انواع استراتژی معاملاتی در بازارهای فارکس و کریپتو – کانون بورس + جزئیات کامل

0 11

انواع استراتژی معاملاتی در بازارهای فارکس و کریپتو – کانون بورس – آربی سیگنال

شما در حال مطالعه مقاله ۱۴ از ۱۴ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

انواع استراتژی معاملاتی در بازار فارکس و کریپتوکارنسی کدام‌ها هستند و کدام یک از انواع استراتژی معاملاتی در این بازارها کیفیت بالاتر و قدرت بیشتری را در اختیار تریدر قرار می‌دهند؟ در مقالات گذشته برای شما تشریح کردیم که استراتژی معاملاتی چیست و همچنین نحوه ساخت استراتژی معاملاتی و به کارگیری آنها در بازارهای مالی را نیز برای شما به صورت کامل تشریح کردیم. در این مقاله سعی داریم تا انواع استراتژی های معاملاتی به کار گرفته شده توسط کاربران در بازارهای مالی را برای شما ارزیابی و به شما معرفی کنیم.

البته در مقالات جداگانه بهترین استراتژی معاملاتی فارکس و بهترین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال را نیز به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید از این استراتژی ها برای پیشبرد اهداف معاملاتی خود در بازار استفاده کنید. معامله‌گری در بازارهای مالی با ریسک بسیار بالا مانند بازار فارکس و ارز دیجیتال شرایط خاص خود را دارد و حتماً باید شما تمهیدات متعددی را برای جلوگیری از وجود ضرر در معاملات خود در نظر گرفته باشید. استفاده از تکنیک‌های مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین فاکتورها در این زمینه هستند.

در کنار این موارد ساختن یک استراتژی معاملاتی یا استفاده از استراتژی های معاملاتی مناسب برای هر بازار نیز یکی دیگر از اقداماتی است که تریدر باید حتماً نهایت تلاش خود را در به کارگیری آنها داشته باشد. در حال حاضر تریدرها از استراتژی های بسیار متعددی برای معامله‌گری در بازارهای مالی استفاده می‌کنند که از نظر کیفیت و قدرت با یکدیگر متفاوت بوده و البته نحوه به کارگیری آنها در بازار نیز با یکدیگر فرق دارد.

برخی از استراتژی ها پیچیدگی‌های زیادی داشته و به کارگیری آنها در بازار نیاز به دانش فنی و تسلط بالایی دارد. برای به کارگیری چنین استراتژی هایی لازم است تا شما تمرین زیادی در بازار داشته باشید و با دقت بسیار بالا آنها را در معاملات خود پیاده کنید. البته استراتژی هایی هم وجود دارند که شرایط بسیار ساده‌ای داشته و استفاده از آنها نیز در بازار ساده‌تر است و با تمرین کمتر می‌توان به آنها مسلط شد. در این بین لازم است تا شما شناخت کافی نسبت به انواع استراتژی معاملاتی در بازار فارکس و ارز دیجیتال پیدا کرده و در نهایت تصمیم بگیرید که کدام استراتژی معاملاتی برای شما مناسب‌تر است.

همچنین لازم به توضیح است که موفقیت در بازار فارکس و ارز دیجیتال تنها تحت تاثیر استفاده از یک استراتژی معاملاتی نیست و شما باید فاکتورها و عوامل مختلف دیگری را نیز در کنار این موضوع داشته باشید. اما اینگونه هم نیست که تنها با استراتژی های معاملاتی خیلی پیچیده بتوان در معاملات بازارهای مالی موفق شد و گاهی اوقات همان استراتژی های ساده هم می‌توانند جذابیت‌های خاص خود را داشته باشند. اگر شما یک تکنیک مدیریت سرمایه مناسب را در معاملات خود به کار بگیرید و در کنار آن از یک استراتژی معاملاتی ساده با وین ریت ۶۰ و با معاملاتی با نسبت ریوارد به ریسک بالای ۲ استفاده کنید، به راحتی می‌توانید به یک درآمد ثابت ماهانه رسیده و شرایط بسیار جذابی را برای خود به وجود آورید. لازمه رسیدن به چنین موفقیت‌هایی و چنین شرایطی تنها در گرو داشتن دانش کافی و مهارت لازم برای ترید در بازارهای مالی است.

در این مقاله در کانون بورس در کنار شما هستیم تا به ارزیابی انواع استراتژی معاملاتی در بازار فارکس ارز دیجیتال و بازار بورس ایران پرداخته و نکات لازم برای هر یک از این استراتژی ها را نیز با شما مطرح کنیم. در نهایت شما با شناخت انواع استراتژی معاملاتی قرار است سمت و سوی تریدهای خود را در بازار انتخاب کنید و به سمتی بروید که دقیقاً متناسب با روحیات شما برای معامله‌گری در این بازار است. یا اگر نسبت به برخی از انواع استراتژی ها شناخت کافی ندارید با ارزیابی آنها می‌توانید در دوره‌های آموزشی موجود به دنبال یادگیری استراتژی های معاملاتی مربوط به آن بروید.

انواع استراتژی معاملاتی 

انواع استراتژی معاملاتی

درباره انواع سبک های پرایس اکشن و انواع تحلیل تکنیکال برای شما صحبت کردیم و نکات لازم درباره هر کدام از این روش‌ها را در مقالات جداگانه مرور نمودیم. اگر این مقالات را مطالعه کرده باشید به خوبی می‌دانید که روش‌های مختلفی برای تحلیلگری و ترید در بازارهای مالی در دسترس هستند که هر یک از آنها شرایط خاص خود را داشته و می‌توانید با توجه به شناختی که نسبت به روش‌های تحلیلی پیدا می‌کنید از هر یک از آنها برای پیشبرد اهداف مالی خود استفاده کنید.

انواع استراتژی معاملاتی در بازارهای مالی نیز تحت تاثیر انواع روش‌های تحلیل تکنیکال قرار دارند و هر کدام از روش‌های تکنیکال می‌توانند روش‌ها و استراتژی های مختلفی را در دسترس کاربران قرار دهند. بنابراین اگر شما به دنبال استفاده از یکی از استراتژی های معاملاتی معرفی شده هستید حتماً باید روش‌های تحلیل تکنیکال مربوط به آن را مطالعه کرده و در به کارگیری آن به تسلط کامل و کافی برسید. در غیر این صورت عملاً استفاده از این روش‌ها برای شما در معاملات بازارهای فارکس و ارز دیجیتال وجود نداشته و می‌توانید گلیم خود را به خوبی از آب بیرون بکشید.

در ادامه هر یک از این استراتژی ها را به صورت جداگانه برای شما معرفی خواهیم کرد و همچنین عنوان می‌کنیم که کدام یک از آنها قدرت بیشتری برای معاملات در بازارهای مالی ایجاد می‌کنند و چگونه بتوانیم از همین استراتژی ها به سوددهی برسیم. گاهی اوقات استفاده از یک استراتژی معاملاتی ساده به مراتب می‌تواند کیفیت معاملات بهتری را برای شما رقم بزند به شرطی که با نحوه استفاده از آن آشنا باشید و بدانید که هر استراتژی را کجا و چگونه و تحت تاثیر چه شرایطی به کار بگیرید.

۱- استراتژی معاملاتی کلاسیک (الگوهای کلاسیک)

معرفی انواع استراتژی معاملاتی را با بررسی الگوهای کلاسیک و روش‌های معاملاتی کلاسیک آغاز می‌کنیم. اگر می‌دانید که تحلیل تکنیکال کلاسیک چیست و چه اهمیتی دارد حتماً به این نقطه نظر رسیده‌اید که تحلیل تکنیکال کلاسیک را می‌توانیم فونداسیون روش‌های مختلف تحلیلگری در بازارهای مالی بدانیم. هرچند ممکن است بسیاری از تریدرها در حال حاضر از روش‌های مدرن برای تحلیلگری در بازارهای مالی استفاده کنند اما نکته مهم اینجاست که پیش نیاز تمام این روش‌ها به نوعی تحلیل تکنیکال کلاسیک است و از تا زمانی که شما آموزش تحلیل تکنیکال کلاسیک را به سرانجام نرسانده باشید نمی‌توانید در آنها به موفقیت برسید.

در این میان استراتژی های معاملاتی کلاسیک نیز شرایط جذابی دارند و شما با به کارگیری آنها با استفاده از روش‌های مدیریت سرمایه به راحتی می‌توانید معاملات موفقی را در بازارهای مالی برای خود رقم بزنید. البته استراتژی های کلاسیک موارد بسیار متعددی را شامل می‌شوند و اینگونه نیست که بخواهیم این الگوها را تنها محدود به چند مورد خاص بدانیم. قدرت و نحوه معامله‌گری با هر یک از الگوهای کلاسیک با یکدیگر متفاوت است و شما بسته به مهارت‌هایی که در این روش تحلیلی به دست می‌آورید می‌توانید از این الگوها برای معاملات خود استفاده کنید.

بهترین و رایج‌ترین ابزارهایی که معمولاً الگوهای کلاسیک و استراتژی های کلاسیک با استفاده از آنها ساخته می‌شوند را می‌توانیم در موارد زیر خلاصه کنیم:

  • استراتژی های معاملاتی مربوط به سطوح حمایت و مقاومت از جمله رایج‌ترین استراتژی های کلاسیک هستند که البته از این استراتژی ها حتی در روش‌های مدرن یا به عنوان تاییدیه و یا برای تعیین نقاط بهینه ورود و خروج استفاده می‌شود.
  • خط روند یکی از حمایت‌ها و مقاومت‌های داینامیک بازار شناخته می‌شود و استراتژی های معاملاتی مبتنی بر خط روند نیز کیفیت قابل توجهی دارند.
  • همچنین در استراتژی های کلاسیک می‌توانیم به رفتارشناسی بازار هم اشاره داشته باشیم که ز آنها برای ترید در بازارهای مالی استفاده می‌شود. تشخیص روند بازار و بهترین نقاط برگشت روند و مشاهده علائم و نشانه‌هایی که برگشت روند را محتمل می‌دانند، نقاط ورود جذابی را در بازارهای مالی در اختیار تریدرها قرار می‌دهند که شما با استفاده از آنها حتی می‌توانید روندهای بسیار بزرگ را نیز شکار کنید.
  • همچنین در میان الگوهای کلاسیک می‌توانیم به الگوهای هندسی مانند پرچم یا مثلث و دوقلو کف و سقف هم اشاره داشته باشیم که از جمله استراتژی های معاملاتی رایج برای کاربران محسوب می‌شوند.
  • الگوهای کلاسیک یا می‌توانند به صورت مجزا و مشخص برای ترید در بازارهای مالی به کار گرفته شوند و یا اینکه از آنها به عنوان تاییدیه‌های بیشتر همراه با سایر روش‌های معاملاتی استفاده کنید. در حال حاضر قدرت بسیاری از استراتژی های معاملاتی ساخته شده با تحلیل تکنیکال کلاسیک چندان بالا نیست و خیلی نمی‌توان به آنها اتکا کرد. اما ناگفته نماند که استراتژی های کلاسیکی هم وجود دارند که قدرت قابل توجهی داشته و به کارگیری آنها در بازارهای مالی می‌تواند شرایط بسیار جذابی را برای تحلیلگران به وجود آورد.

همین حالا تریدرهای خیلی زیادی هستند که در بازارهای مالی از الگوهای کلاسیک برای تحلیل استفاده می‌کنند و به موفقیت قابل توجهی نیز در استفاده از این روش‌ها و استراتژی ها رسیده‌اند. واقعیت اینجاست که با توجه به اینکه فاکتورهای بسیار متعددی برای موفقیت یک تریدر تاثیر دارند و استراتژی معاملاتی تنها یکی از آنها است، بنابراین نمی‌توانیم الگوهای کلاسیک را نادیده بگیریم.

وقتی تریدرهای زیادی با همین الگوهای کلاسیک موفقیت خود را در بازارهای مالی رقم می‌زنند بنابراین می‌توان حتی آنها را قابل اتکا هم دانست. البته شایان ذکر است که استراتژی های بسیار کمی در تحلیل تکنیکال کلاسیک با قدرت و اعتبار بالا ساخته شده‌اند و برای یادگیری چنین الگوهایی لازم است تا شما حتماً در دوره‌های بسیار حرفه‌ای آموزش تحلیل تکنیکال یا آموزش بازارهای مالی شرکت کنید. در دوره آموزش فارکس و دوره آموزش ارز دیجیتال و حتی دوره آموزش بورس در کانون بورس در اولین قدم قوی‌ترین و معتبرترین الگوهای کلاسیک و استراتژی های ساخته شده با تحلیل تکنیکال کلاسیک به کاربران آموزش داده می‌شود و شما با به کارگیری آنها به راحتی می‌توانید برای شروع معاملات خود در بازارهای مالی اقدام کنید.

انواع استراتژی معاملاتی

۲- استراتژی معاملاتی اندیکاتوری

همچنین در معرفی انواع استراتژی معاملاتی می‌توانیم سراغ استراتژی های معاملاتی اندیکاتوری هم برویم. اندیکاتورها از دیرباز از جمله ابزارهای بودند که مورد استفاده کاربران مختلفی قرار گرفته و از آنها برای ترید در بازارهای مالی استفاده می‌شد. البته قدرت و اعتبار سیگنال‌های صادر شده از اندیکاتورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و اینگونه نیست که بخواهیم از نظر اعتبار و شرایط تمام اندیکاتورها را در حد یکسانی در نظر بگیریم.

برخی از اندیکاتورها مانند مکدی و آر اس آی را حتی می‌توان به عنوان ماشین سیگنال دهی در معاملات بازارهای مالی معرفی کرد. البته اندیکاتورها به مرور با پیشرفت‌های بسیار زیادی همراه شده‌اند و در حال حاضر طیف گسترده‌ای از اندیکاتورهای حرفه‌ای در بازار مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد که شناخت همه آنها برای یک تریدر عملاً امکان‌پذیر نیست.

همین حالا تریدرهای حرفه‌ای حتی در مواقعی که به صورت مستقیم از اندیکاتورها برای ترید استفاده نمی‌کنند باز هم از آنها برای گرفتن تاییدیه برای معاملات خود بهره می‌برند و سیگنال‌های آنها می‌تواند تاییدیه‌های مناسبی برای معاملات در بازارهای مالی باشد. اما به صورت کلی سیگنال‌های صادر شده از اندیکاتورها با توجه به شرایط فعلی ازارهای مالی مانند فارکس و ارز دیجیتال خیلی کیفیت بالایی نداشته و به کارگیری استراتژی های اندیکاتوری به صورت کاملاً مجزا، چالش‌های زیادی را برای تریدرها به دنبال داشته و ممکن است معاملات آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

اندیکاتورها باگ‌های بسیار زیادی در زمان ارائه سیگنال معاملاتی در بازارهای مالی دارند و به کارگیری مجزای آنها چالش‌های معاملاتی زیادی ایجاد خواهد کرد. البته شاهین ذکر است که این موضوع به صورت عمومی برای درصد قابل توجهی از اندیکاتورها به همین ترتیب صادق است اما ممکن است اندیکاتورهای بسیار پیشرفته و شخصی‌سازی شده وجود داشته باشند که استفاده از آنها قدرت معاملاتی جذابی را برای تریدرها ایجاد کند. البته همین حالا باید متذکر شویم که تعداد چنین اندیکاتورهایی در جهان بسیار کم است و شما موارد بسیار کمی را می‌توانید پیدا کنید که چنین شرایطی داشته باشد.

اینو که از این جهت اهمیت دارد که در حال حاضر شاهد هستیم که افراد بسیار زیادی در اینترنت و فضای مجازی با فروش اندیکاتورها به کاربران و تریدرهای مبتدی، درآمدهای قابل توجهی به دست می‌آورند در حالی که خود این اندیکاتورها اصلاً قدرتی نداشته و کیفیت لازم برای استفاده در فرایند ترید را ندارند. پیدا کردن اندیکاتورهای جذاب برای ترید به این راحتیا نیست و معمولاً هم افراد توسعه دهنده چنین اندیکاتورهایی اصلاً قصدی برای عرضه آنها در بازار ندارند.

تمام این نکات گفته شد تا شما بدانید که رفتن برای خرید اندیکاتور برای ترید در بازارهای مالی یک رفتار کاملاً اشتباه است و تحت هیچ شرایطی شما را به نتیجه مناسب نخواهد رساند. بهترین استفاده‌ای که در حال حاضر می‌توانیم برای اندیکاتورها به آنها اشاره کنیم همان استفاده از سیگنال‌ها و کاربرد آنها برای تاییدیه در سایر روش‌های معاملاتی است و این موضوع اتفاقاً کمک می‌کند تا شما قدرت معاملاتی بیشتری را هم به دست آورید.

۳- استراتژی های ترکیبی از کلاسیک و اندیکاتوری

انواع استراتژی معاملاتی از انواع استراتژی معاملاتی برای ترید در بازارهای مالی همچنین می‌توانیم به استراتژی های ترکیبی از تحلیل تکنیکال کلاسیک و روش‌های اندیکاتوری اشاره کنیم. ترکیب روش‌های کلاسیک با اندیکاتورها باعث می‌شود تا قدرت این استراتژی ها به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند و شما ورودهایی به مراتب قدرتمندتری برای خود رقم بزنید. دقت داشته باشید که استفاده از روش‌های اندیکاتوری با یک چالش بسیار بزرگ روبرو هستند و آن هم تاخیر بسیار زیاد در یگنال ورودی آنها است که باعث می‌شود تا تریدر عملاً بخش قابل توجهی از سود بازار را از دست داده و یا در جایی نامناسب وارد بازار شود.

اگر شما از الگوهای کلاسیک برای ورود به معامله استفاده کنید و همراه با این الگوها از اندیکاتورها به عنوان تاییدیه کمک بگیرید، ورود شما به معاملات بازارهای مالی چابک‌تر خواهد شد و می‌توانید بخش قابل توجهی از یک روند را شکار کنید. البته دقت داشته باشید که انتخاب استراتژی مناسب کلاسیک با اندیکاتور مناسب نیاز به دانش و تجربه کافی در معاملات بازارهای مالی دارد و اینگونه نیست که بتوان هر استراتژی را با هر اندیکاتوری ترکیب و در نهایت از آن برای ترید استفاده کرد.

بسیار مهم است که شما با دقت بسیار بالا یکی از روش‌های تحلیل تکنیکال کلاسیک را با اندیکاتورهای موجود ترکیب کرده و به نوعی از آنها استفاده کنید که در نهایت قدرت معامله‌گری شما در بازار به بهترین شرایط ممکن برسد. اگر هنوز در معاملات بازارهای مالی مبتدی هستید و تجربه کافی برای ترکیب اندیکاتورها با تحلیل تکنیکال کلاسیک ندارید بهتر است از روش‌های موجود در منابع مختلف استفاده کرده و خودتان فعلاً دست به کار نشوید.

۴- استراتژی پرایس اکشن کلاسیک (کندل استیک)

معرفی انواع استراتژی معاملاتی را با بررسی یکی دیگر از استراتژی های رایج یعنی پرایس اکشن کلاسیک ادامه می‌دهیم. پرایس اکشن کلاسیک در واقع همان الگوهای کندل استیک هستند که به شدت در معامله‌گری رایج بوده و هم به صورت مستقیم و هم به صورت همزمان با سایر استراتژی های معاملاتی در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند. الگوهای کندل استیک کاربرد بسیار زیادی داشته و در تمام بازارهای مالی می‌توان از آن برای معامله‌گری و ترید استفاده کرد. الگوهای شمعی در بورس برای ورود به معاملات با بهینه‌ترین شرایط ممکن و الگوهای کندل استیک در ارز دیجیتال نیز به همین ترتیب برای اثرگذاری بهتر و ایده‌آل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

الگوهای کندل استیک در فارکس نیز کاربردهای زیادی برای ورود در نقاط حساس به معاملات داشته و باعث می‌شود تا عملاً شما درست در جایی که بسیاری از تریدرها هنوز تصمیم برای ورود به بازار ندارند وارد بازار شده و سود خوبی از یک معامله به دست آورید. الگوهای کندل استیک ورود بسیار چابکی در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند و همین موضوع باعث شده تا استفاده از آنها در میان تریدرهای بسیار زیادی رایج شود.

البته مانند بسیاری دیگر از روش‌های تحلیلی که در بالا به آنها اشاره کردیم استفاده مستقیم از الگوهای شمعی برای ورود به بازارهای مالی در فرایند معامله‌گری ممکن است چالش‌هایی را برای شما به دنبال داشته باشد و خیلی وین ریت بالایی برای شما به ارمغان نیاورد. برای این منظور خیلی از کاربران الگوهای کندل استیک را با سایر الگوهای املاتی و استراتژی های موجود ترکیب کرده و از ترکیب آنها استراتژی های مشخصی برای ترید در بازارهای مالی می‌سازند.

ترکیب الگوهای کندل استیک با سایر استراتژی های معاملاتی می‌تواند قدرت بسیار زیادی برای معامله‌گران به وجود آورد و به همین دلیل است که خیلی از استراتژی های معاملاتی موجود با استفاده از همین الگوها ساخته و پرداخته می‌شود. به عنوان مثال می‌توانیم به ترکیب الگوهای کندل استیک با سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال کلاسیک اشاره کنیم. در این نوع استراتژی معاملاتی به محض اینکه در زمان برخورد با یک سطح حمایت و مقاومت قوی شاهد تشکیل یک الگوی کندل استیک برگشتی باشیم، می‌توان برای ورود به معامله از آن استفاده کرد که قدرت معاملاتی قابل توجهی را ایجاد می‌کند.

البته این استراتژی معاملاتی هم نیاز به فیلترها و تعیین تریگر ورود مشخصی دارد و اگر شما در این باره دقت کافی داشته باشید می‌توانید معاملات فوق العاده جذابی را برای خود در بازار رقم بزنید. بسیار مهم است که شما در زمان انجام معامله در بازارهای مالی از ترکیب استراتژی های مختلف استفاده کنید تا بتوانید قدرت معاملاتی خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده تا ترید در بازارهای مالی برای شما بهینه شود. به همین دلیل است که در ابتدا اشاره کردیم که شما باید با انواع استراتژی معاملاتی در بازار فارکس و ارز دیجیتال آشنا شده و از ترکیب از آنها در معاملات خود استفاده کنید.

در حال حاضر اکثر تریدرهای با تجربه و حرفه‌ای که سودآوری قابل توجهی در معاملات خود به دست می‌آورند، معمولا از تکنیک‌های مدیریت سرمایه مدرن و همچنین استراتژی های معاملاتی ترکیبی استفاده می‌نمایند تا در نهایت قدرت معاملاتی خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده و نگران نوسانات شدید بازار نباشند. همین موضوع می‌تواند مزیتی برای شما حتی در زمان شروع ورود به بازارهای مالی باشد تا بتوانید از همان ابتدا شرایط خوبی را برای معاملات خود ایجاد کرده و موفقیت قابل توجهی را برای خود رقم بزنید.

۵- استراتژی های پرایس اکشن مدرن

در معرفی انواع استراتژی معاملاتی همچنین می‌توانیم به استراتژی های معاملاتی پرایس اکشن اشاره داشته باشیم که بیشترین حجم استراتژی های معاملاتی هم به این نوع روش معاملاتی برمی‌گردد و اکثر تریدرها در حال حاضر از روش‌های پرایس اکشن برای ترید در بازارهای مالی استفاده می‌کنند. پرایس اکشن روشی است که در آن عملاً شما نیاز به هیچ‌گونه ابزار اضافی یا اندیکاتور برای تحلیل نمودار قیمت نداشته و تنها تحت تاثیر نحوه نوسانات قیمت است که آن را تجزیه و تحلیل و برای ورود به معامله از خود نوسانات قیمت استفاده می‌کنید.

پرایس اکشن سبک‌های بسیار متنوعی دارد و در انواع سبک‌های آن از روش‌های مختلفی برای ترید و معامله‌گری در بازار استفاده می‌شود. قیمت در زمان نوسان در بازار همیشه رد پایی از خود به جای می‌گذارد که دنبال نمودن این رد پا می‌تواند شما را به نقاط ورود بسیار عالی و بهینه شده در بازار برساند. اما این نقاط حتماً باید با استفاده از تکنیک‌های بسیار خاصی بهینه شوند و در نهایت این بهینه‌سازی باید منجر به ورود به معاملات در نقاط بسیار عالی شود.

تنوع بالای روش‌های معاملاتی پرایس اکشن باعث شده تا دوره‌های آموزشی بسیار متنوعی برای ارائه آموزش‌های مربوط به این روش معاملاتی در بازار به وجود آید. البته به کارگیری همزمان این روش‌ها ممکن است چالش‌ها و پیچیدگی‌های بسیار زیادی را در زمان ترید برای شما ایجاد کرده و ذهن شما را کاملاً منحرف سازد. بنابراین توصیه می‌کنیم که اگر به دنبال کسب آموزش‌های حرفه‌ای لازم در روش‌های پرایس اکشن برای ترید در بازارهای مالی هستید حتماً سعی کنید تا از روش‌های متنوع به صورت همزمان استفاده نکرده و تنها روی یک روش تمرکز داشته باشید.

پراکندگی در زمان استفاده از روش‌های مختلف پرایسکشن برای ترید در بازارهای مالی ذهن شما را منحرف کرده و نمی‌دانید که کدام نقطه بهترین نقطه برای ورود به بازار خواهد بود. دقت داشته باشید که هرچند پایه و اساس اکثر روش‌های پرایس اکشن دقیقاً مشابه با یکدیگر و بر اساس میزان نقدینگی موجود در بازار است، اما به هر حال برای اینکه بتوانید از یک روش به صورت کاملاً حرفه‌ای و بی‌نقص استفاده کنید لازم است تمام جزئیات لازم را درباره آن بدانید و به تسلط کامل و کافی در پیاده‌سازی استراتژی های معاملاتی مبتنی بر آن برسید. برای منظور استفاده از یک روش و تمرکز بر روی آن تنها پیشنهاد و توصیه‌ای است که به شما داریم.

انواع استراتژی معاملاتی

۶- استراتژی های بین بازاری

در انواع استراتژی معاملاتی همچنین می‌توانیم به استراتژی های معاملاتی مبتنی بر تحلیل بین بازاری نیز بپردازیم. در تحلیل بین بازاری شما با بررسی و آنالیز رفتار سایر بازارها می‌توانید بازار دیگری را مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داده و برای ورود به معامله اقدام کنید. این روش مناسب برای بازارهایی است که با یکدیگر مبستگی مثبت و یا منفی قابل توجهی داشته و می‌توان از شرایط رفتار در یک بازار به شرایط رفتار در بازار دوم رسید.

به عنوان مثال همانطور که می‌دانید قیمت تتر در بازار ایران به صورت مستقیم تحت تاثیر قیمت دلار قرار می‌گیرد و عملاً شما اگر عوامل موثر بر قیمت دلار را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و به نتیجه‌گیری در این باره برسید، به راحتی می‌توانید سرمایه‌گذاری خود را بر روی تتر انجام داده و به دنبال کسب سود حتی در معاملات اهرم‌دار بر روی تتر باشید. از این دست مثال‌ها در بازارهای مالی مختلف بسیار زیاد است. افزایش قیمت بیت کوین می‌تواند دلیلی برای افزایش قیمت آلت کوین‌ها باشد و اگر شما در آنالیز قیمت بیت کوین به این نتیجه برسید که روند آن رو به رشد خواهد بود می‌توانید برای سرمایه‌گذاری بر روی آلت کوین‌ها اقدام کنید. شاخص دلار یکی از شاخص‌های بسیار مهم در بازار فارکس محسوب می‌شود که روند آن با روند قیمت طلا و جفت ارز یورو به دلار کاملاً معکوس است و اگر شما آنالیز درستی از شاخص دلار داشته باشید می‌توانید از این آنالیز برای سرمایه‌گذاری بر روی طلا یا جفت ارز یورو به دلار استفاده کنید.

به همین ترتیب از روش‌های تحلیلی بین بازاری می‌توان برای ترید و سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی مختلف استفاده کرد که البته این روش نیاز به کسب تجربه بسیار بالا در این مهارت‌ها دارد. اگر شما مهارت و تجربه کافی برای ترید در بازارهای مالی با استفاده از روش‌های تحلیلی بین بازاری را پیدا نکنید، استفاده از این سبک تحلیلی برای شما پیچیده خواهد بود و نمی‌توانید به موفقیت قابل توجهی در آن برسید. بسیار مهم است که شما در این باره نهایت دقت و توجه را داشته و بعد از رسیدن به تجربه کافی معاملات خود را در این راستا به پیش ببرید.

جمع بندی

درباره انواع استراتژی معاملاتی مناسب برای بازارهای مالی مختلف با شما صحبت کردیم و نکات لازم برای استفاده از هر یک را نیز با شما در میان گذاشتیم. مشاهده یک نمونه استراتژی معاملاتی برای هر کدام از روش‌های بالا می‌تواند شناخت شما را نسبت به این روش‌ها بالاتر برده و درک شما را نسبت به شرایط استفاده از آنها را نیز به حداکثر میزان ممکن برساند. دقت داشته باشید که استفاده از بهترین استراتژی معاملاتی نیز تضمین کننده موفقیت شما در معاملات بازارهای مالی نیست و برای منظور لازم است تا از فاکتورهای دیگری نیز استفاده کنید و از در کنار هم قرار دادن تمام این فاکتورها است که موفقیت شما در معاملات بازار رقم خواهد خورد.

ترید در بازارهای مالی تنها تحت تاثیر یک روش یا استراتژی معاملاتی نیست و تسلط به استراتژی معاملاتی یکی از مهمترین قدم‌ها در این باره محسوب می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم که برای اینکه هیچگونه نقطه ضعفی در این باره از خود نشان ندهید بهتر است حتماً در یک استراتژی معاملاتی جذاب به تسلط و مهارت کافی رسیده و با استفاده بیشتر از آن بتوانید روند معاملات خوبی را برای خود رقم بزنید.

در مجموعه کانون بورس در کنار شما هستیم تا با برگزاری دوره‌های آموزشی حضوری و غیرحضوری شرایط جذابی برای یادگیری کامل روش‌ها و استراتژی های معاملاتی در بازار در اختیار شما قرار دهیم. در دوره فارکس تمام نکات لازم برای معامله‌گری در بازار فارکس در اختیار شما قرار می‌گیرد و در دوره آموزش ارز دیجیتال هم می‌توانید صفر تا صد مطالب آموزشی مربوط به این بازار را در اختیار داشته باشید. همچنین علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بازار بورس ایران نیز می‌توانند با شرکت در دوره آموزش بورس شرایط لازم برای معامله‌گری در این بازار را به دست آورده و به مهارت و تسلط کافی برای استراتژی های معاملاتی مناسب برای بازار بورس برسند.

معامله‌گری در بازارهای مالی چالش‌ها و نقطه نظرات بسیار زیادی را می‌طلبد و شما باید کم کم مهارت‌های خود را در تمام موارد موثر در این باره افزایش دهید. در انتها از شما دعوت می‌کنیم که اگر دیدگاهی نسبت به انواع استراتژی معاملاتی در بازارهای مالی داشته و یا تجربه‌ای در استفاده از یکی از این استراتژی ها و سوالی درباره آنها ذهن شما را به خود درگیر کرده حتماً چالش‌های ذهنی خود را با ما در بخش دیدگاه‌ها در میان بگذارید. با در کنار هم قرار دادن تجربیات معامله‌گران در بازارهای مالی امکان موفقیت در فرایند ترید در آنها برای کاربران ایرانی به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد.

سوالات متداول

استراتژی معاملاتی چیست؟

استراتژی معاملاتی در واقع روش و اسلوبی است که با استفاده از آن شما صفر تا صد انجام معامله در بازارهای مالی را انجام می‌دهید. از نقطه ورود و خروج گرفته تا حد ضرر و ریگر ورود همگی از جمله پارامترهای موثر در ساخت یک استراتژی معاملاتی محسوب می‌شوند.

انواع استراتژی معاملاتی چیست؟

روش‌ها و انواع مختلفی از استراتژی های معاملاتی مورد استفاده کاربران و تریدرها قرار می‌گیرد که از آن جمله می‌توانیم به استراتژی های اندیکاتوری یا پرایس اکشن و حتی کندل استیک اشاره داشته باشیم.

چگونه استراتژی معاملاتی بسازیم؟

برای ساخت استراتژی معاملاتی لازم است تا شما با تمام پارامترها و اجزای استراتژی معاملاتی آشنا شده و تک تک آنها را برای ساخت در دستور کار خود قرار دهید.

بهترین استراتژی معاملاتی در بازار چیست؟

در حال حاضر استراتژی های معاملاتی مبتنی بر پرایس اکشن را می‌توان به عنوان بهترین و قوی‌ترین استراتژی های معاملاتی در بازار در نظر گرفت.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش…Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.