بهترین بازار برای سرمایه گذاری کدام است؟ + جزئیات کامل

0 1,018

بهترین بازار برای سرمایه گذاری کدام است؟ – آربی سیگنال

زمانی که تصمیم می‌گیرید ضمن حفظ ارزش سرمایه خود، بازدهی مناسبی را نیز به دست آورید، اهمیت سرمایه‌گذاری برای شما مشخص می‌شود. می‌دانیم برای کسب سود، راه‌ها و روش‌های زیادی وجود دارد. شما‌ می‌توانید سرمایه خود را به طلا تبدیل کرده یا در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنید. سرمایه گذاری در بورس را به جای خرید ارز انتخاب کنید یا سبدی متنوع از دارایی‌های مختلف تشکیل دهید. در این مقاله شما را با انواع بازارها و بازدهی آن‌ها در سال‌های اخیر آشنا می‌کنیم.

 

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری برای تمام افرادی که به‌دنبال حفظ و افزایش سرمایه خود هستند، اهمیت زیادی دارد. این موضوع، برای کسانی که در کشورهایی با آمار تورم بالا زندگی می‌کنند به امری حیاتی تبدیل شده و مردم آن کشورها مجبورند برای حفظ قدرت خرید خود، از کاهش ارزش سرمایه‌ای که دارند جلوگیری کنند. 

برای رسیدن به این هدف، روش‌های زیادی وجود دارد و هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اگر پای صحبت افراد مختلف بنشینید، متوجه می‌شوید که هر کدام از آن‌ها روش سرمایه‌گذاری خاصی را نسبت به بقیه روش‌ها بهتر می‌دانند. عده‌ای از بازدهی بالای سرمایه گذاری در بورس می‌گویند و عده‌ای به دریافت سود بانکی رضایت دارند. برخی از افراد تصمیم گرفته‌اند سرمایه خود را به طلا تبدیل کنند و برخی دیگر طرفدار سرمایه‌گذاری در مسکن هستند. همانطور که ملاحظه می‌کنید هر فرد با توجه به میزان ریسک‌پذیری و افق سرمایه‌گذاری خود، روش خاصی را برای حفظ سرمایه و افزایش آن انتخاب می‌کند.

 

شرایط سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف

برای آغاز یک سرمایه‌گذاری مطمئن، لازم است با ویژگی‌ها و موارد تاثیرگذار بر هر بازار آشنایی کاملی داشته باشید تا بتوانید در مواقع مختلف، تصمیم منطقی و درستی اتخاذ کنید. در ادامه بازدهی سرمایه‌گذاری در چند بازار پرطرفدار را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

بازار مسکن

بازار مسکن، بستر مناسبی برای کسب سود و حفظ ارزش سرمایه افراد به‌شمار می‌رود و سرمایه‌گذاری در این بازار می‌تواند به اشکال مختلفی مثل خریدوفروش، ساخت‌و‌ساز، خرید خانه‌های کلنگی، مشارکت در ساخت و… انجام شود. نکته مثبتی که در مورد بازار مسکن می‌توان به آن اشاره کرد این است که برخلاف سایر دارایی‌ها مثل ارز، طلا و… ریسک امنیتی کمتری دارد. از مزیت‌های دیگر سرمایه‌گذاری در مسکن می‌توان به کم ریسک بودن آن اشاره کرد. همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می‌کنید، نمودار قیمت یک متر مربع خانه در تهران در طی سال‌های اخیر صعودی بوده است. 

Market-comparison2

سرمایه‌گذاری در بازار مسکن علاوه‌بر مزایایی که دارد، معایبی را نیز برای افراد به‌همراه خواهد داشت. از این موارد می‌توان به نقدشوندگی پایین، نیاز به سرمایه بالا جهت ورود، بازدهی بلندمدت و… اشاره کرد.

 

بازار ارز

افزایش نرخ ارز در بازه‌های زمانی مختلف، مردم را به خرید و نگهداری آن ترغیب کرده است. بازار ارز را می‌توان یکی از نقدشونده‌ترین بازارهای مالی دنیا در نظر گرفت. بازاری که از کارایی بالایی برخوردار است و یک بازار پویا به‌شمار می‌رود. به‌دلیل تاثیرپذیری نرخ ارز از عوامل زیادی از جمله موارد مربوط به سیاست، لازم است تسلط خوبی بر مباحث و موانع این بازار داشته باشید. نرخ ارزهایی مثل دلار و یورو طی سال‌های اخیر افزایش زیادی داشته و می‌توانید روند تغییرات آن طی 10 سال اخیر را در نمودار زیر مشاهده کنید.

Market-comparison5

بازار طلا

سرمایه‌گذاری در طلا موضوع جدیدی نیست و می‌توان ردپای آن را در تاریخ نیز مشاهده کرد. این فلز ارزشمند میان افراد مختلف طرفداران زیادی دارد که یکی از علل آن را می‌توان به نقدشوندگی بالا نسبت داد. خرید فیزیکی طلا، خرید گواهی سپرده و قراردادهای آتی و… از انواع مختلف اشکال سرمایه‌گذاری در این بازار است. بازدهی بازار طلا نیز در سال‌های اخیر رشد بسیار زیادی داشته و قیمت سکه از سال 1392 تا به الان بیش از 500 درصد بازدهی را به ثبت رسانده است. 

Market-comparison3

بازار سرمایه

خریدوفروش سهام نیز شکل دیگری از سرمایه‌گذاری است که توانسته بازدهی بالایی را برای افراد به‌همراه داشته باشد. موضوعی که در این زمینه اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند این است که برای داشتن عملکردی موفق در زمینه معاملات، لازم است با سازوکار این بازار آشنا باشید تا بتوانید بهترین زمان خرید و فروش یک سهم را مشخص کنید. نقدشوندگی بالا، امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ بسیار کم، دسترسی آسان، شفافیت اطلاعات و… از مزایای سرمایه گذاری در بورس است؛ برای آغاز معاملات در بورس، لازم است کد بورسی خود را دریافت کرده باشید. اما فراموش نکنید علا‌وه‌بر داشتن دانش تحلیلی، دریافت مشاوره؛ نخستین قدم شروع فعالیت در بورس است. 

در نمودار زیر می‌توانید تغییرات شاخص کل بورس را در طی سال‌های اخیر ملاحظه کنید.

Market-comparison4

بازدهی کدام روش سرمایه‌گذاری بالاتر است؟

برای آشنایی با بهترین سرمایه‌گذاری با پول کم و پی بردن به این موضوع که کدام بازار در مقایسه با سایرین شرایط بهتری دارد، می‌توانیم به بازدهی بازارهای مختلفی مثل بازار ارز، بازار مسکن، بازار طلا و… دقت کنیم، به این ترتیب متوجه می‌شویم که بازدهی کدام یک در بازه زمانی مشابه بالاتر بوده و هر یک میلیون تومان در بازارهای مختلف، می‌توانست چه ارزشی را در بلندمدت برای ما به‌وجود بیاورد. در نمودار زیر، شما بازدهی بازارهای ارز، طلا، مسکن و بورس را در یک بازه 5 ساله از شهریور ماه 1397 تاکنون، مشاهده می‌کنید. بر اساس این نمودار، بازدهی شاخص کل بورس در مقایسه با سایر بازارها بالاتر است و سود بیشتری را برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آورده است. در این میان، مدیریت دارایی فارابی نیز با بازدهی نزدیک به 1400 درصدی خود، توانسته با اختلاف زیادی بالاتر از سایر بازارها قرار گیرد. در واقع اگر در سال 1397، مبلغ یکصد میلیون تومان خود را در بازارهای متخلف سرمایه‌گذاری می‌کردید، در شهریور 1402 سرمایه شما در بازار ارز 289 میلیون تومان، در بازار مسکن 445 میلیون تومان، در بازار طلا 551 میلیون تومان و در بورس، نزدیک به یک میلیارد تومان رسیده بود. این در حالی است که با انتخاب صندوق یکم اکسیر فارابی، سرمایه شما به حدود یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان می‌رسید.

Market-comparison1

چگونه می‌توان ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش داد؟

اصلی‌ترین پاسخ به این سوال در رابطه با بازارهای مختلف متفاوت است؛ اما به‌صورت کلی باید در نظر داشته باشید برای داشتن یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک یا کم ریسک، ضروری است با ابزارها و سازوکار هر بازار آشنا باشید. علاوه‌بر این موضوع، دقت کنید بهتر است تمام سرمایه خود را به سرمایه‌گذاری در یک بازار اختصاص ندهید. شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری هوشمندانه و درست در بازارهای مختلف، ریسک معاملات را کاهش داده و از بازدهی تمام بازارها استفاده کنید. 

اگر بازار سرمایه و بازدهی آن برای شما جذابیت دارد، می‌توانید با مراجعه به مقاله روش‌های کاهش ریسک سرمایه گذاری در بورس، سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری را تجربه کنید. در این بازار، امکان سرمایه‌گذاری بدون داشتن دانش تحلیلی و زمان کافی جهت بررسی بازار برای شما فراهم است. کافی است براساس هدف و شخصیت سرمایه‌گذاری خود، مناسبت‌ترین صندوق بورسی را انتخاب کنید.

 

صندوق‌ بورسی چیست و چه مزایایی دارد؟

افراد به دلایل مختلفی مثل نداشتن زمان و دانش کافی، سپرده بانکی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند؛ با این کار، شانس کسب بازدهی بالاتر را از خود گرفته و همچنان تحت تاثیر فشار تورم خواهند بود. اما چرا در اقتصادهای پیشرفته بانک جای سرمایه نیست؟

راهکار جایگزین سرمایه‌گذاری در بانک‌ها، انتخاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. این صندوق‌ها به عنوان ابزارهای ویژه‌ای در بازار سرمایه فعال هستند و می‌توانید با خرید واحدهای آن‌ها سود نسبتا مطمئنی را برای خود رقم بزنید.

در این صندوق‌ها، سرمایه خرد افراد توسط معامله‌گران حرفه‌ای در بخش‌هایی نظیر سهام، اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی و… سرمایه‌گذاری می‌شود و دیگر نیازی به معاملات مستقیم سرمایه‌گذاران نخواهد بود.

در حال حاضر بیش از 180 صندوق سرمایه گذاری در بازار قابل معامله هستند. این صندوق‌ها انواع مختلفی دارند. برای مثال، صندوق سهامی، صندوق درآمد ثابت، صندوق طلا، صندوق بخشی و… در لیست دسته‌بندی صندوق‌ها قرار می‌گیرند. اگر خاطرتان باشد موضوع امنیت به‌عنوان یک مورد منفی در رابطه با خرید مستقیم طلا مطرح شد. در این زمینه شما می‌توانید با خرید واحدهای صندوق طلا، علاوه‌بر حذف ریسک ناشی از سرقت یا اصل نبودن کالا، بدون دانش و تجربه بورسی از این بازار بازدهی کسب کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مقاله آشنایی با صندوق طلا مراجعه کنید.

 

جمع بندی

در کشورهایی که نرخ تورمی بالایی وجود دارد، سرمایه‌گذاری موضوع مهمی تلقی شده و مردم برای حفظ ارزش پول و قدرت خرید خود لازم است در بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری کنند؛ اما سازوکار کسب سود در بازارهای مختلف متفاوت بوده و لازم است قبل از ورود به آن‌ها اطلاعات کافی را کسب کرده باشید تا متوجه شوید کدام یک بازدهی بیشتر و هزینه فرصت در سرمایه‌گذاری مناسب‌تری را برای شما به‌همراه خواهد داشت. در این مقاله علاوه‌بر معرفی بازارهای مختلف و بازدهی 10 ساله آن‌ها، پربازده‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری طی 5 سال اخیر را نیز به شما معرفی کردیم.Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.