انواع تحلیل در بورس – آموزین + جزئیات کامل

0 76

انواع تحلیل در بورس – آموزین – آربی سیگنال

تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و تابلوخوانی سه دسته اصلی انواع تحلیل در بورس را تشکیل می‌دهند؛ بنابراین لازم است افرادی که ترجیح می‌دهند از طریق خرید سهام در بورس به شیوه مستقیم در این بازار سرمایه‌گذاری کنند، لازم است با انواع تحلیل در بورس آشنا باشند و در طول زمان تسلط خود را به هریک از این روش‌ها افزایش دهند. در ادامه این مقاله با اهمیت آموزش تحلیل بنیادی، آموزش تحلیل تکنیکال و تابلو خوانی در بورس آشنا می‌شوید.

 

تحلیل بنیادی در بورس

یکی از اهداف اصلی آموزش تحلیل بنیادی، رسیدن به درک درستی از میزان سودآوری شرکت‌های فعال در بازار سرمایه است. شما در تحلیل بنیادی با بررسی صورت‌های مالی یک شرکت، بسته به صنعتی که شرکت در آن فعالیت می‌کند، هزینه‌ها و درآمدهای شرکت موردنظر را در سال‌های گذشته بررسی می‌کنید. سپس با در نظر گرفتن شاخص‌های کلان اقتصادی مانند نرخ تورم و نرخ ارز، این مقادیر را برای سال‌های بعد برآورد کرده و از این طریق می‌توانید در ارتباط با سودآوری شرکت در سال‌های آتی قضاوت کنید.

به‌عنوان مثال اگر در حال تحلیل یک شرکت فعال در صنعت پتروشیمی هستید، باید تاثیرات نرخ ارز، نرخ تورم، قیمت گاز یا حتی هزینه حمل و نقل محصولات آن شرکت را در برآورد میزان سود آوری آن شرکت در نظر بگیرید. لازم به ذکر است برای رسیدن به یک تحلیل مطمئن و معتبر در ارتباط با شرکت‌ها، باید با صنعتی که شرکت در آن فعالیت می‌کند یک آشنایی نسبی به‌دست آورید. همچنین برخورداری از دانش مالی و اقتصادی نیز در این‌خصوص اهمیت بسیاری دارد.

در نظر داشته باشید تحلیل بنیادی بیشتر برای افرادی مناسب است که با دید بلندمدت سرمایه‌گذاری می‌کنند و خروجی این تحلیل در ارتباط با ارزش ذاتی سهام شرکت‌هاست؛ اما نمی‌توان انتظار داشت با شیوه تحلیل بنیادی بتوان نوسانات کوتاه‌مدت قیمت سهام شرکت‌ها را بررسی و پیش‌بینی کرد یا حتی قیمت مناسب برای ورود به سهم و خروج از آن را به‌دست آورد. این در حالی است که تحلیل تکنیکال و تکنیک‌های تابلوخوانی و فیلترنویسی برای این منظور مناسب‌تر هستند.

 

تحلیل تکنیکال در بورس

تحلیل تکنیکال بر سه اصل اساسی استوار است:

1- همه‌چیز در قیمت سهم لحاظ شده است.

2- قیمت‌ها بر اساس روند‌ها حرکت می‌کنند.

3- تاریخ  تکرار می‌شود.

در دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال، شما با تکیه بر این سه اصل و با استفاده از اندیکاتورها می‌آموزید بر اساس روندی که قیمت یک دارایی طی کرده است، مسیر آینده آن را پیش‌بینی کنید. شما در این شیوه از تحلیل، با نمودارهای قیمتی یک دارایی ( به عنوان مثال سهام یک شرکت بورسی) روبرو هستید و با تحلیل روند قیمتی سهام آن شرکت با استفاده از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال، می‌توانید بهترین قیمت برای ورود به سهم یا خروج از آن را شناسایی کنید. لازم به‌ذکر است پیش‌تر در مقاله «آموزش کامل تحلیل تکنیکال» این شیوه از تحلیل در بورس را به‌دقت مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

تابلو خوانی و فیلترنویسی در بورس

سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc) یکی از مهم‌ترین مراجعی است که افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری و خرید سهام در بورس به آن نیاز پیدا می‌کنند. در این سایت شما می‌توانید اطلاعات ارزشمندی در ارتباط با شاخص‌های بازار (بورس و فرابورس)، مهم‌ترین نمادهای تاثیرگذار بر شاخص، سابقه شاخص‌ها و البته اطلاعات بسیار ارزشمندی را در خصوص معاملات سهام شرکت‌های مختلف به‌دست آورید. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت و جستجوی نماد هر شرکت اطلاعاتی مانند قیمت پایانی، قیمت آخرین معامله، حجم معاملات و موارد بسیار مهم دیگری را مشاهده کنید که تحلیل هر یک از این موارد می‌تواند دید خوبی از معاملات سهام آن شرکت در روزهای آتی به شما بدهد. 

همچنین شما می‌توانید با استفاده از مهارت فیلترنویسی، در قسمت دیده‌بان بازار سایت tsetmc دستوراتی بنویسید که بتوانید تنها سهم‌هایی با مشخصات مدنظر خود را مشاهده کنید. به‌عنوان مثال اگر بخواهید می‌توانید با استفاده از مهارت فیلترنویسی در بورس، دستوری در دیده‌بان بنویسید که بر اساس آن، تنها نمادهایی را مشاهده کنید که قیمت آخرین معامله آن‌ها بالاتر از اولین قیمت باشد و جزو 200 شرکت بزرگ بازار هم باشند. علاوه بر موارد ذکر شده، شما می‌توانید اندیکاتورهای تکنیکال و معیارهای بنیادی را نیز در فیلترهای خود بگنجانید و به این شیوه از فیلترنویسی در جهت استفاده بهتر از دانش تکنیکال و بنیادی خود نیز استفاده کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله با اهمیت آموزش تحلیل بنیادی، تابلو خوانی و آموزش تحلیل تکنیکال در خرید سهام در بورس آشنا شدید. اگرچه هر کدام از این روش‌ها مزایای مختص خود را دارند، اما عموما نمی‌توان انتظار داشت هیچکدام از آن‌ها به تنهایی برای کسب سود در بورس کافی باشند و بهتر است تصمیمات سرمایه‌گذاری خود را با بررسی نتایج حاصل از چند عامل موثر بگیرید.Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.