بررسی گزارش‌های فصلی صنعت فلزات اساسی + جزئیات کامل

0 10

بررسی گزارش‌های فصلی صنعت فلزات اساسی – آربی سیگنال

انتشار صورت‌های مالی فصلی شرکت‌ها تاثیرگذاری زیادی بر وضعیت بنیادی بورس دارد. اکثر شرکت‌های فعال در صنعت فلزات اساسی در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ عملکرد مناسبی را ثبت کرده‌اند و در این بین فولادی‌ها سود‌سازی چشمگیری داشته‌اند. در این گزارش عملکرد فولادسازان و سایر شرکت‌های فلزی را بررسی کرده‌ایم.

 

«فجر» در صدر، «هرمز» کم‌رمق!

در گزارش‌های ۹ ماهه، فولادسازان بزرگ عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته‌اند و فولاد امیرکبیر کاشان با نماد «فجر» موفق به ساختن سود ۱٬۵۶۸ ریالی شد که نسبت به مدت مشابه یک سال گذشته رشد ۷۱۲ درصدی داشته است. درحال حاضر، فجر با P/E ttm = ۳ ارزنده‌ترین نماد فلزی بازار است.

گزارش سود صنعت آهن و فولاد

«فولاد» و «فخوز» نیز به‌عنوان‌ بزرگان صنعت فولادسازی عملکرد خوبی را ثبت کرده‌اند و از جذابیت بالایی برخوردار هستند. همچنین نماد «کاوه» نیز با رشد خیره‌کننده ۱۵۸ درصدی در تحقق سود، همواره یکی از بنیادی‌ترین فولادی‌های سال‌های اخیر بوده است. برخلاف اکثر فولادی‌ها، «هرمز» در ۹ ماهه عملکرد قابل قبولی نداشته و با افت ۱۹ درصدی در تحقق سود همراه بوده است.

 

درخشش «فسبزوار» در ۱۲ ماه گذشته

از گزارش‌های خاص فولادی‌ها باید به رشد ۱۹۳ درصدی سود «فسبزوار» در یک سال گذشته اشاره کرد. در این بین «کویر» نیز مانند «هرمز» گزارش جذابی راهی کدال نکرد و در ۹ ماهه با کاهش ۱۰ درصدی سود عملیاتی همراه بود.

گزارش سود صنعت آهن و فولاد 1402

فولاد خراسان «فخاس» در ۹ ماهه با رشد ۱۲۷ درصدی سود همراه بود و ذوب آهن اصفهان «ذوب» با کاهش ۳۵ درصدی زیان خالص، کار خود را در ۹ ماهه ۱۴۰۲ به اتمام رسانده است.

 

عملکرد ضعیف آلیاژی‌‌ها در ۹ ماه گذشته

برخلاف گزارش‌های جذاب فولادسازان بزرگ، فولادسازان آلیاژی مانند «فولاژ» و «فروژ» با افت سود در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ همراه بودند. در این بین البته «فولاژ» عملکرد امیدوارکننده‌‌‌تری داشت.

گزارش سود صنعت آهن و فولاد در بورس

عملکرد سازندگان قطعات فولادی بسیار چشمگیر بوده و «فسازان» به ازای هر سهم ۵۵۰ ریال سود ساخته که نسبت به مدت مشابه یک سال گذشته رشد ۲۵۵ درصدی داشته است. «فسازان» نیز با توجه به P/E ttm = ۴/۹ یکی از نمادهای ارزنده صنعت فلزات اساسی است. 

 

سودسازی مناسب تولیدکنندگان مس

در گروه فلزات رنگین، گزارش‌ها به‌خوبی فولادی‌ها نبود و صنایع ملی مس ایران «فملی» به‌عنوان لیدر این گروه موفق به تحقق سود ۷۸۹ ریالی به ازای هر سهم شد. «فایرا» به عنوان بزرگ‌ترین آلومینیوم ساز بازار، به روند نزولی خود در سال جاری ادامه داد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افت ۶۴ درصدی سود همراه شد.

گزارش سود صنعت فلزات رنگین

«فاسمین» به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سرب و روی در بازار عملکرد خوبی نداشت؛ اما «فنوال» موفق شد به ازای هر سهم ۹۸۰ ریال سود کسب کند که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۲۰ درصد رشد داشته است.

 

«فرآور» و «فسوژ» برترین‌های سرب و روی

در گروه تولیدکنندگان سرب و روی، «فرآور» بهترین عملکرد را به ثبت رسانده و با رشد ۵۴۶ درصدی در ساختن سود خالص همراه بوده است. همچنین «فسوژ» عملکرد خوبی داشته و به‌ازای هر سهم در ۹ ماهه ۳٬۰۶۵ ریال سود ساخته است.

گزارش سود صنعت فلزات رنگین در سال 1402

عملکرد ضعیف در گروه سرب و روی، در گزارش نمادهایی مانند «کیمیا» و «فگستر» بیشتر مشاهده می‌شود و دلیل کاهش سود اکثر شرکت‌های این گروه را می‌توان کاهش تقاضای جهانی در نظر گرفت. در طرف مقابل، عملکرد چشمگیر شرکت‌های فولادی را می‌توان بهبود تقاضای جهانی فولاد و کاهش قیمت‌گذاری دستوری در این صنعت عنوان کرد.Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.