با اصول مدیریت مالی شخصی آشنا شوید + جزئیات کامل

0 11

با اصول مدیریت مالی شخصی آشنا شوید – آربی سیگنال

مدیریت مالی شخصی امری ساده اما پرچالش محسوب می‌شود و وجود آن در زندگی هر شخصی لازم و ضروری است. برای دستیابی به اهدافی که برای خود مشخص کرده‌اید، لازم است به مواردی از جمله بودجه‌بندی، مقایسه بازدهی بازارها، سرمایه گذاری در بورس، تعیین هزینه‌ها، انواع آن و مواردی از این دست توجه داشته باشید. در ادامه اطلاعات کامل‌تری را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

تعریف مدیریت مالی شخصی

برنامه‌ریزی در جنبه‌های مختلف زندگی انسان‌ها اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند و می‌تواند تاثیر مهمی در کیفیت زندگی افراد داشته باشد. این موضوع در زمینه مدیریت مالی شخصی نیز نقش پررنگی دارد و وجود آن برای هر فردی ضروری است. مدیریت مالی شخصی یا Personal Financial Management در واقع همان برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف مالی و مدیریت هزینه‌هاست. این موضوع از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به سبک زندگی، نوع هزینه‌ها، میزان درآمد و اهداف شخصی افراد بستگی دارد. در ادامه با مفهوم بودجه‌بندی، روشی برای تعیین اهداف مالی و سرمایه‌گذاری آگاهانه آشنا خواهید شد.

 

مفهوم بودجه‌بندی

بودجه‌بندی به معنای تدوین یک برنامه برای اختصاص منابع مالی مشخص به میزان هزینه‌های موجود است. در واقع اگر معادله‌ای را برای فرایند بودجه‌بندی در نظر بگیریم، لازم است تمام درآمد و منابع مالی را در یک سمت و تمام هزینه‌‌ها را در سمت دیگر قرار دهیم. می‌دانیم که هزینه‌ها به دو بخش هزینه ثابت و هزینه متغیر تقسیم می‌شوند و مهم‌ترین اصل در این زمینه در نظر گرفتن مبلغی به‌عنوان پس‌انداز است؛ همچنین لازم است بودجه‌بندی را به‌طور مستمر بازبینی کنید.

 

تعیین اهداف مالی

همه ما می‌دانیم اگر قبل از آغاز یک مسیر سرمایه‌گذاری، اهداف خود را مشخص نکرده باشیم احتمال موفقیت ما به‌شدت کاهش می‌یابد. اهداف مالی هر شخص نیز با شخص دیگر متفاوت است و این اهداف به مرور زمان تغییر می‌کنند. در گام اول لازم است جزئیات اهداف خود را به‌صورت کامل مشخص کنید و در مرحله بعد، باید این اهداف از نظر میزان اهمیت آن‌ها طبقه‌بندی شوند. برای مثال خرید خانه و خرید خودرو جزو اهداف شما هستند اما خرید خودرو از اولویت بالاتری برخوردار است. گاهی اهداف مالی شما کوتاه‌مدت هستند و گاهی اهداف بلند مدتی را تعریف کرده‌اید‌؛ در نهایت مدل برنامه‌ریزی شما باید منطبق بر این اهداف باشد. فراموش نکنید که اهداف شما باید دارای ویژگی‌های زیر باشند:

  • قابل دسترسی
  • قابل اندازه‌گیری
  • در زمان‌بندی مناسب
  • با اولیت‌بندی درست

 

سرمایه‌گذاری آگاهانه و مدیریت دارایی

همه افراد به‌دنبال حفظ و ارتقا کیفیت زندگی خود هستند. این موضوع فقط با افزایش حجم کاری امکان‌پذیر نیست و لازم است به شیوه استفاده از پول، سرمایه‌گذاری و مدیریت منابع نیز توجه داشت. از طریق انجام یک سرمایه‌گذاری درست و اصولی، علاوه‌بر حفظ ارزش پول، قدرت شما برای مدیریت هزینه‌ها نیز افزایش خواهد یافت. از سرمایه‌گذاری در مسکن و طلا گرفته تا بازار سرمایه و ارز، بسترهای مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که هرکدام شرایط خاص خود را دارند. براساس آمار، میزان بازدهی بورس در مقایسه با ارز، مسکن و طلا طی پنج سال اخیر بالاتر بوده است. 

میزان بازدهی بورس

قدم اول در این زمینه شناسایی هدف شما از سرمایه‌گذاری، میزان ریسک‌پذیری شخصی و انتخاب بهترین روش برای رسیدن به این هدف است. برای مثال شما باید مشخص کنید که برای رسیدن به چه چیزی تصمیم به سرمایه‌گذاری گرفته‌اید. اگر انتخاب شما بازار سرمایه است، به‌دنبال یک سرمایه‌گذاری پرریسک نیستید و شخصیت محتاطی در سرمایه‌گذاری دارید، صندوق‌های درآمد ثابت که نوعی صندوق بورسی هستند، گزینه مناسبی برای شما خواهند بود. 

 

مقاله پیشنهادی: صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت چیست؟

 

با انتخاب این صندوق‌ها بدون نیاز به داشتن دانش بورسی و بررسی لحظه‌به‌لحظه بازار، بازدهی مشخصی را به‌دست خواهید آورد. برای مثال صندوق درآمد ثابت لبخند فارابی با بازدهی سالانه 28.8 درصدی، گزینه خوبی برای این دسته از افراد است. 

 

مزایای مدیریت مالی شخصی

مدیریت مالی شخصی، موضوع بسیار مهمی در زمینه توسعه فردی است و تاثیر بسزایی در شرایط زندگی شما خواهد داشت. علاوه‌بر تدوین یک برنامه درست و اصولی، اجرای آن نیز به همان اندازه مهم خواهد بود. در صورت داشتن یک برنامه‌ریزی صحیح و اجرای کامل آن، از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

 

  • دید بهتری نسبت به وضعیت مالی خود پیدا می‌کنید.

اگر وضعیت دارایی شما مشخص باشد و بدانید که چگونه منابع خود را به بخش‌های مختلفی مثل پرداخت هزینه‌ها، پس‌انداز و… تقسیم کنید، تصمیم‌گیری بهتری برای رسیدن به اهداف مالی خود خواهید داشت. با این کار، از محدود بودن منابع در اختیار خود برای هر برنامه مالی مشخص آگاه بوده و براساس برنامه‌ریزی خود پیش می‌روید.

 

  • برنامه‌ریزی بهتری برای آینده خواهید داشت.

اگر اهداف مالی مشخصی مثل خرید یک وسیله خاص یا یک سفر ویژه را برای خود تعیین کرده‌اید، بدون داشتن برنامه‌ریزی برای حال و آینده خود، امکان دسترسی به آن‌ها غیر ممکن خواهد بود.

 

  • ارزش دارایی‌تان حفظ می‌شود.

همانطور که اشاره شد، سرمایه‌گذاری آگاهانه بخشی از مدیریت مالی شخصی است که می‌تواند افزون بر حفظ ارزش دارایی شما در برابر افزایش تورم، بازدهی مناسبی را نیز برای شما به‌همراه داشته باشد. 

 

جمع‌بندی

تعیین بودجه و هزینه‌ها، مشخص کردن اهداف مالی و روش زمان‌بندی تحقق آن‌ها، انتخاب شیوه مناسب سرمایه‌گذاری و… همگی از روش‌های مختلف برای اجرای مدیریت مالی شخصی هستند. در صورتی که نتوانید درآمد و هزینه خود را مدیریت کنید، رسیدن به اهدافی که برای خودتان تعیین کرده‌اید غیرممکن خواهد بود. در این مقاله به موضوع سرمایه‌گذاری، اصول مدیریت مالی شخصی و مزایای آن پرداختیم. برای دریافت اطلاعات کامل‌تر در زمینه سرمایه‌گذاری، می‌توانید از مشاوره سرمایه گذاری فارابی استفاده کنید.Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.