تفاوت اساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه گذاری چیست؟ + جزئیات کامل

0 10

تفاوت اساسنامه و امیدنامه صندوق سرمایه گذاری چیست؟ – آربی سیگنال

با توجه به موضوع تورم و افزایش قیمت‌ها، برای حفظ قدرت خرید لازم است به روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری روی بیاوریم. در دنیای امروز، شیوه‌های مختلفی برای حفظ ارزش پول و کسب سود وجود دارد. سرمایه گذاری در بورس هم یکی از این راه‌هاست که به دانش تحلیلی و صرف زمان کافی نیاز دارد. اگر در زمینه تحلیل بورس تجربه و دانش کافی را ندارید، صندوق‌ها انتخاب بسیار مناسبی برای شما هستند. برای اینکه با صندوق‌های مختلف و اهداف اون‌ها آشنا بشید باید اساسنامه و امیدنامه‌شون رو مطالعه کنید. امیدنامه و اساسنامه صندوق‌ها به منزله شناسنامه صندوق هستند و اطلاعات مهمی را در اختیار شما قرار می‌دهند. در ادامه با این دو گزارش بیشتر آشنا خواهید شد. 

 

اساسنامه چیست؟

برای اینکه اطلاعات کاملی را در رابطه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌دست بیاوریم، می‌توانیم به اساسنامه آن مراجعه کنیم. با مطالعه اساسنامه صندوق روند سرمایه‌گذاری در آن شفاف شده و می‌توانید با دانستن جزئیات بیشتری از صندوق، سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری را تجربه کنید. این گزارش دربردارنده مجموعه‌ای از ماده‌های قانونی است که به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده و با هدف عملکرد قانونی صندوق‌ها تعریف شده است. از طریق مطالعه اساسنامه، می‌توانید اطلاعاتی نظیر هزینه‌های صندوق، مجمع صندوق، اطلاع‌رسانی‌ها، حسابرس و… را به‌دست بیاورید. در تصویر زیر فهرست اساسنامه صندوق درآمد ثابت لبخند فارابی را مشاهده می‌کنید. 

اساسنامه چیست؟

جزئیات موارد ذکر شده در اساسنامه

تعاریف اولیه

در این قسمت معنا و مفهوم اصطلاحات و واژه‌های استفاده‌شده در اساسنامه نوشته شده است.

کلیات 

مواردی مانند نام صندوق، داشتن مجوز برای ثبت شرکت، موضوع فعالیت و هدف اصلی از تشکیل صندوق و… در این بخش قرار دارد.

واحدهای سرمایه‌گذاری

در قسمت واحدهای سرمایه‌گذاری مشخص شده که واحدهای صندوق از چه نوعی هستند. 

سرمایه‌گذاری مؤسسان

دوره پذیره‌نویسی اولیه شرایط خاصی دارد که در این قسمت به آن اشاره می‌شود.

پذیره‌نویسی اولیه

بعد از ذکر توضیحات اولیه در زمینه پذیره‌نویسی اولیه، در این قسمت با جزئیات بیشتری آشنا خواهید شد.

ارزش خالص دارایی، قيمت ابطال و قیمت صدور واحد سرمايه‌گذاری

در این بخش همانطور که از نام آن پیداست، با روش محاسبه ارزش خالص دارایی و قیمت صدور و ابطال آشنا می‌شوید.

تشريفات صدور و ابطال واحدهاي سرمايه‌گذاری

اشاره به مواردی از جمله نکات مربوط به روش صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری مثل آخرین قیمت منتشر شده، تعداد واحدهای درخواست شده و… دارد.

حداقل و حداکثر میزان مشارکت در صندوق

در رابطه با تملک واحدهای سرمایه‌گذاری، به مواردی از جمله حق تملک متولی، حسابرس و اشخاص وابسته به صندوق و… اشاره می‌شود.

حساب‌های بانکي صندوق و نظارت بر دریافت‌ها و پرداخت‌ها

به تشخيص مدیر و توافق متولی به تعداد لازم حساب یا حساب‌های بانکی به نام صندوق افتتاح می‌شود. در این قسمت جزئيات مربوط به این موارد نوشته شده است.

ترکيب دارايي‌هاي صندوق

مدیر یک صندوق موظف است در بازه‌های زمانی مختلف، ترکیب دارایی صندوق را بررسی کند تا نصاب‌های مذکور در امیدنامه رعایت شده باشد. در ادامه با امیدنامه صندوق نیز آشنا خواهید شد.

چگونگي استفاده از درآمدهای کسب‌شده

در این بخش نیز نوشته شده که کل درآمد حاصل از سرمایه‌گذاریها، جزو دارایی‌های صندوق در نظر گرفته می‌شود.

مجمع صندوق

اطلاعاتی در مورد شرایط تشکیل صندوق و نکات مرتبط با آن مانند تعیین مدیر یا تغییر آن، تصویب صورت‌های مالی سالانه و… در این قسمت از اساسنامه موجود است.

 

مقاله پیشنهادی: آشنایی با انواع مجامع

 

مدیر صندوق

مدیر صندوق از طریق تایید سازمان و براساس مقررات و مفاد اساسنامه انتخاب می‎‌شود. در این قسمت به روش انتخاب و وظایف مدیر اشاره شده است.

متولی صندوق، حسابرس، بازارگردان و کارگزاران صندوق

این بخش‌ها نیز به‌صورت مجزا در اساسنامه ذکر می‌شوند.

تشريفات معاملات اوراق بهادار به نام صندوق

مراحل خرید یا فروش اوراق بهادار به نام خود صندوق باید تشریفاتی را طی کند مانند دریافت امضای گروه مدیران و… که در این بخش آورده می‌شود.

تشريفات مشارکت صندوق در تعهد پذیره‌نویسی یا تعهد خرید اوراق بهادار

فرآیند مشارکت صندوق در تعهد پذیره‌نویسی یا تعهد خرید اوراق بهادار در این قسمت مشخص شده است.

هزینه‌های صندوق

اشاره به لیست هزینه‌هایی که از محل دارایی‌های صندوق قابل پرداخت هستند مانند کارمزد مدیر، مالیات فروش اوراق بهادار صندوق و… دارد. برای اینکه با کارمزد صندوق‌های سرمایه‌گذاری آشنا شوید می‌توانید به مقاله کارمزد سرمایه گذاری در صندوق ها مراجعه کنید.

اطلاع‌رسانی

یکی از وظایف مدیر صندوق این است که برای اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات اینترنتی به سرمایه‌گذاران تارنمای مجزایی را طراحی کند.

پايان دوره يا تمديد دوره فعاليت صندوق

شرایطی که فعالیت صندوق پایان می‌یابد، مراحل تصفیه صندوق و…را شامل می‌شود.

مرجع رسيدگي به تخلفات و اختلافات

سازمان بورس اوراق بهادار، مرجع رسیدگی به كليه تخلفات مدیر، بازارگردان، متولی، حسابرس و كارگزاران از مقررات، مفاد اساسنامه و امیدنامه صندوق است.

اسامی و امضای صاحبان امضای مجاز و مهر ارکان

مشخصات و امضای مدیر صندوق، مدیر ثبت، متولی صندوق، حسابرس در این قسمت ثبت می‌شود.

 

امیدنامه چیست؟

در اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری معمولا به جزئیات اشاره‌ای نمی‌شود و این موارد را در گزارشی با عنوان امیدنامه منتشر می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت امیدنامه به‌نوعی مکمل اساسنامه صندوق است و با مطالعه آن نسبت به روند کار صندوق آگاه‌تر خواهید شد. قالب اساسنامه صندوق‌های مختلف عموما شبیه به یکدیگر است اما این موضوع در مورد امیدنامه صدق نمی‌کند. علت نیز این است که در امیدنامه استراتژی گردش سرمایه در صندوق بیان می‌شود و این مورد در رابطه با صندوق‌های مختلف، متفاوت است. یکی از مواردی که در این گزارش مطرح می‌شود، مشخصات و رزومه مربوط به مدیران صندوق است که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های شما تاثیرگذار باشد. در تصویر زیر، فهرست امیدنامه صندوق درآمد ثابت لبخند فارابی را مشاهده می‌کنید. 

امیدنامه چیست؟

جزئیات موارد ذکر شده در امیدنامه

اگر فهرست امیدنامه و اساسنامه را با یکدیگر مقایسه کنید متوجه می‌شوید که در برخی موارد مشابه یکدیگر هستند. بخش‌هایی مانند اطلاع‌رسانی، حداقل و حداکثر میزان مشارکت در صندوق و… . همانطور که اشاره کردیم، با وجود شباهتی که در عناوین وجود دارد، امیدنامه جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. 

 

چگونه می‌توان به اساسنامه و امیدنامه صندوق دسترسی پیدا کرد؟

دسترسی به اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری کار پیچیده‌ای نیست و به‌راحتی قابل انجام است. برای دریافت این گزارش‌ها کافیست به سایت خود صندوق مراجعه کرده و آن‌ها را به‌صورت فایل pdf دانلود کنید. در تصویر زیر، نحوه دریافت اساسنامه و امیدنامه صندوق درآمد ثابت لبخند فارابی را مشاهده می‌کنید. 

دسترسی به اساسنامه و امیدنامه

جمع بندی

اساسنامه و امیدنامه دو مورد از گزارش‌های مهم مالی هستند که اطلاعات مهمی را در زمینه‌های مختلف در اختیار افراد قرار می‌دهند. اساسنامه و امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند به‌عنوان یک راهنما برای سرمایه‌گذاران، اطلاعاتی را از قبیل ارزش خالص دارایی، قيمت ابطال و قیمت صدور واحد سرمايه‌گذاری، مدیر آن و… را در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهند. در این مقاله علاوه‌بر بررسی بخش‌های مختلف اساسنامه و امیدنامه یک صندوق سرمایه‌گذاری، به بررسی تفاوت‌های این دو گزارش نیز پرداخته‌ایم. در نهایت در نظر داشته باشید که دریافت مشاوره؛ نخستین قدم شروع فعالیت در بورس است و قبل از انجام هر نوع سرمایه‌گذاری باید با جزئیات آن آشنا شوید.Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.