بهترین استراتژی معاملاتی فارکس | 12 استراتژی حرفه ای – کانون بورس + جزئیات کامل

0 9

بهترین استراتژی معاملاتی فارکس | 12 استراتژی حرفه ای – کانون بورس – آربی سیگنال

شما در حال مطالعه مقاله ۳۹ از ۳۹ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

بهترین استراتژی معاملاتی فارکس چیست و ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس کدام است که می‌توانیم با استفاده از آن تریدهای موفقی را در این بازار برای خود رقم زده و به یک درآمد ثابت ماهیانه در بازار فارکس برسیم؟ رسیدن به درآمد دلاری در فارکس تنها تحت تاثیر استفاده از انواع استراتژی معاملاتی فارکس می‌باشد که برای خود این بازار ساخته شده باشند و کیفیت بالایی برای تریدهای ما در این بازار ایجاد نمایند. اما از کدام استراتژی معاملاتی استفاده کنیم و کدام روش معاملاتی می‌تواند برای بازار فارکس گزینه جذاب‌تری به نظر برسد؟

معامله‌گران ایرانی شرایط بسیار متنوع و چیده‌ای را در بازار فارکس تجربه می‌کنند. اکثر معامله‌گران و تریدرهای ایرانی نمی‌توانند گلیم خود را در بازار فارکس از آب بیرون بکشند و شرایط آنها در فرایند معاملات در این بازار بسیار پیچیده است. دسته دیگر از تریدرهای بازار فارکس هم هستند که توانستند تا به سود خوبی در این بازار برسند اما تکرار این سود در هر ماه برای آنها به این راحتیا نبوده و دائماً در حال شکست خوردن و سود بردن در ماه‌های مختلف هستند. در این بین تعداد کمی هم هستند که به درآمد ثابت ماهیانه رسیده و می‌توانند یک درآمد دلاری جذاب را در بازار فارکس در هر ماه برای خود رقم بزنند که این درآمد دلاری با توجه به افزایش قیمت دلار در بازار ایران شرایط بسیار جذابی را برای زندگی آنها فراهم کرده است.

حالا سوال بسیار مهمی که در این بین پیش می‌آید این است که چرا بسیاری از تریدرهای ایرانی در معاملات بازار فارکس ناموفق هستند و چه رازی وجود دارد که معاملات ناموفق ما را در فارکس تبدیل به معاملات موفق می‌نماید؟ پاسخ‌های بسیار گوناگونی را می‌توان برای این پرسش و چالش ارائه داد که از آن جمله می‌توانیم به نداشتن تمرکز و یا عدم شناخت روانشناسی معاملاتی در بازار فارکس و حتی نداشتن یک سیستم مدیریت سرمایه مدرن در این بازار اشاره کرد که همگی این‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک تریدر نتواند شرایط خوبی را در معاملات بازار فارکس برای خود رقم بزند. همچنین یکی از پاسخ‌های مناسب برای این پرسش هم عدم استفاده از یک استراتژی معاملاتی مناسب و قدرتمند است که باعث شده تا بسیاری از تریدرها نتوانند سرمایه گذاری مناسبی را در بازار فارکس رقم بزنند.

در درجه اول باید اشاره کنیم که استراتژی معاملاتی مناسب برای بازار فارکس با استراتژی های مناسب برای سایر بازارهای مالی متفاوت است و شما برای ترید در این بازار باید از استراتژی هایی استفاده کنید که ویژگی‌های خاصی داشته باشند. ورود چابک به معاملات و ترید در بازارهای زمانی کوتاه مدت از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌هایی هستند که یک استراتژی معاملاتی مناسب برای بازار فارکس باید به آنها مسلح باشد.

در تحلیل تکنیکال از الگوها و استراتژی های بسیار متنوعی استفاده می‌شود که اولاً همه آنها مناسب بازار فارکس نیست و ثانیاً به کارگیری آنها در بازار فارکس نیز نیاز به تجربه و مهارت بسیار بالایی دارد. در این بین مشاهده نمونه استراتژی معاملاتی بازار فارکس می‌تواند یک قدم بسیار بزرگ برای تریدرها باشد تا بتواند از این طریق با سیستم‌های معامله‌گری در این بازار بهتر آشنا شده و کیفیت بهتری را برای تریدهای خود رقم بزنند. با توجه به اینکه دوره‌های آموزشی مناسب و ایده‌آل برای بازار فارکس در کشور ما بسیار کم است و کمتر شاهد رونمایی از یک دوره آموزشی کامل و جامع در بازار برای تریدرهای ایرانی هستیم، از این رو در کانون بورس بر آن شدیم تا علاوه بر امکان شرکت در دوره آموزش حضوری فارکس در مقالات آموزش رایگان فارکس به صورت کامل و جامع شرایط معامله‌گری در این بازار را در اختیار شما قرار دهیم و در این رابطه نوبت به معرفی بهترین استراتژی معاملاتی فارکس در این مقاله می‌رسد.

سیاست ما در این مقاله این است که ۱۲مورد از بهترین استراتژی های معاملاتی مناسب برای ترید در بازار فارکس را برای شما تدوین و تشریح کرده و روش استفاده از آنها را نیز برای شما تشریح نماییم. البته به مرور زمان به تعداد استراتژی های معاملاتی معرفی شده در این مقاله اضافه خواهد شد و ممکن است شما با هر بار به روز رسانی مقاله شاهد رونمایی از یک استراتژی معاملاتی جدید مناسب برای بازار فارکس در آن باشید. اما قبل از اینکه استراتژی های معاملاتی را به شما معرفی کنیم اولاً چند نکته را در قالب مقدمه مقاله با شما در میان خواهیم گذاشت و قبل از آنها نیز قرار است چند موضوع مهم را درباره همین استراتژی های معاملاتی با شما در میان بگذاریم تا به اهمیت آنها پی ببرید:

اول اینکه باید بدانید که استراتژی هایی که در این مقاله به معرفی آنها می‌پردازیم استراتژی های کاملاً به روز و حرفه‌ای هستند که استفاده از آنها در فرایند ترید در بازار فارکس می‌تواند موفقیت معامله‌گران را تا شرایط بسیار ایده‌آلی برساند.

ثانیاً استراتژی هایی که در این مقاله به معرفی آنها می‌پردازیم همگی قدرت معامله‌گری بسیار بالایی دارند و لازم است تا شما حتماً با تمرین و ممارست به مهارت کافی در استفاده از آنها در بازار برسید. اگر بتوانید در همین استراتژی ها قدرت بسیار بالایی برای خود رقم بزنید شرایط برای شما در بازار فارکس بسیار جذاب خواهد شد و می‌توانید حتی تریدهای خود را با شرایط کاملاً متفاوتی نسبت به گذشته تکرار کنید.

همچنین لازم به توضیح است که استراتژی های معاملاتی که در این مقاله به معرفی و تشریح آنها خواهیم پرداخت همگی استراتژی های حرفه‌ای هستند که در دوره‌های آموزش رایگان معمولاً در اختیار کاربران قرار نگرفته و حتی در دوره‌های آموزشی پولی نیز تا این حد به آنها پرداخته نمی‌شود. حتی از میان دوره‌های آموزشی موجود هم کمتر دوره‌ای را می‌توان پیدا کرد که این میزان تنوع استراتژی معاملاتی را در اختیار تریدرها قرار دهد که همگی شرایط بسیار جذابی داشته و با قدرت بسیار بالایی می‌توان از آنها در فرایند ترید در بازار فارکس استفاده کرد.

با ذکر این نکات عملاً سعی کردیم تا اهمیت مطالعه مقاله و درک صحیح استراتژی های معاملاتی معرفی شده در آن را برای شما آشکار سازیم. توصیه می‌کنیم که به جای مطالعه روزنامه‌وار این مقاله سعی کنید تا استراتژی های معاملاتی معرفی شده در آن را به صورت کامل و جامع درک کرده و با پیاده‌سازی آنها در برای نمودار قیمت و بک تست گیری سعی کنید تا به تسلط کامل در استفاده از آنها برسید. این روند می‌تواند شرایط بسیار جذابی را برای معاملات شما ایجاد کند و از این گذشته شما را از شرکت در دوره‌های پولی نیز بی‌نیاز سازد. هرچند کسانی که به دنبال آموزش پایه‌ای بازار فارکس و ترید حرفه‌ای در این بازار هستند لازم است تا حتماً در یک دوره آموزشی حرفه‌ای فارکس شرکت کرده و سیر تا پیاز معاملات بازار فارکس را به صورت کامل تحت نظر یک استاد با تجربه و موفق در فرآیند ترید در بازار فارکس بیاموزند.

بهترین استراتژی معاملاتی فارکس

بهترین استراتژی معاملاتی فارکس

بهترین استراتژی معاملاتی فارکس کدام است و آیا استراتژی معاملاتی برای بازار فارکس وجود دارد که با استفاده از آن بتوان در ۱۰۰ درصد معاملات به موفقیت رسید و هر روز میلیون‌ها دلار در این بازار را جارو کرد؟ متاسفانه اکثر تریدرهای ایرانی که با یک چالش بسیار ساده در معاملات بازار فارکس روبرو می‌شوند سریعاً به دنبال روش‌های جایگزین به عنوان استراتژی های معاملاتی بهتر می‌گردند و سعی می‌کنند تا در اینترنت شگفت انگیزترین استراتژی های معاملاتی بازار فارکس را جستجو نمایند. اما آیا واقعاً یک استراتژی معاملاتی جادویی برای انجام معاملات بازار فارکس وجود دارد و یا مهم‌تر از آن اصلاً ما نیازی به استفاده از استراتژی معاملاتی جادویی در فرایند معاملات بازار فارکس داریم یا خیر؟

مسلماً داشتن یک استراتژی معاملاتی که در ۱۰۰ مواقع برای ما در این بازار موفقیت آمیز عمل کند یک هدیه بسیار جذاب و عالی خواهد بود اما واقعیت اینجاست که چنین استراتژی معاملاتی وجود ندارد. مسلماً قدرت و اعتبار استراتژی های معاملاتی مختلف با یکدیگر یکسان نیست و ممکن است یک استراتژی معاملاتی در تعداد معاملات کمتری ما را موفق بیرون کند و برخی از استراتژی ها هم در تعداد بسیاری از معاملات ناموفق ظاهر شوند. البته این نکته با تکیه بر این موضوع است که شما دقیقاً همان نکات مربوط به استراتژی معاملاتی مورد نظر را در بازار و بر روی چارت پیاده کنید.

اما واقعیت بسیار مهم‌تر اینجاست که استراتژی معاملاتی تا حدی روی فرایند موفقیت در معاملات بازار فارکس تاثیر داشته و بیشتر از آن می‌توان روی آن حساب کرد. بله اعتبار یک استراتژی معاملاتی که در ۸۰ درصد مواقع معاملات موفقی را برای ما رقم می‌زند به مراتب بهتر و بیشتر از استراتژی است که در ۶۰ درصد مواقع شرایط را برای ما در حالت ایده‌آل قرار می‌دهد، اما همان استراتژی معاملاتی ۸۰ درصدی هم در صورت عدم داشتن تمرکز کافی کارایی لازم را در معاملات بازار فارکس ایجاد نکرده و عملاً با چالش‌های بسیار زیادی همراه خواهد شد.

در واقع این نکته را برای شما بیان کردیم تا بدانید که موفقیت در معاملات بازار فارکس تنها منوط به استفاده از یک استراتژی معاملاتی خوب نیست و حتی شناخت بهترین استراتژی معاملاتی فارکس هم باز هم تضمین کننده موفقیت شما در این بازار نخواهد بود. برای رسیدن به موفقیت در معاملات بازار فارکس لازم است و علاوه بر استفاده از استراتژی های معاملاتی ایده آل سراغ سایر فاکتورهای موثر در این باره مانند سیستم‌های مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک و همچنین روانشناسی بازار فارکس بروید.

اگر شما در روانشناسی معاملاتی بازار فارکس و مدیریت سرمایه در فارکس شرایط خوبی داشته باشید حتی استفاده از یک استراتژی معاملاتی معمولی با درصد موفقیت ۵۰ درصد هم می‌تواند کیفیت لازم برای موفقیت شما را در این بازار فراهم آورد. برای این موضوع لازم است تا یک مثال بسیار ساده عددی را با شما در میان بگذاریم. فرض کنید که شما از یک استراتژی معاملاتی استفاده می‌کنید که در ۵۰ درصد مواقع برای شما تریدهای موفقی را رقم می‌زند و در ۵۰ درصد مواقع هم استفاده از این استراتژی چالش برانگیز شده و عملاً شما وارد ضرر می‌شوید.

بیایید با چند قانون ساده مدیریت سرمایه همین استراتژی معاملاتی را تبدیل به یک استراتژی جذاب و موفق در معاملات بازار فارکس کنیم. فرض کنید که به عنوان فیلتر اول شما تنها وارد معاملاتی می‌شوید که نسبت ریوارد به ریسک در آنها حداقل ۲ باشد. در این حالت اگر شما ضرر کنید ک حد ضرر از بالانس معاملاتی شما کم خواهد شد و اگر سود کنید دو حد سود به بالانس معاملات شما در بازار فارکس اضافه می‌شود.

اگر شما ۱۰ هزار دلار سرمایه در بازار فارکس داشته باشید و در هر ماه با ریسک ۵ درصدی ۱۰ ترید در این بازار انجام دهید، ۵ معامله موفق خواهید داشت که در این ۵ معامله  ۲۵ درصد از دارایی شما بالانس اولیه شما از بین خواهد رفت و ۵ معامله موفق خواهید داشت که در این ۵ معامله ۵۰ درصد سود به دست می‌آورید. اگر یک حساب سرانگشتی از این اعداد و ارقام داشته باشیم به این نتیجه می‌رسیم که شما با انجام ۱۰ ترید با همین استراتژی معاملاتی و ریسک ۵ درصدی عملاً شما سود ۲۵ درصدی را در هر ماه در یک حساب ۱۰ هزار دلاری برای خود رقم می‌زنید که در مجموع سود ۲۵۰۰ دلاری را برای شما ایجاد خواهد کرد. دقت کنید که این شرایط تنها در صورت استفاده از یک استراتژی معاملاتی ۵۰ درصدی به وجود آمد و اگر شما بتوانید قدرت استراتژی معاملاتی را تا ۶۰ افزایش دهید عملاً سودآوری شما در همین بازار به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

حتی اگر شما تنها وارد معاملاتی شوید که نسبت ریوارد به ریسک در آنها بالاتر از دو است با همین استراتژی معاملاتی معمولی هم می‌توانید سودهایی به مراتب بیشتری را برای خود رقم بزنید. ملاحظه کردید که در این حساب و کتاب ما عملاً خیلی توجه و تمرکز خیلی زیادی روی استراتژی معاملاتی نداشتیم و تنها از یک استراتژی معاملاتی معمولی برای حساب کتاب خود استفاده کردیم. این موضوع نشان از این دارد که استراتژی معاملاتی به تنهایی تضمین کننده موفقیت شما در معاملات بازار فارکس نیست و برای اینکه بتوانید در این معاملات موفق ظاهر شوید حتماً باید موارد دیگری را نیز در نظر بگیرید.

بهترین استراتژی معاملاتی فارکس

انواع استراتژی معاملاتی فارکس

نکات لازم درباره بهترین استراتژی معاملاتی فارکس را با شما در میان گذاشته و یادآور شدیم که چه شرایطی برای استفاده از استراتژی های معاملاتی در بازار فارکس وجود دارد که با استفاده از آنها شما می‌توانید موفقیت خود را در این بازار تضمین شده بدانید. حالا با درک این نکته که یک استراتژی معاملاتی چقدر می‌تواند روی موفقیت شما در این بازار تاثیر داشته باشد نوبت به معرفی انواع استراتژی معاملاتی فارکس می‌رسد.

حالا نوبت به این رسیده تا شما با انواع استراتژی معاملاتی در بازار فارکس آشنا شوید و بدانید که قرار است در ادامه ما ۱۲ نمونه استراتژی معاملاتی این بازار را در میان کدام یک از روش‌ها برای شما مطرح کنیم. بسیار مهم است که شما ک درستی از این استراتژی های معاملاتی داشته باشید و بدانید که هر یک چه کارکرد و چه کاربردی برای شما در معاملات بازار فارکس دارند و چگونه می‌توانید با استفاده از آنها شرایط بهتری را برای معاملات خود رقم بزنید.

با توجه به اینکه استراتژی های معاملاتی معرفی شده در انتهای مقاله در واقع ترکیبی از همین سبک‌های مختلف معاملاتی هستند توصیه می‌کنیم که به جای مطالعه روزنامه‌وار این موارد سعی کنید تا شرایط استفاده از آنها را درک کرده و بدانید که استفاده از هر یک از این روش‌های معامله‌گری در بازار فارکس چه ویژگی‌ها و نکاتی را نیاز خواهد داشت.

الگوهای کلاسیک

اولین روش از انواع استراتژی های معاملاتی مناسب برای بازار فارکس که باید به معرفی آن بپردازیم الگوهای کلاسیک هستند. درباره الگوهای کلاسیک به صورت کامل و جامع برای شما در مقالات مختلف صحبت کردیم و این الگوها را یکی پس از دیگری همراه با روش‌های معاملاتی آنها به شما معرفی کردیم. الگوهای کلاسیک الگوهایی هستند که بر اساس رفتار قیمت در گذشته به وجود آمده و تکرار آنها در آینده می‌تواند یک نتیجه کاملاً مشخص و از پیش تعیین شده را به دنبال داشته باشد که با شناخت این نتیجه شما می‌توانید با استفاده از آنها ترید کنید.

مثلاً تشکیل یک الگوی معکوس کننده دوقلو سقف در یک روند صعودی نشان از این دارد که به احتمال زیاد روند از صعودی به نزولی تبدیل شده و می‌توانید از این الگو در معاملات بازار فارکس برای ورود به معاملات فروش و شورت استفاده کنید. به همین ترتیب سایر الگوهای هندسی و کلاسیک نیز می‌توانند برای ترید در بازار فارکس مورد استفاده قرار بگیرند. به صورت کلی الگوهای کلاسیک را می‌توان به دو دسته الگوهای زیر تقسیم کرد:

 • الگوهای معکوس کننده روند
 • الگوهای ادامه دهنده روند

در صورت مشاهده الگوهای معکوس کننده روند متعاقباً شما باید برعکس روند فعلی برای ورود به معامله اقدام کنید و در صورت مشاهده الگوهای ادامه دهنده روند نیز بایستی متناسب با همان الگوی حاکم بر بازار برای ترید اقدام کنید. از جمله مهم‌ترین الگوهای معکوس کننده روند می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

 • دوقلو کف و دوقلو سقف
 • سه قلو کف و سه قلو سقف
 • الگوی مثلث
 • الگوی کنج
 • الگوی سر و شانه

همچنین از جمله مهم‌ترین الگوهای ادامه دهنده روند هم می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

 • الگوی مستطیل
 • الگوی پرچم
 • الگوی مثلث
 • الگوی کنج

با مشاهده هر یک از این الگوها می‌توانید بر اساس تریگر ورود آنها برای معامله در بازار اقدام کنید. البته هرچند الگوهای هندسی و الگوهای کلاسیک هنوز هم قدرت قابل توجهی برای ترید در بازار فارکس داشته و مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرند اما به هر حال استفاده از آنها به صورت مجزا و بدون سایر فیلترها و استراتژی های معاملاتی موجود عملاً ممکن است با چالش‌های بسیار زیادی روبرو شده و حتی نتوانید به وین ریت ۵۰ درصد با استفاده از آنها برسید. در ادامه با معرفی مزیت‌ها و معایب الگوهای کلاسیک بیشتر می‌توانید نحوه استفاده از این استراتژی های معاملاتی را در بازار فارکس درک کرده و به قدرت آنها پی ببرید.

مزیت‌ها:

 • امکان استفاده بر روی نمودارهای مختلف قیمت بدون هیچگونه محدودیت
 • ارائه سیگنال‌های متعدد برای استفاده از فرصت‌های معاملاتی زیاد
 • امکان استفاده در تایم فریم‌های معاملاتی مختلف
 • این الگوها بسیار رایج هستند و تریدرهای بسیار زیادی از آنها استفاده می‌کنند که باعث می‌شود تا اعتبار آنها افزایش پیدا کند.

معایب:

 • حد ضرر الگوهای کلاسیک معمولاً بسیار زیاد است و همین موضوع اصلی‌ترین دلیل عدم استفاده بسیاری از تریدرها از آنها شده است.
 • حد سود الگوهای کلاسیک معمولاً خیلی زیاد است و با توجه به اینکه رسیدن به حد سودهای بالا در بازار فارکس با چالش‌های خاصی همراه خواهد بود از این رو استفاده از آنها چالش برانگیز شده است.
 • نقطه ورود الگوهای کلاسیک معمولاً فاصله بسیار زیادی از زمان شروع یک روند جدید داشته و همین موضوع باعث می‌شود تا ورود به معاملات چابک نباشد.

این موارد نشان از این دارد که استفاده از الگوهای کلاسیک به صورت کاملاً مجزا برای ترید در بازار فارکس اصلاً جایز نیست و بهتر است همراه با این الگوها از سایر استراتژی ها و روش‌های معاملاتی نیز استفاده کنید تا قدرت معاملاتی شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند. در غیر این صورت ممکن است نتوانید آن انتظاری که از معاملات بازار فارکس دارید را به دست آورید.

استراتژی های مبتنی بر اندیکاتور

همچنین در بازار فارکس می‌توان از استراتژی های مبتنی بر اندیکاتورها نیز استفاده کرد. البته هرچند این استراتژی ها را نمی‌توانیم بهترین استراتژی معاملاتی فارکس در نظر بگیریم اما با این حال بسیاری از استراتژی های معاملاتی که در آنها از اندیکاتورها به عنوان تاییدیه استفاده شده باشد، را می‌توان به عنوان بهترین استراتژی ها برای ترید در بازار فارکس در نظر گرفت که حتی برای معاملات کوتاه مدت و اسکلپ نیز کاربرد دارند. دقت داشته باشید که اندیکاتورها در حال حاضر به دلیل ارائه سیگنال‌های تاخیری معمولاً کیفیت بالایی در معاملات بازار فارکس نداشته و استفاده از آنها ممکن است شما را با معاملاتی روبرو سازد که در همان ابتدا وارد ضرر شوید.

به همین دلیل در حال حاضر خیلی از تریدرها از این استراتژی ها استفاده نمی‌کنند و معمولاً سعی دارند سراغ سبک‌هایی از معاملات بروند که در آنها بتوان در قیمت‌های بهینه‌تری برای ورود به بازار فارکس اقدام کرد. وقتی یک اندیکاتور سیگنال ورود به معامله را در بازار صادر می‌کند عملاً زمان زیادی از روند فعلی گذشته و حجم بالایی از روند طی شده است. این مهم باعث می‌شود تا عملاً از اندیکاتورها به صورت مستقیم نتوان برای اسکلپ و تریدهای کوتاه مدت استفاده کرد و برای تریدهای با بازه زمانی بلند مدت مانند پوزیشن تریدینگ می‌توان سراغ این قبیل استراتژی ها رفت.

اما اندیکاتورها می‌توانند برای تاییدیه برای ورود به معامله در سایر استراتژی های معاملاتی کاربرد جذابی داشته باشند و قدرت و اعتبار استراتژی های معاملاتی دیگر را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. این افزایش قدرت تا اندازه‌ای است که حتی تریدرها می‌توانند تا ۱۰ درصد پتانسیل موفقیت با یک استراتژی معاملاتی معمولی را با استفاده از اندیکاتورها بهبود بخشند. مثلاً اگر به استراتژی های مبتنی بر پرایس اکشن کلاسیک یا پرایس اکشن مدرن یک مووینگ اوریج کاربردی اضافه شود عملاً می‌توان قدرت آن را به میزان قابل توجهی افزایش داد و سیگنال‌هایی به مراتب معتبرتری را از آن گرفت.

البته استفاده در این شرایط از اندیکاتورها نیاز به تسلط زیادی داشته و حتماً باید کاربران مهارت کافی در بکارگیری اندیکاتورها در معاملات بازارهای مالی داشته باشند. تنها در این شرایط است که امکان استفاده بهینه از اندیکاتورها وجود خواهد داشت. البته نباید کتمان کرد که قدرت اندیکاتورهای مختلف نیز با یکدیگر متفاوت است و اینگونه نیست که بخواهیم کیفیت یکسانی را برای تمام اندیکاتورها در نظر بگیریم. درباره استراتژی های معاملاتی فارکس مبتنی بر اندیکاتورها لازم است تا چند نکته بسیار مهم را با شما در میان بگذاریم که این نکات باعث می‌شود تا بتوانید در استفاده از این ابزارها کیفیت بالاتری از خود به نمایش بگذارید:

 • اندیکاتورهای قدیمی معمولاً ابزارهای کلاسیک برای تاییدیه برای ورود به معاملات هستند و به صورت مستقیم استفاده از آنها برای ترید کاربرد چندان جذابی ندارد.
 • اندیکاتورها معمولاً تاخیر بسیار زیادی در ارائه سیگنال داشته و سیگنال معاملاتی آنها در بازار معمولاً برای تریدرهای حرفه‌ای چندان کاربرد مستقیم ندارد.
 • اندیکاتورهایی مانند میانگین متحرک در صورتی که به صورت کاملا حرفه‌ای و بر اساس ستراتژی مشخص مورد استفاده قرار بگیرند می‌توانند شرایط خوبی را برای معاملات ایجاد کنند و حتی امکان استفاده از آنها برای معاملات کوتاه مدت و حتی اسکلپ نیز وجود دارد.
 • همراه ساختن اندیکاتورها با سایر استراتژی های معاملاتی فقط برای تاییدیه می‌تواند قدرت آنها را به میزان قابل توجهی افزایش داده و شرایط بهینه‌تری را برای ترید با آنها ایجاد کند.
 • در حال حاضر در اینترنت شاهد فروش قابل توجهی از اندیکاتورها توسط برخی از کاربران هستیم که توصیه به خرید آنها نداریم زیرا معمولاً اندیکاتورهای ارائه شده تفاوت خیلی زیادی با اندیکاتورهای رایگان موجود نداشته و خیلی نمی‌توان روی آنها برای ترید اتکا کرد.
 • تعداد معدودی از اندیکاتورهایی که به صورت پولی ارائه می‌شوند کیفیت خوبی داشته و می‌توان از آنها برای سیگنال گیری استفاده کرد که دسترسی به این اندیکاتورها نیز بسیار سخت بوده و به این راحتی‌ها نمی‌توان آنها را پیدا کرد. از این گذشته در صورت پیدا کردن چنین اندیکاتورهایی نیز معمولاً نیاز به سرمایه گذاری بسیار زیادی برای خرید آنها وجود دارد و این میزان سرمایه گذاری نیز برای تریدرهای مبتدی چندان توجیه‌پذیر نخواهد بود.

تمام این نکات نشان می‌دهد که اندیکاتورها جذابیت‌های خوبی برای ترید در بازار فارکس ایجاد می‌کنند اما به صورت کامل نمی‌توان به آنها اتکا کرد و عدم توجه به سایر استراتژی های معاملاتی در کنار اندیکاتورها ممکن است چالش‌های زیادی را برای تریدرها ایجاد کرده و عملاً آنها را از امکان رسیدن به موفقیت در بازار فارکس باز دارد. البته شایان ذکر است که بهترین شرایط نتیجه‌گیری با استفاده از اندیکاتورها نیز تنها در صورت داشتن تجربه بسیار بالا و تسلط کامل و کافی برای معامله‌گری با استفاده از این ابزارها به دست خواهد آمد.

از جمله اندیکاتورهای قدیمی که هنوز هم در معاملات بازار فارکس کاربرد دارند می‌توانیم به اندیکاتور مکدی، اندیکاتور آر اس آی، اندیکاتور میانگین متحرک، اندیکاتور باند بولینگر، اندیکاتور ایچیموکو، اندیکاتور mfi و مواردی از این دست اشاره کرد که همچنان برای سیگنال‌گیری کاربرد داشته و می‌توان از آنها برای تاییدیه در معاملات مختلف استفاده نمود. به عنوان مثال اندیکاتور مکدی و اندیکاتور rsi کاربرد بسیار زیادی برای تشخیص واگرایی بر روی نمودار قیمت داشته و این کاربرد آنها هنوز هم حتی توسط تریدرهای حرفه‌ای در بازار فارکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.بهترین استراتژی معاملاتی فارکس

استراتژی های پرایس اکشن کلاسیک

بهترین استراتژی معاملاتی فارکس معمولا مربوط به استراتژی های مبتنی بر پرایس اکشن است اما پرایس اکشن را می‌توانیم به دو دسته پرایس اکشن کلاسیک و مدرن تقسیم کنیم. در پرایس اکشن کلاسیک عملاً معامله‌گران با استفاده از روش‌های قدیمی به دنبال ترید در بازار هستند و از الگوهای قدیمی برای ورود به معاملات استفاده می‌نمایند. الگوهای کندل استیک از جمله مهم‌ترین ابزار در پرایس اکشن کلاسیک هستند که کاربرد بسیار زیادی داشته و می‌توان از آنها برای ترید در بازار هنوز هم استفاده کرد.

همچنین از دیگر الگوهای رایج در پرایس اکشن کلاسیک می‌توانیم به الگوهای هارمونیک نیز اشاره داشته باشیم که هنوز مورد توجه برخی از تریدرها قرار گرفته و حداقل برای تاییدیه و سیگنال‌گیری و یا تعیین زون‌های مناسب برای ورود به معامله از آنها استفاده می‌شود. الگوهای کندل استیک چه در بازار فارکس و چه در سایر بازارهای مالی کاربرد خاص خود را دارند اما شرایط استفاده از آنها باید حتماً بهینه شود تا کاربران و تریدرها بتوانند در نقاط بهینه برای ورود به معامله از آنها استفاده نمایند.

با توجه به اینکه تریدرهای ایرانی چالش‌های بسیار زیادی در استفاده از الگوهای کندل استیک در معاملات بازار فارکس از خود نشان می‌دهند لازم دانستیم تا چند نکته بسیار مهم درباره این الگوها را با شما در میان بگذاریم. البته قبل از آن شما لازم است تا الگوهای کندل استیک در فارکس را به صورت کامل مطالعه کرده و شناخت کافی نسبت به این الگوها داشته باشید و بتوانید از آنها برای ترید استفاده کنید. به صورت کلی الگوهای کندل استیک در معاملات بازار فارکس به دو دسته الگوهای معکوس کننده و الگوهای ادامه دهنده روند تقسیم می‌شوند.

الگوهایی مانند چکش یا همر، مرد دارویز، ستاره صبحگاهی و ستاره عصگاهی، پینبار، تویزر،اینگالف و موارد از این دست الگوهای کندل استیک معکوس کننده هستند که اگر در جای مناسب شکل بگیرند نشانه قدرتمندی برای تغییر روند بوده و با همین دیدگاه می‌توان از آنها برای ورود به معاملات خلاف جهت روند استفاده کرد. همچنین الگوهایی مانند سه کلاغ سیاه یا سه کلاغ سفید و یا مارابوزو را نیز می‌توان به عنوان الگوهای ادامه دهنده روند در نظر گرفت که با مشاهده این الگوها بر روی روند قیمت می‌توان برای ورود به معاملاتی در جهت روند اصلی اقدام کرد. برای اینکه بتوانید از الگوهای کندل استیک بهینه‌ترین و بهترین استفاده را در معاملات بازار فارکس داشته باشید لازم است تا نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • استفاده از الگوهای کندل استیک در تایم فریم‌های بالاتر کاربرد بیشتری داشته و اعتبار بیشتری را برای این الگوها ایجاد می‌کند. اما این نکته به این معنا نیست که از الگوهای کندل استیک نتوان در تایم فریم‌های کوتاه استفاده کرد. تایم فریم‌های کوتاه نیز کاربرد خاص خود را داشته و برای ترید می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.
 • ترکیب الگوهای کندل استیک با سایر استراتژی های معاملاتی مانند تحلیل تکنیکال کلاسیک از جمله حمایت‌ها و مقاومت‌ها قدرت قابل توجهی برای این الگوها ایجاد کرده و در نهایت باعث می‌شود تا تریدر بتواند در بهینه‌ترین نقاط برای ورود به معامله اقدام کند.
 • اگر الگوهای کندل استیک بر روی حمایت و مقاومت تشکیل شوند می‌توانند ورود چابکی را برای تریدرها ایجاد کنند که در نهایت باعث رسیدن به یک سود جذاب برای آنها در بازار خواهد شد.
 • از الگوهای کندل استیک می‌توان به عنوان تاییدیه برای ورود به معاملات در سایر استراتژی های معاملاتی نیز استفاده کرد که در این شرایط قدرت استراتژی مورد نظر به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.
 • از الگوهای کندل استیک همچنین می‌توان به عنوان تریگر ورود در برخی از استراتژی ها نیز استفاده کرد.
 • استفاده از الگوهای کندل استیک برای ترید در کوتاه مدت و معاملات اسکلپ به تنهایی و بدون در نظر گرفتن سایر استراتژی ها معمولاً با شکست‌های زیادی همراه خواهد بود.
 • بسیار مهم است که بدانید یک الگوی کندل استیک در کجا تشکیل شده و چه دیدگاهی از معامله‌گران در بازار فارکس را به شما نشان می‌دهند. متاسفانه بسیاری از تریدرهای ایرانی تنها به دنبال حفظ کردن شکل ظاهری الگوهای کندل استیک رفته و درک صحیح نسبت به نوع اطلاعات نشان داده شده از آنها ندارند. مثلاً یک الگوی همر ممکن است در جایی نشان دهنده ورود معامله‌گران جدید با سیگنال قدرتمند باشد و در جایی نشانه‌ای برای خروج معامله‌گران قبلی باشد.

دقت داشته باشید که این دو دیدگاه برای ترید با یکدیگر بسیار متفاوت بوده و شما بسته به اینکه چه دیدگاهی در بازار شکل گرفته باشد بایستی تریدهای خود را مدیریت کنید. ورود معامله‌گران جدید و تریدرهایی با سرمایه‌های جدید می‌تواند یک روند قدرتمند را در بازار تشکیل دهد و در این مواقع ورود شما به معامله با سودهای هنگفتی همراه خواهد بود و در عوض خروج معامله‌گران قبلی از بازار، ممکن است برای مدت‌ها بازار را در یک روند رنج و نوسانی قرار دهد و عملاً سرمایه شما برای یک بازه زمانی طولانی مدت بدون هیچ گونه تحرکی باقی بماند.

بنابراین جدای از حفظ کردن شکل ظاهری الگوهای کندل استیک شما باید به درک کاملی نسبت به این الگوها و نوع رفتار نشان داده شده از سوی آنها برسید.  تنها در این صورت است که قدرت معاملاتی شما با استفاده از این الگوها به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و می‌توانید از آنها برای ترید در معاملات بازارهای مالی استفاده کنید.

بهترین استراتژی معاملاتی فارکس

استراتژی های پرایس اکشن مدرن

در معرفی بهترین استراتژی معاملاتی فارکس باید سراغ استراتژی های مبتنی بر پرایس اکشن مدرن هم برویم که رایج‌ترین و محبوب‌ترین استراتژی ها برای ترید در بازار فارکس محسوب می‌شوند و مورد توجه تریدرهای بسیار زیادی در سطح بین‌المللی قرار گرفته‌اند. استراتژی های پرایس اکشن مدرن هم تنوع بسیار زیادی داشته و اینگونه نیست که بخواهیم برای آنها فقط چند مورد ساده را بیان کنیم. علاوه بر اینکه سبک‌های گوناگونی از استراتژی های پرایس اکشن مدرن در بازار تعریف می‌شوند از این گذشته هر کدام از این سبک‌ها دارای استراتژی های معاملاتی متعددی هم هستند که باعث می‌شود تا تریدر بتواند فرصت‌های معاملاتی متنوع موجود در بازار فارکس را به راحتی شکار کند. از جمله رایج‌ترین استراتژی های پرایس اکشن مدرن می‌توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

 • استراتژی معاملاتی rtm
 • استراتژی معاملاتی آی سی تی
 • استراتژی معاملاتی پول هوشمند
 • استراتژی معاملاتی نقدینگی یا لیت
 • استراتژی معاملاتی آلفونسو
 • استراتژی معاملاتی آلبروکس

به همین ترتیب تریدرهای مختلف در بازار فارکس با به کارگیری الگوهای مختلف استراتژی های معاملاتی مختص خود را ساخته‌اند که در حال حاضر به نام آنها در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد قابل توجهی را هم می‌توانیم برای آنها تشریح کنیم.

دقت داشته باشید که هر کدام از روش‌های معاملاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم خود از سبک‌ها و استراتژی های معاملاتی مختلفی ساخته شده‌اند که یادگیری فقط یکی از این روش‌ها برای تریدرها در بازار فارکس کافی است. در به کارگیری و یادگیری استراتژی های پرایس اکشن مدرن بایستی چند نکته بسیار مهم را با شما در میان بگذاریم که با استفاده از این نکات بتوانید بهتر از آنها برای معاملات بازار فارکس استفاده کنید و شرایط بهتری را برای تریدهای خود ایجاد کنید:

دقت داشته باشید که هرگز نباید دنبال یادگیری تنوع بالایی از استراتژی های پرایس اکشن مدرن رفته و حتماً باید تمرکز خود را تنها بر روی یک استراتژی و یک روش معاملاتی قرار دهید و با همان معاملات خود را به پیش ببرید.

تمرکز روی یک روش معاملاتی باعث می‌شود تا شما قدرت معاملاتی قابل توجهی را برای خود ایجاد کرده و بتوانید شرایط بهتری را برای معاملات خود به وجود آورید.

ترکیب استراتژی های مختلف پرایس اکشن باعث سردرگمی تریدر در زمان ترید در بازار فارکس می‌شود و همین موضوع می‌تواند چالش بسیار بزرگی برای وی باشد.

الگوهای پرایس اکشن مدرن معمولاً نقاط ورود بسیار بهینه‌ای و چابکی دارند و به کارگیری آنها حتی برای معاملات اسکلپ و کوتاه مدت نیز بسیار کاربردی خواهد بود.

در صورتی که شما به مهارت کافی و تسلط کامل در بهکارگیری یک استراتژی معاملاتی پرایس اکشن در بازار فارکس برسید و در عین حال سایر فاکتورهای مهم برای موفقیت در بازار فارکس مانند روانشناسی و مدیریت سرمایه را نیز به کار بگیرید،شانس شما برای موفقیت در معاملات این بازار به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و می‌توانید رخ رشد خوبی را برای سرمایه‌های خود به وجود آورید.

دقت داشته باشید که اکثر دوره‌های آموزشی موجود در اینترنت به زبان فارسی چندان گویای کاملی از استراتژی های پرایس اکشن نبوده و استفاده از آنها ممکن از چالش‌های بسیار زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. بنابراین یکی از مهمترین وسیع‌ترین نکات برای یادگیری استراتژی های پرایس اکشن مدرن برای ترید در بازارهای مالی دقت به دوره آموزشی مناسب است و اگر شما در انتخاب دوره آموزشی مناسب خوب عمل نکنید ممکن است شرایط برای شما کمی پیچیده شده و نتوانید یک معامله‌گر و تریدر موفق در بازار شوید.

داریم به یک تصور بسیار اشتباه برای بسیاری از تریدرهای ایرانی به وجود آمده و آن هم این است که اگر یک استراتژی پرایس اکشن مدرن را به صورت کامل بیاموزند و از آن در بازار استفاده کنند را ۱۰۰ در این بازار موفق شده و می‌توانند به سودهای چند میلیون دلاری برسند. این دیدگاه جدا از اینکه اشتباه هست یک ذهنیت غلط را نیز برای تریدرها ایجاد کرده و باعث می‌شود آنها با استفاده از این الگوها با ریسک‌های بسیار زیاد تمام دارایی‌های خود را در معاملات بازار فارکس به خطر بیاندازند.

دقت داشته باشید که همانطور که در بالا اشاره کردیم قدرتمندترین و معتبرترین استراتژی های پرایس اکشن تنها زمانی می‌توانند موفقیت شما را در بازار تضمین نمایند که شما همراه با این استراتژی ها بتوانید از یک سیستم مدیریت سرمایه قوی و همچنین روانشناسی بازار نیز تبعیت کنید.  چه بسا تریدرهای خیلی زیادی وجود دارند که همین الان قدرت قابل توجهی در به کارگیری استراتژی های پرایس اکشن در بازار داشته اما همچنان نمی‌توانند در این بازار سود کنند و آن هم به همین دلیل است که آنها تنها به استراتژی معاملاتی متکی بوده و در سایر فاکتورهای مهم برای موفقیت در این بازار چندان رشد قابل توجهی برای خود به وجود نیاوردند.

استراتژی های فاندامنتال

دسته دیگری از استراتژی های معاملاتی به کار گرفته شده برای معامله‌گران در بازار فارکس استراتژی های فاندامنتال فارکس هستند. تحلیل فاندامنتال فارکس معمولا شرایط خاص خود را داشته و کاربران بایستی برای اینکه بتوانند در معاملات بازار فارکس به قدرت قابل توجهی برسند لازم است تا حتماً شاخص‌های مختلف موثر بر معاملات بازار فارکس را شناسایی کرده و از آنها برای ترید و گرفتن سیگنال معاملاتی استفاده نمایند.

البته به کارگیری استراتژی های فاندامنتال به صورت مستقیم برای ترید در بازار فارکس مخصوصاً برای معاملات کوتاه مدت و اسکلپ اصلاً گزینه مناسبی نیست و تنها در برخی مواقع و تحت تاثیر اخبار اقتصادی آنی می‌توان از این استراتژی ها برای ترید در بازار فارکس استفاده کرد. این روش معاملاتی که به روش معاملاتی مبتنی بر اخبار اقتصادی هم مشهور است، در واقع روش‌هایی هستند که در زمان اعلام اخبار اقتصادی موثر و تاثیرگذار بر روی روند قیمت‌ها در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند و کاربران در مدت زمانی بسیار کوتاه نوسانات بسیار زیادی را در بازار شکار می‌کنند.

همانطور که می‌دانید بازار فارکس به شدت تحت تاثیر اخبار اقتصادی قرار گرفته و دلار آمریکا به دلیل بیشترین حجم معاملاتی در این بازار نیز بیشترین تاثیرگذاری را از این بابت دارد. اخبار اقتصادی حاکم بر اقتصاد آمریکا به صورت مستقیم روی بازار فارکس تاثیر گذاشته و روندها در این بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اکثر تریدرهای ایرانی در حال انجام معامله بر روی جفت ارزهایی هستند که یک طرف آنها دلار آمریکاست و به همین دلیل است که اخبار اقتصادی تاثیر بسیار زیادی روی موفقیت یا عدم موفقیت تریدرهای ایرانی دارد.

اگر شما بتوانید شاخص‌های اقتصادی حاکم بر اقتصاد آمریکا را به خوبی تجزیه و تحلیل کرده و آنالیز نمایید به خوبی می‌توانید روند آینده قیمت‌ها در جفت ارزهای فارکس را شناسایی کرده و از این طریق برای ورود به معاملات بهینه شده استفاده کنید. در واقع در این شرایط تحلیل فاندامنتال فارکس به نوعی در نقش یک تاییدیه برای ورود به معاملاتی در جهت روند مورد استفاده قرار می‌گیرند و همین موضوع می‌تواند قدرت معاملاتی شما را به میزان قابل توجهی افزایش داده و شانس موفقیت شما را بالا ببرد.

اگر شما به همین نکته ساده در معاملات خود دقت کنید کم کم روند معاملات شما به گونه‌ای پیش می‌رود که بتوانید تریدهای خود را از تریدهای شکست خورده به تریدهای موفق تبدیل کنید. در نظر داشته باشید که استفاده از استراتژی های معاملاتی معمولی همراه با تحلیل فاندامنتال فارکس می‌تواند قدرت معاملاتی قابل توجهی برای شما به وجود آورد و حتی دیگر نیازی به یادگیری استراتژی های خیلی خفن و مدرن هم نخواهید داشت و با همان استراتژی های معمولی امکان ترید در این بازار را حداقل در بازی‌های زمانی میان مدت برای خود به وجود خواهید آورد.

البته برای تریدرهای مبتدی استفاده از تحلیل فاندامنتال فارکس چندان کاربردی نبوده و توصیه می‌کنیم که اگر هنوز در فرایند معاملات بازار فارکس یک فرد مبتدی محسوب می‌شوید کم کم با تحلیل تکنیکال کار خود را آغاز کرده و تحلیل فاندامنتال را به مرور به روند معاملات خود اضافه کنید. اگر شما از همان ابتدا همراه با تحلیل تکنیکال از روش‌های تحلیل فاندامنتال نیز برای ارزیابی روند قیمت‌ها در بازار فارکس استفاده کنید ممکن است ذهن شما درگیر موضوعات مختلفی شده و همین موضوع دقیقاً می‌تواند نقطه ضعفی برای تریدهای شما باشد. داشتن تمرکز یکی از مهمترین نکات برای موفقیت در معاملات بازار فارکس است و شما باید از هر موضوعی که ذهنیت و تمرکز شما را در معاملات این بازار به هم می‌زند دوری کنید.

در عوض تریدرهای حرفه‌ای که توانستند به شرایط خوبی در معاملات بازار فارکس برسند و تا حدودی معاملات خود را با تجربه بسیار بالا پیش می‌برند می‌توانند از تحلیل فاندامنتال نیز برای ارزیابی روندها در بازار فارکس استفاده کرده و کم کم قدرت معاملاتی خود را در بازار به میزان قابل توجهی افزایش دهند. در واقع استفاده از تحلیل فاندامنتال برای این تریدرها می‌تواند نقش یک شتاب دهنده به معاملات قبلی را ایفا کرده و شرایطی را به وجود آورد که آنها از همان تریدهای قبلی خود درصد سود بیشتری به دست آورند.

بهترین استراتژی معاملاتی فارکس

استراتژی معاملاتی اسکلپ فارکس

نوبت به معرفی استراتژی های معاملاتی اسکلپ برای بازار فارکس می‌رسد. اسکلپ در واقع بیشتر از اینکه یک استراتژی معاملاتی باشد یک روش معاملاتی در بازار فارکس محسوب می‌شود که در آن معامله‌گران باید معاملات خود را در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه مدت باز کرده و ببندند. معاملات اسکپ در واقع به معاملاتی بسیار کوتاه مدت در بازه زمانی چند دقیقه تا چند ساعت محدود می‌شود و عملاً تریدر در بازه زمانی کمتر از یک روز مشخص می‌کند که از یک ترید به سود می‌رسد یا اینکه به ضرر می‌بیند.

البته موفقیت در معاملات اسکلپ فارکس به دلیل ریسک بسیار بالای معاملات معمولاً برای اکثر تریدرها در دسترس نیست اما ایرانی‌ها علاقه بسیار زیادی به انجام معاملات اسکپ داشته و سعی می‌کنند تا از استراتژی های معاملاتی استفاده کنند که برای این روش معاملاتی برای آنها پاسخگو باشد. اما کدام یک از استراتژی های معاملاتی فارکس برای معاملات اسکلپ مناسب هستند و شرایط ایده‌آلی را برای این قبیل معاملات در این بازار به وجود می‌آورند؟ برای اینکه یک استراتژی معاملاتی شرایط خوبی برای انجام معاملات اسکلپ و کوتاه مدت در بازار فارکس به وجود آورد لازم است تا ویژگی‌های خاصی را داشته باشد که از آن جمله می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

این استراتژی ها حتماً باید ورودهای بسیار چابکی را در اختیار تریدر قرار دهند تا در نقاط بسیار بهینه شده برای ورود به معامله اقدام کند.

اگر به دنبال استفاده از تریگر ورود در معاملات اسکلپ هستید حتماً باید دقت کنید که تریگر ورود شما در نقطه بسیار حساسی به شما اجازه ورود دهد تا مبادا درصد قابل توجهی از یک روند طی شود.

با توجه به اینکه تحلیل نهایی برای ورود به معاملات اسکلپ در تایم فریم‌های بسیار کوتاه از یک دقیقه تا ۵ دقیقه انجام می‌پذیرد از این رو ریسک این قبیل معاملات بسیار زیاد خواهد بود و استراتژی معاملاتی مناسب برای اسکلپ حتماً باید درصد موفقیت زیادی داشته باشد و استفاده از استراتژی های معمولی با درصد موفقیت معمولی برای این قبیل معاملات مناسب نخواهد بود.

همانطور که می‌دانید اکثر ابزارها و اندیکاتورها و روش‌های به کار گرفته شده برای تحلیل تکنیکال در تایم فریم‌های بالاتر قدرت و اعتبار بیشتری دارند و به همین دلیل در تایم فریم‌های کوتاه باید به دنبال استفاده از استراتژی های معاملاتی باشید که خیلی مبتنی بر این اندیکاتورها و شاخص‌ها نباشند. در واقع اگر شما روشی را می‌شناسید که در تایم فریم‌های بالا اعتبار آن زیاد است و در تایم فریم‌های پایین نمی‌توان به آن اتکا کرد، عملا این روش‌ها برای معامله‌گری در بازه‌های زمانی کوتاه مدت و اسکلپ مناسب نخواهد بود.

حد ضرر بسیار کوتاه و کم یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهمی است که باید استراتژی های معاملاتی مناسب برای اسکلپ داشته باشد. با این حساب اگر شما از یک استراتژی معاملاتی استفاده می‌کنید که حد ضرر آن بسیار بزرگ است عملاً به کارگیری آن برای معاملات اسکلپ چندان منطقی نیست و توصیه می‌کنیم که از این قبیل استراتژی ها برای ورود به معاملات کوتاه مدت استفاده نکنید.

با توجه به اینکه تریدرها در معاملات اسکلپ به دنبال این هستند که در یک بازه زمانی کوتاه سود خود را از بازار به دست آورند از این رو معمولاً نسبت ریوارد به ریسک‌های خیلی بالا را نمی‌توان برای این قبیل معاملات در نظر گرفت. با توجه به اینکه نسبت ریوارد به ریسک معاملات در این روش معاملاتی کاهش پیدا می‌کند عملاً شما باید از استراتژی هایی استفاده کنید که وینریت بالاتر داشته باشند. استراتژی هایی برای اسکلپ مناسب هستند که وینریت بالاتر از ۶۵ درصد را برای معامله‌گران در بازار فارکس به وجود آورند.

همچنین توصیه می‌کنیم که حتماً برای به کارگیری استراتژی های معاملاتی مناسب برای اسکلپ حتماً روی سیستم مدیریت سرمایه دقت‌های کافی داشته باشید و معاملات خود را در بازار فارکس مبتنی بر سیستم‌های مدیریت سرمایه قرار دهید تا مبادا انجام یک یا چند معامله اشتباه باعث بروز زیان‌های بسیار بزرگ در حساب کاربری شما با در بازار فارکس شود.

استراتژی های ترید روزانه

دومین دسته از روش‌های معاملاتی در بازار فارکس تریدهای روزانه هستند که در آن تریدرها معمولاً معاملات خود را برای یک روز معاملاتی انجام می‌دهند. دقت داشته باشید که برخلاف روش‌های اسکلپ که انجام معاملات معمولاً در بازارهای زمانی بسیار کوتاه مدت به پایان می‌رسد و حتی ممکن است که در کمتر از یک ساعت یک معامله باز و بسته شود در استراتژی های ترید روزانه عملاً شما به دنبال انجام معاملاتی هستید که ممکن است حداقل یک روز زمان آنها به طول بیانجامد.

نکته بسیار مهمی که درباره این قبیل معاملات باید به آنها اشاره داشته باشیم این است که برای این دسته از معاملات شما می‌توانید سراغ تایم فریم‌های بالاتر مانند ۱۵ دقیقه و یک ساعته هم بروید. یک ۲۴ ساعته شبانه روز در بازار فارکس می‌تواند ۲۴ کندل یک ساعته باشد که این تعداد کندل برای ورود به معامله در این بازار کافیست و اگر شما بتوانید در زمان مناسب و در قیمت مناسب یک روند را شکار کنید امکان رسیدن به سود در همان بازه زمانی روزانه را برای خود ایجاد خواهید کرد.

تنوع استراتژی های معاملاتی به کار گرفته شده برای ترید روزانه بسیار بیشتر از معاملات اسکل بست و معامله‌گران که به دنبال ترید روزانه هستند می‌توانند از روش‌های بیشتری برای ورود به معامله استفاده نمایند. البته تفاوت‌هایی هم برای معاملات روزانه با معاملات اسکلپ می‌توانیم در نظر بگیریم که باعث شده تا عملاً تریدرها در این دو روش معاملاتی شرایط کاملاً متفاوتی را تجربه نمایند.

در انجام معاملات اسکلپ معمولاً تریدرها تنها با بررسی تایم فریم‌های یک ساعته و پایین‌تر می‌توانند معامله خود را مدیریت نمایند، اما برای معاملات ترید روزانه لازم است تا شما حتماً به دنبال بررسی تایم فریم‌های ۴ ساعته و روزانه نیز باشید. البته هر چند بررسی تایم فریم‌ها ممکن است باعث شود تا حد ضرر معاملات برای تریدرها کمی افزایش پیدا نماید اما به هر حال قدرت معاملاتی بیشتری برای آنها ایجاد کرده و در این شرایط حتی استفاده از استراتژی هایی با وینریت پایین‌تر نیز می‌تواند موفقیت را برای معامله‌گران رقم بزند.

اگر شما از استراتژی هایی استفاده کنید که نسبت ریوارد به ریسک‌های بالایی را برای شما به وجود آورند، حتی با استفاده از آنها نیز احتمال موفقیت شما در معاملات بازار فارکس در ترید روزانه وجود خواهد داشت و می‌توانید شرایط خوبی را برای خود رقم بزنید. البته رسیدن به موفقیت در این سبک از معاملات نیز نیاز به تجربه و مهارت‌های بالایی دارد و اگر شما مهارت‌های خود را در این باره تقویت نکنید نمی‌توانید درت معاملاتی مناسبی را برای خود رقم زده و در نهایت تریدهای شما با چالش‌های زیادی روبرو خواهد شد. برای معامله‌گران مبتدی که هنوز تجربه و مهارت کافی برای ترید در بازار فارکس را ندارند استفاده از این سبک معاملاتی می‌تواند شرایط خوبی را رقم بزند.

بهترین استراتژی معاملاتی فارکس

استراتژی های سوئینگ تریدینگ

معرفی بهترین استراتژی معاملاتی فارکس با بررسی یکی دیگر از سبک‌های معاملاتی یعنی سویینگ تریدینگ ادامه می‌دهیم. سوئینگ تریدینگ سیستمی است که در آن شما به دنبال انجام معاملاتی با بازه‌های زمانی بلند مدت نسبت به دو روش قبلی هستید و ممکن است حتی معامله شما تا چند روز هم طول بکشد. حداکثر زمان باز بودن معاملات در این سبک معمولاً یک هفته است و تریدرها ممکن است حتی برای یک هفته معاملات خود را باز نگه دارند تا نتیجه آن مشخص شود. نکته بسیار مهمی که درباره سوئینگ تریدینگ باید به آن اشاره داشته باشیم این است که این قبیل معاملات معمولاً دارای حد ضرر بسیار بزرگی بوده و رفتن سراغ این قبیل معاملات برای کسانی که بالانس اولیه خیلی زیادی نداشته باشند چندان مناسب نیست.

با توجه به اینکه تحلیل‌هایی صورت گرفته شده برای ورود به چنین معاملاتی در تایم فریم‌های بالا انجام می‌پذیرد و اعتبار استراتژی ها در آن به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد، بنابراین احتمال موفقیت تریدرها در آن بیشتر است اما دقت کنید که اگر یک حد ضرر برای کسی که بالانس اولیه خوبی نداشته باشد در این شرایط فعال شود، درصد قابل توجهی از دارایی وی از بین خواهد رفت و به همین دلیل این سبک معاملاتی برای کسانی که سرمایه اولیه کافی در حساب خود ندارند چندان مناسب نیست.

تنوع استراتژی های معاملاتی مناسب برای سوئینگ تریدینگ هم بسیار زیاد است و شما می‌توانید از تعداد بسیار زیادی از استراتژی ها برای ورود به این قبیل معاملات استفاده کنید. در سوئینگ تریدینگ شما ممکن است یک روند بسیار بزرگ را شکار کرده که سودآوری فوق العاده جذابی را برای شما به دنبال خواهد داشت. نکته بسیار جذاب دیگر درباره این سبک از معاملات این است که معمولاً نسبت ریوارد به ریسک برای آنها بسیار زیاد بوده و ممکن است شما در یک معامله حتی به نسبت ریوارد به ریسک ۱۰ هم برسید.

بسیاری از تریدرها که سرمایه خیلی هنگفتی در بازار فارکس به دست آورده‌اند معمولاً از این روش برای ترید استفاده می‌کنند و همین موضوع باعث شده تا آنها حتی با یک یا دو ترید در هر ماه بتوانند یک سرمایه هنگفت را برای خود به دست آورده و درآمد ثابت ماهیانه را برای خود رقم بزنند. به همین دلیل شما هم کم کم با افزایش میزان تجربه و رسیدن به مهارت‌های کافی در معاملات بازار فارکس می‌توانید معاملات خود را از اسکلپ به سمت سوئینگ تریدینگ بکشانید و از این قبیل معاملات نیز برای رسیدن به سود استفاده کنید. البته توصیه می‌کنیم که برای هر نوع معاملات شما یک حساب معاملاتی مجزا را در بازار فارکس برای خود باز کرده و نوع معاملات خود را در هر حساب به صورت کاملاً متمایز با یکدیگر پیاده کنید تا در نهایت بتوانید یک تجزیه و تحلیل درست نیز از آنها داشته باشید.

استراتژی هایی برای سوئینگ تریدینگ مناسب هستند که اطمینان کاملی برای ورود به معامله برای تریدر ایجاد نمایند. برخلاف دو روش قبلی که در آنها چابک بودن برای ورود به معامله بسیار مهم است در این قبیل معاملات بیشتر از اینکه چابک بودن به ورود به معامله مهم باشد اطمینان از مان ورود به معامله اهمیت پیدا می‌کند. به این معنا که تریدر قبل از ورود به معامله حتماً باید درباره روند آن اطمینان کامل داشته باشد و این اطمینان کامل باعث می‌شود تا شانس موفقیت در معاملات برای وی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

استراتژی های پوزیشن تریدینگ

سبک دیگری از معاملات در بازار فارکس به پوزیشن تریدینگ معروف است که یک لول بالاتر از سوئینگ تریدینگ بوده و بیشتر به معاملاتی اطلاق می‌شود که در آن معامله‌گران ک روند بسیار بزرگ را در تایم فریم‌های بسیار بالا شکار کرده و ممکن است حتی چند هفته در این معامله باقی بمانند. در پوزیشن تریدینگ معمولاً تریدرها به دنبال ورود به معامله در میان دو قله دره بسیار بزرگ قیمت هستند و روندهای بسیار بزرگ در تایم فریم‌های روزانه را شکار می‌کنند.

گرفتن نتیجه در این قبیل از معاملات ممکن است تا چند هفته در بازار فارکس به طول بیانجامد و عملاً شرایط معاملات در آن بسیار متفاوت‌تر نسبت به تمام روش‌های قبلی خواهد بود. دقت داشته باشید که همان قدر که زمان انجام این معامله در بازار افزایش پیدا می‌کند به همان قدر سود حاصل از آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد و تریدرها در این روش معاملاتی می‌توانند به دنبال رسیدن به نسبت ریوارد به ریسک‌های بسیار بالا تا چند ده برابر باشند. البته با توجه به نقطه ورود به معامله این موضوع شرایط متفاوتی را به خود خواهد گرفت.

در پوزیشن تریدینگ عملاً تریدرها در تایم فریم‌های بسیار بالا معامله می‌کنند و به همین دلیل استراتژی های معاملاتی به کار گرفته شده می‌تواند قدرت بسیار زیادی را برای آنها ایجاد کند. در این سبک از معاملات تریدر حتماً باید چندین استراتژی معاملاتی را به صورت همزمان در بازار پیاده‌سازی کرده و در صورتی که چند استراتژی معاملاتی به صورت همزمان اجازه ورود به معامله را برای وی صادر کنند برای ترید کار خود را آغاز کند. در غیر این صورت عملاً این روش معاملاتی برای کاربران مناسب نخواهد بود.

همچنین نکته بسیار مهم دیگر درباره پوزیشن تریدینگ در معاملات بازار فارکس این است که تریدرها حتماً باید حساب معاملاتی پرپولی داشته باشند تا بتوانند در این سبک از معاملات به سوددهی برسند. در بازه زمانی طولانی مدت ممکن است شما سواپ و کمیسیون بسیار زیادی را در معاملات خود متوجه باشید که عملاً به صرفه بودن چنین معاملاتی زمانی به وقوع خواهد پیوست که شما سود قابل توجهی را از آنها به دست آورید. برای حساب‌های با چند هزار دلار اصلاً ورود به معاملات پوزیشن تریدینگ را توصیه نمی‌کنیم و برای این قبیل معاملات شما باید حجم بسیار بالایی از معاملات را در حساب کاربری خود مدیریت نمایید.

معمولاً کاربران ایرانی به دلیل اینکه سرمایه خیلی هنگفتی در معاملات بازار فارکس ندارند از این قبیل سبک‌های معاملاتی استفاده نمی‌کنند و خیلی در بازار ایران این قبیل معاملات طرفدار ندارد. به همین دلیل قرار هم نیست خیلی به آن بپردازیم اما به هر حال لازم به توضیح است که استراتژی های معاملاتی برای این قبیل معاملات مناسب هستند که بتوانند وینریت مناسب و در کنار آن نسبت ریوارد به ریسک‌های بسیار بالا را برای تریدر ایجاد نمایند.

برای ورود به معامله در پوزیشن تریدینگ لازم است تا شما حتی تایم فریم هفتگی و حتی در صورت نیاز تایم فریم ماهانه را نیز مورد بررسی قرار دهید تا در نهایت بتوانید یک ورود کاملاً قدرتمند را در بازار برای خود به وجود آورید. تنها در این صورت است که شانس شما برای موفقیت در معاملات بازار فارکس به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و می‌توانید با اطمینان بالا حتی به دنبال رسیدن به سودهای هنگفت در بازارهای زمانی یک ماهه در این بازار باشید. همچنین لازم توضیح است که با توجه به اینکه زمان لازم برای ورود و خروج در این قبیل معاملات بسیار طولانی است از این رو حتی ممکن است در یک بازه زمانی یک ماهه یک ترید به سرانجام نرسیده باشد.

البته نکته مهم‌تر اینجاست که یک ترید در معاملات پوزیشن تریدینگ حتی می‌تواند سود چندین ماه ترید در سایر سبک‌های معاملاتی را برای تریدر به وجود آورد و به صورت میانگین درآمد ماهیانه قابل توجهی را برای وی در بازار فارکس رقم بزند. برای تریدرهایی که سرمایه خیلی هنگفتی در بازار دارند استفاده از این سبک معاملاتی توجیه‌پذیر خواهد بود و می‌توانند از آن برای رسیدن به سود و درآمد ثابت ماهانه در بازار فارکس استفاده کنند.

بهترین استراتژی معاملاتی فارکس

استراتژی های ترید روند

معرفی بهترین استراتژی معاملاتی فارکس را با بررسی یکی دیگر از استراتژی ها و سبک‌های معاملاتی یعنی ترید روند ادامه می‌دهیم. فرض کنید که شما در یک بازه زمانی روزانه روندی را شکار کرده‌اید که به تازگی آغاز شده و تارگت اصلی آن در یک بازه زمانی یکی دو ماهه یک روند بسیار بزرگ و یک موج بسیار بزرگ است. اگر شما به دنبال این قبیل معاملات در بازار فارکس هستید در واقع شما تریدر روند هستید و به دنبال شکار روندهای بسیار بزرگ می‌گردید.

بازه زمانی بسیار طولانی این قبیل معاملات عملاً باعث می‌شود تا ورود آنها برای تریدرهای با حجم معاملات پایین و سرمایه کم اصلاً منطقی به نظر نرسد و به همین دلیل معمولاً تریدرهای ایرانی سراغ معاملات روند هم نمی‌روند. یک روند در یک بازه زمانی روزانه و حتی تایم فریم هفتگی ممکن است تا چند ماه به طول بیانجامد و در طول این چند ماه بازار ممکن است چندین هزار پیپ در یک سمت حرکت کند. حتی صبور بودن برای رسیدن به چنین میزان سودی در بازار فارکس نیز کار هر کسی نیست و نیاز به تجربه و مهارت بسیار زیاد در معاملات این بازار خواهد داشت.

اینگونه نیست که شما به راحتی بتوانید وارد معاملات روند در بازار فارکس شده و سرمایه خود را برای این قبیل معاملات در نظر بگیرید. علاوه بر اینکه نیاز به سرمایه بسیار هنگفتی برای انجام معاملات روند در بازار فارکس خواهید داشت از این گذشته نیاز است تا تجربه زیادی در مدیریت پوزیشن‌ها در بازار فارکس به دست آورید و همچنین از روانشناسی معاملاتی بسیار قدرتمندی هم استفاده کنید.

در این بین استراتژی هایی برای معاملات روند در بازار فارکس مناسب هستند که همزمان چندین سبک معاملاتی را شامل شوند و عملاً تریدر بعد از گرفتن تاییدیه از چندین استراتژی معاملاتی ورود خود را در بازار انجام دهد. با توجه به اینکه در این قبیل معاملات معمولاً تریدرها به دنبال یک بازه زمانی طولانی برای معامله‌گری هستند، اصلا نیازی به نقطه زنی در آنها نبوده و بیشتر از نقطه زنی و ورود به معامله در قیمت‌های دقیق از دست ندادن فرصت‌ها است که اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

این نکته نشان از این دارد که شما باید برای انجام معاملات روند در بازار فارکس از تریگرهای ورود کاملاً متفاوت نسبت به معاملات اسکلپ و سایر معاملات استفاده نمایید. به عنوان مثال شکست خط روند روزانه و در کنار آن شکست اولین حمایت یا مقاومت استاتیک نزدیک به قیمت می‌تواند نقطه ورود خوبی برای این قبیل معاملات برای کاربران باشد.  مسلماً حد ضرر چنین معاملاتی بسیار بزرگ خواهد بود و برای کسانی که سرمایه کمی در بازار داشته باشند عملاً ورود به چنین معاملاتی اصلاً به صرفه نخواهد بود.

تریدرهایی که به دنبال انجام ترید در روند در بازار فارکس هستند معمولاً در طول سال معاملات خیلی زیادی را ندارند و معاملات آنها محدود به چند معامله و چند فرصت معاملاتی می‌شود. البته سود حاصل از این چند فرصت معاملاتی بسیار زیاد بوده و آنها ‌ده ها برابر تریدرهای اسکلپ می‌توانند سود به دست آورند.

تریدرهای ایرانی به این قبیل معاملات علاقه‌ای ندارند زیرا اقدام برای آنها نیاز به ورود به بروکرهای با اعتبار بسیار زیاد داشته که بتوانند سرمایه هنگفتی را برای کاربران بیمه نمایند و بروکرهای مناسب برای کاربران ایرانی در حال حاضر چنین شرایطی ندارند. به همین دلیل است که تریدرهای ایرانی به ناچار سراغ سایر سبک‌های معاملاتی رفته و سعی می‌کنند تا با انجام معاملات کوتاه مدت ریسک معاملات خود را نیز به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

در ادامه استراتژی های معاملاتی را به شما معرفی خواهیم کرد که امکان استفاده از آنها برای ترید روند هم وجود دارد اما به کارگیری آنها برای ترید روند منوط به شخصیت سرمایه گذاری شما در بازار فارکس خواهد بود و حتماً باید در این باره بررسی‌های لازم را انجام داده و سپس درباره آن تصمیم گیری نهایی خود را انجام دهید. در غیر این صورت استفاده از این استراتژی های معاملاتی برای ترید روند با توجه به نوع و شرایط حساب کاربری شما ممکن است چالش‌هایی را برای حساب معاملاتی شما به دنبال داشته باشد.

ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس

ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس

نوبت به معرفی بهترین استراتژی معاملاتی در فارکس می‌رسد و حالا باید کم کم استراتژی های معاملاتی ایده آل و جذاب مورد استفاده در معاملات بازار فارکس را به شما معرفی کنیم. برای این منظور در دو دسته‌بندی مختلف قرار است استراتژی های موجود را به شما معرفی کرده و تمام نکات لازم برای استفاده از آنها در بازار را برای شما تشریح نماییم. در دسته‌بندی اول نوبت به معرفی ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس می‌رسد که در آن قرار است برخی از استراتژی های بسیار کاربردی و جذاب را به شما معرفی کنیم که به کارگیری آنها در بازار پیچیدگی خیلی زیادی نداشته و حتی افراد مبتدی هم به راحتی می‌توانند با چند هفته تلاش به تسلط کامل و کافی در آنها برسند.

اما منظور از ساده‌ ترین استراتژی معاملاتی فارکس چیست و آیا قرار است در ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس شما با روش‌های معاملاتی بسیار ساده و با قدرت بسیار پایین روبرو شوید یا اینکه منظور از ساده بودن در این استراتژی های معاملاتی چیز دیگری است؟ با توجه به اینکه ذهنیت اکثر تریدرها درباره ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس کاملاً با یکدیگر متفاوت است لازم دانستیم تا قبل از معرفی این استراتژی ها چند نکته بسیار مهم را با شما در میان بگذاریم. این نکات کمک می‌کند تا در هنگام استفاده از این استراتژی ها در معاملات بازار فارکس شرایط بهتری را برای خود به وجود آید و بتوانید معاملات خود را بهینه‌تر انجام دهید.

به عنوان نکته اول باید اشاره کنیم که کلمه ساده در ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس به هیچ وجه به این معنا نیست که شما با استراتژی های معاملاتی با قدرت پایین روبرو هستید و باید نگران از دست دادن سرمایه‌های خود در زمان استفاده از این استراتژی ها باشید. بلکه منظور از کلمه ساده در این استراتژی های معاملاتی این است که به کارگیری آنها در بازار ساده بوده و نیاز به ابزارها و روش‌های خیلی پیچیده‌ای در آنها نخواهید داشت.

استفاده از استراتژی های معاملاتی ساده باعث می‌شود تا تریدرها تمرکز بیشتری روی بازار داشته و ذهن آنها درگیر مسائل مختلف نشود. همانطور که می‌دانید تمرکز داشتن در معاملات بازار فارکس اهمیت بسیار زیادی داشته و کسانی که حتی تجربه معاملاتی بالایی در این بازار هم داشته باشند اگر نتوانند به صورت کاملاً متمرکز عمل کنند، شرایط پیچیده‌ای را تجربه کرده و کم کم حتی در صورت داشتن دانش معاملاتی کافی هم نمی‌توانند در این بازار موفق باشند.

اگر شما تجربه کافی در معاملات بازار فارکس داشته باشید و بتوانید همراه با ساده ین استراتژی معاملاتی فارکس از روش‌های مدرن مدیریت سرمایه هم استفاده کنید در نهایت قدرت معاملاتی بسیار جذابی را در اختیار خواهید داشت که می‌توانید با این قدرت معاملاتی به دنبال رسیدن به یک درآمد ثابت ماهیانه عالی برای خود بروید.

بسیاری از تریدرهای حرفه‌ای بین‌المللی که سرمایه‌های بسیار هنگفتی در بازار در اختیار دارند از همین استراتژی های ساده برای معاملات خود استفاده می‌کنند که باعث شده تا آنها با تمرکز بسیار بالا در یک بازه زمانی ماهانه سود ثابتی را برای خود به وجود آورده و عملاً هیچگونه چالشی نیز برای آنها به وجود نیاید.

نکته بسیار جالب درباره برخی از تریدرها این است که برخی از آنها حتی فقط از یک استراتژی معاملاتی ساده در بازار استفاده می‌کنند و کم کم با رسیدن به مهارت و تسلط کافی در بکارگیری استراتژی مورد نظر می‌توانند تر از هر معامله‌گری که به سبک‌های مدرن امروزی آشنا باشد در فارکس ترید کنند.

اگر شما در به کارگیری یک استراتژی معاملاتی ساده در بازار فارکس به مهارت بسیار زیادی رسیده و به نوعی رفتارشناسی مشخصی هم از جفت ارزهای فارکس داشته باشید بدون نیاز به هیچ گونه آموزش‌های اضافی می‌توانید از همین استراتژی معاملاتی سودآوری قابل توجهی را برای خود رقم بزنید. با توجه به اینکه این موضوع قبلاً ثابت شده و خیلی از تریدرها در حال حاضر چنین شرایطی دارند عملاً موفقیت در به کارگیری این نکته در بازار کاملاً در دسترس خواهد بود و اینگونه نیست که بخواهیم آن را یک نکته کاملاً معمولی و پیش پا افتاده در نظر بگیریم.

با توجه به تمام نکاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم در ادامه قرار است چند استراتژی معاملاتی ساده در بازار فارکس را برای شما تشریح کنیم که برای به کارگیری آنها نیاز به دانش تحلیل تکنیکال خیلی قدرتمند و پیشرفته‌ای ندارید و با کمی تمرین در حساب دمو هم می‌توانید جسارت خود برای استفاده از این استراتژی ها را در بازار به میزان قابل توجهی افزایش دهید. البته نکته بسیار مهم درباره این استراتژی ها این است که شما باید تمرین کافی داشته باشید و به قدری ذهنیت خود را برای استفاده از آنها آماده کنید که در لحظه بتوانید حتی با چشم خود این استراتژی ها را در بازار شناسایی کرده و برای ترید از آنها استفاده کنید.

همچنین توصیه می‌کنیم که در به کارگیری استراتژی های ساده در معاملات بازار فارکس به هیچ وجه به خودتان تخفیف ندهید و تا زمانی که یک استراتژی به صورت کامل و واضح بر روی نمودار قیمت شکل نگرفته باشد، از خود استراتژی و معامله تولید نکرده و دنبال ورود به معاملاتی نباشید که هنوز روند برای شما در آنها کاملاً مشخص نیست. حالا با ذکر تمام این موارد در ادامه قرار است استراتژی های معاملاتی ساده را در بازار فارکس به شما معرفی کنیم.

۱- ترید با دوقلو کف و سقف

ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس را می‌توان به الگوهای هندسی در معاملات بازار فارکس نسبت داد که یکی از مهم‌ترین آنها دوقلو کف و دوقلو سقف و البته هم رده با آن سه قلو کف و سه قلو سقف است. دوقلو کف و دوقلو صف یکی از الگوهای هندسی رایج است که به شدت در نمودار قیمت جفت ارزها در بازار فارکس شاهد به وجود آمدن آن هستیم که تکرار زیاد آن می‌تواند دلیلی برای استفاده از فرصت‌های معاملاتی بسیار گسترده در بازار برای معامله‌گران باشد.

الگوی دوقلو یک الگوی معکوس کننده روند است که زمانی که بر روی نمودار قیمت شکل می‌گیرد عملاً به این معناست که روند حاضر قرار است برگشته و از صعودی به نزولی و یا از نزولی به صعودی تغییر کند. عملاً این الگو زمانی تشکیل می‌شود که یک روند به شدت زیادی رشد کرده و حالا وقت آن رسیده تا قیمت در جهت معکوس برگردد. در قدم اول باید نحوه شکل‌گیری این الگو را برای شما تشریح کرده و سپس نحوه ورود به معامله با استفاده از آن را نیز برای شما بیان کنیم تا بتوانید از این استراتژی به صورت کاملاً بهینه شده برای ورود به معامله در بازار فارکس استفاده کنید.

الگوی دوقلو از دو جز تشکیل می‌شود. جز اول قله‌ها ر دوقلو سقف و دره‌ها در دوقلو کف و جز دوم هم خط گردن الگو است. اگر در یک الگوی دوقلو سقف شما از ره ایجاد شده در الگو یک خط افقی ترسیم کنید خط گردن الگوی دوقلو سقف را رسم کرده‌اید. اگر شما در یک الگوی دوقلو کف بر روی قله ایجاد شده بین دو کف یک خط افقی ترسیم نمایید عملاً شما خط گردن الگوی دوقلو کف را ترسیم کرده‌اید.

الگوی دوقلو بر روی نمودار قیمت دقیقاً شبیه به یک دوقلو است که در آن قیمت در دو تلاش موفق نشده از یک مسیر عبور نماید و یک الگوی شبیه به دوقلو را به وجود آورده است. این الگو به نوعی مشابه با حرف ام در دوقلو سقف و حرف دبلیو در دوقلو کف نیز است.

اگر یک الگوی دوقلو کف و دوقلو سقف بر روی نمودار قیمت به وجود آید، در صورتی که خط گردن این الگو شکسته شده و قیمت به خط گردن آن پولبک بزند در پولبک شما می‌توانید برای ورود به معامله اقدام کنید. البته تریگر ورود این الگو شکست خط روند در تایم فریم بسیار کوتاه یک دقیقه یا ۵ دقیقه خواهد بود. اما چگونه با الگوی دوقلو کف و دوقلو صف معامله کنیم و نقاط ورود و حد سود و حد ضرر این الگو چیست و چگونه می‌توانیم اعتبار و قدرت این الگو را برای خود در معاملات بازار فارکس افزایش دهیم؟

نقطه ورود

شما باید منتظر بمانید که خط گردن الگوی دوقلو شکسته شود و سپس وقتی قیمت در حال پولبک زدن به خط گردن است در نقطه پولبک با ترسیم خط روند در تایم فریم کوتاه یک دقیقه و ۵ دقیقه بعد از شکست خط روند وارد معامله شوید. پس برای تعیین ورود به معامله با استفاده از الگوی دوقلو از روش زیر استفاده می‌کنید:

 • منتظر می‌مانید تا یک الگوی دوقلو کف یا دوقلو سقف بر روی نمودار قیمت تشکیل شود.
 • خط گردن الگو را ترسیم کرده و منتظر می‌مانید تا قیمت آن را به صورت کامل بشکند.
 • سپس به تایم فریم کوتاه یک دقیقه یا ۵ دقیقه رفته و منتظر می‌مانید تا قیمت به خط گردن شکسته شده پولبک بزند.
 • خط روند را در تایم فریم کوتاه یک دقیقه و ۵ دقیقه ترسیم کرده و همچنین سطح حمایت و مقاومت استاتیک نزدیک به قیمت را نیز ترسیم می‌کنید.
 • وقتی قیمت هم خط روند تایم فریم کوتاه و هم حمایت و مقاومت نزدیک به قیمت را شکست شما می‌توانید برای ورود به معامله اقدام کنید. بنابراین نقطه ورود به معامله در این استراتژی شکست خط روند و نزدیک‌ترین حمایت یا مقاومت استاتیک در تایم فریم بسیار کوتاه ۵ دقیقه و یک دقیقه خواهد بود.

حد ضرر

حد ضرر در این استراتژی معاملاتی معمولاً باید در بالای دوقلو سقف و پایین دوقلو کف در نظر گرفته شود. اگر این حد ضرر برای معاملات شما خیلی بزرگ بود می‌توانید از حد ضرر جایگزین استفاده کنید که در واقع سطحی است که خط گردن به وجود آورده است. در واقع شما باید خط گردن الگو را به یک سطح تبدیل کرده و سپس از این سطح به عنوان یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی برای گذاشتن حد ضرر استفاده کنید. البته با توجه به اینکه الگوی دوقلو ممکن است تبدیل به یک الگوی سه قلو شود حد ضرر اصلی این الگو اعتبار بیشتری خواهد داشت.

حد سود

حداقل حد سود الگوی دوقلو نسبت ریوارد به ریسک ۱ است که در آن شما باید حداقل به اندازه فاصله دوقلو تا خط گردن معامله خود را باز نگه دارید. اما اگر از حد ضرر جایگزین و کم برای معامله خود استفاده می‌کنید بهتر است حد سود خود را در حداکثر ارتفاعی که بعد از شکست خط گردن توسط قیمت طی شده قرار دهید. در واقع شما موجی که در حال پولبک زدن به خط گردن هست را شناسایی کرده و حد سود خود را در انتهای این موج قرار دهید.

قدرت استراتژی

قدرت استراتژی دوقلو قابل توجه است اما با توجه به اینکه حد ضرر اصلی این استراتژی کمی بزرگ است به همین دلیل شما باید با برخی از ترفندها قدرت این استراتژی را برای خود به میزان قابل توجهی افزایش دهید. نکاتی که در ادامه مرور می‌کنیم باعث می‌شود تا قدرت استراتژی دوقلو برای معاملات شما در بازار فارکس به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند:

 • سعی کنید برای شناسایی الگو از تایم فریم‌های ۱۵ دقیقه و بالاتر استفاده کنید.
 • در صورتی که قله دوم در الگوی دوقلو سقف و دره دوم در الگوی دوقلو کف با دره و قله قبلی واگرایی داشته باشند اعتبار این الگو به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.
 • اگر الگوی دوقلو بر روی یک ناحیه و سطح حمایت یا مقاومتی که از پیش بر روی نمودار قیمت ترسیم شده شکل بگیرد، وین ریت آن به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا خواهد کرد و حتی شما می‌توانید در این شرایط با ریسک بسیار بالاتر معامله خود را در بازار انجام دهید.
 • همزمان شدن سایر استراتژی های معاملاتی مانند ابزار فیبوناچی یا الگوهای هارمونیک و حتی دیکاتورهایی مانند میانگین متحرک و سیگنال‌های rsi با این استراتژی می‌تواند قدرت آن را به میزان قابل توجهی برای شما افزایش دهد.
 • مشاهده الگوهای کندل استیک برگشتی هم در الگوی دوقلو و هم در زمان پولبک زدن قیمت به خط گردن نیز اعتبار این الگو را افزایش داده و شانس موفقیت شما را افزایش خواهد داد.

حالا اگر شما تمام این نکات را در نظر بگیرید و در به کارگیری آنها در بازار به تسلط کامل و کافی برسید، همین الگوی دوقلو کف و دوقلو سقف با وجود اینکه بسیار ساده است می‌تواند تبدیل به یک استراتژی معاملاتی بسیار قدرتمند برای شما شده و شرایط بسیار جذابی را در معاملات بازار فارکس برای شما به وجود آورد. البته به شرطی که شما در نحوه استفاده از آن به تسلط کافی رسیده و قدرت معامله‌گری بسیار بالایی را برای خود به وجود آورده باشید.

۲- ترید با شکست الگوی پرچم

در ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس حالا نوبت به معرفی یکی دیگر از الگوهای هندسی برای ترید در بازار فارکس است که به الگوی پرچم معروف است. الگوی پرچم یک الگوی ادامه دهنده روند است و تعبیر بسیار ساده‌ای از آن می‌توان برای روند داشت. قیمت برای اینکه از یک نقطه به نقطه دیگر برسد معمولا مسیر خود را به صورت یکپارچه و آنی طی نمی‌کند و سعی می‌کند تا در اواسط روند استراحت‌هایی داشته باشد و نقدینگی بیشتری جمع کند. این استراحت‌ها که به اصلاح قیمتی در یک روند نیز معروف هستند در واقع محل‌هایی هستند که الگوها در آن به شدت شکل می‌گیرند و شما با شناسایی این الگوها می‌توانید در جهت روند اصلی ترید کنید.

الگوی پرچم یکی از الگوهای ادامه دهنده روند است که معمولاً در میانه یک روند بزرگ شکل گرفته و به وجود آمدن آن به این معنا است که روند قبلی می‌تواند حداقل به اندازه قبلی خود دوباره در همان مسیر ادامه پیدا کند. الگوی پرچم همانطور که از اسمش پیداست شبیه به یک پرچم است و شکل ظاهری آن می‌تواند معیار مناسبی برای شناسایی این الگو در بازار باشد.

اگر یک روند در بازار شکل گرفته و شاهد یک اصلاح قیمتی به سمت پایین برای آن باشید روند اصلی در نقش میله پرچم نقش خود را ایفا می‌کند و بخش اصلاحی قیمت نیز پارچه پرچم است. اگر شما پارچه پرچم را شبیه به یک کانال شرطی‌سازی نمایید شکست این کانال در جهت روند اصلی به منزله ورود به معامله در همان جهت برای شما خواهد بود. در صورتی که شما دقت کافی در شناسایی الگوی پرچم داشته باشید به راحتی می‌توانید از این الگو برای ترید در بازار فارکس استفاده کنید و سود خوبی هم از آن به دست آورید. البته نکاتی وجود دارند که دقت به آنها باعث می‌شود تا استفاده از الگوی پرچم برای معاملات بازار فارکس برای شما بهینه شده و بتوانید شانس موفقیت بالاتری در به کارگیری این الگو برای خود رقم بزنید.

نقطه ورود

برای اینکه نقطه ورود بهینه در الگوی پرچم در معاملات بازار فارکس برای خود داشته باشید لازم است تا مراحل زیر را در زمان ورود به معامله با استفاده از این استراتژی در نظر بگیرید:

 • در قدم اول صبر می‌کنید که الگوی پرچم به صورت کامل بر روی نمودار قیمت شکل بگیرد و پرچم شما کامل شود.
 • انتهای پرچم را شبیه به یک کانال می‌کنید تا قیمت به صورت کامل در آن شرطی‌سازی شود.
 • اگر در یک روند صعودی همراه با اصلاح نزولی کانال شما به سمت بالا شکسته شود شما می‌توانید بعد از شکسته شدن کانال به سمت بالا و پولبک به سطح کانال برای ورود به معامله لانگ اقدام نمایید. همچنین در صورتی که در یک روند نزولی پرچم به صورت صعودی شکل گرفته و کانال صعودی شما از پایین شکسته شده و به سطح پرچم پولبک بزند در زمان پولبک شما می‌توانید معامله شورت باز کنید.
 • تریگر ورود در این الگو شکسته شدن خط روند در تایم فریم بسیار کوتاه یک دقیقه و ۵ دقیقه است که در استراتژی قبلی به صورت کامل نحوه ترسیم و استفاده از آن را برای شما تشریح کردیم. بنابراین در جایی که قیمت در حال پولبک زدن است شما باید به تایم فریم یک دقیقه و ۵ دقیقه رفته و منتظر باشید تا خط روند و استاتیک نزدیک شکسته و سپس برای ورود به معامله اقدام نمایید.

حد ضرر

حد ضرر اصلی الگوی پرچم در واقع در پایین‌ترین کف یا سقف ایجاد شده ناشی از اصلاح قیمتی در آن است که معمولاً حد ضرر بسیار بزرگی مخصوصاً برای انجام معاملات اسکلپ و کوتاه مدت است. اما شما همچنین می‌توانید از حد ضرر جایگزین استفاده کنید که در واقع همان سطحی است که قیمت به آن پولبک زده و شما با رسیم یک سطح مقاومتی یا حمایتی در این محدوده می‌توانید از آن برای حد ضرر خود استفاده نمایید.

حد سود

به صورت کلی حد سود الگوی پرچم برابر با اندازه میله پرچم است اما با توجه به اینکه باقی ماندن برای بازه زمانی طولانی مدت در معاملات بازار فارکس ممکن است هزینه‌های شما را افزایش دهد شما می‌توانید از حد سود جایگزین استفاده کنید که حد سود جایگزین در الگوی پرچم خرین سقف یا کفی است که قبل از شروع شکل‌گیری پرچم بر روی نمودار قیمت به وجود آمده است. حتی این حد سود نیز نسبت ریوارد به ریسک بسیار بالایی را در الگوی پرچم برای شما ایجاد می‌کند.

قدرت استراتژی

قدرت استراتژی شکل گرفته شده توسط الگوی پرچم به خودی خود ممکن است کمی کم باشد اما با به کارگیری چند نکته و ترفندی که در ادامه مرور می‌کنیم قدرت این استراتژی برای شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و می‌توانید بدون هیچگونه نگرانی از این استراتژی برای معاملات خود در بازار فارکس استفاده کنید.

 • اگر اصلاح پرچم بیش از ۵۰ درصد میله پرچم باشد عملاً این استراتژی دیگر کاربرد نداشته و بهتر است از آن برای ورود به معامله استفاده نکنید.
 • اگر در محدوده‌ای که اصلاح پرچم به انتها می‌رسد یک ناحیه حمایتی و یا مقاومتی که از پیش بر روی نمودار قیمت به وجود آمده در دسترس باشد قدرت این الگو به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.
 • در صورتی که در انتهای اصلاح قیمتی پرچم شما شاهد به وجود آمدن واگرایی برای نمودار قیمت باشید می‌توانید با ریسک بالاتر معامله خود را مدیریت کنید.
 • اگر سایر سبک‌ها و استراتژی های معاملاتی مانند درصدهای فیبوناچی یا الگوهای هارمونیک و حتی سیگنال‌های اندیکاتورهایی مانند آر اس آی یا میانگین متحرک نیز با الگوی پرچم همزمان شوند قدرت این الگو برای شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و می‌توانید با اطمینان بیشتر برای ترید در بازار فارکس از آن استفاده کنید.
 • اگر به دنبال تشکیل الگوی پرچم در تایم فریم‌های بالای ۱۵ دقیقه باشید اعتبار این استراتژی برای شما به میزان قابل توجهی برای شما افزایش پیدا خواهد کرد.
 • در صورتی که همزمان با پولبک قیمت به سطح شکسته شده در استراتژی پرچم شاهد به وجود آمدن الگوی کندل استیک برگشتی در تایم فریم کوتاه یک دقیقه و ۵ دقیقه باشید، اعتبار این الگو برای شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.
 • در صورتی که تحلیل فاندامنتال فارکس هم جهت با شکست پرچم بر روی نمودار قیمت باشد اعتبار این الگو برای شما بیشتر خواهد شد.

در نهایت با به کارگیری تمام این ترفندها و نکات اعتبار استراتژی پرچم در معاملات بازار فارکس برای شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید از این استراتژی حتی برای رسیدن به سود ثابت ماهانه هم استفاده کنید. اما نکته بسیار مهم در این باره به کارگیری یک سیستم مدیریت سرمایه قوی همزمان با استفاده از استراتژی پرچم در معاملات بازار فارکس است تا از این طریق ریسک معاملات خود را به میزان قابل توجه کاهش داده و یکی دو بار ورود به معاملات در بازار فارکس با استفاده از الگوی پرچم هم چندان چالشی برای تریدهای شما ایجاد نکند.

نمونه استراتژی معاملاتی

۳- ترید با شکست خط روند

معرفی ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس را با معرفی یکی دیگر از استراتژی های معاملاتی یعنی ترید با شکست خط روند در نمودار قیمت ادامه می‌دهیم. همانطور که می‌دانید خط روند یکی از حمایت‌ها و مقاومت‌های داینامیک قیمت محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین نشانه‌ها برای برگشت روند صعودی به نزولی و نزولی به صعودی است. اگر در یک روند صعودی خط روند معتبر شکسته شود یک نشانه بسیار قدرتمند برای برگشت روند به وجود آمده و اگر در یک روند نزولی خط روند نزولی به سمت بالا شکسته شود یک نشانه بسیار قدرتمند برای برگشت قیمت از نزولی به صعودی به وجود آمده است.

البته شکست خط روند همیشه هم منجر به تغییر روند نشده و گاهی اوقات شاهد هستیم که قیمت با وجود اینکه خط روند خود را شکسته اما باز هم به روند قبلی برمی‌گردد و همچنان با قدرت همان روند را ادامه می‌دهد. به همین دلیل برای ساختن استراتژی ترید با شکست خط روند لازم است تا فیلترهای مختلفی را در نظر بگیرید تا در نهایت بتوانید با استفاده از این استراتژی معاملات خوبی را برای خود رقم بزنید.

برای اینکه بتوانید از استراتژی شکست خط روند برای معاملات بازار فارکس استفاده کنید لازم است تا‌ به مراحل زیر دقت کرده و از این مراحل برای ورود به معامله استفاده کنید:

 • در تایم فریم ۱۵ دقیقه و بالاتر منتظر بمانید تا خط روند صعودی و یا نزولی معتبر قیمت شکسته شود. دقت کنید که خط روند ترسیم شده در این استراتژی حتماً باید معتبر باشد یعنی اینکه حتماً باید از پیوت‌های ماژوری برای ترسیم آن استفاده شده و از این گذشته این خط روند در گذشته قیمت شکسته نشده باشد.
 • بعد از شکست خط روند قیمت باید در آخرین موجی که باعث شکست خط روند شده به دنبال یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی در نزدیکی ناحیه شکست باشید.
 • سپس باید منتظر بمانید که قیمت به این سطح ترسیم شده پولبک بزند.
 • در زمان پولبک زدن در صورت مشاهده الگوی کندل استیک برگشتی و شکسته شدن خط روند در تایم فریم کوتاه مدت می‌توانید برای ورود به معامله اقدام کنید.

نقطه ورود

مراحل ورود به معامله با استفاده از استراتژی شکست خط روند را در بالا برای شما تشریح کردیم اما لازم است تا به نقطه ورود این استراتژی نیز به صورت دقیق اشاره کنیم. شما یک سطح حمایت یا مقاومتی پیش روی خود دارید که قیمت در حال پولبک به زدن به آن است و آماده هستید که در این محدوده وارد ترید شوید.

در نزدیکی سطح حمایتی یا مقاومتی باید بررسی کنید که یک الگوی کندل استیک برگشتی در تایم فریم کوتاه یک دقیقه و ۵ دقیقه شکل بگیرد. سپس خط روند بسیار نزدیک روند را در تایم فریم ۵ دقیقه یا یک دقیقه ترسیم کرده و منتظر می‌مانید تا قیمت خط روند را بشکند. بعد از شکست خط روند در تایم فریم کوتاه شما می‌توانید وارد معامله شوید. همچنین برای بالا کردن اطمینان معامله خود می‌توانید منتظر بمانید که علاوه بر شکست خط روند در تایم کوتاه ناحیه حمایتی یا مقاومتی استاتیک نزدیک به قیمت نیز بعد از شکست خط روند شکسته شود.

حد ضرر

در هنگام معامله با استراتژی شکست خط روند عملاً حد ضرر اصلی معامله در بالاترین قله یا دره‌ای است که روند اصلی اولیه به وجود آورده است. اما این حد ضرر برای معاملات کوتاه مدت در بازار فارکس بسیار زیاد خواهد بود و شما می‌توانید از حد ضرر جایگزین برای آن استفاده کنید. حد ضرر جایگزین در این استراتژی معاملاتی کمی بالاتر یا پایین‌تر از ناحیه حمایتی یا مقاومتی است که شما برای پولبک زدن قیمت به آن در نظر گرفته‌اید.

حد سود

اصلی‌ترین حد سود این استراتژی معاملاتی نسبت ریوارد به ریسک ۱ به یک است. یعنی شما باید فاصله میان بالاترین سقف یا کف تشکیل شده در روند قبلی را تا محل شکست را اندازه‌گیری کرده و به همان اندازه حد سود خود را بعد از شکست در نظر بگیرید. اما اگر به دنبال انجام معاملات کوتاه مدت و اسکلپ در بازار هستید و از حد ضرر جایگزین هم برای ترید خود استفاده کرده‌اید بهتر از حد سود خود را در کف یا سقف به وجود آمده قبل از پولبک قرار دهید.  در این شرایط نیز معمولاً نسبت ریوارد به ریسک بسیار بالایی را در اختیار خواهید داشت و می‌توانید از این استراتژی برای رسیدن به سودهای جذاب استفاده کنید.

قدرت استراتژی

دقت کنید که اگر از نکاتی که در بالا برای ورود به معامله در استراتژی شکست خط روند استفاده نکنید قدرت این استراتژی بسیار کم خواهد بود و قیمت بارها و بارها ممکن است حد ضرر شما را فعال نماید. برای اینکه بتوانید قدرت این استراتژی را در معاملات خود به میزان قابل توجهی بالا نگه دارید لازم است تا به تمام نکاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم دقت کافی داشته و با استفاده از آنها نقطه ورود بهینه‌ای را برای خود ایجاد کنید.

اگر همراه با استراتژی شکست خط روند و پولبک به ناحیه حمایتی یا مقاومتی نزدیک به محل شکست،  سایر ابزارهای معاملاتی مانند درصدهای فیبوناچی یا الگوهای هارمونیک و یا اندیکاتورهایی مانند ایچیموکو و میانگین متحرک هم به شما اجازه ورود بدهند، اطمینان شما از این استراتژی معاملاتی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و می‌توانید با شانس بیشتری معامله خود را در بازار انجام دهید.

در صورتی که روند اصلی برای استفاده از این استراتژی در تایم فریم ۱۵ دقیقه و بالاتر در دستور کار شما قرار بگیرد عملاً قدرت این استراتژی برای شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و می‌توانید به سود بسیار بالایی در آن برسید.

دقت داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است قیمت بعد از شکست خط روند بدون هیچگونه پولبکی به مسیر خود ادامه دهد و اگر شما در این شرایط برای ورود به معامله اقدام کنید ریسک معامله شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. پس اگر بعد از شکست خط روند هیچگونه پولبکی نداشتید بهتر است از خیر این معامله گذشته و به دنبال یک فرصت معاملاتی دیگر بگردید. همین نکته ساده ممکن است شماره‌ها از بسیاری از معاملات زیان آور در بازار فارکس در امان نگه دارد و تعداد معاملات سودآور را برای شما افزایش دهد.

۴- ترید با شکست الگوی مستطیل

در معرفی ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس بایستی به بررسی ید با شکست الگوی مستطیل هم بپردازیم که یک الگوی بسیار قدرتمند در بازار فارکس محسوب می‌شود و استفاده از این الگو می‌تواند شرایط بسیار خوبی را در معاملات بازار فارکس برای شما به وجود آورد. البته قبل از آن باید شناخت کامل و حرفه‌ای نسبت به الگوی مستطیل در بازار فارکس پیدا کرده و بتوانید در شناسایی این الگو روند خوبی را برای خود ایجاد کنید.

الگوی مستطیل به این معنا است که قیمت در یک محدوده بسیار کوتاه برای مدت زمان بسیار طولانی در حال نوسان است و معمولاً الگوی مستطیل به صورت ادامه دهنده روند برای نمودار قیمت شکل می‌گیرد. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم قیمت معمولاً برای رفتن از یک نقطه به نقطه دیگر ه صورت انفجاری عمل نکرده و در طول این مسیر با استراحت‌هایی همراه است. این استراحت‌ها در شکل الگوهای مختلف خود را نشان می‌دهند که یکی از این الگوها همان الگوی پرچم بود که در بالا به آن اشاره کردیم. الگوی پرچم طبق تعریفی که از آن داشتیم یک اصلاح قیمتی در خلاف جهت روند اصلی است.

یعنی اگر روند اصلی شما صعودی باشد الگوی پرچم و اصلاح آن در جهت نزول خواهد بود و اگر روند اصلی شما نزولی باشد الگوی پرچم یا اصلاح آن در جهت صعود خواهد بود. الگوی مستطیل را می‌توانیم همان الگوی پرچم در نظر بگیریم با این تفاوت که قیمت اصلاً زور اصلاح در خلاف جهت روند اصلی را نداشته و در همان سطح بالای خود در حال رنج زدن است.

در این شرایط در واقع قیمت خیلی اصلاح زیادی را از خود نشان نمی‌دهد اما از نظر زمانی با اصلاح قیمت قابل توجهی روبرو هستیم. به همین دلیل الگوی مستطیل یک الگوی ادامه دهنده روند شناخته می‌شود و می‌توان بعد از شکست آن برای ورود به معامله در جهت روند اصلی اقدام کرد.

برای استفاده از این استراتژی برای انجام معاملات فارکس بهتر از مراحل زیر را طی کنید:

 • در قدم اول در تایم فریم ۱۵ دقیقه و بالاتر صبر می‌کنید تا یک الگوی مستطیل بر روی نمودار قیمت تشکیل شود.
 • سطح بالا و پایین الگوی مستطیل را ترسیم کرده و منتظر می‌مانید که سطح متناظر با روند اصلی قبل از ورود به این الگو شکسته شود.
 • حالا منتظر می‌مانید که بعد از شکست قیمت به سطح شکسته شده پولبک بزند و در ناحیه پولبک زده شده می‌توانید برای ورود به معامله در جهت روند اصلی اقدام نمایید.
 • البته برای اینکه نحوه معامله‌گری با استفاده از الگوی مستطیل را برای خود بهینه کنید نیاز است تا برخی از ترفندها را در نظر بگیرید که در ادامه این ترفندها را با شما در میان خواهیم گذاشت.

نقطه ورود

نقطه ورود به الگوی مستطیل در این استراتژی دقیقاً مشابه با استراتژی های قبلی است و شما حتماً باید یک سطح را ترسیم کرده و منتظر بمانید تا قیمت به آن پولبک بزند.  سپس به تایم فریم بسیار کوتاه یک دقیقه و ۵ دقیقه رفته و منتظر بمانید تا خط روند تایم فریم کوتاه شکسته شود و سپس برای ورود به معامله اقدام نمایید.

بنابراین تریگر ورود به الگوی مستطیل در این استراتژی شکست خط روند تایم فریم کوتاه یک دقیقه و ۵ دقیقه خواهد بود. البته برای بهینه کردن تریگر ورود خود می‌توانید منتظر بمانید که حتماً یک الگوی کندل استیک برگشتی هم در انتهای ناحیه پولبک به وجود آید. همچنین شکست حمایت یا مقاومت استاتیک نزدیک به قیمت نیز یکی دیگر از تاییدیه‌های بسیار جذاب برای بالاتر بردن اطمینان این استراتژی معاملاتی برای شما خواهد بود که باعث می‌شود تا عملاً وینریت آن برای شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

حد ضرر

حد ضرر اصلی الگوی مستطیل در معاملات بازار فارکس معمولاً در زیر کف مستطیل صعودی یا در بالای سقف مستطیل نزولی است. اما در این شرایط حد ضرر معاملات شما به میزان قابل توجه زیاد خواهد شد و ممکن است حتی رغبت به ورود به معامله با این حد ضرر بسیار بالا را نداشته باشید. به همین دلیل شما می‌توانید از حد ضرر جایگزین استفاده کنید که همان سطح شکسته شده مستطیل است. البته دقت کنید که در تمام استراتژی ها حد ضرر شما باید با کمی فاصله نسبت به کف ناحیه حمایتی یا سقف ناحیه مقاومتی در نظر گرفته شود تا مبادا اسپرد معاملاتی در معاملات بازار فارکس باعث فعال شدن حد ضرر معامله شما شود.

حد سود

حد سود اصلی الگوی مستطیل دقیقاً به اندازه روندی است که قبل از شکل‌گیری الگوی مستطیل به وجود آمده است. اما برای انجام معاملات اسکلپ ممکن است این حد سود بسیار زیاد و طولانی باشد و در این باره هم می‌توانید از حد سود جایگزین استفاده کنید که حداکثر رشد قیمت بعد از شکسته شدن الگوی مستطیل است. البته همین حد سود هم می‌تواند نسبت ریوارد به ریسک قابل توجهی را برای شما به وجود آورد.

قدرت استراتژی

الگوی مستطیل یکی از قدرتمندترین الگوهای هندسی در معاملات بازار فارکس است و اگر شما به تسلط کامل و کافی برای استفاده از این الگو در معاملات خود برسید می‌توانید قدرت معاملاتی قابل توجهی را برای خود ایجاد کنید. همچنین استفاده از ترفندهای زیر می‌تواند اعتبار این الگو و معاملات حاصل از آن را در بازار فارکس برای شما به میزان قابل توجهی افزایش دهد:

حتماً شما باید منتظر بمانید که هم الگوی مستطیل به صورت کامل به وجود آید و هم شکست و پولبک به ناحیه شکست نیز در آن به صورت کامل تکمیل شود. در غیر این صورت ورود شما به معامله مجاز نخواهد بود و فعال شدن حد ضرر شما طبیعی به نظر می‌رسد.

اگر بعد از شکست کف یا سقف مستطیل شاهد به وجود آمدن پولبک نبودید بهتر است از خیر این معامله گذشته و به دنبال یک فرصت معاملاتی دیگر در بازار فارکس باشید.

اگر به دنبال رسیدن به سودهای بالا و نسبت ریوارد به ریسک بسیار بالا در انجام معاملات با استفاده از الگوی مستطیل هستید، بهتر است معامله خود را به دو بخش تقسیم کرده و بخش اول آن را در همان حد سود اولیه ببندید و بخش دوم آن را با تریل استاپ برای رسیدن به سودهای بالاتر مدیریت کنید.

استفاده از الگوی مستطیل در تایم فریم‌های بالاتر اعتبار این الگو را برای شما به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد و نسبت سودآوری آن را نیز برای شما زیاد می‌کند.

نمونه استراتژی معاملاتی

۵- ترید با شکست الگوی مثلث

معرفی ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس را با بررسی شکست یکی دیگر از الگوهای هندسی یعنی شکست الگوی مثلث ادامه می‌دهیم. برخلاف الگوهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم مثلث هم یک الگوی ادامه دهنده و هم یک الگوی معکوس کننده روند است و برای ورود به معامله در هر دو جهت می‌توان از این الگو استفاده کرد. اما باید دقت بسیار زیادی برای ترسیم الگوی مثلث و نحوه استفاده از آن در بازار به دست آورید تا مبادا مانند تریدرهای مبتدی معاملات خود را با چالش‌های بسیار زیادی همراه سازید.

بسیار مهم است که شما نحوه ترسیم الگوی مثلث را بر روی نمودار قیمت بدانید. الگوی مثلث نباید با اصلاح خیلی زیادی در جهت معکوس روند اصلی به وجود آید و عملاً در چنین شرایطی دیگر یک الگوی مثلث نبوده و نمی‌توانید از آن برای ترید استفاده کنید. بررسی شیب اضلاع در الگوی مثلث بسیار مهم است و شیب اضلاع در الگوی مثلث باید خلاف یکدیگر باشند نه در جهت یکدیگر.

همچنین ممکن است در زمان ترسیم الگوی مثلث شما با شادوهایی در نمودار قیمت روبرو شوید که الگوی شما را به هم بزنند. برخی از شادوهای نامتعارف را می‌توانید در زمان ترسیم مثلث نادیده بگیرید اما نادیده گرفتن تمام آنها عملاً ترسیم این الگو را برای شما چالش برانگیز خواهد کرد.

برای ترید با استراتژی مبتنی بر الگوی مثلث در بازار فارکس می‌توانید از مراحل زیر استفاده کنید:

 • در قدم اول باید منتظر بمانید که یک الگوی مثلث در تایم فریم ۱۵ دقیقه و بالاتر بر روی نمودار قیمت جفت ارز مورد نظر شما به وجود آید. حتماً باید منتظر بمانید که الگوی مثلث به صورت کامل تکمیل شده و حداقل هر ضلع آن از دو پیوت تشکیل شده باشد.
 • در قدم بعدی باید منتظر بمانید که مثلث از یک طرف بشکند.
 • بعد از شکست و فاصله گرفتن قیمت از ضلع مثلث بایستی یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی نزدیک ناحیه شکست را در نظر گرفته و منتظر بمانید که قیمت به این ناحیه پولبک بزند.
 • در انتهای پولبک قیمت به ناحیه حمایتی یا مقاومتی ترسیم شده با توجه به نکته‌ای که در ادامه در نقطه ورود به این استراتژی برای شما تشریح می‌کنیم می‌توانید برای انجام معاملات لانگ و شورت از مثلث استفاده کنید.‌

نقطه ورود

حساسیت نقطه ورود در الگوی مثلث بسیار زیاد است زیرا ممکن است مثلث ترسیم شده از سوی شما در روند قیمت ادامه داشته باشد و شما شاهد به وجود آمدن یک مثلث طولانی‌تر بر روی قیمت باشید. به همین دلیل باید با حساسیت بیشتر نسبت به الگوها و استراتژی های قبلی به دنبال تعیین نقطه ورود الگوی مثلث بروید.

دقیقاً مانند استراتژی های قبلی شما باید در ناحیه حمایتی یا مقاومتی تشکیل شده در نزدیکی شکست مثلث باید منتظر بمانید تا پولبک تکمیل شود.

در انتهای این پولبک به تایم فریم بسیار کوتاه یک دقیقه و ۵ دقیقه رفته و خط روند حاضر را ترسیم و بعد از شکست خط روند و البته ناحیه حمایتی یا مقاومتی استاتیک نزدیک پولبک برای ورود به معامله اقدام کنید.

در صورتی که همزمان با پولبک بعد از شکست الگوی مثلث شاهد به وجود آمدن یک الگوی کندل استیک برگشتی بر روی حمایت یا مقاومت ترسیم شده باشید، قدرت این استراتژی برای شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. البته بهتر است این الگوی کندل استیک را در تایم فریم بسیار کوتاه یک دقیقه و ۵ دقیقه دنبال کنید تا مبادا این فرصت معاملاتی برای شما از بین برود.

حد ضرر

حد ضرر اصلی الگوی مثلث در بالاترین قله یا پایین‌ترین دره مثلث است اما این حد ضرر برای معاملات اسکلپ در بازار فارکس بسیار زیاد خواهد بود و بهتر است از حد ضرر جایگزین استفاده کنید. حد ضرر جایگزین بعد از شکست الگوی مثلث بر اساس همان حمایت یا مقاومتی تعیین می‌شود که در بند قبلی درباره ترسیم آن بعد از شکست الگو برای شما نکات لازم را بیان کردیم.

حد ضرر جایگزین در الگوی مثلث بسیار کم خواهد بود و همین موضوع می‌تواند نسبت ریوارد به ریسک بسیار زیادی را در این استراتژی برای شما به وجود آورد.

حد سود

حد سود اصلی الگوی مثلث برابر با اندازه قاعده آن است. یعنی شما باید قاعده مثلث را اندازه‌گیری کرده و به همان اندازه قاعده از محدوده شکست برای حد سود منتظر باشید. البته چنین حد سودی برای معاملات کوتاه مدت بازار فارکس چندان جذاب نیست و بهتر است از حد سود جایگزین استفاده کنید. حد سود جایگزین در الگوی مثلث بالاترین کف و سقفی است که قیمت بعد از شکست الگو به وجود آمده و حالا بعد از آن در حال پولبک زدن به ناحیه حمایتی یا مقاومتی است.

قدرت استراتژی

الگوی مثلث از آن دسته از الگوهایی است که به صورت مکرر بر روی نمودار قیمت جفت ارزها در بازار فارکس به وجود می‌آید و شما ممکن است بارها و بارها این الگو را بر روی نمودار قیمت جفت ارزهای مختلف مشاهده کنید. بسیار مهم است که شما در به کارگیری این استراتژی به مهارت کافی برای تشخیص مثلث‌های معتبر نسبت به مثلث‌های ضعیف برسید. در واقع برگ برنده شما در به کارگیری این استراتژی تشخیص بهینه الگوی مثلث بر روی نمودار است. اگر شما در این باره به مهارت کافی برسید قدرت استراتژی شکست الگوی مثلث در معاملات بازار فارکس برای شما بسیار قابل توجه خواهد بود.

البته ترفندهای دیگری هم وجود دارند که با دقت به آنها نیز می‌توانید قدرت استراتژی الگوی مثلث در معاملات بازار فارکس را برای خود افزایش دهید.

 • در صورتی که الگوی مثلث در یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی موجود بر روی نمودار قیمت به وجود آید قدرت این استراتژی برای شما بیشتر خواهد بود.
 • هر چقدر تایم فریمی که مثلث در آن به وجود آمده بالاتر باشد اعتبار مثلث بیشتر خواهد شد.
 • در صورتی که مثلث ترسیم شده بر روی نمودار قیمت نظم بیشتری داشته باشد تریدرهای بیشتری آن را مشاهده می‌کنند و معامله‌گری با آن قدرت بیشتری را برای شما ایجاد خواهد کرد.
 • اگر قیمت در بازه زمانی خیلی طولانی در مثلث باقی بماند عملاً این استراتژی برای شما کارکرد اصلی خود را از دست خواهد داد و بهتر است از آن برای ترید در معاملات بازار فارکس استفاده نکنید.
 • همزمان شدن تشکیل الگوی مثلث با سیگنال حاصل از اندیکاتورهایی مانند میانگین متحرک یا مکدی و یا با درصدهای فیبوناچی اندیکاتور ایچیموکو هم می‌تواند قدرت این استراتژی را افزایش دهد.

۶- ترید با شکست الگوی سر و شانه

معرفی ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس را با بررسی یکی دیگر از الگوهای هندسی رایج در نمودار قیمت جفت ارزهای فارکس یعنی الگوی سروشانه ادامه می‌دهیم که به تکرار مشاهده و شناسایی آن برای نمودار قیمت می‌توانید به تسلط کافی برای شناخت آن برسید.

الگوی سر و شانه از دو شانه در چپ و راست و یک سر در وسط تشکیل می‌شود. البته ممکن است الگوی سر و شانه به صورت پیچیده تشکیل شده و شانه چپ و راست آن به جای یکتا بودن چند شانه‌ای باشد. دقت داشته باشید که در الگوی سر و شانه مسلماً باید سر اکسترموم قیمتی در میان شانه‌ها باشد اما به هر حال ممکن است شانه‌ها با سر در یک راستا هم قرار بگیرند.

الگوی سر و شانه یک الگوی معکوس کننده روند است که وقتی به وجود می‌آید که عملاً قرار است روند صعودی به نزولی یا روند نزولی به صعودی تبدیل شود. در الگوی سر و شانه نزولی که در انتهای روند صعودی تشکیل می‌شود دو دره بین دو شانه و سر تشکیل می‌شوند. در صورتی که شما این دو دره را به یکدیگر متصل کرده و آن را از دو طرف ادامه دهید خط گردن الگوی سر و شانه به وجود خواهد آمد. در سر و شانه نزولی در انتهای یک روند صعودی عملاً خط گردن الگو حتماً باید یا شیب افقی یا شیب مثبت رو به بالا داشته باشد. در غیر این صورت این الگو کامل نشده است و نمی‌توان از آن برای ترید استفاده کرد.

در الگوی سروشانه صعودی که در انتهای یک روند نزولی تشکیل می‌شود، اگر دو دره‌ای به وجود آمده میان سر و دو شانه‌ها را به یکدیگر متصل کرده و از دو سمت امتداد دهیم خط گردن الگو را ترسیم کرده‌ایم. در الگوی سر و شانه صعودی خط گردن الگو حتماً باید یا شیب افقی یا شیب به سمت پایین و نزولی داشته باشد. در غیر این صورت این الگو کامل نشده و امکان ترید با آن بر اساس استراتژی الگوی سروشانه وجود نخواهد داشت.

در صورتی که شما در تایم فریم ۱۵ دقیقه و یا بالاتر شاهد تشکیل یک الگوی سر و شانه بر روی نمودار قیمت باشید و همزمان خط گردن این الگو شکسته شود بعد از پولبک به خط گردن شما می‌توانید برای ورود به معامله با استفاده از آن اقدام کنید.

نقطه ورود

نقطه ورود به معامله با استفاده از استراتژی سر و شانه در فارکس شکست خط روند موج پولبک در تایم فریم بسیار کوتاه یک دقیقه و ۵ دقیقه خواهد بود. اضافه شدن دو فیلتر به وجود آمدن الگوی کندل استیک برگشتی در انتهای پولبک و همچنین شکسته شدن حمایت یا مقاومت استاتیک نزدیک به خط روند ‌توانند قدرت این استراتژی را برای شما به میزان قابل توجهی افزایش داده و نقطه ورود مطمئن‌تری را برای شما ایجاد کنند.

حد ضرر

حد ضرر اون اصلی الگوی سر و شانه کمی با فاصله از سر خواهد بود اما این حد ضرر به میزان قابل توجه زیاد شده و ممکن است شرایط را برای شما در معاملات فارکس پیچیده کند. به همین دلیل شما می‌توانید در ناحیه پولبک به خط گردن یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی ترسیم کرده و از آن برای تعیین حد ضرر برای معامله خود استفاده کنید.

حد سود

حد سود اصلی الگوی سر و شانه دقیقاً برابر با فاصله میان سر تا خط گردن است اما این حد سود نیز خیلی زیاد است و برای بهینه کردن آن می‌توانید از حد سود جایگزین استفاده کنید. حد سود جایگزین بیشترین میزان رشد قیمت بعد از شکست خط گردن الگو خواهد بود.

قدرت استراتژی

قدرت استراتژی سر و شانه در تایم فریم‌های بالا قابل توجه است و شما از این الگو می‌توانید برای ترید در بازار فارکس استفاده کنید. البته متعاقباً با توجه به نکاتی که در استراتژی های قبلی برای بالاتر بردن قدرت معاملاتی به آنها اشاره کردیم، به کارگیری تکنیک‌های دیگری مانند اندیکاتورها و سطوح حمایت و مقاومت و مواردی از این دست ممکن از قدرت این استراتژی را به میزان قابل توجهی برای شما افزایش دهد.

نمونه استراتژی معاملاتی

۷- ترید با شکست الگوی کنج

در معرفی ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس بایستی به معرفی الگوی کنج هم بپردازیم که یکی از الگوهای بسیار پرقدرت و جذاب برای ترید و معامله‌گری در بازارهای مالی محسوب می‌شود و به کارگیری آن می‌تواند قدرت معاملاتی خوبی را برای تریدرها ایجاد کند. الگوی کنج از نظر شکل ظاهری شبیه به الگوی مثلث است با این تفاوت که دو ضلع الگوی کنج با شیب یکسان به وجود می‌آیند.

تشکیل الگوی کنج در یک روند صعودی در مسیر صعودی به این معنا است که قرار است شاهد نزول قیمت باشیم و تشکیل الگوی کنج در یک روند نزولی به صورت نزول قیمت به این معنا است که ممکن است شاهد برگشت روند از نزولی به صعودی باشیم.

دقت داشته باشید که برخلاف الگوی مثلث که یک الگوی هم ادامه دهنده و هم معکوس کننده روند است، الگوی کنج در حالت طبیعی باید برخلاف روند اصلی خود الگو شکسته شود. یعنی اگر در داخل الگوی کنج شاهد صعود قیمت باشیم بهتر است الگو از پایین شکسته شود و تنها در این صورت می‌توان بر روی آن ترید کرد و در صورتی که در داخل الگو شاهد نزول قیمت باشیم بهتر است الگو از بالا شکسته شود و تنها در این صورت امکان ورود به معامله با استفاده از آن وجود خواهد داشت.

نقطه ورود

نقطه ورود به معامله با استفاده از الگوی کنج دقیقاً مشابه با الگوی مثلث است و شما بعد از شکسته شدن الگو با توجه به نکته‌ای که در آن اشاره کردیم می‌توانید برای ورود به معامله اقدام کنید.

حد ضرر

حد ضرر اصلی الگو در پیوت اصلی الگو است که البته حد ضرر بسیار بزرگی است و به عنوان حد ضرر جایگزین شما می‌توانید از همان ترفند گفته شده در استراتژی های قبلی استفاده کنید.

حد سود

حد سود الگوی کنج هم دقیقاً مانند الگوی پرچم به اندازه موج ورودی به آن خواهد بود اما بهتر است از حد سود جایگزین استفاده کنید که در این وضعیت برابر با حداکثر رشد قیمتی بعد از شکست الگو خواهد بود.

قدرت استراتژی

برخلاف سایر الگوهای هندسی که در بالا به آنها اشاره کردیم تشکیل الگوی کنج بر روی نمودار قیمت خیلی رایج نبوده و قرار نیست شما هر لحظه بر روی نمودار قیمت جفت ارزها در بازار فارکس شاهد تشکیل الگوی کنج باشید. اما به هر حال این الگو قدرت قابل توجهی داشته و حتی در میان الگوهای هندسی می‌توانیم آن را به عنوان یکی از گزینه‌های با قدرت بسیار بالا معرفی کنیم.

به هر حال اگر شما همراه با الگوی کنج از سایر ترفندهای گفته شده در بالا به عنوان تاییدیه برای ورود به معامله استفاده کنید قدرت این استراتژی برای شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و می‌توانید با اطمینان بالایی تریدهای خود را در بازار فارکس مدیریت کنید.

معایب فارکس در ایران

بهترین استراتژی معاملاتی فارکس چیست

حالا نوبت به معرفی بهترین استراتژی معاملاتی فارکس می‌رسد. در این بخش از مقاله قرار است استراتژی هایی را به شما معرفی کنیم که از نظر قدرت و کیفیت نسبت به استراتژی های گفته شده در بالا شرایط بهتری دارند اما به کارگیری و پیاده‌سازی آنها با پیچیدگی‌های بیشتری همراه بوده و نیاز است تا شما فاکتورهای متفاوتی را برای به کارگیری آنها در معاملات بازار فارکس در نظر بگیرید.

متعاقباً مانند همیشه سعی می‌کنیم تا معرفی بهترین استراتژی معاملاتی فارکس را در ادامه با تشریح کامل استراتژی و نقاط ورود و خروج و همچنین نقاط ضعف و قوت استراتژی برای شما تشریح کنیم تا بتوانید به صورت کاملاً حرفه‌ای از این استراتژی ها برای ترید در بازار فارکس استفاده نمایید. همچنین تمرین و به کارگیری این استراتژی ها در حساب دمو باعث می‌شود تا مهارت شما در استفاده و به کارگیری آنها افزایش پیدا کند و بتوانید از آنها برای پیشبرد اهداف معاملاتی خود در بازار استفاده نمایید.

۸- استراتژی RD و شکست خط روند

ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس در معرفی بهترین استراتژی معاملاتی فارکس با بررسی یک استراتژی بسیار جذاب با شما همراه هستیم که البته حتماً لازم است تا آن را برای شما بهینه کنیم. واگرایی‌ها کی از مهمترین فاکتورها و نشانه‌ها برای برگشت روند هستند و با به وجود آمدن یک واگرایی برای نمودار قیمت معمولاً اولین سیگنال برگشت روند از صعودی به نزولی یا از نزولی به صعودی صادر شده است. آردی در واقع همان واگرایی به وجود آمده بر روی نمودار قیمت و اندیکاتورهایی مانند مکدی و آر اس آی است.

در صورتی که در یک روند صعودی یا نزولی شما شاهد به وجود آمدن یک واگرایی بر روی نمودار قیمت باشید و همزمان خط روند شکسته شود، امکان ورود به معامله برای شما با استفاده از این استراتژی وجود خواهد داشت. البته باید نقاط ورود و حد ضرر و حد سود بهینه را برای آن برای شما تشریح کنیم تا بتوانید از این استراتژی برای تریدهای موفق خود استفاده کنید. زیرا در شرایط عادی ممکن است استراتژی واگرایی و شکست خط روند قدرت خیلی بالایی نداشته باشد و دائماً شما را با حد ضررهای بسیار بزرگی همراه سازد.

نقطه ورود

نقطه ورود این استراتژی دقیقاً مشابه با نقطه ورود استراتژی شکست خط روند است که در بالا به صورت کامل آن را برای شما تشریح کردیم. در واقع بعد از شکست خط روند شما باید یک محدوده حمایتی یا مقاومتی نزدیک شکست را مشخص کرده و بعد از پولبک زدن قیمت به این محدوده به دنبال ورود به معامله باشید.

تریگر ورود به معامله شما در این استراتژی هم همان شکست خط روند در تایم فریم بسیار کوتاه یک دقیقه و ۵ دقیقه ست که البته با در نظر گرفتن الگوی کندل استیک برگشتی و همچنین شکست استاتیک نزدیک قدرت و اعتبار آن بیشتر هم می‌شود.

حد ضرر

حد ضرر اصلی این استراتژی کمی با فاصله از نقطه‌ای است که واگرایی در آن رخ داده است اما برای بهینه کردن حد ضرر می‌توان از همان سبک قبلی یعنی حمایت یا مقاومت نزدیک محل شکست برای تعیین حد ضرر استفاده کرد.

حد سود

حد سود اصلی این استراتژی نسبت ریوارد به ریسک یک به یک است. به این معنا که همان فاصله‌ای که از نقطه به وجود آمدن واگرایی تا محل شکست خط روند باید برای حد سود در نظر گرفته شود اما از حد سود جایگزین برای آن استفاده می‌کنیم که اصله میان فعال شدن تریگر ورود تا حداکثر فاصله‌ای است که قیمت بعد از شکست خط روند آن را طی کرده است.

قدرت استراتژی

قدرت این استراتژی به میزان قابل توجهی زیاد است و اگر شما از فاکتورهای دیگری مانند درصدهای فیبوناچی و یا الگوهای هارمونیک و مواردی از این دست به صورت همزمان با آن استفاده کنید قدرت این استراتژی برای شما بیشتر هم خواهد شد. همچنین استفاده از الگوهای کندل استیک و ابزارهایی مانند چنگال اندروز هم می‌تواند قدرت استراتژی واگرایی و شکست خط روند را برای شما به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

نکته بسیار مهمی که در این استراتژی باید به آن دقت داشته باشید تشکیل کامل واگرایی بر روی نمودار قیمت است. تا زمانی که واگرایی بر روی نمودار قیمت به صورت کامل تشکیل نشده باشد عملاً استفاده از این استراتژی برای ترید مناسب نیست و بهتر است از سایر استراتژی ها برای ورود به معامله استفاده کنید.

همچنین لازم به توضیح است که اگر به دنبال استفاده از این استراتژی برای معاملات خود هستید حتماً باید شکست خط روند و واگرایی در یک تایم فریم انجام پذیرد و بهتر است از تایم فریم‌های ۱۵ دقیقه و بالاتر برای مشاهده این الگو استفاده کنید.

۹- استراتژی تغییر ساختار

معرفی بهترین استراتژی معاملاتی فارکس با بررسی یکی از قوی‌ترین و بهترین استراتژی های معاملاتی در بازار فارکس یعنی استراتژی تغییر ساختار ادامه می‌دهیم. استراتژی تغییر ساختار یک جمع‌بندی از تمام استراتژی هایی است که در بالا به آنها اشاره کردیم و قدرت و اعتبار بسیار زیادی برای ترید در بازار فارکس برای شما خواهد داشت که حتی می‌توان از آن برای انجام معاملات اسکلپ هم استفاده کرد.

مزیت اصلی این استراتژی این است که نقاط ورود بهینه با حد ضررهای بسیار کوچک را در اختیار شما قرار می‌دهد که با استفاده از این نقاط می‌توانید تریدهای فوق العاده جذابی را در بازار فارکس برای خود رقم بزنید.

برای اینکه بتوانید از استراتژی تغییر ساختار در معاملات خود در بازار فارکس استفاده کنید لازم است تا ساختار یک روند صعودی یا نزولی را بشناسید و بدانید که اصلاً تعریف روند صعودی یا نزولی در بازار چیست. در یک روند صعودی قله‌ها و دره‌های جدید بالاتر از قله‌ها و دره‌های قبلی تشکیل می‌شوند و خط روند صعودی نیز از پیوستن کف‌های قیمتی در روند صعودی به وجود می‌آید. با این حساب اگر دو دیدگاه در یک روند صعودی تغییر نمایند می‌توانیم به این نتیجه‌گیری برسیم که ساختار روند صعودی به هم خورده و احتمال اینکه روند تبدیل به نزولی شود زیاد است.

گزینه اول شکست خط روند و گزینه دوم هم ایجاد یک کف پایین‌تر نسبت به کف قبلی بر روی نمودار قیمت است. البته همزمان شدن آن با ایجاد یک سقف جدید پایین‌تر از سقف قبلی هم می‌تواند نشانه قوی‌تری برای تغییر ساختار باشد.

همچنین در روند نزولی هم به همین ترتیب باید شرایط تغییر ساختار را بررسی کنیم. اگر در یک روند نزولی خط روند به سمت بالا شکسته شده و همزمان آخرین قله به وجود آمده هم به سمت بالا شکسته شود نشانه قدرتمند برای تغییر ساختار و تبدیل روند از نزولی به صعودی خواهد بود. همچنین اگر آخرین دره‌ به وجود آمده در روند نزولی نیز بالاتر از دره قبلی تشکیل شود قدرت استراتژی تغییر ساختار بسیار بیشتر خواهد شد و با اطمینان و اعتبار بیشتری می‌توان از این استراتژی برای ترید در بازار فارکس استفاده کرد.

بنابراین برای اینکه شما بتوانید از استراتژی تغییر ساختار برای ترید در بازار فارکس استفاده کنید حتماً باید در تایم فریم ۱۵ دقیقه و بالاتر منتظر بمانید تا تغییر ساختار را با توجه به نشانه‌هایی که به آنها اشاره کردیم مشاهده کنید.

نقطه ورود

نقطه ورود به معامله با استفاده از استراتژی تغییر ساختار شکست خط روند و شکست حمایت و مقاومت استاتیک نزدیک به محل شکست است. بعد از شکست استاتیک نزدیک باید منتظر بمانید که قیمت به آن پولبک بزند و سپس در تایم فریم بسیار کوتاه یک دقیقه یا ۵ دقیقه تریگر ورود را ترسیم و بعد از شکست تریگر ورود وارد معامله شوید.

دقت داشته باشید که در بهینه‌ترین و بهترین شرایط ممکن بهتر است محل شکست خط روند با محل شکست حمایت یا مقاومت استاتیک نزدیک در یک محل و به صورت همزمان انجام پذیرد که در این حالت قدرت این استراتژی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

حد ضرر

حد ضرر اصلی استراتژی تغییر ساختار کمی با فاصله از آخرین قله یا دره به وجود آمده بر روی روند اصلی است اما برای بهینه کردن حد ضرر از همان حمایت یا مقاومت استاتیک شکسته شده برای ورود به معامله استفاده می‌کنیم.

حد سود

حد سود اصلی استراتژی تغییر ساختار حداکثر میزان رشد قیمتی است که توانسته بعد از شکست استاتیک نزدیک به وجود آورد. در واقع ابتدای موجی که در حال تشکیل پولبک است حد سود معامله شما در این استراتژی خواهد بود.

قدرت استراتژی

استراتژی تغییر ساختار همانطور که به آن اشاره کردیم یکی از قدرتمندترین استراتژی ها برای ترید در بازار فارکس است که با استفاده از آن شما می‌توانید کیفیت بالایی از معاملات را در این بازار برای خود رقم بزنید. اما متاسفانه حتی کسانی که نسبت به این استراتژی شناخت کامل و کافی هم دارند در استفاده از آن کمی سردرگم شده و نمی‌توانند شرایط خوبی را برای معاملات خود به وجود آورند.

بسیاری از تریدرها در زمان ورود به معامله عجله می‌کنند و بدون دقت به نقاط ورود و نکات گفته شده درباره این استراتژی و برای از دست ندادن فرصت معاملاتی سعی می‌کنند که خیلی زود معامله خود را آغاز کنند. دقت داشته باشید که ورود به معامله در استراتژی تغییر ساختار دقیقاً باید منطبق با تمام شرایطی باشد که در بالا به آنها اشاره کردیم و اگر شما چنین شرایطی را مشاهده نکردید ورود به معامله برای شما مجاز نخواهد بود.

نکته‌ای که در بالا به عنوان همزمان شدن محل شکست خط روند و حمایت و مقاومت استاتیک به آن اشاره کردیم می‌تواند قدرت این استراتژی را به میزان قابل توجهی برای شما افزایش دهد. همچنین همزمان شدن محل شکست با سطوح فیبوناچی و صادر شدن سیگنال‌های خرید و فروش در اندیکاتورهایی مانند rsi و میانگین متحرک هم می‌توانند از جمله نکاتی باشند که قدرت این استراتژی را برای شما افزایش دهند.

البته تمام این مواردی که به عنوان فیلتر برای افزایش قدرت استراتژی به آنها اشاره می‌کنیم همگی برای بالاتر بردن اطمینان معامله و ترید شما هستند و به این معنا نیست که اگر این فیلترها وجود نداشته باشند شما مجوز ورود به معامله را نداشته باشید. اگر بتوانید همین استراتژی تغییر ساختار را با دقت بسیار زیاد بر روی نمودار قیمت پیاده‌سازی کرده و با تمرین به مهارت کامل و کافی در اجرای آن برسید، شانس بسیار زیادی برای موفقیت در معاملات بازار فارکس خواهید داشت.

ترکیب کردن استراتژی تغییر ساختار با یک سیستم مدیریت سرمایه در معاملات بازار فارکس می‌تواند زمینه‌ساز تبدیل شدن شما به یک تریدر موفق و ایجاد یک حقوق ثابت ماهیانه برای شما در معاملات بازار فارکس باشد. البته به شرطی که بتوانید تشخیص خوبی از نحوه شکست خط روند و استاتیک نزدیک بر روی نمودار قیمت به دست آورید.

استراتژی معاملاتی چیست

۱۰- استراتژی برخورد به حمایت و مقاومت

در معرفی بهترین استراتژی معاملاتی فارکس قرار است به یک استراتژی جذاب دیگر نیز اشاره داشته باشیم که در نگاه اول بسیار ساده می‌رسد اما قدرت معاملاتی فوق العاده بالایی را برای تریدر ایجاد می‌کند. در صورتی که قیمت در مسیر خود به یک حمایت و مقاومت محکم و معتبر برخورد نماید امکان برگشت قیمت بسیار زیاد خواهد بود و شما تحت تاثیر نکاتی که به آنها اشاره می‌کنیم شما می‌توانید برای ورود به معامله در خلاف جهت برخورد قیمت به حمایت و مقاومت اقدام کنید.

اگر در زمان برخورد قیمت به حمایت و مقاومت در تایم فریم بالای ۱۵ دقیقه شاهد تشکیل یک الگوی کندل استیک برگشتی بر روی نمودار باشید مجوز ورود به معامله برای شما صادر شده است. در این حالت باید با توجه به نوع الگوی کندل استیک برگشتی از تریگر ورود متفاوت برای ورود به معامله استفاده کنید که در ادامه نکات لازم را در این باره برای شما تشریح خواهیم کرد.

استراتژی برخورد به حمایت و مقاومت و ترکیب شدن آن با الگوی کندل استیک یک استراتژی بسیار قدرتمند و جذاب را در معاملات بازار فارکس برای شما به وجود می‌آورد و اگر شما بتوانید کیفیت خوبی را در معاملات بازار فارکس با استفاده از این استراتژی برای خود رقم بزنید شرایط برای شما بسیار جذاب خواهد شد.

نقطه ورود

بعد از تشکیل الگوی کندل استیک برگشتی در زمان برخورد قیمت به حمایت و مقاومت باید به تایم فریم خیلی کوتاه یک دقیقه یا ۵ دقیقه بروید و پایین‌ترین نقطه این الگو در زمان برخورد به مقاومت و بالاترین نقطه این الگو در زمان برخورد به حمایت را به عنوان تریگر ورود برای خود در نظر بگیرید. حالا باید منتظر بمانید که قیمت این تریگر ورود را شکسته و به آن پولبک بزند.

در همین تایم فریم یک دقیقه خط روند کوتاه مدت را ترسیم کرده و بلافاصله بعد از شکست خط روند برای ورود به معامله اقدام کنید.

حد ضرر

حد ضرر این استراتژی کمی با فاصله از حمایت یا مقاومت اصلی است که قیمت در حال برخورد به آن است.

حد سود

حد سود این استراتژی را می‌توان با استفاده از حمایت‌ها و مقاومت‌های نزدیک تعیین کرد. البته توصیه می‌کنیم که اگر حد سود یک به یک برای شما صادر شد حداقل معامله خود را ریسک فری کرده و به دنبال رسیدن به سودهای بالا با استفاده از این استراتژی باشید.

قدرت استراتژی

قدرت این استراتژی زمانی برای شما زیاد خواهد بود که از حمایت‌ها و مقاومت‌های موجود در تایم فریم‌های بسیار بالاتر استفاده کنید. اگر شما از حمایت و مقاومت موجود در تایم فریم روزانه در معاملات خود استفاده کنید، وین ریت این استراتژی برای شما تا ۸۵ درصد خواهد بود. با این حساب همین استراتژی می‌تواند قدرت کافی برای ترید در بازار فارکس را برای شما ایجاد کند و تنها کافیست در کنار آن از یک سیستم مدیریت سرمایه جذاب برای بهینه کردن معاملات خود استفاده کنید.

البته تمام نکاتی که در بالا به عنوان فیلتر برای افزایش قدرت استراتژی های معاملاتی به آنها اشاره کردیم برای این استراتژی هم حاکم هستند و شما در صورت مشاهده آن فیلترها می‌توانید با اطمینان بیشتری ترید خود را در بازار با استفاده از استراتژی برخورد به حمایت و مقاومت انجام دهید. دقت داشته باشید که در به کارگیری این استراتژی تعیین حمایت‌ها و مقاومت‌های ماژوری اهمیت بسیار زیادی دارند و اگر شما این نکته را از ذهن خود دور نگه دارید ممکن است در حمایت‌ها و مقاومت‌های وارد معامله شوید که قدرت قابل توجهی ندارند و ترید با آنها خیلی جذاب نیست.

۱۱- استراتژی فیبوناچی

معرفی بهترین استراتژی معاملاتی فارکس را با بررسی یکی دیگر از استراتژی های جذاب در معاملات بازار فارکس ادامه می‌دهیم که با ابزار فیبوناچی ترسیم می‌شود. همانطور که می‌دانید درصدهای فیبوناچی معمولاً به عنوان زون‌های مرکز برای برگشت قیمت شناخته می‌شوند و برخورد قیمت به سطوح فیبوناچی می‌تواند نشانه‌ای برای برگشت قیمت حداقل برای یک کندل باشد. بنابراین این استراتژی به صورت خاص برای انجام معاملات کوتاه مدت و اسکلپ مورد استفاده قرار می‌گیرد و شما باید به دنبال رسیدن به سود فقط در یک کندل بعد از برخورد و فعال شدن تریگر خود خواهید بود.

اگر شما بر روی موج‌های مختلف آخرین روند بازار از ابزار فیبوناچی استفاده کنید درصدهای متنوعی از فیبوناچی را در شرایط فعلی بازار مشاهده خواهید کرد. از در کنار هم قرار گرفتن درصدهای مهم فیبوناچی در کنار هم کلاستر فیبوناچی به وجود می‌آید که این کلاسترها قدرت بسیار زیادی برای برگشت روند حداقل برای یک کندل را دارند. اگر شما به تسلط کامل و کافی برای ترسیم کلاستر فیبوناچی برسید و بتوانید کلاسترهای قدرتمند را بر روی نمودار قیمت تشخیص دهید، می‌توانید از این استراتژی برای سودآوری و معامله‌گری در بازار فارکس استفاده کرده و شرایط جذابی را برای خود ایجاد نمایید.

نقطه ورود

نقطه ورود در استراتژی فیبوناچی برخورد قیمت به درصدهای مهم فیبوناچی بدون هیچگونه تریگر ورودی است. در واقع شما می‌توانید حتی معامله خود را به صورت پندینگ بر روی کلاستر فیبوناچی قرار دهید تا به محض برخورد به این کلاستر معامله شما فعال شود.

حد ضرر

حد ضرر با کمی فاصله از سطح ترسیم شده از درصدهای فیبوناچی خواهد بود.

حد سود

حد سود این استراتژی دقیقاً نسبت ریوارد به ریسک یک به یک است. البته شما می‌توانید با تقسیم حجم معاملاتی خود در زمان رسیدن به حد سود اصلی یک بخش از معامله را برای رسیدن به سودهای بیشتر باز نگه دارید که البته توصیه می‌کنیم که در این حالت حتماً معامله را در حالت ریسک فری قرار داده باشید.

قدرت استراتژی

قدرت استراتژی فیبوناچی تحت تاثیر دو عامل قرار می‌گیرد. در وهله اول شما باید از کلاسترهای قدرتمند برای این استراتژی استفاده کنید که رسیدن به چنین شناختی تنها با تمرین و ترسیم این الگو بر روی نمودار قیمت برای شما به وجود خواهد آمد. در سونی اگر محدوده‌های مربوط به سطوح و درصدهای فیبوناچی همزمان با سطوح حمایت و مقاومت موجود بر روی نمودار قیمت به وجود آیند قدرت این استراتژی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و حتی می‌توانید ریسک معاملات خود را در این حالت نیز افزایش دهید.

اصلی‌ترین درصدهای فیبوناچی که قدرت بسیار بالایی دارند ۷۸، ۸۸.۶، ۶۱.۸ هستند که در صورت وجود این درصدها در سطح ترسیم شده قدرت این استراتژی افزایش پیدا خواهد کرد. در صورتی که شما از ابزار فیبوناچی در تایم فریم‌های بالا استفاده کنید قدرت این روش برای شما زیاد خواهد شد و می‌توانید با اطمینان بیشتری معاملات خود را انجام دهید. برای ترسیم سطوح فیبوناچی همچنین می‌توانید به صورت همزمان از تایم فریم‌های مختلف نیز استفاده کنید که در این حالت کیفیت این سطوح برای شما بیشتر هم خواهد شد. البته دقت کنید که ترسیم درصدهای فیبوناچی حتماً باید از تایم یک ساعته و بالاتر انجام پذیرد.

استراتژی معاملاتی چیست

۱۲- استراتژی RSI در جهت روند

در معرفی بهترین استراتژی معاملاتی فارکس این بار قرار است سراغ یک استراتژی معاملاتی مبتنی بر اندیکاتورها برویم که البته نسبت به استراتژی های گفته شده در بالا قدرت کمتری دارد اما به هر حال با توجه به استفاده زیاد معامله‌گران و تریدرها لازم دانستیم تا به آن نیز اشاره داشته باشیم. در این استراتژی شما از اندیکاتور آر اس آی برای ترید و سیگنال گیری استفاده می‌کنید.

استفاده از سیگنال‌های rsi در روندهای رنج به هیچ وجه جذابیتی برای شما ایجاد نخواهد کرد و این استراتژی تنها زمانی باید به کار گرفته شود که شما یک روند صعودی یا نزولی کاملاً واضح بر روی نمودار قیمت جفت ارز مورد نظر خود در بازار دارید.

در یک روند صعودی شما تنها با سیگنال‌های خرید از اندیکاتور آر اس آی می‌توانید وارد معامله لانگ شوید و در یک روند نزولی واضح هم شما تنها با سیگنال‌های فروش از اندیکاتور rsi می‌توانید وارد معامله شورت شوید. همزمان شدن سیگنال‌های این استراتژی با سیگنال‌های اندیکاتور میانگین متحرک هم می‌تواند قدرت آن را برای شما به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

دقت داشته باشید که سیگنال‌های خرید اندیکاتور rsi در یک روند صعودی معمولاً در انتهای اصلاح‌های قیمتی صادر می‌شود و سیگنال‌های فروش اندیکاتور آر اس آی در یک روند نزولی معمولاً در انتهای اصلاح‌های قیمتی آن به وجود می‌آیند. بنابراین در این استراتژی شما به دنبال ورود به معامله در جهت روند اصلی در انتهای اصلاح‌های آن در طول روند هستید.

نقطه ورود

نقطه ورود به معامله دقیقاً همزمان با صادر شدن سیگنال rsi با شکست محدوده ۳۰ درصد و ۷۰ درصد آن است.

حد ضرر

حد ضرر این استراتژی در کف یا سقف تشکیل شده حاصل از اصلاح قیمت خواهد بود.

حد سود

برای تعیین حد سود این استراتژی هم می‌توانید از حمایت‌ها و مقاومت‌های پیش رو استفاده کنید و هم می‌توانید بر اساس صادر شدن واگرایی در تایم فریم‌های پایین معامله خود را به صورت دستی ببندید.

قدرت استراتژی

این استراتژی قدرت خیلی بالایی ندارد و ممکن است با باگ‌های بسیار زیادی همراه شود. اما اگر بتوانید به مهارت کافی برای به کارگیری آن برسید قدرت قابل توجهی برای شما خواهد داشت و در برخی موارد می‌توان از آن سیگنال‌های بسیار جذابی را برای ورود به معامله در بازار فارکس به دست آورد.

جمع بندی

در این مقاله به صورت کامل و جامع سعی کردیم تا بهترین استراتژی معاملاتی فارکس را به شما معرفی کنیم. ۱۲ استراتژی معاملاتی که برخی از آنها در دسته‌بندی ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس قرار گرفتن که قدرت بسیار زیادی داشتند و به کارگیری آنها در معاملات بازار فارکس و رسیدن به تسلط در آنها می‌تواند قدرت معامله‌گری قابل توجهی را برای تریدرها به وجود آورد. در کنار آن بهترین استراتژی معاملاتی برای معاملات اسکلپ در بازار فارکس را نیز به شما معرفی کردیم که استراتژی های فوق العاده حرفه‌ای هستند و حتی در دوره‌های خیلی گران قیمت پولی در آموزش‌های موجود در اینترنت هم دسترسی به این استراتژی ها به این راحتی‌ها نیست.

حالا شما شناخت کافی نسبت به انواع استراتژی معاملاتی فارکس داشته و می‌دانید که از نظر استراتژی معاملاتی دیگر محدودیتی برای شما وجود ندارد و امکان ورود به فرصت‌های معاملاتی متعدد را با استفاده از این استراتژی ها در اختیار دارید. پازل گمشده شما برای موفقیت در معاملات بازار فارکس حالا استفاده از یک سیستم مدیریت سرمایه قدرتمند و ذهنیت قوی برای عبور از چالش‌های مربوط به روانشناسی معاملاتی در بازار فارکس است. اگر شما همزمان بتوانید در این دو موضوع نیز قدرت ذهنی خود را افزایش دهید موفقیت در معاملات بازار فارکس برای شما دور از دسترس نخواهد بود و کم کم به یک سودآوری ثابت و درآمد دلاری جذاب در بازار فارکس خواهید رسید.

در کانون بورس در کنار شما هستیم تا در دوره آموزش فارکس یا پکیج آموزش آنلاین فارکس تمام این استراتژی ها و روش به کارگیری آنها را به صورت کامل برای شما تشریح کرده و تمرین‌های لازم را نیز برای شما همراه با استاد در نظر بگیریم. در این دوره شما اولاً با استراتژی های بیشتری هم آشنا خواهید شد که قدرت خیلی جذابی دارند و از این گذشته می‌توانید همراه با استاد نحوه به کارگیری تمام این استراتژی ها را در معاملات بازار فارکس مشاهده کنید. همراه با استاد تمرین خواهید کرد و با ترید در حساب دمو در بازار فارکس می‌توانید موفقیت خود را در این بازار تضمین کنید.

در انتها شما را دعوت می‌کنیم تا اگر دیدگاهی نسبت به این مقاله و استراتژی های معرفی شده در آن دارید و یا ذهن شما نسبت به استراتژی های معاملاتی گفته شده با چالش‌های همراه است حتماً سوالات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. بی صبرانه منتظر شنیدن نظرات و سوالات شما را درباره بهترین استراتژی معاملاتی در بازار فارکس‌ هستیم تا در کمترین زمان ممکن ویرایش‌های لازم را بر روی این استراتژی ها انجام داده و در نهایت دقت شما برای ترید موفق در بازار فارکس را افزایش دهیم.

سوالات متداول

بهترین استراتژی معاملاتی فارکس چیست؟

استراتژی های معاملاتی بسیار زیادی را می‌توان برای ترید در بازار فارکس در نظر گرفت که همه آنها شرایط خاص خود را داشته و مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند. استراتژی های معاملاتی مبتنی بر پرایسکشن را می‌توان بهترین استراتژی ها برای ترید در این بازار در نظر گرفت.

ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس چیست؟

استراتژی های ساخته شده با تحلیل تکنیکال کلاسیک و الگوهای هندسی را می‌توان ساده ترین استراتژی معاملاتی فارکس در نظر گرفت که البته با چند فیلتر قدرت قابل توجهی به وجود می‌آورند و امکان ترید برای رسیدن به سودهای جذاب با استفاده از آنها وجود دارد.

انواع استراتژی معاملاتی فارکس چیست؟

استراتژی های معاملاتی کلاسیک و پرایس اکشن و روش‌های معاملاتی اندیکاتوری را می‌توان انواع استراتژی معاملاتی فارکس در نظر گرفت.

آیا با یک استراتژی معاملاتی قوی می‌توان در فارکس موفق بود؟

موفقیت در معاملات بازار فارکس تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی قرار می‌گیرد که استراتژی معاملاتی تنها یکی از این فاکتورها است. مسلح شدن به بهترین استراتژی معاملاتی هم به هیچ وجه تضمین کننده موفقیت شما در بازار فارکس نیست و برای این منظور لازم است تا هم از سیستم مدیریت سرمایه و هم از روانشناسی قدرتمندی در معاملات بازار فارکس استفاده کنید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش…Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.