اوج قیمت یا ATH چیست؟ استفاده از All-Time High در بازار کریپتو+ جزئیات کامل

0 41

[ad_1]

اوج قیمت یا ATH چیست؟ استفاده از All-Time High در بازار کریپتو – آربی سیگنال

اوج قیمت (سقف یا بالاترین قیمت تاریخ) یا All-Time High که به اختصار ATH نامیده می‌شود، یکی از مفاهیم مهم در فهم رفتار یک بازار است. این مفهوم در عین سادگی به‌شدت پرکاربرد است و تشخیص آن می‌تواند تأثیرات اساسی بر تصمیمات سرمایه‌گذاری یا ترید افراد داشته باشد.

در این مقاله بررسی می‌کنیم که ATH چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد. همچنین روش‌های تشخیص آن و نشانه‌های پایان آن را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

اوج قیمت یا ATH چیست؟

اوج قیمت یا All-Time High که به‌اختصار ATH خوانده می‌شود به زمانی گفته می‌شود که یک دارایی (سهام، املاک یا ارز دیجیتال) به بالاترین قیمت تاریخ خود می‌رسد. رسیدن به اوج قیمت معمولاً با یک اصلاح و سقوط بسیار شدید همراه است. اوج قیمت یا ATH در مقابل کمترین قیمت یا All-Time Low (ATL) قرار می‌گیرد.

برای اتخاذ تصمیمات مناسب در بازارهای مختلف، شناخت بازار و توانایی فهم رفتارهای آن امری ضروری است. اشتباه نکنید، فهم رفتارهای بازار مثل گرفتن فال و امثال اینها نیست، بلکه مثل آن است که پیش از آنکه صبح منزل را ترک کنید، وضعیت آب و هوا را بررسی نمایید.

برای سرمایه‌گذاری‌های معقول، باید بتوانید رفتار بازار را بفهمید و این در حالی است که بیشتر این رفتارها به اوضاع جهان نیز مرتبط‌اند. بازارها در انزوا عمل نمی‌کنند، بلکه نسبت به دیگر بازارها، محصولات و نیازهای مصرف‌کنندگان عکس‌العمل نشان می‌دهند.

به‌علاوه، از آن جهت که از بیشتر جهات استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مانند پوشیدن لباس مناسب برای آب و هوای مخلتف است، توانایی گمانه‌زنی، نقشی اساسی را در این حوزه ایفا می‌کند. از این توانایی برای تعیین افزایش ارزش یک سرمایه‌گذاری در طول زمان استفاده می‌شود.

اوج قیمت یا ATH چیست؟ استفاده از All-Time High در بازار کریپتو

اهمیت ATH برای گمانه‌زنی در بازار

تمام سرمایه‌گذاری‌ها نیازمند گمانه‌زنی‌اند، حتی سرمایه‌گذاری در املاک نیز نیازمند این کار است. بسیاری بر این عقیده‌اند که سرمایه‌گذاری در حوزه املاک نسبت به دیگر سرمایه‌گذاری‌ها از امنیت بیشتری برخوردار است، اما این قبیل سرمایه‌گذاری‌ها نیز بر پایه این ایده انجام می‌شوند که دارایی مورد نظر اگر ارزشش بالا نرود، حداقل ضرر ندهد.

اوج قیمت یک دارایی یکی از ابزارهای گمانه زنی است که با بررسی آن می‌توانیم ظرفیت رشد یک دارایی یا ریسک سقوط آن را بهتر تخمین بزنیم. روی کاغذ و از نظر تئوری، هر چقدر یک دارایی از اوج قیمت خود فاصله داشته باشد، پتانسیل بیشتری برای رشد دارد و همچنین هر چقدر از اوج قیمت قبلی خود فاصله بگیرد و اوج‌های قیمت جدید را فتح کند، ریسک سقوط افزایش می‌یابد.

البته‌ همانطور که گفتیم موارد بالا فقط تئوری و قاعده هستند و در عمل ممکن است یک سری شرایط خاص قواعد را به هم بزند. مثلاً در سال ۲۰۱۸، بیش از ۹۰درصد آلت‌کوین‌ها (ارزهای دیجیتال پس از بیت کوین) در اثر هیجانات کاذب سرمایه‌گذاران، به اوج قیمت خود رسیدند اما پس از آن سقوط بسیار شدیدی گریبانشان را گرفت. به‌عقیده تحلیل‌گران، خیلی از آلت کوین‌ها شاید دیگر هرگز اوج قیمت خود را نبینند.

بیشتر بخوانید: آلت کوین چیست؟ بهترین Altcoin ها برای سرمایه‌گذاری را بشناسید

اوج قیمت یک شمشیر دولبه است، عده‌ای را ثروتمند می‌کند و عده‌ای را به خاک سیاه می‌نشاند. پس از رسیدن یک دارایی به اوج قیمت خود، کاهش قیمت امری غیر قابل اجتناب است. آن دسته از افراد که دارایی مورد نظر را در بالاترین قیمت خریداری کرده باشند، متضرر خواهند شد.

چرا اوج قیمت یا ATH مهم است؟

تا اینجا متوجه شدیم اوج قیمت یا همان All-Time High چیست. حال می‌خواهیم ببینیم که چرا تشخیص ATH در بازارهای مالی مهم است. مهم‌ترین دلایل اهمیت تشخیص اوج قیمت یا ATH این موارد هستند:

  • تشخیص نقاط عطف
  • تأثیرات روانی چشمگیر
  • سیگنال‌های معاملاتی
  • پوشش رسانه‌ای و افزایش علاقه عمومی

تشخیص نقاط عطف

نقاط اوج قیمت یا همان ATH ها ابزارهای بسیار مهمی برای تشخیص نقاط عطف بازار هستند. آن‌ها رشد و پیشرفت یک ارز دیجیتال را نشان می‌دهند. وقتی یک ارز دیجیتال به یک ATH جدید می‌رسد، به این معنی است که در بین سرمایه‌گذاران به پذیرش رسیده است. این مسئلخ اعتماد به این دارایی را بیشتر می‌کند و منجر به افزایش ارزش آن می‌شود.

تأثیرات روانی چشمگیر

تأثیرات روانی شاید مهم‌ترین دلایل اهمیت ATH باشند. رسیدن به اوج قیمت ترس از دست دادن یا همان FOMO را بیدار می‌کند و توجه بیشتری را جذب دارایی می‌کند. همین توجه خود می‌تواند موجب افزایش بیشتر قیمت آن شود.

بیشتر بخوانید: فومو (FOMO) در بازار چیست و چگونه گرفتار آن نشویم؟

سیگنال‌های معاملاتی

تریدرها معمولاً به ATH توجه زیادی می‌کنند چون این نقاط نشان می‌دهند که بازار به چه سمتی حرکت می‌کند. نقاط اوج سیگنال‌های معاملاتی یا ترید بسیار خوبی هستند.

پوشش رسانه‌ای و افزایش علاقه عمومی

ATHها منجر به پوشش رسانه‌ای زیاد می‌شوند و همین پوشش رسانه‌ای علاقه عمومی نسبت به آن‌ها را افزایش می‌دهد. پلتفرم‌های سوشال مدیا و اینفلوئنسرهای کریپتو معمولاً درباره ارزهای دیجیتالی که به All-Time High رسیده‌اند بحث می‌کنند. همین توجه بیش‌ازحد خود منجر به اتفاقی می‌شود که آن را اثر گلوله برفی یا Snowball Effect می‌نامیم.

چگونه پایان ATH را تشخیص دهیم؟

معمولاً وقتی یک دارایی رکورد اوج قیمت خود را می‌شکند، تا مدتی همینطور به رکوردشکنی ادامه می‌دهد و سرانجام زمان سقوط بزرگ فرا می‌رسد. منظور ما از سقوط بزرگ در هر بازار و هر زمان‌بندی می‌تواند متفاوت باشد. مثلاً در بازار سهام شاید ۴۰درصد سقوط در یک سال، بسیار وحشتناک باشد؛ اما در بازار بیت کوین معمولاً تا ۹۰درصد هم شاهد سقوط هستیم.

اوج قیمت یا ATH چیست؟ استفاده از All-Time High در بازار کریپتو

شناسایی پایان اوج قیمت به‌هیچ‌عنوان ساده نیست. اگر ساده بود که سودآوری از ترید معنایی نداشت. با این حال، اوج قیمت نشانه‌هایی دارد که می‌توان با آن‌ها ضریب خطر را سنجید. در هر بازار برخی نشانه‌های اوج قیمت فرق می‌کند. تجربه در هر بازار بهترین ابزار برای شناسایی اوج قیمت آن است.

مهم‌ترین نشانه‌های پایان اوج قیمت یا ATH در بازار ارز دیجیتال این موارد هستند:

  • رشد غیرقابل‌باور در مدتی کوتاه – شیب نمودار بسیار عمودی
  • قیمت روانی
  • شبکه و کارمزدها

۱- رشد غیرقابل باور در مدتی کوتاه – شیب نمودار بسیار عمودی

قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷، پس از چندین بار رکوردشکنی در عرض یک ماه از حدود ۷,۰۰۰ دلار به ۲۰,۰۰۰ دلار رسید، در حالی که کاربردپذیری بیت کوین در آن زمان بسیار پایین بود. شیب نمودارها خود گویای رشد غیرعادی قیمت بیت کوین بودند و چنین رشدی به‌جز هیجانات کاذب و دستکاری، دلیل دیگری نداشت.

همچنین بخوانید: چطور ۵ ساعت قبل از سقوط بازار کریپتو متوجه شدم؟

۲- قیمت روانی

معمولاً بیت کوین و هر دارایی دیگری دارای یک قیمت روانی است که وقتی به آن می‌رسد، فروش گسترده را آغاز می‌کند. قیمت ۲۰,۰۰۰ دلار در مثال بالا برای بیت کوین یک قیمت روانی بود که با رسیدن به آن، رکوردشکنی متوقف شد. احساسات در بازار نقش اساسی دارند.

اوج قیمت یا ATH چیست؟ استفاده از All-Time High در بازار کریپتو
برای مشاهده سایز کامل روی تصویر کلیک کنید

۳- شبکه و کارمزدها

یکی از مواردی که توقف اوج قیمت را در ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد، وضعیت شبکه یک ارز دیجیتال است. در سال ۲۰۱۷ که قیمت بیت کوین در اوج خود قرار داشت، کارمزد تراکنش‌ها به ۵۰ دلار برای هر تراکنش‌ هم رسید و تعداد تراکنش‌های تأییدنشده تا حد بسیار وحشتناکی افزایش یافت. این وضعیت باعث ناامیدی در مورد آینده یک ارز دیجیتال می‌شود.

همین مورد در اتریوم هم رخ داد زمانی که فعالیت‌های انجام شده روی کریپتوکیتیز (CryptoKitties) شبکه اتریوم را به شدت کند کرد. این اتفاق در اتریوم یک بار دیگر در زمان عرضه استوس (Staus) رخ داده بود.

بیشتر بخوانید: کریپتو کیتیز (CryptoKitties) چیست؟

سؤالات متداول

تأثیر اوج قیمت بر بازارهای مالی چیست؟

اوج قیمت یا ATH دقیقاً یک شمشیر دولبه است. این اتفاق هم می‌تواند منجربه فومو و افزایش بیشتر قیمت شود، و هم می‌تواند به یک اصلاح و سقوط شدید بینجامد.

بالاترین قیمت یا All-Time High بیت کوین چه بوده است؟

در زمان تهیه این گزارش، اوج قیمت یا ATH بیت کوین برابر با ۶۴,۸۹۹ دلار است که البته می‌تواند تغییر کند. برای پیگیری قیمت لحظه‌ای بیت کوین از صفحه قیمت بیت کوین وب‌سایت ارزدیجیتال استفاده کنید.

آیا بیت کوین مجدداً یک All-Time High جدید ثبت خواهد کرد؟

بله. البته اینکه بیت کوین چه زمانی و روی چه قیمتی ATH جدید خود را ثبت خواهد کرد مشخص نیست؛ اما امکان اینکه این ارز دیجیتال یک اوج جدید را ثبت کند همواره وجود دارد.

[ad_2]

Leave A Reply

Your email address will not be published.