده در این دوره توسط شرکت بورس یا فرابورس تایید نشود، بعد از اطلاع‌رسانی ناظر، حراج ناپیوسته برای یک بار دیگر در همان روز معاملاتی یا تا ساعت ۱۰:۳۰ روز معاملاتی بعد تکرار خواهد شد. 

مقاله پیشنهادی: ناظر بازار کیست؟

اگر باز هم کشف قیمت در حراج ناپیوسته صورت نگرفت، آخرین قیمت پایانی نماد معاملاتی قبل از توقف، به‌عنوان قیمت مرجع در حراج پیوسته در نظر گرفته خواهد شد.

جمع بندی

معاملات در بورس به دو روش کلی حراج پیوسته و حراج ناپیوسته انجام می‌شود. هرکدام از این روش‌ها براساس شرایط و نوع بازگشایی یک نماد مورد استفاده قرار می‌گیرند. حراج پیوسته همان روش عادی معاملات بازار است که از ساعت ۹ تا۱۲:۳۰ به‌صورت پیوسته و در دامنه مجاز قیمتی انجام می‌شود. در این حالت، زمانی‌که تاریخچه تراکنش‌های خرید و فروش با قیمت یکسانی وجود داشته باشد، معامله انجام خواهد شد. در حراج ناپیوسته برخلاف روش قبل، دامنه نوسان وجود ندارد و سهم تنها با قیمت کشف شده در مرحله پیش گشایش که به قیمت نظری گشایش معروف است معامله می‌شود. Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.