انواع ارز دیجیتال چیست (مقاله ای که همه باید بخوانند) – کانون بورس + جزئیات کامل

0 141

انواع ارز دیجیتال چیست (مقاله ای که همه باید بخوانند) – کانون بورس – آربی سیگنال

شما در حال مطالعه مقاله ۱ از ۱۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

با معرفی انواع ارز دیجیتال با شما همراه هستیم. در دوره ارز دیجیتال با بسیاری از رمز ارزها و شرایط آنها در بازار آشنا شده و می دانید که هر کدام از ارزهای دیجیتال تعریف شده در بازار کاربردهای خاص خود را دارند. در پلتفرم های مخصوصی تعریف شده و البته در اکوسیستم خاصی نیز قرار می گیرد. شناخت بهترین ارزهای دیجیتال تعریف شده در هر یک از پلتفرم ها و هر یک از اکوسیستم ها می‌تواند یک سیگنال معاملاتی بسیار قدرتمند برای نوسان گیری در بازار ارز دیجیتال باشد. از این گذشته برای درک هرچه به طرح بهترین سرمایه گذاری بلند مدت در این بازار نیز نیاز به شناخت انواع ارز دیجیتال خواهید داشت. هرچقدر مقاله درباره معرفی انواع اردبیل مطالعه کرده اید را کنار بگذارید، زیرا قرار است در این مقاله جامع ترین و کاملترین تقسیم‌بندی رمز ارزها را به شما معرفی کنیم. به جرات می توان ادعا کرد که این مقاله می‌تواند یکی از بهترین راهنما های سرمایه گذاری در این بازار برای تمام کاربران از مبتدی تا حرفه ای باشد. توصیه می کنیم که محتوای این ذخیره کرده و هر از چند گاهی برای بررسی اطلاعات آن اقدام کنید.

نکات کلیدی مقاله:

 • ارزهای دیجیتال بسته به نوع کاربرد و پلتفرم قرار گرفته در آن، در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. هر کدام از این دسته بندی ها نشان دهنده رمز ارزها ای با مشخصات و شرایط خاصی است.
 • شناخت بهترین ارزهای دیجیتال مربوط به هر کدام از پلتفرم ها و دسته بندی ها می تواند سیگنال قدرتمندی برای سرمایه گذاری بهتر در این بازار باشد.
 • انتخاب بهترین ارزهای دیجیتال هر دسته بندی در نهایت یک سبد سرمایه متنوع و عالی را برای شما به دنبال خواهد داشت.
 • دقت داشته باشید که بهترین گزینه سرمایه‌گذاری روی بهترین رمز های هر دسته بندی است.

 

ارز دیجیتال چیست؟

انواع ارز دیجیتال چیست

قبل از این که به معرفی انواع ارز دیجیتال بپردازیم، لازم دانستم تا تعریف مختصری از خود این پدیده برای شما داشته باشیم. پدیده ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۰۹ و با روی کار آمدن بیت کوین در میان کاربران جهانی جایگاه خود را به دست آورده است. از آن سال به بعد رمز ارزها با تنوع بسیار زیاد و کاربردهای مختلف در بازار به وجود آمدند. بسیاری از ارز های دیجیتال به وجود آمده فقط برای پیشبرد یک هدف خاصی روی کار آمده و اصلاً مناسب برای سرمایه گذاری نیستند.

برای مثال ارز دیجیتال ترون با وجود جذابیت های بسیار زیاد و قابلیت های بسیار زیادی که دارد، قرار نیست به این زودی ها به قیمت های خیلی زیادی برسد. یا اگر به تعداد سکه های ارز دیجیتال ریپل نگاه کرده باشید، به سادگی متوجه خواهید شد که حتی رسیدن قیمت این ارز دیجیتال به یک دلار نیز نیاز به زمان بسیار زیادی دارد.

بسیاری از کاربران و سرمایه‌گذاران ایرانی بازار رمز ارزها با همین نکات ساده آشنا نبوده و بدون توجه و بدون دانش کافی به دنبال رسیدن به سرمایه های میلیاردی در این بازار می‌روند. در حالی که چنین سرمایه‌گذاری‌هایی حتی نمی‌تواند سود معقول و منطقی را نیز برای آنها به دنبال داشته باشد. اگر کمی واقع بین باشیم متوجه خواهیم شد که رسیدن به سود در این بازار نیاز به دانش و تجربه کافی دارد. اینکه شما صرفاً بدانید که روند بازار ارز های دیجیتال صعودی است تضمین کننده موفقیت شما در این بازار نخواهد بود.

انواع ارز دیجیتالارز دیجیتال پدیده ای است که تنها یک جنبه آن برای سرمایه گذاری و رسیدن به سود هدف گذاری شده است. در بسیاری از مواقع رمز ارز های تعریف شده در بازار برای کاربرد دیگری بوده و اصلاً مناسب برای سود دهی و سرمایه گذاری نیستند. وقتی شما چنین اطلاعات ارزنده ای را از این بازار در اختیار ندارید، عملاً سرمایه گذاری در این بازار نیز با ضرر های بسیار هنگفتی برای شما ادامه دار خواهد شد. در این مقاله با یک رویکرد جدید و البته مفید برای سرمایه گذاری با این بازار آشنا خواهید شد. در انتها متوجه خواهید شد که چه اشتباهاتی در هنگام انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری داشته‌اید و چه راه هایی را بهتر است برای این منظور انتخاب کنید. اگر درک درستی نسبت به خود پدیده ارز دیجیتال ندارید، بهتر است ابتدا حداقل اطلاعات لازم در این باره را کسب کنید.

انواع ارز دیجیتال چیست

در مقاله آموزش رایگان ارز دیجیتال به تعدادی از انواع ارزهای دیجیتال تعریف شده در بازار اشاره کردیم. همه ما می‌دانیم که بیت کوین، اتریوم، سولانا، بایننس کوین، کاردانو و مونرو بهترین ارزهای دیجیتال موجود در بازار هستند. اما آیا منطقی است که به صورت همزمان سرمایه‌های خود را در همه این ارزها قرار دهیم؟ وقتی همزمان با رشد قیمت ارز دیجیتال بیت کوین شاهد رشد قیمت بیت کوین کش باشیم، پس خیلی منطقی است که فقط یکی از این دو ارز دیجیتال را در سبد سرمایه های خود داشته باشیم. وقتی با افت قیمت دوج کوین قرار باشد قیمت ارز دیجیتال شیبا نیز با افت روبرو شود، چه لزومی دارد که هر دو این رمز ها را در سبد سرمایه‌گذاری خود برای طولانی مدت داشته باشیم؟

 

اگر با اصول اولیه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه آشنا باشید، به خوبی می دانید که سبد سرمایه بایستی از میان انواع مختلف سهام انتخاب شده باشد. برای مثال در مقاله آموزش پیش بینی بورس اشاره کردیم که شما بایستی از هر کدام از صنایع موجود در بازار بهترین ها را برای سبد خود انتخاب کنید. دقیقاً شرایط مشابهی برای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال نیز وجود دارد. روش های سرمایه گذاری ارز دیجیتال تنوع قابل قبولی داشته و از این گذشته انواع مختلفی از ارز های دیجیتال در بسته بندی های مختلف نیز در آن تعریف می شود.

در حقیقت هدف ما از این به بعد این است که به شما یادآور شویم که ارزهای دیجیتال موجود در بازار انواع مختلفی دارند که در در صنایع مختلف تعریف شده و کاربرد متفاوتی با هم دارند. در این بین قرار گرفتن یک سری از رمز ارزها در یک گروه به نشانه این است که این دسته از رمز ارزها از نظر کاربرد و شرایط در بازار شرایط یکسانی دارند. از این رو انتخاب چندین رمز ارز یک گروه برای سرمایه گذاری چه برای نوسان گیری کوتاه مدت و چه برای سرمایه گذاری بلند مدت به هیچ وقت انتخاب درستی نخواهد بود. به همین دلیل لازم است تا کاربران با انواع ارزهای دیجیتال در بازار آشنا شده و سپس بهترین های هر کدام از دسته ها را برای سرمایه گذاری و یا نوسان گیری انتخاب نمایند.

” انواع ارز های دیجیتال در واقع گروه بندی رمز ارزها در دسته های مختلف بر اساس نوع کاربرد و صنعتی است که در آن تعریف شده اند.”

پرواضح است که از های دیجیتال تعریف شده در یک گروه کاربردها و شرایط بسیار نزدیک به یکدیگر خواهند داشت. البته این دسته بندی به این معنا نیست که در گروه‌های مختلف شاهد هیچ اشتراکی نباشیم. با توجه به اینکه یک رمز ارز ممکن است برای کاربردهای مختلف تعریف شده باشد، از این رو این احتمال را نیز باید بدهیم که امکان قرار گرفتن یک ارز دیجیتال در دسته بندی های مختلف نیز وجود خواهد داشت.

اهمیت شناخت انواع ارز دیجیتال

اهمیت شناخت انواع ارز دیجیتال در درجه اول به بالا رفتن کیفیت سرمایه گذاری در این بازار است. بیت کوین بعد از گذشت ۱۰ سال تمام سرمایه گذاران خود را میلیاردر کرده است. اما آیا چنین اتفاقی برای سایر رمز ارزها نیز خواهد افتاد؟ اگر پاسخ این سوال مثبت است، کدام رمز ارزها پتانسیل تبدیل شدن به یک بیت کوین جدید را دارند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال بایستی تعداد انبوهی از ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار داده و در نهایت درباره شرایط آنها تصمیم گیری کنید.

یکی از بهترین روش ها برای تجزیه و تحلیل تعداد بسیار زیادی از رمز ارزها، دسته بندی آنها در انواع مختلف است. به این ترتیب که شما تمام رمز های موجود در بازار را در گروههای مختلف دسته بندی کرده و در نهایت از هر گروه بهترین ها را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. این مهم باعث می شود تا شما در یک مدت کوتاه بتوانید درصد قابل توجهی از بازار ارز های دیجیتال را ارزیابی کرده و تصمیم بهتری برای سرمایه گذاری خود بگیرید.

انواع ارز دیجیتالمسلماً ارز های دیجیتال که کاربردهای جذاب‌تری داشته و آینده پلتفرم و اکوسیستم آن ها روشن تر باشد، امکان رسیدن به موفقیت های بزرگتر را دارند. چنین رمز ارزها را به راحتی می توانید با مقایسه با شرایط بیت کوین پیدا کنید. برای مثال در حال حاضر صحبت درباره ارزهای دیجیتال حوزه متاورس بسیار زیاد است. مطمئناً با بررسی و تحلیل بهترین ارزهای این حوزه می توانید شناخت بیشتری نسبت به آن پیدا کنید. بنابراین اهمیت شناخت انواع ارز های دیجیتال:

 • در سرمایه گذاری بهتر و بهینه تر
 • در امکان بررسی و ارزیابی تعداد بیشتری از ارز های دیجیتال در بازه زمانی کوتاه مدت
 • در امکان ارزیابی کلیت بازار ارز های دیجیتال
 • در امکان مقایسه ارزهای دیجیتال مختلف که در پلتفرم های مختلف تعریف شده‌اند.
 • در امکان تشخیص بهترین ارزهای دیجیتال مربوط به هر جنس و هر نوع

و مواردی از این دست است. به همین دلیل در ابتدای مقاله اشاره کردیم که این مقاله می تواند یکی از بهترین مقالات مربوط به بازار ارز های دیجیتال برای سرمایه گذاران باشد.سعی کرده‌ایم تا در بررسی انواع ارزهای دیجیتال هیچ گزینه ای را از قلم نینداخته و تمام دسته بندی های مهم و اصلی را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

در ادامه متوجه خواهید شد که درصد قابل توجهی از رمز ارزها در این گروه بندی ها قرار گرفته و عملاً شما با این بررسی درصد قابل توجهی از بازار را ارزیابی خواهید کرد. یک سرمایه گذاری مطمئن تنها با داشتن اطلاعات کاربردی و مفید امکان پذیر است. درباره انواع ارز دیجیتال بایستی اطلاعات کامل تری کسب کنید.

مزیت های سرمایه گذاری در انواع ارز دیجیتال

تا اینجای مقاله به صورت ضمنی با برخی از مزیت های سرمایه گذاری در انواع ارز دیجیتال آشنا شده اید. پرواضح است که سرمایه گذاری بر روی رمز ارزهای با شرایط مختلف می‌تواند مزیت‌های بسیار زیادی برای شما به دنبال داشته باشد. بسیاری از کاربران با وجود اینکه تعداد ارزهای دیجیتال مختلفی در سبد سرمایه خود دارند، اما همیشه شاهد حرکت یکسان آنها در جهت مثبت یا منفی می باشند. به این معنا که سبد سرمایه آنها یا همیشه در حال سود است و یا همیشه نزول را تجربه می کند.

با کمی دقت و بررسی شرایط شما می توانید یک سبد سرمایه بسیار پویاتر را در بازار رمز ارز ها برای خود رقم بزنید. اما سوال اینجاست که بهترین سبد سرمایه چیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ بهترین سبد سرمایه سبدی است که شرایط مختلف زیر را در سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها برای شما رقم بزند.

۱- درصد قابل توجهی از سبد سرمایه عالی باید شامل ارزهای دیجیتالی باشد که ریسک سرمایه گذاری در آنها بسیار پایین است و امکان رسیدن به سود های قابل توجه  با گذشت یک بازه زمانی ۵ تا ۱۰ ساله کاملا منطقی و در دسترس باشد.

۲- دومین ویژگی یک سبد سرمایه خوب در بازار ارز های دیجیتال، داشتن رمز ارزهایی با امکان رسیدن به سود مناسب در بازه زمانی کوتاه مدت  یا میان مدت است. در واقع شما بایستی در بازه زمانیچند هفته تا چند ماه نیز بتوانید سود دهی بازار رمز ارزها را در سبد سرمایه‌گذاری خود مشاهده کنید.

۳- سومین ویژگی یک سبد سرمایه مناسب  در داشتن ارزهای دیجیتالی با امکان نوسان گیری و سود گیری در بازه های زمانی کوتاه مدت است.

۴- همچنین درصد کمی از سرمایه های شما در یک سبد سرمایه خوب باید به ارزهای دیجیتال ارزان قیمت اختصاص یابد که پتانسیل رشد بسیار بالایی داشته و ممکن است بعد از گذشت ۵ یا ۱۰ سال تبدیل به یک بیت کوین جدید شوند. مسلماً سرمایه‌گذاری بر روی این دسته از رمز ارزها ریسک بسیار بالایی دارد. اما با یک سرمایه گذاری مناسب و انتخاب انواع ارزهای دیجیتال از دسته های مختلف این امکان را خواهید داشت تا سرمایه گذاری بر روی این دسته از رمز ارزها را نیز کم ریسک تر کنید.

ملاحظه می کنید که برای داشتن چنین سبد سرمایه اولین و مهم ترین اطلاعات شناخت کامل نسبت به انواع ارزهای دیجیتال در دسته بندی های متفاوت است. در واقع شناخت انواع ارز دیجیتال باعث می شود تا شما امکان سرمایه‌گذاری بر روی تنوع بالایی از رمز ارزها را در اختیار داشته باشید. این مهم باعث می شود تا:

 • درصد قابل توجهی از سود های مورد نظر شما تضمین شده باشد.
 • امکان رسیدن به سودهای میلیون دلاری برای سبد سرمایه شما وجود داشته باشد.
 • امکان دریافت سود های ثابت ماهیانه را نیز در اختیار داشته باشید.

این سه مزیت اصلی از شناخت انواع ارز های دیجیتال در بازار است. مزیت های دیگری نیز می توان برای این شناخت برشمرد که در مقابل این سه مزیت چندان اهمیت نخواهد داشت.پس توصیه می‌کنیم به جای این که ده‌ها مقاله درباره سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها را مطالعه کنید، این مقاله را چندین بار بررسی و ارزیابی و به دقت مطالعه نمایید.

انواع ارز دیجیتال در دسته بندی های مختلف

انواع ارز دیجیتال چیستاما انواع ارز های دیجیتال در کدام دسته بندی ها قرار می گیرند؟ اگر سری به سایت های معرفی کننده ارز های دیجیتال مختلف در بازار بزنید، دسته بندی های بسیار زیادی را برای آنها مشاهده خواهید کرد. البته که هر کدام از این دسته بندی ها شرایط خاص خود را داشته و مشخص کننده رمز ارز هایی با ویژگی های خاصی هستند. ازم به توضیح است که بسیاری از این دسته‌بندی‌ها چندان اهمیتی نداشته و مشخص‌کننده ارز دیجیتال خوبی هم نیستند. از این رو قبل از اینکه شما ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب را بشناسی بایستی ویژگی های یک دسته بندی ارز دیجیتال خوب را تشخیص دهید.

بسیاری از دسته‌بندی‌های تعریف شده اصلاً امتیاز مثبت محسوب نمی شوند. به همین دلیل سعی کردیم تا آنها را از لیست معرفی انواع ارز دیجیتال در این مقاله حذف کرده و تنها به معرفی بهترین ها بپردازیم.

البته دقت داشته باشید که برخی از دسته بندی های معرفی شده برای انواع ارز دیجیتال در ادامه مقاله حالت آموزشی نیز خواهد داشت. این مهم باعث می شود تا شناخت شما نسبت به رمز ارز های موجود در بازار بیشتر شده و بتوانید سبد سرمایه خود را از رمز ارز های انتخاب کنید که شرایط خوبی برای سرمایه گذاری دارند. از این رو در هنگام معرفی هر یک از دسته بندی ها برای انواع ارز دیجیتال شرایط آنها برای سرمایه‌گذاری را نیز معرفی خواهیم کرد. در جایی که دسته بندی عنوان شده چندان اهمیتی برای سرمایه‌گذاری نداشته و نیازی به استناد به آن نخواهد بود، توضیحات لازم را نیز ارائه می دهیم.

 

تمام تلاش ما در تدوین این مقاله و بررسی انواع ارز دیجیتال برای شما فراهم کردن شرایط مناسب برای سرمایه‌گذاری است. معرفی انواع ارزهای دیجیتال به این معنا نیست که شما دیگر نیازی به دانش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال و یا تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال نداشته باشید. بلکه همانطور که اشاره کردیم این دسته بندی ها و رمز ارز های معرفی شده تنها سیگنالی برای هدایت شما در مسیر درست خواهد بود.

به جای اینکه به سمت بررسی و ارزیابی رمز ارز های بی در و پیکر موجود در بازار بروید ،با شناخت انواع ارزهای دیجیتال امکان یک سرمایه گذاری بهینه تر را برای خود فراهم خواهد کرد.همچنین شناخت بهترین ها در هر گروه و در هر دسته بندی نیز باعث می‌شود تا امکان بررسی کلیت آن دسته بندی نیز برای شما وجود داشته باشد.

۱- کوین یا توکن

انواع ارز دیجیتال چیست

اولین دسته بندی که از انواع ارز دیجیتال باید به شما معرفی کنیم، کوین یا توکن بودن رمز ارز مورد نظر است. کدام ارز دیجیتال موجود در بازار کوین است و کدام یک توکن؟  از این گذشته شناخت و دسته بندی ارزهای دیجیتال در این گروه بندی چه مزیتی برای سرمایه گذاری دارد؟ به صورت کلی و در یک تعریف کاملا جامعه و مختصر می توان بیان کرد که:

 • کوین به آن دسته از ارزهای دیجیتالی اطلاق می شود که شبکه بلاک چین کاملا اختصاصی برای خود دارند و برای پیاده سازی و اجرا در بازار نیاز به شبکه بلاک چین سایر رمز ارزها ندارند.
 • توکن به آن دسته از رمز ارزهای اطلاق می‌شود که شبکه بلاک چین اختصاصی نداشته و تیم توسعه دهنده برای پیاده‌سازی رمز ارز مورد نظر در بازار از شبکه بلاک چین یک ارز دیجیتال دیگر استفاده کرده است.

برای مثال بایستی بدانید که ارز دیجیتال اتریوم با داشتن یکی از بهترین بلاکچین های موجود در بازار رمز ارزها به عنوان یک کوین  شناخته می شود. اما ارز دیجیتال شیبا اینو که خود بر روی بلاکچین اتریوم سوار است، به عنوان یک توکن شناخته می شود.  ته لازم به توضیح است که ویژگی‌های دیگری را نیز می‌توان برای برخی از کوین ها و توکن ها بر شمرد. برای مثال درصد قابل توجهی از کوین ها البته نه همه، قابل استخراج هستند کاربران می‌توانند از استخراج آنها نیز به دنبال کسب درآمد باشند.

از مهمترین و معتبرترین کوین های موجود در بازار رمز ارزها می‌توان به بیت کوین، اتریوم، سولانا، بایننس کوین، مونرو، ریپل، کاردانو، ایاس، استلار، دوج کوین، آوالانچ و پلیگان اشاره کرد. همچنین از معروف ترین و شناخته ترین توکن های موجود در بازار رمز ارز ها می‌توان به تتر، سندباکس، مانا و شیبا اینو اشاره نمود.


۲- قابل استخراج یا غیر قابل استخراج

انواع ارز دیجیتال چیست

دومین دسته‌بندی برای معرفی انواع ارز دیجیتال مربوط به رمز ارزهای قابل استخراج و غیر قابل استخراج می‌شود. اگر با فرایند استخراج ارز دیجیتال آشنا باشید، خوبی می‌دانید که این روش یکی از بهترین روش ها برای درآمد زایی در بازار رمز ارزها است. در حال حاضر ارزهای دیجیتالی خیلی زیادی نیستند که با استخراج آن‌ها بتوان به درآمد رسید. خیلی واضح است که رمز ارزهایی که شرایط این چنینی خوبی داشته باشند، در نهایت می‌توانند گزینه‌های خوبی برای سرمایه گذاری باشند.

در مقاله آموزش استخراج ارز دیجیتال بیت کوین به تمام نکات مربوط به استخراج این ارز دیجیتال پرداختیم. لازم به یادآوری است که یکی از اصلی‌ترین دلایل بزرگ شدن شبکه بیت کوین و رسیدن آن به قیمت های قابل توجه همین قابلیت استخراج و درآمد زایی از آن از این طریق است. اتفاقی که برای سایر ارزها هرگز به مانند بیت کوین تکرار نشده است. حتی قابلیت‌ها و کاربردهای بسیار زیاد رمز ارزهایی مانند اتریوم نیز نتوانسته با این قابلیت جذاب بیت کوین رقابت نماید.

در میان انواع ارز های دیجیتال آن‌هایی که قابلیت استخراج دارند از چند طریق به رشد خود کمک می‌نمایند. در وهله اول مانند سایر رمز ارزها، خرید و فروش و عرضه و تقاضا است که روی قیمت این رمز ارزها تاثیر می‌گذارد. اما در کنار آن، عملیات استخراج توسط ماینرها و این قابلیت نیز باعث می‌شود تا خیلی‌ها به دنبال رسیدن به درآمد از این طریق باشند. این مهم در نهایت موجبات افزایش قیمت رمز ارزهای قابل استخراج را به دنبال خواهد داشت.

البته شایان ذکر است که چنین نکته‌ای برای تمام ارزهای دیجیتال قابل استخراج برقرار نیست و همه رمز ارزهای غیر قابل استخراج نیز بد نیستند. این قانون حالت عمومی داشته اما در این بین استثنائاتی نیز وجود دارد. اما نکته بسیار جالبی که در این باره می‌توان عنوان کرد، قرار گرفتن ارزهای دیجیتال قابل استخراج در صد لیست بهترین رمز ارزهای بازار است. به همین دلیل است که این دسته‌بندی برای انواع ارز دیجیتال با اهمیت خاصی همراه خواهد بود. شما باید حتماً در زمان سرمایه گذاری دقت زیادی به این مهم داشته باشید.

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج

برای اینکه درک بهتری نسبت به دسته‌بندی انواع ارز دیجیتال در دو گروه قابل استخراج و غیر قابل استخراج داشته باشید، باید رمز ارزهای برتر هر دو گروه را با شما در میان بگذاریم دقت کنید که ارزهای دیجیتال غیر قابل استخراج تعداد بسیار زیادی داشته و به دلیل ساده‌تر بودن فرایند توسعه، هر روز هم به تعداد آنها اضافه می‌شود. از این رو لازم است تا شناخت کافی نسبت به آنها پیدا کنید. از این گذشته ارزهای دیجیتال قابل استخراج نیز همیشه کیفیت خوبی برای سرمایه گذاری ندارند.

بهترین ارزهای دیجیتال قابل استخراج بازار در شرایط فعلی و در زمان نگارش این مقاله و البته با توجه به رتبه بندی بازار بر اساس ارزش بازار رمز ارزها به شرح زیر است:

۱- ارز دیجیتال بیت کوین

۲- ارز دیجیتال اتریوم

۳- ارز دیجیتال کاردانو

۴- ارز دیجیتال دوج کوین

۵- ارز دیجیتال لایت کوین

۶- ارز دیجیتال بیت کوین کش

۷- ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک

۸- ارز دیجیتال مونرو

۹- ارز دیجیتال فایل کوین

۱۰- ارز دیجیتال هلیوم

هم چنین در این بین می‌توان به رمز ارزهای دیگری مانند دش، زیلیکا، روین کوین، سیاکوین، دیجی بایت و ارگو نیز اشاره کرد. البته در پاره‌ای از اوقات شاهد هستیم که کاربران در میان انواع ارز دیجیتال قابل استخراج و کوین ها شباهت‌هایی قائل شده و این دو دسته‌بندی را یکسان می‌دانند. اما به هیچ وجه چنین امری درست نیست. البته هر ارز دیجیتال قابل استخراج قاعدتاً نیاز به یک شبکه بلاک چین اختصاصی داشته و کوین است اما هر کوینی قابلیت استخراج برای آن تعریف شده است. به عنوان مثال یکی از بهترین کوین های موجود در بازار بایننس کوین است که در گروه ارزهای قابل استخراج تعریف شده است.

در میان انواع ارز دیجیتال غیر قابل استخراج نیز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تتر
 • بایننس کوین
 • یو اس دی کوین
 • ریپل
 • ترا
 • سولانا
 • آوالانچ
 • پولکادات
 • ارز دیجیتال شیبا اینو
 • پلیگان

ملاحظه می‌کنید که در این گروه نیز رمز ارزهایی خوبی قرار گرفته و برخی از آنها شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری دارند. اما با این حال رمز ارزهای قرار گرفته در گروه قابل استخراج از نظر کیفیت شرایط بهتری داشته و می‌توان آنها را در دو دسته‌بندی برای انواع ارز دیجیتال برتر در نظر گرفت.

انواع ارز دیجیتال در پلتفرم های معروف و محبوب

تا کنون دو دسته‌بندی مهم و عالی برای انواع ارز دیجیتال را با شما در میان گذاشته و نکات کافی و لازم درباره آنها را مرور کردیم. هم چنین در مقالات جداگانه نیز این رمز ارزها را برای شما بررسی کرده‌ایم تا امکان سرمایه گذاری در آنها برای شما باز هم ساده‌تر شود. اما این پایان ماجرا نیست. در ادامه نوبت به معرفی انواع ارز های دیجیتال در پلتفرم های معروف و محبوب می‌رسد.

دقت کنید که پلتفرم های بسیار زیادی برای انواع ارز دیجیتال تعریف شده که عملاً بسیاری از آنها قابلیت‌های خوبی نداشته و خیلی نمی‌توان روی آنها برای سرمایه گذاری حساب کرد. از این گذشته رمز ارزهای قرار گرفته در آنها نیز معمولاً کیفیت پایین و رتبه‌های چندین رقمی در بازار دارند. به همین دلیل به معرفی آنها برای سردرگم کردن شما نپرداخته‌ایم و تنها پلتفرم ها و رمز ارزهای قرار گرفته در آنها را برای شما شرح می دهیم که از نظر کیفیت و کاربرد شناخته شده و محبوب هستند.

البته باید یادآور شویم که ارزهای دیجیتال زیادی وجود دارند که در چند دسته‌بندی مختلف قرار می گیرند. این مهم به دلیل این است که این رمز ارزها با کاربردهای مختلف تعریف شده و نمی‌توان آنها را صرفاً در یک دسته‌بندی تعریف نمود. هم چنین درباره این دسته‌بندی‌ها و پلتفرم ها باید اشاره کنیم که کیفیت خود پلتفرم و ویژگی ها آن نیز می‌تواند تاثیر مستقیم و بسزایی روی آینده رمز ارزهای تعریف شده در آن و البته روند سرمایه گذاری شما دارد.

احتمالاً اگر در بازار ارزهای دیجیتال حضوری کوتاه هم داشته باشید با نام‌هایی مانند متاورس، NFT، دیفای و مواردی از این دست آشنا هستید. این پلتفرم ها قابلیت‌های خاص خود را دارند. در ادامه با تشریح هر یک و بهترین ارزهای دیجیتال قرار گرفته در آنها، یکی دیگر از دسته‌بندی‌های محبوب انواع ارز دیجیتال را با شما در میان خواهیم گذاشت.

۳- متاورس چیست؟

انواع ارزهای دیجیتال

یکی از مهم ترین انواع ارزهای دیجیتال که خیلی به تعریف از آن علاقه زیاد شده است، رمز ارزهای حوزه متاورس می‌باشد. متاورس یک فناوری جدید و تکنولوژی به روز برای به واقعیت نزدیک کردن فضای مجازی است. البته موضوع بسیار فراتر از عینک‌های سه بعدی یا AR و VR است. این فناوری پا را بسیار فراتر گذاشته و پلتفرم های تعریف شده در آن شهرهای بزرگی برای سرگرمی و سرمایه گذاری برای کاربران فراهم آورده‌اند.

شما می‌توانید در هر یک از شهر های موجود در این پلتفرم ثبت‌نام کرده، در آن عضو شوید. زمین بخرید. کسب و کار راه بندازید و خیلی واقعی از همه این موارد درآمد کسب نمایید. هم چنین امکان برگزاری دوره های آموزشی، فستیوال ها، موزه‌ها و این جور مسائل را نیز در این شهرهای مجازی در متاورس خواهید داشت.

از همان لحظه ورود امکان طراحی گرافیکی آواتار خود را در درون برنامه خواهید داشت. بعد از این زندگی شما در شهر مجازی متاورس آغاز خواهد شد. در این شهر باید پول واقعی خرج کنید و در نهایت پول واقعی نیز در بیاورید. از ویژگی های لذت بخش و دلنشین شهر متاورس هر چقدر هم که بگوییم کم گفته‌ایم و تا زمانی که آن را تجربه نکنید، عملاً نمی‌توانید درک کاملی از شهر متاورس داشته باشید.

متاورس در حال حاضر دستمایه‌ای برای ارزهای دیجیتال موجود در بازار شده است تا در این حوزه خوش بدرخشند. رمز ارزهای تعریف شده در این حوزه کاربردهای بسیار زیادی دارند و هر یک به فراخور تیم توسعه دهنده از ایده های جدیدی در این باره استفاده کرده‌اند. این روزها صحبت درباره انواع ارز دیجیتال متاورس بسیار زیاد است و در هر محفلی که درباره بازار رمز ارزها باشد، عملاً یکی از نام‌های پرتکرار همین متاورس خواهد بود.

انواع ارزهای دیجیتال تعریف شده در حوزه متاورس علاوه بر مزیت هایی که ممکن است یک رمز ارز عادی داشته باشند، تحت تاثیر خود این پروژه نیز بوده و مزیت های آن را نیز دارند. به این معنی که علاوه بر کاربران عادی سرمایه گذار در بازار رمز ارزها، بسیاری از افراد تنها به بهانه استفاده از مزیت های شهر مجازی متاورس به استفاده زا این پلتفرم روی می‌آورند که تعداد کاربران آن را چندین برابر کرده است. این مهم باعث شده تا حتی رمز ارزهای رده چندمی تعریف شده در این پروژه نیز محبوبیت قابل توجهی داشته و با حجم معاملاتی بسیار بالا در بازار معامله شوند. شناخت انواع ارز های دیجیتال تعریف شده در حوزه متاورس اهمیت بسیار زیادی برای سرمایه گذاری داشته و حتماً باید به آن نگاه ویژه‌ای داشته باشید.

بهترین ارزهای دیجیتال حوزه متاورس

اما بهترین ارز های دیجیتال حوزه متاورس کدام ها هستند؟ برای بررسی این رمز ارزها نیاز به یک مقاله کامل وجود دارد و ما همین کار را برای شما کرده‌ایم. رمز ارزهای تعریف شده در حوزه متاورس تنوع قابل قبولی داشته و شما می‌توانید با کمی تحقیق و البته استفاده از نکات تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال بهترین های این رده را انتخاب کنید. در این بخش سعی داریم تا به صورت مختصر بهترین رمز ارزها در میان انواع ارز های دیجیتال متاورس را با شما در میان بگذاریم. البته برای کامل‌تر کردن تحقیقات خود برای سرمایه گذاری بهتر است روی هر کدام از این موارد تمرکز کرده و آنها را به صورت دقیق و موشکافانه ارزیابی نمایید.

۱- مانا دسنترالند

۲- سندباکس

۳- اکسی اینفینیتی

۴- تتا نتورک

۵- انجین کوین

۶- رندر توکن

۷- وکس

۸- آنتولوژی

۹- سوشی سوآپ

۱۰- الترا

البته در میان انواع ارز دیجیتال تعریف شده در حوزه متاورس می‌توان به موارد دیگری اعم از ایلوویم، کرومیا، رادیو کاکا، بلاک توپیا و آلین وردز نیز اشاره داشت که آنها نیز قابلیت‌های خاص خود را دارند.

دقت کنید که تعریف شدن یکی از انواع ارز دیجیتال در حوزه متاورس به تنهایی برای انتخاب آن برای سرمایه گذاری کافی نیست و این اقدام می‌تواند زیآن‌هایی را برای شما به دنبال داشته باشد. البته سرمایه گذاری در محتوای داخل خود این پلتفرم و استفاده از سایر روش های سرمایه گذاری در آنها مانند خرید و فروش زمین یا ایجاد یک کسب و  کار مجازی در آنها می‌تواند شرایط خوبی برای درآمدزایی شما از این بازار داشته باشد، اما صرف اینکه یک رمز ارز در حوزه متاورس تعریف شده است، نمی‌تواند دلیل خوبی برای سرمایه گذاری روی خود آن راز دیجیتال چه برای کوتاه مدت و چه برای بلند مدت باشد.


۴- NFT چیست؟

انواع ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از دسته‌بندی‌ها در انواع ارز دیجیتال که اتفاقا محبوبیت بسیار زیادی داشته و به نوعی هم خوانده با متاورس نیز است، NFT ها هستند. با این عنوان احتمالاً در بازار مرز ارزها آشنا هستید. اما در این بخش با شما همراه هستیم که یادآوری کنیم که برخی از رمز ارزهای توسعه یافته در بازار با هدف و رویکرد ایجاد قابلیت‌های عالی در این حوزه تعریف شده‌اند و آنها را می‌توان جزء انواع ارزهای دیجیتال NFT تعریف کرد. اینکه NFT چیست و چه ویژگی هایی دارد را در یک مقاله کامل و جامع با شما در میان گذاشته ایم و به تمام نکات درباره این پلتفرم نیز اشاره کرده‌ایم.

NFT قبل از اینکه یک پلتفرم محبوب برای تعریف رمز ارزها در بازار باشد، یک راه عالی برای درآمدزایی در این بازار محسوب می‌شود شما می‌توانید هر چیزی که حتی در دنیای واقعی ارزش مالی و قیمتی بالایی ندارد را با تبدیل به NFT در پلتفرم های مختلف برای فروش قرار دهید. برای مثال شما این امکان را دارید تا تصویر یک فرد محبوب یا حتی یک عکس زیبا از یک منظره را تبدیل به NFT کرده و آن را در پلتفرم هایی مانند سند باکس یا مانا دسنترالند برای فروش عرضه کنید.

این روزها صحبت درباره درآمدزایی در بازار رمز ارزها با استفاده از NFT ها بسیار زیاد است. در این بین برخی از افراد نیز از ناآگاهی کاربران سوءاستفاده کرده و با دادن وعده وعیدهای مختلف سعی در گمراه کردن آنها در این بازار دارند. باید در نظر داشته باشید که درآمدزایی از NFT ها نیاز به تجربه و زحمت دارد و قرار نیست این پلتفرم شما را تبدیل به میلیاردرهای آینده نماید.

در این بین انواع ارز های دیجیتال تعریف شده در حوزه NFT مزیت های خاص خود را دارند. این دسته از رمز ارزها در کنار مزیت های ارزهای دیجیتال معمولی، شرایط خرید و فروش NFT ها را نیز فراهم کرده و در نتیجه به محبوبیت های بیشتری رسیده‌اند. به دلیل ایجاد شرایط عالی در پلتفرم متاورس برای خرید و فروش انواع NFT ها معمولاً پلتفرم های تعریف شده در متاورس این امکان را نیز برای کاربران فراهم کرده‌اند تا باز هم بر میزان محبوبیت آنها اضافه شود.

بهترین ارزهای حوزه NFT

اما بهترین ارزهای دیجیتال در حوزه NFT ها کدام ها هستند؟ دقت کنید که در ادامه با معرفی انواع ارز دیجیتال تعریف شده در این حوزه متوجه خواهید شد که اشتراک زیادی میان آنها با گروه قبلی یعنی متاورس وجود دارد. این مهم به دلیل چند کاربردی بودن این رمز ارزها است. هم چنین باید اشاره کنیم که هیچ رمز ارزی NFT نیست و توکن های NFT شرایط متفاوتی نسبت به خود اصل ارزهای دیجیتال دارند. ممکن است در پلتفرم های مختلف با توکن هایی روبرو شوید که برای گردش حساب در آنها تعریف شده‌اند. برای مثال توکن لند در پلتفرم سندباکس برای پرداخت درون برنامه‌ای در این پلتفرم تعریف شده است. امکان معامله NFT ها در این پلتفرم با این توکن وجود دارد اما این موضوع به این معنی نیست که خود لند یک NFT باشد.

از بهترین انواع ارز دیجیتال تعریف شده در حوزه NFT می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- مانا دسنترالند

۲- سندباکس

۳- اکسی اینفینیتی

۴- تتا نتورک

۵- تزوس

۶- فلو

۷- گالا

۸- چیلیز

۹- انجین کوین

۱۰- اسیس نتورک

هم چنین از سایر انواع ارز دیجیتال حوزه NFT می‌توان به مواردی مانند رندرتوکن، وکس، ای پی ان اف تی، سوشی سوآپ، فت و رادیو کاکا اشاره نمود. تمام این رمز ارزها ویژگی های خاص خود را داشته برای سرمایه گذاری روی آنها باید به صورت خاص خود شبکه آنها مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

دقت داشته باشد که NFT ها محبوبیت زیادی دارند اما این محبوبیت به دلیل خوب بودن خود این رمز ارزها نیست. بلکه امکان رسیدن به درآمدهای قابل توجه در خرید و فروش این توکن ها است که باعث محبوبیت آنها شده است. از این رو به صرفه اینکه یک ارز دیجیتال در این حوزه کاربرد دارد، نمی‌توان روی آن حساب کرد. از این گذشته بسیاری از رمز ارزهای تعریف شده در این حوزه اصلاً شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری نداشته و بیشتر با هدف تبدیل شدن به یک رمز ارز برای پرداخت‌ها و استفاده از آنها برای خرید و فروش توکن های غیر مثلی به وجود آمده‌اند.


۵- وب ۳ چیست؟

انواع ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از پلتفرم های بسیار محبوب و جذاب دیگر تعریف شده برای انواع ارز دیجیتال وب ۳ است. رمز ارزهای تعریف شده در این حوزه نیز مزیت های خاص خود را دارند. اگر به دنبال شناخت بهترین انواع ارز دیجیتال هستید، حتماً باید درباره پروژه وب ۳ بدانید. وب ۳ از آن دسته از پروژه هایی است که در آینده نه چندان دور صحبت‌های بسیار بیشتری از آن خواهد شد و احتمالاً در آن زمان دیگر امکان خرید رمز ارز های پروژه برای هر کسی مقدور نخواهد بود. اگر ارز دیجیتالی که در این پلتفرم توسعه پیدا کرده باشد بتواند شرایط خود را به  بهترین شکل ادامه داده و کیفیت بالایی از خود نشان دهد، در یک بازه زمانی میان مدت می‌تواند در رتبه های بسیار بالا در بازار رمز ارزها خودنمایی کند. نکته جالب درباره پروژه وب ۳ این است که حتی بسیاری از ارز دیجیتال های قدیمی نیز به دنبال کشاندن پلتفرم خود به سمت استفاده از این پروژه هستند.

وب ۳ نسل سوم اینترنت است که مورد توجه پلتفرم بسیاری از ارزهای دیجیتال قرار گرفته و یکی از بهترین و جذاب‌ترین انواع ارز دیجیتال در بازار را ایجاد نموده است. نسل اول اینترنت در جهان با عنوان دایل آپ اینترنت بسیار ضعیف بود که تنها برای کاربران آن زمان قابلیت استفاده داشت. تمرکز ۱۰۰ درصدی و سرعت بسیار ضعیف اینترنت را خیلی زود از چرخه خارج کرد و اینترنت نسل دوم روی کارآمد. اینترنت نسل دوم توانست یکی از اصلی ترین و مهمترین معایب اینترنت نسل اول یعنی سرعت پایین را برطرف نماید. در سالهای اخیر استفاده از اینترنت به سرعت های بسیار عجیب و غریبی در جهان رسیده است که حتی شنیدن آن برای ما ایرانی ها نیز جای تعجب دارد.

اما اکنون در دنیای رمز ارزها شاهد روی کار آمدن اینترنت نسل سوم یعنی وب ۳ هستیم. اینترنت نسل سوم علاوه بر اینکه سرعت بسیار بالای نسل دوم را حفظ کرده و ارتقا داده است، قابلیت جدیدی را نیز به آن اضافه نموده که می تواند یک قابلیت بسیار جذاب باشد. تمرکز زدایی و غیرمتمرکز بودند که از اصلی ترین مشخصه های بازار ارز دیجیتال است را می‌توانید در اینترنت نسل سوم در اختیار داشته باشید. با توسعه هرچه بیشتر و گسترش وب ۳ دیگر هیچ کاربری در سطح جهان نگران از بین رفتن اطلاعات موجود در اینترنت نخواهد بود. در گذشته از یک پایگاه داده فیزیکی برای ذخیره اطلاعات در اینترنت استفاده می‌شد، با روی کار آمدن اینترنت نسل سوم دیگر خبری از این عیب نخواهد بود و همه چیز به صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به دخالت شخص ثالث ادامه پیدا خواهد کرد.

هر چند در حال حاضر تا همه گیر شدن استفاده از اینترنت در جهان زمان زیادی باقی مانده است اما با این حال از دیجیتال شروع به استفاده از آن کرده و یکی از جذاب‌ترین و بهترین پلتفرم ها در این بازار همین پلتفرم است. در میان انواع ارز های دیجیتال رمز ارزهای تعریف شده در حوزه وب ۳ در آینده نه چندان دور می‌توانند جذاب‌ترین های بازار باشند. جالب است که بسیاری از رمز ارزهای توسعه پیدا کرده در این رده علاوه بر اینکه قابلیت ها و کاربردهای بسیار جذابی دارند، برای سرمایه ‌گذاری نیز گزینه مناسبی بوده و امکان رسیدن به سودهای بالا در آنها وجود خواهد داشت.


بهترین ارزهای دیجیتال وب ۳

برای اینکه این مقاله را برای شما جذاب‌تر کنیم، همزمان با معرفی انواع ارز دیجیتال سعی داریم تا بهترین های هر رده را نیز با شما در میان بگذاریم. با شناخت بهترین و از ارزهای هر دسته‌بندی این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا سرمایه گذاری مطمئن تر و ایمن‌تری را برای خود رقم بزنید. البته این مهم نباید شما را به این سمت و سو کشاند که بدون استفاده از ترفندهای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال و تحلیل فاندامنتال رمز ارزها برای سرمایه گذاری در این بازار اقدام کنید. تمام تلاش ما در مجموعه کانون بورس ارائه نکات ارزنده و کاربردی برای سرمایه گذاری در این بازار است که این مقاله نیز در همین راستا تدوین می شود.

اما برسیم به بهترین ارزهای دیجیتال پلتفرم وب ۳ که می‌توانند جایگاه بسیار خوبی را در آینده نه چندان دور در این بازار داشته باشند. البته در میان انواع ارز دیجیتال نمونه های بهتر و جذاب‌تری هم می توان پیدا کرد اما با توجه به قیمت و سایر فاکتورها این دسته از  رمز ارزها جایگاه بسیار جالبی داشته و به زودی می‌توانند شرایط ایده‌آلی را برای سرمایه گذاران خود به دنبال داشته باشند.

از بین بهترین انواع ارز دیجیتال تعریف شده در پلتفرم وب ۳ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- پولکادات

۲- چین لینک

۳- فایل کوین

۴- تتا نتورک

۵- هلیوم

۶- استیکس

۷- بیت تورنت

۸- گراف

۹- بیسیک اتنشن توکن

۱۰- آرویو

هم چنین سیا کوین، آنتولوژی، اوشن پروتکل، فت، کرومیا، ارکید و استیم از دیگر رمز ارزهای عالی در این پروژه هستند. نکته بسیار جالب درباره انواع ارز دیجیتال تعریف شده در حوزه وب ۳ این است که این دسته از رمز ارزها در حال حاضر خیلی مشهور و محبوب نشده و به همین دلیل با قیمت های بسیار پایینی در حال معامله هستند. البته شرایط و عوامل مختلف دیگری نیز در قیمت این دسته از رمز ارزها موثر است اما به هر حال قیمت پایین آنها باعث شده تا بسیاری از افراد آینده نگر به دنبال سرمایه ‌گذاری طولانی‌مدت در آنها باشند.

همچنین درباره انواع ارز دیجیتال  حوزه وب ۳  باید یادآور شویم که بسیاری از آنها نیز جنبه سرمایه ‌گذاری نداشته و بیشتر برای توسعه هرچه بیشتر این پلتفرم به وجود آمده‌اند. دقت داشته باشید که خرید و فروش و محبوبیت تنها راه جذب سرمایه و کسب درآمد برای تیم‌های توسعه ‌دهنده ارزهای دیجیتال نیز به آنها می‌توانند از ترفندهای دیگری نیز برای این منظور استفاده کنند.

برای مثال قرار گرفتن به عنوان یک ارز دیجیتال برای پرداخت و از این جهت کسب درآمد از طریق دریافت کارمزد ها نیز یکی از ترفندهای بسیار جالب برای جذب سرمایه توسط شرکت های توسعه دهنده رمز ارز در جهان است. داشتن این دید برای توسعه یک رمز ارز باعث می شود تا آنها خیلی قابلیت مناسب برای سرمایه گذاری و رسیدن به سود های بالا را نداشته باشند. به همین دلیل حتماً باید به این شرایط دقت کرده و با تحلیل فاندامنتال تمام نکات لازم برای انتخاب یک ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری را لحاظ کنید. ا در این صورت است که می‌توانید به سرمایه ‌گذاری خود در این بازار امیدوار بمانید.


۶- دیفای چیست؟

انواع ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از مواردی که در معرفی انواع ارز دیجیتال باید به بررسی آن بپردازیم، نامی آشنا به نام پروژه دیفای است. دیفای اصطلاحی است که احتمالاً آن را در بازار ارز های دیجیتال شنیده‌اید و حداقل اطلاعات را درباره آن دارد.  این پروژه نیز یکی از پروژه‌های بسیار جذابی است که رمز ارزها ای با قابلیت بالا را در خود جای داده است.

دیفای یا پروژه امور مالی غیرمتمرکز یکی از جذابیت‌های بسیار بزرگی است که همراه با ارزهای دیجیتال در جهان گسترده شده و در حال حاضر به شدت به آن پرداخته می شود. بانک‌ها و موسسات مالی در سال های گذشته با راه اندازی روش های بسیار عالی و استثنایی برای نقل و انتقال‌های مالی در سطح جهان قدم‌های بسیار بزرگی برای توسعه و پیشرفت در این عرصه برداشته اند. اما با این حال نقطه ضعف بسیار بزرگ این عملیات ها متمرکز بودن و یا به اصطلاح وابسته بودن آن ها به یک موسسه و یا شرکت ثالث است که چالش‌های بسیار زیادی را برای بسیاری از کاربران به وجود آورده و عملاً امکان استفاده از این ترفند ها را برای تمام کاربران وجود ندارد.

درست در همین زمان که بانک‌ها و موسسات مالی با چنین چالش بسیار بزرگی روبرو هستند، اکوسیستم بزرگی در بازار ارز های دیجیتال با عنوان دیفای شکل می گیرد. دیفای در واقع اکوسیستمی است که پروژه ها و پلتفرم های تعریف شده در آن به دنبال ارائه خدمات مالی بدون تمرکز و بدون وابستگی به این شرکت ثالث هستند.  مسلماً چنین پروژه هایی می تواند جذابیت‌های بسیار زیادی داشته و در آینده نه چندان دور به محبوبیت های بالایی هم برسند. اتفاقی که این روزها در بازار ارز های دیجیتال و در میان انواع ارز دیجیتال تعریف شده در حوزه دیفای در حال رخ دادن است.

با استفاده از قابلیت هایی که در پلتفرم انواع ارز دیجیتال حوزه دیفای  تعریف شده است، این امکان برای کاربران جهانی وجود خواهد داشت تا بدون کوچکترین نظارت و تمرکز بتوانند بزرگترین نقل و انتقالات مالی را از تمام گوشه کنار جهان انجام دهند. هر چند این موضوع در حال حاضر با چالشی به عنوان پولشویی نیز روبرو شده و دولت ها مخالفت بزرگی با آن دارند اما با این حال در آینده با رفع این چالش‌ها و جلوگیری از امکان پولشویی و نقل و انتقال های قاچاق در شبکه، دیفای می تواند حتی محبوب ترین پلتفرم تعریف شده در بازار ارز های دیجیتال باشد.

مسلماً در چنین شرایطی انواع ارز های دیجیتال تعریف شده در این حوزه نیز می‌توانند به محبوبیت قابل توجهی رسیده و خیلی زود سودهای عالی و جذابی را برای سرمایه گذاران خود به دنبال داشته باشند. در ادامه با معرفی بهترین انواع ارزهای دیجیتال حوزه دیفای درک خواهید کرد که چرا این پلتفرم می‌تواند یک پلتفرم عالی برای سرمایه گذاری باشد.


بهترین ارزهای دیجیتال حوزه دیفای

در ابتدای مقاله اشاره کردیم که ه پلتفرم ها و دسته بندی های بسیار زیادی در بازار ارز های دیجیتال تعریف شده است که بسیاری از آنها قابلیت های جالب برای سرمایه گذاری را ندارند. یکی از قابلیت هایی که باعث محبوبیت یک اکوسیستم یا پلتفرم در بازار رمز ارزها می‌شود، کاربردی بودن پروژه مورد نظر در میان نسل بشر و در زندگی واقعی حداقل در آینده است. بسیاری از پروژه ها مانند دیفای که چنین قابلیتی دارند، به شدت مورد توجه قرار گرفته و سرمایه گذاران باهوش و آینده نگر سرمایه‌های خود را به سمت استفاده از آن‌ها کشانده‌اند. به همین دلیل است که انواع ارزهای دیجیتال حوزه دیفای و پروژه های مشابه با وجود قرار گرفتن در رتبه های پایین دارای حجم معاملات بسیار زیادی بوده و به ارزش بازار قابل توجهی هم رسیده‌اند.

بهترین ارز های دیجیتال حوزه دیفای به ترتیب ارزش بازار در میان انواع رمز ارزها به شرح زیر است:

۱- ترا

۲- آوالانچ

۳- دای

۴- چین لینک

۵- یونی سوآپ

۶- فانتوم

۷- تتا نتورک

۸- تزوس

۹- تورچین

۱۰- میکر

و هم چنین در این حوزه می توان به رمز ارزهایی مانند گراف، پنکیک سوآپ، اسیس نتورک، انکر و جاست نیز اشاره نمود. اگر به لیست ۱۰ ارز دیجیتال برتر حوزه ی نگاهی بیاندازید، متوجه خواهید شد که رمز ارز های بسیار محبوب و جذابی در این حوزه تعریف شده‌اند.  مهم نشان از اهمیت بسیار بالای پروژه دیفای در میان کاربران و تیم‌های توسعه‌دهنده رمز ارزها دارد.

البته همان طور که در این لیست می بینید، در میان انواع ارز دیجیتال حوزه دیفای نقاط اشتراکی با سایر پروژه ها مانند وب ۳ و حتی متاورس وجود دارد. باید اشاره کنیم که این مهم به دلیل چند کاربردی بودن پلتفرم بسیاری از رمز ارزها مانند تتا نتورک در این حوزه‌ها است. همچنین لازم به توضیح است که تمام  انواع ارزهای دیجیتال پلتفرم دیفای شرایط مناسب و ایده‌آلی برای سرمایه ‌گذاری نداشته و این امکان وجود دارد تا این رمز ارزها نیز در آینده نه چندان دور با چالش‌های روبه‌رو شوند. به همین دلیل توصیه می کنیم  که حتماً استفاده از ترفند های تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال را برای بررسی این گروه نیز فراموش نکنید.


۷- ارزهای دیجیتال صرافی ها

انواع ارزهای دیجیتال

انواع ارز های دیجیتال صرافی ها یکی از جذاب‌ترین و محبوب ترین رمز ارز هایی است که خود ما نیز علاقه بسیار زیادی به آنها داشته معرفی آنها می تواند سیگنال جذابی برای سرمایه ‌گذاری برای کسانی باشد که به دنبال قرار دادن سرمایه های خود بر روی رمز ارز هایی با پتانسیل بسیار بالا برای رشد و سود دهی هستند. هر چند در حال حاضر رسیدن به این شعار کمی سخت است اما انواع ارز دیجیتال صرافی ها به نوعی بایستی رمز ارز های قالب در این بازار باشند.

در حال حاضر گره اصلی و مهم بازار رمز ارزها صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز ارائه دهنده خدمات مختلف به کاربران هستند. با نبود صرافی ها و از بین رفتن خدمات آنها عملاً بسیاری از قابلیت های تعریف شده در این بازار از بین خواهد رفت و کاربران می‌توانند به راحتی به دنبال رسیدن به اهداف خود در بازار باشند. جالب است بدانید که خدمات ارائه شده از سوی صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز هم برای کاربران معامله‌گر و هم برای شرکت ها و تیم‌های توسعه دهنده رمز ارزها بسیار مهم و حیاتی است.

وقتی صحبت از یک شرکت یا موسسه‌ای با امکان ارائه خدمات ارزنده می شود، در این بین واژه ای با عنوان اعتماد پذیری در این شرکت‌ها افزایش پیدا کرده و کاربران ناخواسته به این دسته از شرکت‌ها و موسسات اعتماد بیشتری خواهند کرد. به این ترتیب پر واضح است که انواع ارز دیجیتال صرافی ها می‌توانند جایگاه بسیار ایده‌آلی در بازار پیدا کرده و به مرور به عنوان بهترین های بازار شناخته شوند. البته که رسیدن به جایگاه ارز دیجیتال بیت کوین برای این دسته از رمز ارزها نیز بسیار سخت و حتی غیرممکن است اما با این حال رسیدن به جایگاه های مناسب و ایده آل می‌تواند شرایط خوبی برای سرمایه گذاری برای آنها را فراهم آورد.

شناخت انواع ارزهای دیجیتال صرافی‌ها اهمیت بسیار زیادی داشته و توصیه می‌کنیم حتماً و حتماً به اندازه کافی به بررسی و ارزیابی این دسته از رمز ارزها بپردازید.دقت داشته باشید که تمام رمز ارزهای صرافی ها یک شرکت معتبر و بزرگ را به عنوان پشتیبان در اختیار دارند. مسلماً هر صرافی حداقل برای کسب درآمد بیشتر هم که شده به دنبال توسعه ارز دیجیتال بومی خود بوده و سعی دارد تا آن را به جایگاه مناسبی در بازار برساند. همین امر باعث شده تا با انواع ارز دیجیتال صرافی ها در مدت زمانی بسیار کوتاه و با روش‌های قابل توجه همراه شده و به راحتی بتوانند سایر رمز ارز های بازار را پشت سر بگذارند.

برای مثال اگر تغییرات ارز دیجیتال سی آر او یا همان کرونوس فعلی را در چند ماه گذشته مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید متوجه خارج و تعیین رمز است به طرز عجیبی در بازار رشد کرده و رمز از هایی با قابلیت های بسیار بیشتر و جذاب‌تر را به راحتی پشت سر گذاشته است. یکی از اصلی ترین دلایل این رشد قابل توجه برای این ارز دیجیتال حمایت همه جانبه یک صرافی بسیار بزرگ و معتبر از آن است. حمایت های این‌چنینی اهمیت بسیار زیادی برای رشد و توسعه یک ارز دیجیتال در بازار داشته و عملاً نمی‌تواند آن رمز ارز را تبدیل به یک گزینه عالی برای سرمایه گذاری حداقل برای میان مدت نماید.


بهترین ارزهای دیجیتال صرافی ها

شناخت نسبت به انواع ارز دیجیتال صرافی‌ها وقتی کامل‌تر خواهد شد که بهترین های این پروژه را نیز برای شما معرفی کرده باشیم. البته قبل از معرفی رمز ارز های برتر و بهتر در این گروه بایستی یادآور شویم که صرافی ها در بازار به دو دسته صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند. جدایی از اینکه هر کدام از این دو دسته صرافی چه ویژگی‌هایی داشته و کدام یک نسبت به دیگری برتری دارد بایستی عنوان کنیم که رمز ارز های تعریف شده آنها در بازار نیز شرایط متفاوتی دارند. از این رو توصیه میکنید که  انواع ارز دیجیتال های تعریف شده در هر کدام از دو نوع صرافی متمرکز و غیرمتمرکز را به صورت جداگانه بررسی کرده و هر کدام را با گزینه های مشابه خود مقایسه نمایید.

از میان بهترین انواع ارزهای دیجیتال صرافی متمرکز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- بایننس کوین

۲- کرونوس (CRO)

۳- FTT

۴- LEO

۵- کوکوین

۶- هوبی توکن

از میان بهترین انواع ارز های دیجیتال صرافی غیرمتمرکز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- یونی سوآپ

۲- استلار

۳- تروچین

۴- پنکیک سوآپ

۵- لوپرینگ

۶- وان اینچ نتورک

اگر یک نگاه دقیق و موشکافانه به لیست انواع ارزهای دیجیتال  صرافی ها داشته باشیم، به جز ارز دیجیتال بایننس کوین، بقیه موارد خیلی مشهور و محبوب نبوده اما با این حال جایگاه بسیار مناسبی در بازار دارند و حجم معاملات بالای را نیز در آنها شاهد هستیم. یکی از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب و حجم معاملات بالا و شرکت کاربران زیاد در انجام معاملات آن است. اتفاقی که به طرز عجیبی در انواع ارز دیجیتال صرافی‌ها در حال وقوع می باشد.

پر واضح است که این دسته از رمز ارزها در مقایسه با رمز های عالی و ایده‌آلی مانند بیت کوین و اتریوم جایگاه ضعیف تری دارند اما استفاده از آنها برای نوسان گیری ارز دیجیتال و سرمایه گذاری میان مدت می تواند شرایط بسیار خوبی را برای هرکسی به دنبال داشته باشد. در مقاله آموزش نوسان گیری ارز دیجیتال عنوان کرد اینکه داشتن حجم معاملات بالا و شرکت کاربران زیاد در انجام معاملات یک رمز دو ویژگی بسیار مهم و حیاتی برای تبدیل شدن آن برای نوسان گیری است. شرایطی که به صورت فزاینده در انواع ارز دیجیتال صرافی ها اتفاق افتاده است.


۸- شت کوین و میم کوین ها

انواع ارزهای دیجیتال

در معرفی انواع ارز دیجیتال نوبت به بررسی شت کوین ها و میم کوین ها می رسد. شت کوین چیست و چرا این دسته از رمز ارزها در بازار به وجود آمده‌اند؟ یکی از عجیب ترین و جالب توجه در این انواع ارز دیجیتال تعریف شده در بازار، میم کوین ها هستند. میم کوین ها به آن دسته از ارزهای دیجیتالی اطلاق می‌شوند که هیچ هدف خاصی در هنگام توسعه آن ها وجود نداشته و عملاً به بهانه هایی مانند کل کل میان افراد یا شوخی و سرگرمی به وجود آمده‌اند. اما جالب است که با وجود این عید بسیار بزرگ در حال حاضر یکی از پرمخاطب ترین رمز ارز های مطرح شده در بازار بوده و افراد زیادی به دنبال سرمایه ‌گذاری بر روی آنها می روند.

در مقالات گذشته هر بار که اسم میم کوین ها به میان آمده است درباره این دسته از انواع ارز دیجیتال تذکر داده و خطرات و ریسک های سرمایه گذاری بر روی آنها را نیز به شما گوشزد کرده‌ایم. وقتی هیچ گونه کاربرد و هدفی برای یک اردبیل دیجیتال تعریف نشده عملاً رشد و ارتقاء آن به دلایل غیر واقعی صورت خواهد پذیرفت و تمام قیمت های آنها می‌تواند حبابی بیش نباشد. اگر با داستان گل لاله در کشور هلند آشنا باشید به خوبی دلیل پرمخاطب شدند و حجم بسیار بالای معاملات در میم کوین ها را نیز درک خواهید کرد.

افراد با سرمایه های بسیار زیاد برای افزایش میزان سود خود به دنبال استفاده از روش‌های عجیب و غریبی می روند که یکی از این روش ها افزایش قیمت بی‌رویه یک ارز دیجیتال بدون هیچ گونه پشتوانه و دلیل خاصی است.  آن این دسته از انواع ارز دیجیتال را در قیمت بسیار پایین وقتی هیچ سر و صدایی درباره آنها وجود ندارد خریداری کرده و سپس با استفاده از ترفندهای مختلف مانند تبلیغات، قدرت شبکه های مجازی، استفاده از افراد مشهور و محبوب در میان کاربران، انجام معاملات سنگین در یک بازه زمانی بسیار کوتاه مدت چند ساعته و حتی چند دقیقه و مواردی از این دست موجبات جذب شدن کاربران به سمت شبکه آن رمز ارز را فراهم کرده و از این طریق قیمت آن را به صورت سرسام آوری افزایش می دهند. با رسیدن قیمت این دسته از رمز ارزها به اعداد بسیار شگفت انگیز و جذاب، سرمایه گذاران بزرگ خیلی سریع سرمایه‌های خود را نقد کرده و از بازار خارج می‌شوند. در این بین سرمایه‌گذاران خورد حتی در صورت اقدام برای فروش رمز ارزهای خود نیز هیچ خریداری پیدا نمی کنند. هیچ رمز ارزی در بازار مناسب تر از میم کوین ها برای پیاده سازی این ایده نیست.

البته این تعریف به این معنا نیست که تمام میم کوین های تعریف شده در بازار جایگاه بسیار بدی داشته و عملاً سرمایه ‌گذاری بر روی آنها اشتباه باشد. مواردی مانند ارز دیجیتال شیبا و یا ارز دیجیتال دوج کوین که ابتدا دقیقاً شرایط مشابه با تعریف بالا را داشتند، به مرور جایگاه بسیار مناسبی در بازار پیدا کرده و اکنون با حجم معاملات بسیار بالایی نیز روبرو هستند.

هرچند خیلی دوست داریم که عنوان کنیم که حقیقتا سرمایه ‌گذاری بر روی این دو ارز دیجیتال را نیز مناسب نمی‌دانیم، اما یک نکته بسیار مثبت که قیمت بسیار پایین این دسته از انواع ارز دیجیتال است، باعث شده تا بسیاری از کاربران به سمت سرمایه گذاری بر روی آنها پیش بروند. به همین دلیل میم کوین ها نیز در میان انواع ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری حداقل برای میان مدت قرار می گیرند.

یک استراتژی بسیار عالی و ایمن برای سرمایه گذاری بر روی این دسته از انواع ارز دیجیتال خرید آنها در قیمت های پایین و فروش آن ها بعد از رسیدن به سود های قابل توجه است. دقت کنید که اگر از نهنگ های بازار نیستید، عملاً امکان پیش‌بینی و تحلیل بالاترین قیمت برای یک شت کوین را نخواهید داشت.  منتظر ماندن برای رسیدن قیمت یک میم کوین به حداکثر میزان خود دقیقاً همان فریبی است که نهنگ ها به دنبال استفاده از آن در میان کاربران هستند.


ارزان ترین شت کوین ها

هرچند به این دسته از انواع ارز دیجیتال علاقه خیلی زیادی نداشته و تمایلی برای معرفی آنها برای سرمایه ‌گذاری را نیز نداریم، اما با این حال درخواست بسیاری از کاربران باعث شده تا ارزانترین و بهترین میم کوین ها را نیز به شما معرفی نماییم. در این دسته بندی گزینه های زیر به عنوان بهترین ها قلمداد می‌شوند:

۱- ارز دیجیتال شیبا اینو

۲- ارز دیجیتال دوج کوین

۳- ارز دیجیتال دوج الون ماسک

بقیه رمز ارزهای تعریف شده در این حوزه حتی ارزش معرفی هم نداشته و سرمایه گذاری بر روی آنها مخصوصاً برای افراد تازه کار می تواند چالش بسیار بزرگی باشد. این دسته از انواع ارزهای دیجیتال به دلیل قیمت های بسیار پایین جذابیت بسیار زیادی دارند. رسیدن قیمت آنها حتی به یک دلار برای هر واحد نیز می تواند سود های چندین میلیون برابری را برای هر کاربر به دنبال داشته باشد.

یک سرمایه گذاری با ریسک بسیار بالا چه خطرات بسیار زیادی را برای سرمایه گذاران ایجاد می کند. توصیه می‌کنیم اگر به دنبال قرار دادن بخشی از سرمایه های خود بر روی میم کوین ها هستید، اولا نهایت احتیاط را در نظر بگیرید و ثانیاً سرمایه های بسیار کم را وارد این چرخه کنید.این مهم باعث می‌شود تا در صورت از بین رفتن تمام سرمایه‌های شما نیز خطری از این بابت شما را تهدید نکند. همچنین در صورت رسیدن قیمت آنها به اعداد شگفت انگیز می‌توانید از پتانسیل‌های بالای آنها برای کسب سود نیز بهره مند شوید.

سایر پلتفرم های ارزهای دیجیتال

در انتهای این بخش از مقاله معرفی انواع ارز دیجیتال بایستی اشاره کنیم که پلتفرم های دیگری نیز در این بازار تعریف شده‌اند که خیلی به دنبال معرفی آنها نیستیم زیرا جایگاه مناسبی نداشته و رمز ارز های خوبی نیز در آنها تعریف نشده است. با توجه به اینکه هدف اصلی ما از نگارش این مقاله معرفی انواع ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری است، از این رو از معرفی پلتفرم های با شرایط نامناسب اجتناب کرده و خیلی از آنها یاد نمی کنیم. اما با این حال بایستی در نظر داشته باشید که پروژه های دیگری مانند مدیا، هنر، آموزش، سلامت و … نیز در بازار ارز های دیجیتال تعریف شده‌اند که در هر کدام از این پروژه ها چند ارز دیجیتال قرار دارند.

البته اگر ارز دیجیتالی در هر کدام از این پروژه ها شرایط ایده‌آلی برای سرمایه گذاری داشته باشد، در سایر پلتفرم ها نیز قرار داشته و شما با شناخته همان موارد معرفی شده در این مقاله می‌توانید بهترین های بازار را بشناسید و نیازی به مطالعه پروژه های بیشتر نخواهید داشت. این روند در نهایت می‌تواند بهینه ترین شرایط سرمایه ‌گذاری را برای شما به دنبال داشته باشد.

انواع ارز های دیجیتال در اکوسیستم های بلاک چین

نوبت به بررسی انواع ارزهای دیجیتال در اکوسیستم هایی است که در این بازار تعریف شده است. قبل از اینکه هر کدام از آنها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم ابتدا باید یک تعریف کلی از نحوه پیدایش اکوسیستم ها در میان انواع ارز دیجیتال ارائه کنیم. اکوسیستم های بلاک چین در واقع همان تعریف  اکوسیستم های واقعی در طبیعت را دارند. در طبیعت وقتی گروهی از انسانها، حیوانات و پوشش گیاهی در یک منطقه جمع شده به زندگی می پردازند، تشکیل یک اکوسیستم را داده و به دنبال رسیدن به هدف خاصی هستند. هم چنین شرایطی موفقیت کل سیستم می تواند منجر به زندگی بهتر و راحت‌تر برای کل اعضای آن شود. همچنین نابود شدن به معنای نابودی تمام اعضای آن خواهد بود. به همین دلیل هر کدام از اعضای این سیستم بایستی وظایف خود را به خوبی انجام داده و از انجام اعمال مبتنی بر نابودی کل سیستم خودداری نمایند. البته وجود تعداد زیادی از اعضا و یک اکوسیستم به این معنا نیست که همه آنها با هم برابرند. ممکن است تعدادی از اعضا بر دیگری برتری داشته باشند و امکانات بیشتری نیز در اختیار داشته باشند.

دقیقا چنین تعریفی را می‌توان برای اکوسیستم های بلاک چین نیز تعریف کرد. یک رمز ارز با داشتن یک بلاک چین بستر مناسب برای ایجاد یک اکوسیستم را در شبکه رمز ارزها به وجود می آورد. بلاک چین ها با قابلیتهای بسیار مختلفی توسعه پیدا کرده و هر یک شرایط خاص خود را دارند. در بخش های قبلی احتمالاً در جدید که هر ارز دیجیتالی برای یک کاربرد خاص و با ویژگی‌های خاص توسعه پیدا می‌کند. کاربرد ها و ویژگی ها همان هایی هستند که در هنگام کد نویسی بلاک چین در آن گنجانده شده است.

همانطور که میدانید  انواع ارز دیجیتال که توکن نامیده می شوند، هیچ بلاک چینی از خود نداشته و بر روی بلاک چین سایر کوین ها سوار می شوند. وقتی چندین رمز از با کاربردهای تقریباً یکسان و ویژگی‌های تقریبا مشابه در یک بلاک چین در کنار هم سوار می شوند، تشکیل یک اکوسیستم را خواهند داد. دقیقا مانند تعریف اکوسیستم واقعی ارتقا و رونق هر یک از اعضای این اکوسیستم ها نیز می‌تواند سایرین را نیز با خود به سمت بالا بکشند. البته متعاقباً ارزش و اعتبار هر یک از اعضای یک اکوسیستم یکی نخواهد بود. نامگذاری اکوسیستم ها در بازار ارز دیجیتال نیز بر اساس مالک اصلی بلاک چین صورت می پذیرد. در این بخش از مقاله معرفی انواع ارز دیجیتال به دنبال بررسی مهمترین و جذاب ترین اکوسیستم های موجود در بازار ارز دیجیتال برای شما عزیزان هستیم.


۹- انواع ارز دیجیتال بیت کوین

انواع ارزهای دیجیتال

به عنوان اولین و البته مهمترین نوع انواع ارز دیجیتال با معرفی انواع ارز دیجیتال بیت کوین بپردازیم. بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال جهان در سال ۲۰۰۹ پایه‌گذاری شد و از آن زمان تاکنون در صدر بهترین ها قرار گرفته است. البته هیچ ارز دیجیتالی دیگری در اکوسیستم بیت کوین قرار نمی گیرد اما به دلیل اهمیت بسیار بالا و تاثیرگذاری بسیار زیادی که بیت کوین در این بازار گذاشته است، آن را به عنوان یک دسته خاص و کامل در بازار رمز ارزها معرفی می‌نمایند. جالب است بدانید که بسیاری از تحلیلگران و سرمایه‌گذاران بزرگترین بازار اعتقاد دارند که هیچ ارز دیجیتالی به جز بیت کوین ارزش سرمایه ‌گذاری نداشته و تمام سرمایه‌های خود را بر روی بیت کوین قرار می‌دهند. همچنین اگر بازار ارز های دیجیتال را دنبال کرده باشید به خوبی درک می کنید که بیت کوین به عنوان رهبر اصلی بازار تعیین کننده نهایی در نوسان قیمت ها خواهد بود.

افزایش قیمت بیت کوین باعث نوسان مثبت در سایر رمز ارزها شده و افت قیمت بیت کوین بازار را به سمت منفی می کشاند. با این ویژگی ها و این شرایط چرا نباید ارز دیجیتال بیت کوین را به تنهایی به عنوان یک دسته بندی کامل از انواع ارز دیجیتال معرفی کنیم؟

نکته بسیار جالب دیگر درباره دسته بندی انواع ارز دیجیتال این است که در یک دسته بندی که اتفاقا یکی از مهمترین گروه بندی های صورت گرفته بر روی رمز ارزها نیز است، تمام ارز های دیجیتال موجود در بازار در دو دسته قرار می‌گیرند. دسته اول ارز دیجیتال بیت کوین است و دسته دوم آلت کوین ها هستند. آلت کوین اصطلاحی است که در بازار رمز ارزها به هر کدام از ارزهای دیجیتال موجود به غیر از بیت کوین گفته می‌شود. در واقع سرمایه گذاران بزرگ این بازار معتقدند که بیت کوین به تنهایی می‌تواند در مقابل تمام حرف های دیجیتال تعریف شده در بازار قرار گیرد و حتی مهمتر از آن ها باشد.

در هر صنعت و هر تجارتی همیشه اولین ها حرف‌های بسیار زیادی برای گفتن دارند. حتی اگر با مرور زمان گزینه های بهتر و ایده آل تری نسبت به اولین ها در هر تجارتی به وجود آید، با این حال همیشه شاهد بوده ایم که اولین ها محبوبیت بیشتری داشته و همیشه در چشم کاربران هستند. در بسیاری از مواقع بسیاری از مواد تولید شده در تجارت به نام همان برند اولین تولیدکننده شناخته می شود. این مهم اهمیت ایده پردازی و توسعه یک محصول جدید در بازار را نشان می دهد. شرایطی که دقیقاً برای ارز دیجیتال بیت کوین نیز به همین ترتیب در بازار رمز ارزها صادق است. با اینکه بلاکچین های بسیار پرکاربردتر و بهتر از بلاک چین بیت کوین به وجود آمده و البته رمز ارزهایی که کاربردهای به مراتب بیشتر و بهتری از بیت کوین دارند در بازار وجود دارد اما با این حال رهبر اصلی این بازار همچنان با قدرت کامل ارز دیجیتال بیت کوین می باشد.

بسیار جالب دیگر درباره ارز دیجیتال بیت کوین است که حتی تیم های توسعه دهنده سایر رنگ ها نیز این ارز دیجیتال را به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی برای سرمایه ‌گذاری در این بازار در نظر گرفته و آن را در کیف پول ارز دیجیتال خود نگهداری می نمایند. بنابراین خیلی غیر عادی نیست که بیت کوین را به عنوان یکی از انواع ارز دیجیتال در بازار معرفی کنیم. در ادامه اکوسیستم های به وجود آمده بر روی سایر آلت کوین ها را نیز با هم بررسی خواهیم کرد.


۱۰- انواع ارز دیجیتال اتریوم

انواع ارز های دیجیتال

نوبت به معرفی انواع ارز دیجیتال اتریوم می رسد. اکوسیستم اتریوم یکی از بزرگترین این و بهترین اکوسیستم های تعریف شده در بازار رمز ارزها است که پلتفرم ها و کاربردهای بسیار زیادی برای آن تعریف شده است. بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم در حال حاضر یکی از بزرگترین نمونه‌های فناوری در بازار است که از سال ۲۰۱۳ شروع به کار کرده و همچنان در حال گسترش و توسعه خود در بازار است. در طول این سالها ارز های دیجیتال بسیار زیادی در بلاک چین در توسعه پیدا کرده و بر روی آن سوار شده اند. در حال حاضر بیش از ۲۲۰ پلتفرم مختلف با کاربردهای متفاوت را می توانید در شبکه این ارز دیجیتال مشاهده کرده و از آنها استفاده کنید.

دقت داشته باشید که بلاک چین اتریوم انعطاف پذیری بسیار بالایی داشته و امکان استفاده از آن در کاربردهای بسیار متنوعی وجود دارد. برای توسعه قراردادهای هوشمند، دیفای، بازی های کامپیوتری، ارز های دیجیتال تعریف شده در حوزه متاورس، خرید و فروش و توسعه NFT ها و بسیاری دیگر از کاربردهای که در بازار ارز های دیجیتال با آنها آشنا هستید را می‌توانید در اکوسیستم اتریوم شاهد باشید. انواع ارز دیجیتال اتریوم که در اکوسیستم رمز ارز قرار می گیرند، تنوع بسیار زیادی داشته و یک جامعه بسیار بزرگ را تشکیل می دهند. علاوه بر ارزهای دیجیتال، کیف پول های بسیار زیاد، صرافی های غیرمتمرکز و خدمات این چنینی نیز در بلاک چین ارز دیجیتال توسعه پیدا کرده اند.

از مهمترین و اصلی‌ترین انواع ارز دیجیتال اتریوم می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

۱- ارز دیجیتال اتریوم

۲- ارز دیجیتال مانا دسنترالند

۳- ارز دیجیتال سند باکس

۴- ارز دیجیتال دای

۵- ارز دیجیتال انجین کوین

۶- ارز دیجیتال رندر توکن

۷- سلر نتورک

۸- کرومیا

۹- PlayDapp

۱۰- Aragon


۱۱- انواع ارز دیجیتال کاردانو

انواع ارز های دیجیتال

یکی دیگر از اکوسیستم های بسیار عالی و قدرتمند در بازار رمز ارزها متعلق به بلاکچین کاردانو میباشد. انواع ارز دیجیتال کاردانو در پروژه ها و کاربردهای بسیار مختلفی تعریف شده و شما می توانید از مزیت های فوق العاده زیاد بلاکچین این رمز ارز برای پیشبرد اهداف بسیار مختلف و در این بازار استفاده کنید. یکی از اصلی ترین دلایلی که شاهد به وجود آمدن بلاک های بسیار مختلفی در بازار رمز ارزها هستیم، ارتقاء فناوری های گذشته و توسعه فناوری های جدید با قابلیت های بهتر و بیشتر است. بلاک چین ارز دیجیتال کاردانو نیز دقیقاً با اهدافی نزدیک به اهداف اکوسیستم ارز دیجیتال اتریوم به وجود آمده اما اکثر قابلیت های آن را ارتقا داده است.

اکثر کاربردهای که در اکوسیستم ارز دیجیتال اتریوم در دسترس است، در بلاک چین کاردانو نیز قابل تعریف بوده شاهد رونق گرفتن استفاده از این اکوسیستم برای انجام پروژه‌های مختلف در بازار هستیم. انواع مختلف قرارداد های هوشمند، دیفای و  کاربردهایی که در بازار برای رمز ارزها تعریف می شود را می توانید در انواع ارز دیجیتال کاردانو در دسترس داشته باشید.

برای اینکه قابلیت ها و ویژگی های انواع ارز دیجیتال کاردانو را بهتر درک کنید، لازم است تا به یک نکته بسیار ویژه و مهم درباره این اکوسیستم اشاره داشته باشیم. در حال حاضر سرعت انجام تراکنش ها در اکوسیستم اتریوم حدود ۱۵ تراکنش در هر ثانیه است. البته در زمان نگارش این مقاله اخباری مبنی بر به روز رسانی بلاک چین اتریوم برای ارتقاء سرعت آن منتشر شده که می تواند سرعت بسیار بیشتری را برای این بلاکچین به دنبال داشته باشد. اما با این حال در شرایط فعلی سرعت انجام تراکنش ها در اکوسیستم ارز دیجیتال اتریوم در همین حدود میباشد. مقایسه کنید با سرعت انجام تراکنش عادت اکوسیستم بلاک چین کاردانو که می توانید در هر ثانیه صدها تراکنش را در شرایط فعلی در آن انجام دهید. تیم توسعه دهنده کاردانو در ماه‌های گذشته اقدام به انتشار اخباری مبنی بر توسعه این سرعت تا میلیونها تراکنش در هر ثانیه را نیز در ماه های پیش رو نموده است.

سرعت انجام تراکنش ها یا به اصطلاح مقیاس پذیری یکی از مهمترین ویژگی هایی است که در فناوری بلاک چین می توان روی آن حساب کرد. جالب است بدانید که به گواه بسیاری از کارشناسان دلیل اصلی که رمز ارز هایی مانند بیت کوین و اتریوم هنوز نتوانستند جایگاه مناسبی در میان کاربران پیدا کرده و تبدیل به جایگزینی برای پول واقعی شوند، همین سرعت پایین انجام تراکنش ها در آنها است. شما می‌توانید در انواع ارز دیجیتال کاردانو این چالش را به صورت کامل بر طرف شده تلقی کنید.

همچنین یکی دیگر از قابلیت ها و ویژگی های بسیار مهم همه اکوسیستم ارز دیجیتال کاردانو در مقایسه با اکوسیستم ارز دیجیتال اتریوم کارمزدهای بسیار پایین تراکنش‌ها در آن است. در حال حاضر بسیاری از کاربران از رسیدن به اهداف خود در اکوسیستم اتریوم به دلیل همین کارمزدهای بسیار بالا عاجز هستند. در حالی که شما می توانید با کارمزد های بسیار پایینتر اقدام به استفاده از پروژه های مختلف در اکوسیستم ارز دیجیتال کاردانو نمایید.

از مهم ترین و اصلی ترین ارز های دیجیتال طرح شده در اکوسیستم کاردانو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- ارز دیجیتال کاردانو

۲- ارز دیجیتال چین لینک

۳- کوتی

۴- ارگو

در حال حاضر تنها ۱۶ ارز دیجیتال بر روی بلاک چین کاردانو پیاده سازی شده اند که البته بسیاری از آنها برای سرمایه ‌گذاری مناسب نبوده و قطعاً باید قبل از اقدام برای انتخابی هر یک از آنها برای سرمایه ‌گذاری دقت بسیار زیادی به عوامل فاندامنتالی مربوط به آنها داشته باشید.


۱۲- انواع ارز دیجیتال سولانا

انواع ارز های دیجیتال

ارزهای اکوسیستم سولانا  موارد دیگری از انواع ارز دیجیتال هستند که جذابیت های بسیار زیادی داشته در کنار داشتن کاربردهای بسیار عالی امکان سرمایه ‌گذاری بر روی آنها نیز وجود دارد. اکوسیستم و بلاک چین ارز دیجیتال سولانا برای اولین بار به صورت رسمی در سال ۲۰۲۰ وارد بازار ارز های دیجیتال شد. با توجه به اینکه اکوسیستم اتریوم در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شده بود، شروع برای راه‌اندازی یک بلاکچینی جدید که رقیب سرسختی مانند اتریوم داشت، کار بسیار عجیب به نظر می‌رسید اما اهدافی که تیم توسعه دهنده اکوسیستم سولانا در ذهن داشتند کاملا آنها را امیدوار به ایجاد یک اکوسیستم بسیار قدرتمند و عالی می نمود. از اهداف اصلی که از همان ابتدا برای توسعه بلاک چین ارز دیجیتال سولانا از آنها یاد می شود می توان به بهبود مقیاس پذیری کم بلاک چین های قبلی اعم از بلاک چین اتریوم و کاردانو بود. همچنین برای توسعه هر چه بهتر برنامه های غیر متمرکز نیز وجود یک بلاک‌ چین کاملاً تخصصی مانند اکوسیستم سولانا احساس می شد. به همین دلیل بلاک چین توسعه یافته با نام سولانا در مدت زمان بسیار کوتاهی به محبوبیت بسیار بالایی رسید.

از همان روز از ابتدای پیدایش این اکوسیستم کاربران می‌توانستند بیش از ۵۰ هزار تراکنش را در کمتر از یک ثانیه در آن انجام دهند. کارمزد های بسیار پایین و همچنین در کنار آن امکان توسعه پروژه های مختلف برای کاربران به راحتی وجود داشت. تمام این قابلیت ها باعث شد تا خود ارز دیجیتال سولانا نیز به محبوبیت بسیار بالایی رسیده و در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین های بازار شناخته شود.

ارزهای اکوسیستم سولانا نیز کم کم در بلاک چین این رمز ارز توسعه پیدا کرده و در حال حاضر آنها نیز جایگاه مناسبی در بازار داشته و امکان سرمایه ‌گذاری بر روی آنها نیز برای کاربران وجود دارد. همانطور که در ابتدا این بخش عنوان کردیم وقت یک اکوسیستم در بازار رونق پیدا می کند تمام اعضای مربوط به آن که سیستم نیز خود به خود جایگاه مناسبی در بازار پیدا خواهند کرد. اتفاقی که در حال حاضر برای بسیاری از رمز ارزهای اکوسیستم سولانا افتاده است. از بهترین گزینه ها در میان انواع ارز دیجیتال سولانا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- تتر

۲- ترا

۳- سولانا

۴- چین لینک

۵- گراف

۶- آرویو

۷- رندر توکن

۸- Audios

۹- Ren

۱۰- اینجکتیو

ملاحظه می کنید که انواع ارزهای دیجیتال اکوسیستم سولانا محبوبیت بسیار بالایی داشته و کاربردهای بسیار زیادی هم دارند. ارز دیجیتال تتر به عنوان بهترین استیبل کوین موجود در بازار بر روی پلتفرم سولانا توسعه پیدا کرده است. در تعریف و تمجید از اکوسیستم سولانا همین قدر بس که از ابتدا بر روی پلتفرم ارز دیجیتال اتریوم قرار داشتند اما بعد از گذشت مدتی به دلیل شرایط بهتر به اکوسیستم سولانا کوچ کرده است.


۱۳- انواع ارز دیجیتال بایننس

انواع ارز دیجیتال بایننس نیز از دیگر رمز ارزهای عالی در این بازار است که خیلی صحبت از ان این روزها زیاد می شود. در بخش قبلی و در تشریح ارزهای دیجیتال صرافی ها اشاره کردیم که ارزهای دیجیتال این بخش با محبوبیت بسیار زیادی روبرو هستند. این دسته از رمز ارزها به صورت مستقیم از طرف صرافی های بزرگ حمایت می شود و به همین دلیل خیلی زود در بازار جا می‌افتند. به همین دلیل انواع ارز دیجیتال بایننس اگر شرایط خوبی داشته باشند خیلی زود در بازار نیز به محبوبیت قابل توجهی رسیده و می تواند یکی از گزینه های عالی برای سرمایه گذاری باشند. از طرف دیگر رمز ارزهای تعریف شده در این شبکه نیز به صورت مستقیم وارد صرافی بایننس می شوند. از این رو می توانند گزینه ای بسیار عالی برای سرمایه گذاری باشند. انواع ارز دیجیتال بایننس را در ذهن داشته باشید.


۱۴- انواع ارز دیجیتال اکوسیستم آوالانچ

انواع ارز های دیجیتال

انواع ارز دیجیتال آوالانچ یکی دیگر از دسته بندی هایی است که بایستی به تشریح رمز ارز های مربوط به آن نیز بپردازیم. آوالانچ از آن دسته از اکوسیستم هایی است که به صورت کاملاً هدفمند و برای داشتن کاربردهای خاص توسعه پیدا کرده است. شما می توانید تمام قراردادهای هوشمند مورد نظر خود را در کمتر از یک ثانیه در این پلتفرم را تایید کنید. اتفاقی که در سایر پلتفرم ها نیاز به زمان بسیار زیادی خواهد داشت. به جز این از اکوسیستم آوالانچ میتواند برای سایر کاربردهای تعریف شده در بازار رمز ارزها نیز استفاده کرد. مقیاس پذیری قابل توجه اینکه سیستم نیز باعث شده تا این روزها صحبت درباره آن بسیار زیاد باشد. جالب است بدانید که تمام قابلیت ها و امکانات در دسترس در بلاک چین اتریوم در بلاک چین آوالانچ نیز در دسترس کاربران قرار دارد.

اکوسیستم ها و شبکه ‌هایی که به صورت کاملاً هدفمند و توسعه پیدا می‌کنند، مسیر و راه کاملا مشخصی در بازار داشته و به خوبی در طول مسیر محبوبیت خود را پیدا می کنند. بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم یکی از بهترین نمونه ها برای این مورد است که به دلیل داشتن کاربرد های بسیار متنوع و زیاد شرایط خوبی در بازار داشت و کم به محبوبیت قابل توجهی هم رسید. بلاک چین آوالانچ نیز در این شرایط مشابهی داشته در یک مسیر کاملاً مشخص و ایده‌آل در حال حرکت به سمت جلو است. همین امر باعث شده تا بسیاری از تحلیلگران بازار رمز ارزها و انواع ارز دیجیتال آوالانچ را گزینه های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در میان مدت و بلند مدت بدانند. رمز ارز هایی که به صورت کاملا اختصاصی برای کاربردهای خاص توسعه پیدا کرده و صحبت درباره آنها در بازار بسیار زیاد است.

از بهترین و ایده آل ترین انواع ارز دیجیتال آوالانچ می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

۱- تتر

۲- آوالانچ

۳- دای

۴- چین لینک

۵- ترو یو اس دی

۶- سوشی سوآپ

۷- رن

وجود این موارد در میان انواع ارز دیجیتال آوالانچ نشان از قدرت دارد که بلاک چین توسعه پیدا کرده برای آن دارد. برای مثال چین  لینک یکی از رمز ارز هایی است که تحلیلگران آینده بسیار خوبی برای آن در نظر گرفته و معتقدند که در سال‌های آینده می‌تواند جایگاه بسیار بهتری نسبت به شرایط کنونی خود داشته باشد.


۱۵- انواع ارز دیجیتال اکوسیستم کازماس

انواع ارز دیجیتال بیت کوین

یکی دیگر از انواع ارز دیجیتال تعریف شده در بازار، رمز ارزهایی است که در اکوسیستم کازماس شکل گرفته اند. این پلتفرم نیز یکی از پلتفرم های کاملا تخصصی و هدفمند است که شرایط بسیار خوبی در بازار پیدا کرده است. کازماس قرار است تبدیل به اینترنت بلاک چین ها شود. این شعار باعث شده تا نگاه ها به سمت اکوسیستم کازماس بسیار بیشتر شود. رمز ارزهای بسیار جالب و محبوبی نیز در اکوسیستم این رمز ارز تعریف شده است که حتی برای سرمایه گذاری نیز بسیار مناسب و ایده آل خواهند بود.

از بهترین انواع ارز دیجیتال کازماس می توانیم موارد زیر را برای شما عنوان کنیم:

 • ترا
 • کرونوس یا کریپتو دات کام قدیم
 • کازماس
 • اوسیس نتورک
 • انکر
 • فت

رمز ارزهایی که در اکوسیستم کازماس به وجود آورده اند، رمز ارزهایی بسیار محبوب خواهند بود. سرمایه گذاری بر روی ارزهای اکوسیستم کازماس می تواند شرایط خوبی در آینده داشته باشد. از این رو توصیه می کنیم که حتما نگاهی موشکافانه به این رمز ارزها نیز نگاه کنید. خود ارز دیجیتال کازماس نیز می تواند گل سرسبد این اکوسیستم باشد.


۱۶- انواع ارز دیجیتال اکوسیستم الروند

یکی دیگر از انواع ارز دیجیتال معروف و معتبر موجود در بازار رمز ارزهای تعریف شده در اکوسیستم الروند هستند. اکوسیستم الروند نیز به دلیل کاربردها و شرایطی که دارند، از جمله گزینه های معتبر و عالی موجود در بازار شناخته می شود. البته این رمز ارز و اکوسیستم آن در حال حاضر رقبای بسیار سرسختی در ادامه مسیر دارند و لازم است تا بیشتر به آنها پرداخته شود. با توجه به اینکه خود این رمز ارز در جایگاه مناسبی از نظر محبوبیت قرار دارد، امکان ارتقاء رمز ارزهای تعریف شده آن نیز بسیار بالا است. الروند، هولوراید و مایر سه رمز ارز موجود در اکوسیستم الروند هستند که می توانید با تحلیل و بررسی آنها برای سرمایه گذاری کردن و یا نکردن روی آنها تصمیم بگیرید.


۱۷- انواع ارز دیجیتال دائو

دائو یکی از بهترین پروژه های تعریف شده در بازار رمز ارزها است. سازمان خودگردان غیرمتمرکز کلماتی هستند که این پروژه را تعریف می نمایند. کلمات تعریف شده در نام این پروژه هر کدام بار معنایی بسیار سنگینی داشته و می توانند شرایط بسیار ایده آلی را برای سرمایه گذاری به دنبال داشته باشند. انواع ارزهای دیجیتال دائو می توانند شرایط بسیار ایده آلی در بازار پیدا نمایند. در حال حاضر رمز ارزهایی بسیار جذاب و عالی نیز در این پروژه تعریف شده اند. در حال حاضر بهترین ارزهای دیجیتال دائو را می توانید از میان موارد زیر انتخاب کنید:

 • یونی سوآپ
 • میکر
 • آوی
 • دش
 • سوشی سوآپ
 • ایلوویوم

رمز ارزهایی که بعضی از آنها قیمت های بسیار زیادی هم دارند. با این حال می توانند گزینه های خوبی برای سرمایه گذاری میان مدت باشند. زیرا برای بلند مدت گزینه های بهتری هم در بازار در دسترس است.


۱۸- انواع ارز دیجیتال اکوسیستم ترا

یکی از اکوسیستم های بسیار عالی که این روزها در بازار رمز ارزها صحبت درباره آن زیاد است، اکوسیستم ترا می باشد. انواع ارز دیجیتال اکوسیستم ترا می توانند از جمله گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و حتی نوسان گیری باشند. خود رمز ارز ترا در میان ۱۰ رمز ارز برتر جهان قرار گرفته و دائما در حال رشد نیز است.

این روزها رمز ارزهایی با کاربردها و ویژگی های خوب در بازار خیلی زیاد نیستند. اگر بازار ارزهای دیجیتال را به خوبی جستجو کرده باشید، رمز ارزهای بی در و پیکر زیادی در بازار وجود دارند که اصلا نه کاربرد خاصی دارند و نه شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری روی آنها وجود دارد. پیدا کردن ارزهای دیجیتالی با شرایط مناسب در این بازار به این راحتی ها نیست. به همین دلیل مشاهده انواع ارزهای دیجیتال مانند رمز ارز ترا می تواند سیگنالی برای بررسی و تحلیل آنها باشد. این رمز ارز به دلیل شرایط خوی که در چند ماه اخیر داشته، طرفداران و سرمایه گذاران زیادی را به سمت خود کشانده است. به همین دلیل می توانید با تمرکز کافی این رمز ارز را نورد بررسی قرار داده و در صورت لزوم برای سرمایه گذاری نیز روی آن حساب کنید.


۱۹- انواع ارز دیجیتال اکوسیستم پلیگان

انواع ارز دیجیتال اکوسیستم پلیگان از جمله رمز ارزهایی بسیار عالی برای سرمایه گذاری هستند و هم چنین کاربردهای بسیار زیادی هم دارند. با شناخت ارزهای اکوسیستم پلیگان درک خواهید کرد که پلتفرم این رمز ارز چه مزیت های زیادی دارد. در ابتدا و قبل از شروع به کار پلتفرم پلیگان با ارز دیجیتال بومی ماتیک قرار بود لایه دومی از اتریوم باشد و برای حل مقیاس پذیری آن و افزایش سرعت تراکنش ها مورد استفاده قرار گیرد. اما در ادامه تبدیل به بلاک چین مستقل شد که می تواند تمام مزیت های اتریوم را با سرت بسیار بالاتر برای شما فراهم آورد. پروژه های بسیار زیادی در موضوعات مختلف از برنامه های غیرمتمرکز گرفته تا دیفای و سایر موارد را می توانید در بلاک چین پلیگان در اختیار داشته باشید.

داشتن یک پل اختصاصی نیز باعث شده تا کاربران بتوانند به راحتی  دارایی های خود را از اتریوم به پلیگان انتقال دهند. موضوعی که باعث شده تا کاربران اتریوم علاقه زیادی به سرمایه گذاری روی انواع ارز دیجیتال اکوسیستم پلیگان نیز داشته باشند. از اصلی ترین و مهم ترین ارز های دیجیتال پلیگان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- تتر

۲- بایننس کوین

۳- یو اس دی کوین

۴- بایننس یو اس دی

۵- دای

۶- پلیگان

۷- چین لینک

۸- یونی سوآپ

۹- مانا

۱۰- سندباکس

وجود چنین رمز ارزهایی در اکوسیستم پلیگان است که باعث شده تا این اکوسیستم بیش از پیش در معرض دید کاربران قرار گیرد. به همین دلیل سرمایه گذاری روی آنها نیز جذابیت های خاص خود را دارد. رونق بالای چند رمز ارز در این اکوسیستم باعث شده تا کلیت آن با رونق روبرو شود. به همین دلیل افراد زیادی به دنبال انتخاب یکی از رمز ارزهای آن برای خرید طولانی مدت هستند.


۲۰- انواع ارز دیجیتال اکوسیستم پولکادات

انواع ارز دیجیتال اتریوم

یکی دیگر از بهترین پلتفرم های ارز دیجیتال که باید معرفی کنیم، پولکادات است. انواع ارزهای دیجیتال اکوسیستم پولکادات نیز از جمله بهترین های بازار هستند و می توانید روی آنها حساب ویژه ای داشته باشید. پولکادات پلتفرمی با امکان پشتیبانی از چندین بلاک چین است. زیرساخت های عالی آن باعث شده تا بتواند به عنوان یک زنجیره مرکزی مورد استفاده قرار گرفته و چندین بلاک چین را به آن متصل نمود. زنجیره های متصل به بلاک چین پولکادات در اصطلاح parachains هستند. اتصال بلاک چین پولکادات به بلاک چین اتریوم و بیت کوین از طریق پل نیز از دیگر مزیت هایی است که می توان برای این پلتفرم برشمرد.

شاید جالب باشد بدانید که با یک نگاه مختصر به بازار درک خواهید کرد که کمتر رمز ارزهایی را می توان با قابلیت ها و کاربردهای متنوع مانند پولکادات می توان پیدا کرد. وجود رمز ارزهای متعدد در این اکوسیستم نیز مزید بر علت شده تا طرفداران آن روز به روز بیشتر شود. البته صحبت از این رمز ارزها در سال ۲۰۲۲ و سال های بعد باز هم بیشتر خواهد شد. زیرا پروژه های تعریف شده بر روی پلتفرم پولکادات روز به روز در حال افزایش هستند. در حال حاضر در طول هر ۲۴ ساعت بیش از ۳۱ میلیارد دلار در اکوسیستم این رمز ارز معامله انجام می پذیرد که در آینده‌ای نه چندان دور باز هم افزایش پیدا خواهد کرد.

از اصلی ترین انواع ارزهای دیجیتال پلتفرم پولکادات نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- پولکادات

۲- چین لینک

۳- کوساما

۴- انکر

۵- آنتولوژی

آنتولوژی، چین لینک و خود پولکادات با داشتن قیمت های بسیار مناسبی در حال حاضر گزینه هایی بسیار عالی برای سرمایه گذاری هم هستند. حتی با بودجه های کم نیز می توان روی آنها حساب کرد. برای خرید این رمز ارزها می توانید از طریق بهترین و معتبرترین صرافی های ارز دیجیتال نیز اقدام کنید.


۲۱- انواع ارز دیجیتال اکوسیستم کرومیا

یکی دیگر از دسته بندی های عالی تعریف شده برای انواع ارز های دیجیتال کرومیا است. ارز دیجیتال کرومیا مزیت ها و کاربردهای بسیار زیادی دارد. این رمز ارز در انواع پروژه های مختلف اعم از متاورس و NFT و پروژه های دیفای تعریف شده است و در پلتفرم آن می توانید کاربردهای مختلف در دسترس در بازار رمز ارزها را در اختیار داشته باشید. ارزهای دیجیتال تعریف شده در پلتفرم های تعریف شده در بازار رمز ارزها معمولاً شباهت هایی به هم دارند. با توجه به اینکه کرومیا در انواع پلتفرم ها و اکوسیستم ها تعریف شده، نشان از کاربردهای بسیار زیادی آن دارد.

نکته بسیار جالب درباره کرومیا و انواع ارز های دیجیتال تعریف شده در اکوسیستم آن، قیمت های بسیار پایین آنها است. خود کرومیا در حال حاضر با همه مزیت ها و کاربردهایی که دارد، با قیمت ۰.۳۶ در حال معامله است. قیمتی که می تواند جذابیت های زیادی برای سرمایه گذاری آن ایجاد کرده و کرومیا را تبدیل به رمز ارز عالی در سال جدید نماید. اکوسیستم کرومیا به تازگی با محبوبیت خوبی روبرو شده و همین روند را در حال ادامه دادن است. به همین دلیل انواع ارز های دیجیتال اکوسیستم کرومیا را نیز در گروه معتبرترین ها و بهترین ها قرار دادیم.


۲۲- انواع ارز دیجیتال اکوسیستم بایننس چین

انواع ارز دیجیتال کاردانو

نوبت به معرفی انواع ارز دیجیتال بایننس چین می رسد. بایننس اسمارت چین یکی از معروف ترین و معتبرترین اکوسیستم هایی است که در بازار رمز ارزها تعریف شده و جذابیت های آن نیز روز به روز در حال افزایش است.  با توجه به اینکه بلاکچین اکوسیستم بایننس چین به صورت مستقیم از سوی این صرافی نیز حمایت می شود از این رو احتمال رسیدن هر یک از مرزهای تعریف شده در آن به قیمت های بسیار بالا دور از انتظار نخواهد بود. نکته بسیار جالب دیگر درباره انواع ارز دیجیتال اکوسیستم بایننس چین تنوع و تعداد بسیار زیاده آنها است. برخلاف اکوسیستم های قبلی که به مرور آنها پرداختیم، در اکوسیستم بایننس چین می توانید تعداد رمز ارزها با ویژگیهای یک  ارز دیجیتال خوب زیادی را پیدا کرده از آن ها برای کاربردهای مختلف و سرمایه‌ گذاری استفاده کنید.

از اصلی ترین و مهمترین انواع ارزهای دیجیتال تعریف شده در اکوسیستم بایننس چین می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- تتر

۲- بایننس کوین

۳- یو ای دی کوین

۴- بایننس یو اس دی

۵- دوج کوین

۶- شیبا اینو

۷- پلیگان

۸- چین لینک

۹- دای

۱۰- یونی سوآپ

۱۱- فانتوم

۱۲- گراف

۱۳- پنکیک سوآپ

۱۴- انکر

۱۵- زیلیکا

۱۶- سوشی

۱۷- بیبی دوج کوین

۱۸- ۱ اینچ

۱۹- آنتولوژی

۲۰- رادیو کاکا

۲۱- فت

۲۲- کرومیا

۲۳- تراست والت توکن

۲۴- میرر پروتکل

۲۵- کوین ۹۸

دقت داشته باشید که تمامی موارد تنها گزینه های معروف و با کیفیت تعریف شده در این سیستم هستند و شما می توانید گزینه های بسیار بیشتر دیگری را نیز در آن شاهد باشید. این بلاک چین که در سال ۲۰۲۰ راه اندازی شده و در دسترس کاربران برای استفاده برای توسعه پروژه های مختلف است، به عنوان جایگزینی برای بلاکچین اتریوم تعریف شده و تمام مزیت ها و ویژگی های آن را به خوبی دارد. برای توسعه قراردادهای هوشمند و یا برنامه های غیر متمرکز به راحتی می توانید از این بلاکچین استفاده کنید. مزیت اصلی آن در مقایسه با بلاکچین اتریوم نیز کارمزدهای به مراتب پایین تر است. برخلاف اتریوم که شما برای انجام پروژه‌های مختلف در آن نیاز به پرداخت هزینه‌های بسیار زیادی خواهید داشت، با سرعت تنها چند دلار امکان استفاده از بلاک چین بایننس چین برای کاربردهای مختلف در دسترس خواهد بود. توسعه پروژه ها و پلتفرم های مختلف که در بالا به آنها اشاره کردیم نیز به دلیل همین کم بودن هزینه ها و کارمزد ها در آن است.

در زمانی که در حال نگارش این مقاله هستیم برای هر ۲۴ ساعت بیش از ۳۱۰ میلیارد دلار در اکوسیستم بایننس چین معامله صورت می پذیرد. بخش اعظمی از این معاملات مربوط به دو ارز دیجیتال اصلی این سیستم یعنی تتر و بایننس کوین می‌باشد. البته حمایت همه جانبه این صرافی نیز دلیل دیگری برای این زیاد بودن حجم معاملات برای این اکوسیستم است. اصلی ترین و مهم ترین ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب را می توانید در  انواع ارزهای دیجیتال بایننس چین مشاهده کنید. به همین دلیل سرمایه گذاری بر روی آنها بسیار جذاب خواهد شد و می تواند در آینده نزدیک سرمایه های شما را چندین برابر نماید. در اکوسیستم بایننس چین عرض استاندارد BEP-20 برای انجام تراکنش ها استفاده می شود و توکن بومی این بلاک‌چین یعنی بایننس کوین نیز بهترین گزینه برای پرداخت هزینه ها و کارمزد ها در آن است.


۲۳- انواع ارز دیجیتال اکوسیستم فانتوم

انواع ارز دیجیتال سولانا

با معرفی انواع ارز دیجیتال اکوسیستم فانتوم با شما همراه هستیم. شاید از خود بپرسید که چرا انواع ارزهای دیجیتال اکوسیستم فانتوم را نیز در میان انواع ارز دیجیتال معتبر و شناخته شده قرار داده ایم. برای پاسخ دادن به این سوال تنها کافی است بدانید که رمز ارز های تعریف شده در این سیستم در حال حاضر در هر ۲۴ ساعت بیش از ۲۴۰ میلیارد دلار در بازار تراکنش دارند. البته یکی از اصلی ترین دلایل این حجم بالای معاملات وجود اکثر استیبل کوین های موجود در بازار در این اکوسیستم است.

اکوسیستم فانتوم از یک بلاکچین بسیار قدرتمند استفاده می کند که به عنوان هدف اصلی خود قرار است جایگزین برای پلتفرم های قراردادهای هوشمند باشد. امکان استفاده از این قراردادها در این پلتفرم در کمتر از چند ثانیه امکانپذیر است و مقیاس پذیری بسیار قدرتمند این اکوسیستم از نشانه‌های اصلی آن می باشد. این دو ویژگی مثبت به همراه سایر کاربردهای که در میان انواع ارز های دیجیتال اکوسیستم فانتوم باعث شده تا اینکه سیستم تبدیل به یکی از بهترین ها و معتبرترین ها شود.  ارز هایی که هم برای کاربردهای بسیار متنوع قابل استفاده هستند و هم برای سرمایه‌ گذاری نیز گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

البته باید دقت داشته باشید که اکثر استیبل کوین های موجود در بازار در این اکوسیستم قرار دارند که نیاز به بررسی و تحلیل آنها برای سرمایه‌ گذاری نخواهید داشت. به جز این دسته از رمز ارزها ارزهای دیجیتالی با قابلیت های بسیار زیاد مانند ترا و چین لینک و خود فانتوم نیز در این اکوسیستم تعریف شده‌اند. از اصلی ترین و مهمترین انواع ارز دیجیتال موجود در اکوسیستم فانتوم می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

۱- تتر

۲- یو اس دی کوین

۳- ترا

۴- بایننس یو اس دی

۵- رپد بیت کوین

۶- دای

۷- چین لینک

۸- فانتوم

۹- مجیک اینترنت مانی

۱۰- ترو یو اس دی

ملاحظه می کنید که ارز های دیجیتال بسیار معروف و مشهوری در پلتفرم ارز دیجیتال فانتوم معرفی شده که نشان از قدرت بسیار بالای این پلتفرم دارد. فانتوم از الگوریتم ها و شاخص های بسیار خاصی برای ارتقای شبکه خود استفاده می کند که بسیاری از تحلیلگران و متخصصین بازار رمز ارزها را امیدوار به یک آینده بسیار درخشان برای آن نموده است.


۲۴- انواع ارز دیجیتال اکوسیستم هارمونی

یکی دیگر از انواع ارز دیجیتالی که باید به تشریح و تعریف آن بپردازیم،  انواع ارز دیجیتال اکوسیستم هارمونی است. هارمونی رمز ارزی است که در چند ماه گذشته طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده و با محبوبیت بسیار بالا در بازار در حال معامله است. این رمز ارز دارای یک بلاک چین بسیار قدرتمند است که برای ایجاد برنامه های غیر متمرکز و استفاده برای ارائه برخی از پروژه ها با سرعت و مقیاس پذیری بسیار بالا توسعه پیدا کرده است. است یکی از مهمترین خصوصیات آن در کنار مقیاس پذیری بسیار بالا، تایید تراکنش ها در بلاک چین در کمتر از چند ثانیه می باشد. مقایسه کنید با بلاک چین ارز دیجیتال بیت کوین و ارزهای دیجیتال قدیمی که برای تایید تراکنش ها و یک  بلاک در آنها نیاز به زمان بسیار زیادی در حد چند دقیقه نیاز است.

هارمونی اصلی ترین و مهم ترین ارز دیجیتال اکوسیستم هارمونی است که گزینه بسیار ایده آل برای سرمایه گذاری حداقل برای میان مدت نیز است. حجم معاملات بسیار بالا و حضور تعداد زیادی از کاربران در شبکه این رمز ارز باعث شده تا امکان سرمایه گذاری با ریسک بسیار پایین در آن وجود داشته باشد. البته کاربران بایستی بر اساس یک تحلیل فاندامنتال ای کامل این ارز دیجیتال را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایند. در حال حاضر حجم معاملات صورت گرفته در کل سیستم هارمونی حدود ۲۰ میلیارد دلار است که رقم قابل توجهی خواهد بود.۲۵- انواع ارز دیجیتال اکوسیستم ترون

انواع ارز دیجیتال بایننس

یکی از جالب ترین و عجیب ترین انواع ارز دیجیتال که اتفاقاً از نظر اعتبار و محبوبیت در جایگاه بسیار مناسبی در بازار قرار دارند و باید به معرفی آنها بپردازیم، انواع ارز دیجیتال تعریف شده در اکوسیستم ترون است. ارز دیجیتال ترون سابقه ای بسیار درخشانی داشته و با اهدافی بسیار عالی توسعه پیدا نموده است. در اختیار داشتن یک تیم توسعه بسیار قدرتمند و با سابقه که رزومه بسیار خوبی داشته و از سوی شرکت های بسیار بزرگ در کشور چین حمایت می شوند، باعث شده تا شبکه این رمز ارز در سال های اخیر به محبوبیت قابل توجهی برسد. جاستین سان رهبر اصلی تیم توسعه دهنده رمز است که اکوسیستم قدرتمندان دارای ارزهای دیجیتال جالبی با مشخصات خاص و شبیه به هم است. برخلاف سایر رمزها که در پلتفرم ها و اکوسیستم های بسیار مختلفی تعریف شده و حتی بر خلاف سایر اکوسیستم ها که رمز ارزها ای با کاربردها و شرایط بسیار متفاوت را در خود جای می‌دهند، اکوسیستم ارز دیجیتال ترون تنها مخصوص به رمز ارز های خارجی با شرایط مشابه است. داشتن تعداد بسیار زیاد سکه های در گردش برای تبدیل شدن به واحدی برای پرداخت های درون برنامه ای با کارمزد بسیار پایین از اصلی‌ترین مشخصات انواع ارز بیشتر تعریف شده در اکوسیستم ترون است.

همچنین ارز های دیجیتال اصلی اکوسیستم ترون دارای حجم معاملات بسیار بالایی نیز هستند که این مهم نیز به دلیل تعداد سکه های بالایی در گردش آنها و همچنین امکان استفاده از آنها با کارمزد های بسیار پایین برای پرداخت های درون برنامه ای در برنامه های مختلف است.

اما بایستی یک نکته بسیار مهم درباره انواع ارز دیجیتال اکوسیستم ترون را با شما در میان بگذاریم. خود این رمز ارز و البته سایر ارزهای دیجیتال تعریف شده در آن معمولاً قیمت بسیار پایینی داشته و رسیدن قیمت آن آنها به یک دلار نیز می تواند جهش بسیار بزرگی در آنها باشد. جهشی که به دلیل داشتن تعداد سکه های بسیار زیاد در گردش بسیار بعید است و نباید روی این حساب که قیمت این روزها به یک دلار برسد بر روی آنها سرمایه گذاری کنید.  از ویژگی‌های بسیار مثبت و خوب انواع ارز دیجیتال اکوسیستم ترون در امکان استفاده از آنها برای نوسان گیری در کوتاه مدت و میان مدت است.  برای سرمایه گذاری بلند مدت بهتر است به دنبال گزینه های بهتری باشید زیرا افزایش قیمت قابل توجه این دسته از انواع ارز دیجیتال با چالش‌های بسیار زیادی روبرو بوده و اصلاً ماهیت اصلی آنها برای چنین امری نیست. انواع ارزهای دیجیتال اکوسیستم ترون بیشتر از اینکه به دنبال افزایش قیمت خود در بازار باشند به دنبال تبدیل شدن به عنوان یک واحد پولی در بانک‌ها و موسسات مختلف هستند.

از مهم ترین و اصلی ترین انواع ارز دیجیتال اکوسیستم ترون می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

۱- ترون

۲- بیت تورنت

۳- APENFT

۴- جاست

۵- وینک لینک

همانطور که ملاحظه می کنید بهترین ارز های دیجیتال اکوسیستم ترون دارای قیمت های بسیار پایین و مقرون به صرفه هستند. به همین دلیل اگر به فکر سرمایه گذاری برای بلند مدت در آنها هستید بهتر است تجدید نظر کرده و بیشتر از اینها رمز ارزهای موجود در بازار را مورد بررسی قرار دهید.


۲۶- انواع ارز دیجیتال اکوسیستم زیلیکا

یکی دیگر از اکوسیستم هایی که تشریح ارزهای دیجیتال قرار گرفته در آن می‌تواند شرایط خوبی برای سرمایه‌ گذاری برای شما به دنبال داشته باشد، زیلیکا می‌باشد.  با اینکه تعداد رمز ارز های بسیار زیادی در این اکوسیستم تعریف نشده و خود ارز دیجیتال زیلیکا با نماد Zil اصلی ترین و مهم ترین رمز ارز تعریف شده در این سیستم است، با این حال حجم تراکنش های صورت گرفته در این سیستم در طول هر ۲۴ ساعت در حال حاضر نزدیک به یک میلیارد دلار است. زیلیکا در چند ماه گذشته با محبوبیت بسیار بالایی روبه‌رو شده و حتی کاربران ایرانی بسیار زیادی هم به دنبال سرمایه گذاری کوتاه مدت و میان مدت بر روی این ارز دیجیتال هستند. حجم معاملات بسیار زیاد اصلی‌ترین مزیتی است که باعث این مهم شده است.

زیلیکا از آن دسته از انواع ارز دیجیتال است که در آینده نه چندان دور حرف‌های بسیار زیادی برای گفتن خواهد داشت. با یک بررسی بسیار ساده و معمولی می توانید متوجه شوید که افراد و شرکت های بسیار ثروتمند و بزرگ در اکوسیستم این ارز دیجیتال سرمایه‌ گذاری کرده و انتظار دارند تا در سال‌های آینده سرمایه های آنها چندین برابر شود. امری که با توجه به شرایطی که در حال حاضر پلتفرم زیلیکا در پیش گرفته و خیلی بعید و دور از انتظار نخواهد بود. بود همچنین بایستی یادآور شویم که قیمت بسیار پایین ارز دیجیتال در حال حاضر یک مزیت بزرگ دیگر برای سرمایه گذارانی است که سرمایه زیادی برای خرید رمز ارزها ندارند.

سایر انواع ارزهای دیجیتال در اکوسیستم بلاک چین


به جز اکوسیستم هایی که در بالا به آنها اشاره کرده ایم، چه اکوسیستم های دیگری در بازار می‌شناسید که کیفیت و اعتبار خوبی داشته و رمز ارز های تعریف شده در آنها می تواند شرایط خوبی در آینده داشته باشند؟ با اینکه سعی کردیم تمام انواع ارز دیجیتال معتبر تعریف شده در انواع سیستم های موجود در بازار رمز ارزها را با شما در میان بگذاریم، اما این قسمت از مقاله هنوز به پایان رسیده و شما میتوانید با ثبت نظرات خود در بخش دیدگاه‌ها ما را در انتخاب و معرفی سایر اکوسیستم ها نیز راهنمایی کنید. البته دقت داشته باشید که بسیاری از ارز های دیجیتال موجود در بازار در تعداد زیادی از اکوسیستم ها تعریف شده و قابلیت و کاربردهای آنها را دارا هستند. به همین دلیل نقاط اشتراک بسیار زیادی را در معرفی انواع ارز دیجیتال در اکوسیستم های مختلف مشاهده کردید. همین امر ممکن است در سایر اکوسیستم‌ های تعریف نشده در این مقاله نیز وجود داشته باشد.

بازار رمز ارزها یک بازار کاملا پویا و مولد است و هر روز شاهد روی کار آمدن اکوسیستم ها و بلاک چین های جدید در آن هستیم. از این رو خیلی دور از انتظار نخواهد بود که شما اکوسیستم ها و پلتفرم های جدیدی را مشاهده کنید که هنوز تعداد زیادی رمز در آنها تعریف نشده و اعتبار زیادی ندارند. به عنوان یک نکته بسیار مهم دیگر معرفی نشدن یک اکوسیستم در این مقاله به این معنا نیست که انواع رمز از تعریف شده در آن هیچ اعتباری ندارند. ما نیز همراه شما دائماً در حال بررسی که سیستم های مختلف عرضه شده در بازار ارز های دیجیتال هستیم و اگر موردی به چشم می‌خورد که از نظر اعتبار و شرایط ویژگی‌های مثبت قابل توجهی دارد، آن را نیز به لیست بالا اضافه خواهیم کرد. در حال حاضر در میان اکوسیستم های موجود در بازار مواردی مانند:

 • مونریور
 • نییر پروتکل
 • سلو
 • یارن

از جمله گزینه هایی می‌باشند که امکان ارتقای آنها در آینده نه چندان دور وجود دارد و ممکن است خیلی زود تصمیم به معرفی ارزهای دیجیتال تعریف شده در آنها نیز داشته باشیم. اما در حال حاضر بهتر است تمرکز خود را روی اکوسیستم های بگذارید که در بخش بالا به معرفی همه آنها پرداخته ایم.

انواع ارز های دیجیتال بر اساس کاربرد

نوبت به معرفی انواع ارز های دیجیتال موجود در بازار بر اساس کاربرد آنها است. به راحتی این امکان وجود دارد که ارزهای دیجیتال موجود در بازار را بر اساس کاربردهای که دارند در دسته بندی های مختلف قرار دهیم. البته اشاره کردیم که رمز ارزها معمولاً کاربردهای متنوع داشته و امکان استفاده از آنها در پلتفرم ها و پروژه های مختلف وجود دارد. به همین دلیل قرار نیست یک ارز دیجیتال به صورت کاملا مشخص و تنها یک کاربرد و یک دسته بندی داشته باشد. اما با این حال اگر کاربرد های مختلف را به صورت جداگانه بررسی کنیم متوجه خواهید شد که برخی از ارزهای دیجیتال در آنها جایگاه بهتری داشته و امکان استفاده از آنها برای چنین پروژه هایی راحت تر و بهتر است.

با توجه به این موضوع تصمیم گرفتیم تا از اصلی ترین و مهمترین کاربرد های تعریف شده برای ارز های دیجیتال را نیز به عنوان یک دسته بندی قرار داده و انواع ارز دیجیتال  تعریف شده در آنها را نیز به شما معرفی کنیم. یکی از اصلی ترین مزیت های شناخت انواع ارز بیشتر بر اساس کاربردهای آنها، امکان پیش بینی آینده‌این دسته از رمز ارزها بر اساس اخبار و اتفاقاتی است که در جهان واقعی در حال رخ دادن است. برای مثال اگر اخبار و اطلاعات موجود در بازار نشان از توسعه یک کاربرد و استفاده بیش از اندازه از آن دارد، پرواضح است که ارزهای دیجیتال تعریف شده در این کاربرد نیز به زودی با شرایط بسیار مناسب تری روبرو شده و ممکن است به قیمت های بسیار بالاتری برسند. از این رو توصیه می‌کنیم هم خود کاربردهای مختلف تعریف شده در بازار ارز های دیجیتال را به خوبی بشناسید و هم انواع ارز دیجیتال مربوط به آنها را نیز در نظر بگیرید.

البته بسیاری از کاربردهای رایج را در بندهای قبلی به دلیل محبوبیت بیشتر با شما در میان گذاشتیم. برای مثال صنایع اصلی مرتبط با ارزهای دیجیتال مانند متاورس، NFT ها و وب ۳ و مواردی از این دست بررسی شد. اما با این حال هنوز هم کاربردهای دیگری باقی مانده است که در ادامه به معرفی و بررسی ارزهای دیجیتال تعریف شده در آن ها خواهیم پرداخت.


۲۷- انواع ارز دیجیتال اوراکل

یکی از اصلی ترین و مهمترین کاربرد هایی که از برخی از رمز حرف ها انتظار داریم، اوراکل است. اگر با مفهوم اوراکل آشنا باشید و بدانید که این کاربر چه مزیتی دارد، خودتان به اهمیت رمز ارزهای تعریف شده در این کاربرد پی خواهید برد. اوراکل در واقع پلتفرمی است که امکان دسترسی و در اختیار داشتن داده های لازم برای اجرای یک پروژه در بازار رمز ارزها را در دسترس قرار می دهد. برای مثال فرض کنید که یک بلاک چین و یا یک پلتفرم در بازار رمز ارز ها بر اساس قیمت نفت جهانی توسعه پیدا کرده است. حال سوال اینجاست که چگونه این پلتفرم تعریف شده میتواند شرایط خود را در لحظه با قیمت نفت جهانی به روز نماید؟ شاید پاسخ این سوال تنها یک کلمه است: اوراکل

اوراکل در واقع به پلتفرم هایی اطلاق می شود که امکان دریافت داده های خارج از یک بلاک چین  و انتقال آنها به داخل شبکه را فراهم می آورند. موردی که هرچند در حال حاضر خیلی صحبت درباره آن زیادی است اما به زودی مشاهده خواهید کرد که این کاربرد اهمیت بسیار زیادی پیدا خواهد کرد. به همین دلیل توصیه می کنیم حتماً انواع ارز دیجیتال اوراکل را به خوبی شناسایی کرده و حتماً بخشی از سرمایه های خود را بر روی این دسته از رمز ارزها قرار دهید. این مهم می‌تواند در آینده نه چندان دور سودهای قابل توجهی برای شما به دنبال داشته باشد. دقت کنید که اصلاً مهم نیست که بلاک چین یا پلتفرم تعریف شده چه کاربردی دارد و در چه زمینه‌ای مشغول به فعالیت است. تحت هر شرایطی استفاده از یک اوراکل برای دریافت داده های خارجی برای آن الزامی خواهد بود. تصور کنید که در صورت رایج شدن چنین موضوعی که کاملاً قابل پیش بینی است، چه انقلاب بزرگی در انواع ارز دیجیتال اوراکل به وجود خواهد آمد.

در حال حاضر مهم ترین و اصلی ترین این ارزهای دیجیتال اوراکل گزینه های زیر هستند:

 • چین لینک
 • یوما
 • وینک لینک
 • مودفی

البته احتمالاً شما هم مانند ما از تکرار شدن و شنیدن نام چند باره ارز دیجیتال چین لینک در این مقاله و در معرفی انواع ارز دیجیتال در بخش‌های مختلف خسته شده و یا تعجب کرده اید. چین لینک تمام آن چیزی است که یک ارز دیجیتال برای رشد و توسعه در آینده به آن نیاز دارد.


۲۸- انواع ارز دیجیتال قراردادهای هوشمند

انواع ارز دیجیتال آوالانچ

در میان انواع ارز دیجیتال یکی از بهترین گزینه هایی که می‌توانید روی آنها حساب ویژه‌ای داشته باشید، ارز های دیجیتال تعریف شده با کاربرد اجرای قراردادهای هوشمند هستند. قراردادهای هوشمند یکی از انواع قرارداد هایی است که با روی کار آمدن  ارزهای دیجیتال توسعه پیدا کرده و اکنون مورد توجه بسیاری از سازمان‌ها و صنایع قرار گرفته اند. اگر بدانید که قرارداد هوشمند چیست و چه مزیت هایی دارد به راحتی درک خواهید کرد که چرا انواع ارز های دیجیتال تعریف شده در حوزه قراردادهای هوشمند می‌توانند جایگاه بسیار مناسبی داشته و به عنوان یک گزینه عالی برای سرمایه گذاری نیز انتخاب شوند.

قرارداد هوشمند پلتفرمی است که در شبکه های بلاک چین تعریف شده و کاربران می‌توانند با استفاده از آن ها و بدون نیاز به هیچگونه وابستگی و شخص ثالث برای پیشبرد اهداف خود در عرصه های مختلف اقدام کنند.

برای مثال فرض کنید شما به دنبال تنظیم یک قرارداد تجاری با یک شرکت خصوصی در آن سوی دنیا هستید. چگونه می‌توانید به همدیگر اعتماد کنید بدون اینکه هیچ شخص و یا سازمان ثالثی در میان شما قرار گیرد؟ اهمیت و کاربرد قرارداد هوشمند در چنین شرایطی تعریف می شود. با استفاده از قرارداد هوشمند این امکان وجود دارد تا طرفین یک معامله بدون نیاز به وجود یک سازمان و یا شخص ثالث روند قرارداد را با اعتماد و اطمینان کامل ادامه دهند. مفاد چنین قراردادهایی از پیش تعیین شده بوده و هر دو طرف قرارداد به راحتی می‌توانند این مفاد را مشاهده کرده و برای قبولی یا عدم قبول آنها اقدام کنند. در صورت قبول مفاد قرارداد هوشمند شرایط به گونه کاملا مطمئن  پیش خواهد رفت.

پلتفرم  انواع ارز دیجیتال تعریف شده در حوزه قرارداد هوشمند این امکان را برای کاربران به وجود می آورد تا بتوانند از این کاربرد استفاده کنند. پر واضح است که با رایج تر شدن استفاده از این قراردادها در صنایع مختلف و تجارت عملاً چنین رمز ارزهای محبوبیت بیشتری پیدا کرده و حتی می‌توانند با این استقبال بیشتر به قیمت های بسیار بالا نیز برسند. در حال حاضر بهترین ارز دیجیتال تعریف شده در حوزه قراردادهای هوشمند ارز دیجیتال اتریوم است. شبکه بلاک چین اتریوم به دلیل قابلیت های بسیار زیادی که دارد در این حوزه نیز نقش فعالی داشته و امکان استفاده از آن برای چنین شرایطی به راحتی در دسترس کاربران قرار دارد.

البته شایان ذکر است که ارزش فعلی ارز دیجیتال اتریوم تنها به دلیل تعریف شدن آن در امکان استفاده از قرارداد هوشمند نبوده و فاکتورهای بسیار زیادی دیگری نیز در این امر تاثیر گذار بوده اند. بهترین ایده برای سرمایه ‌گذاری بر روی انواع ارز دیجیتال  با کاربرد امکان استفاده از قرارداد هوشمند، انتخاب آنها برای ارزیابی و تحلیل فاندامنتال است.

اگر شما به دنبال بهانه هستید تا یک رمز از را در بازار مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید، تعریف شدن پلتفرم آن برای استفاده از قراردادهای هوشمند می‌تواند یک سیگنال خوب برای چنین منظوری باشد. اما صرف اینکه یک ارز دیجیتال قابلیت استفاده از قرارداد هوشمند را برای کاربران خود فراهم کرده باشد، نمی‌تواند تبدیل به گزینه برای سرمایه گذاری چه برای میان مدت و چه برای بلند مدت شود. در واقع قابلیت استفاده از قرارداد هوشمند در پلتفرم یک ارز دیجیتال به عنوان یک کاربرد مضاعف و ویژگی مثبت باید برای آن تعریف شده و این ویژگی را باید در کنار سایر ویژگی های لازم برای یک ارز دیجیتال خوب مورد بررسی قرار دهید.


بهترین ارزهای دیجیتال قرارداد هوشمند

اما بهترین ارز های دیجیتال قرارداد هوشمند کدام ها هستند و برای استفاده از این قابلیت بهتر است از کدام پلتفرم استفاده کنیم؟ با تعریف برترین ها در میان انواع ارز دیجیتال با امکان استفاده از قرارداد هوشمند بهتر می‌توانید درباره این دسته بندی تصمیم گیری کرده و از این کاربرد برای ارزیابی رمز ارز های مختلف استفاده کنید. وقتی رمز ارز های تعریف شده در یک حوزه همگی جایگاه بسیار عالی و خوبی در بازار داشته و امکان سرمایه گذاری برای آنها برای رسیدن به سود مناسب به راحتی وجود داشته باشد، نشان از این دارد که کاربرد مورد نظر اهمیت زیادی دارد و حتما در بررسی سایر رمز ارزها بهتر است این کاربرد به عنوان یکی از اولویت ها در نظر گرفته شود.

مسلماً ارز دیجیتال که در عین داشتن سایر کاربردهای تعریف شده در این مقاله امکان استفاده از قرارداد هوشمند را نیز داشته باشد و جایگاه مناسب تری داشته و سرمایه گذاری بر روی آنها ریسک کمتری به دنبال خواهد داشت.

بهترین های رمز ارزها برای استفاده از قرارداد هوشمند به شرح زیر هستند:

۱- ارز دیجیتال اتریوم

۲- ارز دیجیتال بایننس کوین

۳- ارز دیجیتال کاردانو

۴- ارز دیجیتال آوالانچ

۵- ارز دیجیتال چین لینک

۶- ارز دیجیتال الگورند

۷- ارز دیجیتال استلار

۸- ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک

۹- ارز دیجیتال فانتوم

۱۰- ارز دیجیتال وی چین

هم چنین در این رده بندی می توان به موارد دیگری مانند تزوس، ایاس، هارمونی، نئو و زیلیکا نیز اشاره نمود. وقتی این لیست از انواع ارز دیجیتال را برای استفاده از قراردادهای هوشمند مشاهده می کنیم، چند نتیجه گیری بسیار مهم در ذهن ما شکل خواهد گرفت:

 • اول اینکه هر ارز دیجیتالی با هر پلتفرمی نمی‌تواند شرایط استفاده از قرارداد هوشمند را داشته باشند.
 • همچنین رمز ارزهای با قابلیت استفاده از قرارداد هوشمند جایگاه بسیار خوبی در بازار داشته و معمولاً جز بهترین ها هستند.

همین دو ویژگی کافی است تا انواع ارز دیجیتال با امکان استفاده از قرارداد هوشمند را به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری تعریف کنیم. توصیه می‌کنیم حتماً در هنگام تحلیل فاندامنتال رمز ارز های مختلف در بازار به امکان استفاده قرارداد هوشمند در پلتفرم آنها به دقت ویژه‌ای داشته باشید.۲۹- استیبل کوین ها

انواع ارز دیجیتال قیمت

استیبل کوین ها انواع ارز دیجیتال دیگری است که باید به معرفی آنها بپردازیم. این دسته از انواع ارز دیجیتال شرایط بسیار عجیبی داشته و در عین اینکه حتی از جمله رمز ارز هایی با قدرت بسیار بالا در بازار هستند، اما سرمایه گذاری  بر روی آنها خیلی جذاب نبوده و شرایط خاصی از این نظر دارند. استیبل کوین ها به آن دسته از رمز ارزهای اطلاق می شود که قیمت آن ها وابسته به یک شی‌ء فیزیکی با کمترین میزان نوسان روبه رو شده و در یک محدوده بسیار کم ثابت باقی می ماند. معروف ترین و مهمترین استیبل کوین های موجود در بازار رمز ارزها آن هایی هستند که بر پایه دلار آمریکا بنا شده‌اند.

استیبل کوین ها برخلاف سایر ارزهای دیجیتال موجود در بازار دارای یک پشتیبان و حامی با ارزش هستند.  ما دقیقاً مانند صندوق‌های سرمایه ‌گذاری تعریف شده در بورس  دارایی کاربران در چنین رمز ارزهایی تضمین می شوید. تضمین ارائه شده نیز کالای فیزیکی است که در یک سازمان و یا نهاد به عنوان  گرو قرار داده شده است.

استیبل کوین های معروف موجود در بازار بیشتر بر پایه دلار آمریکا فعالیت داشته و به مقدار توکن های خود در بانکهای معتبر دلار آمریکا ذخیره دارند. قیمت استیبل کوین های حمایت شده با دلار آمریکا معمولاً در بازار یک دلار باقی مانده و نوسانات و بحران های مختلف تاثیری بر روی قیمت آن ها ندارد. عملاً در این دسته از انواع ارزهای دیجیتال نباید به دنبال افزایش و یا کاهش قیمت باشید.

نوسان گیری بر روی آنها نیز چندان مزیتی به حساب نخواهد آمد و خیلی نباید روی این امر حساب کنید. اما امکان کسب سود و سرمایه گذاری برای نوسان گیری بر روی این دسته از رمز ارزها برای کاربران ایرانی با جذابیت‌های بسیار زیادی همراه است.

با توجه به اینکه قیمت دلار آمریکا در بازار ایران یک قیمت کاملا نوسانی بوده و دائماً در محدوده‌های بسیار زیاد در حال نوسان است و افراد زیادی به دنبال استفاده از این نوسان برای کسب سود هستند، از این رو نوسان گیری بر روی استیبل کوین ها نیز جذابیت‌های بسیار زیادی داشته و بسیاری از سرمایه‌گذاران و افراد حرفه‌ای از این طریق به دنبال کسب سودهای کلان در بازار می روند.

اگر تحلیل شما از بازار دلار داخلی نوسان مثبت و افزایش قیمت است شما میتوانید با خرید یک استیبل کوین و فروش آن در قیمت بالاتر سود قابل توجهی به دست بیاورید. نکته بسیار جالب در این روش سرمایه گذاری کارمزد های بسیار پایین تر آن در مقایسه با خرید و فروش آزاد دلار است. شما می‌توانید با عضویت در صرافی های داخلی به راحتی بهترین استیبل کوین های موجود در بازار را در برابر ریال خرید و فروش کرده و از این طریق در این روش سرمایه گذاری شرکت کنید.

البته شناخته انواع ارز دیجیتال در گروه استیبل کوین ها نیز اهمیت خاص خود را دارد. با توجه به اینکه این دسته از رمز ارزها به عنوان یک ارز دیجیتال پایه در معاملات مورد استفاده قرار می گیرند، لازم است تا بهترین های آنها را بشناسید. همچنین شما می‌توانید در شرایط بحرانی که امکان نوسانات بسیار شدید در بازار ارز های دیجیتال وجود دارد، با تبدیل رمز ارزهای خود به یک استیبل کوین معتبر سرمایه‌های خود را از خطرات دور نگه دارید. این مورد هم یکی از بهترین مزیت های استفاده از این دسته از رمز ارزها در معاملات است.


بهترین استیبل کوین ها

نوبت به معرفی بهترین استیبل کوین های موجود در بازار رمز ارزها می‌رسد. دقت داشته باشید که انواع ارز دیجیتال تعریف شده در این حوزه تنوع مختلفی با توجه به شی فیزیکی در نظر گرفته شده به عنوان حامی دارند. برخی از استیبل کوین های تعریف شده در بازار با طلا پشتیبانی می‌شوند برخی با سایر رمز ارزهای معتبر مانند بیت کوین و البته بهترین های این رده نیز با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند. در حال حاضر بهترین و عالی ترین استیبل کوین تعریف شده در بازار ارز دیجیتال تتر است. به دلیل اینکه این رمز از به عنوان ارز دیجیتال پایه در اکثر معاملات انتخاب می شود، حجم معاملات بسیار بالایی داشته و حتی در بسیاری از روزها در این شرایط از بیت کوین نیز بهتر عمل می کند. تتر در حال حاضر محبوب ترین و معتبرترین استیل کن تعریف شده در بازار است که امکان خرید و فروش آن با ریال ایران نیز در صرافی های داخلی برای کاربران وجود دارد.

در رده بندی بهترین استیبل کوین ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- ارز دیجیتال تتر

۲- یو اس دی کوین

۳- بایننس یو اس دی

۴- ترا یو اس دی

۵- دای

البته با توجه به شرایطی که در حال حاضر در بازار رمز ارزها حاکم است، توصیه می‌کنیم که حتماً از ارز دیجیتال تتر به عنوان رمز ارز پایه استفاده کرده و سراغ سایر گزینه ها در این رده بندی نروید. همچنین اعتبار بسیار زیاد تتر نیز دلیل دیگری برای استفاده از این رمز هست برای معاملات است.

قیمت ارز دیجیتال تتر به عنوان بهترین استیبل کوین تعریف شده در بازار همیشه یک دلار است. البته این قیمت با نوسان بسیار کوچکی در بازار نیز همراه می‌شود. در صرافی‌های داخلی شما می‌توانید این رمز ارز را متناسب با قیمت دلار در بازار ایران و همچنین میزان ارز و تقاضای لحظه‌ای بر روی آن خریداری کنید. به خاطر داشته باشید که خرید روزانه بر روی تتر می تواند معایب بسیار زیادی داشته و ضررهای جبران ناپذیری برای شما به دنبال داشته باشد. توصیه می‌کنیم با مطالعه آموزش بازار دلار و همچنین آموزش پیش بینی قیمت دلار ابتدا مهارت خود را برای خرید و فروش این ارز بالا برده و سپس برای سرمایه گذاری بر روی تتر اقدام کنید.

فراموش نکنید که بسیاری از افراد و سرمایه‌گذاران هستند که از این طریق ضررهای زیادی را به چشم دیده اند و خیلی ها نیز هستند که سود های زیادی را به دست آورده اند. حال انتخاب با شما است که دوست داری در کدام یک از این دو دسته سرمایه گذاران قرار بگیرید. هرچند بررسی این موضوع ربطی به معرفی انواع ارز دیجیتال ندارد اما این نکات را با شما در میان گذاشتیم تا شما را از یک سرمایه گذاری پر ریسک دور نگه داریم. بازار دلار داخلی می تواند به اندازه بازار رمز ارز ها همراه با ریسک و خطر باشد.۳۰- انواع ارز دیجیتال گیمینگ

انواع ارز دیجیتال قیمت

در معرفی انواع ارزهای دیجیتال نوبت به بررسی انواع اردبیل تعریف شده در حوزه گیمینگ می رسد. بازی های کامپیوتری و ویدیویی از دیرباز در میان کاربران امروزی جذابیت‌های بسیار زیادی داشته و افراد حتی قبل از اینکه رمز ارزها به وجود بیاید حاضر به پرداخت هزینه های خرید آیتم های مختلف در درون این بازی ها بودند. در گذشته کاربران برای پیشبرد اهداف خود در فضای یک بازی کامپیوتری به دنبال خرید آیتم های مختلف تعریف شده در آن با پرداخت های دلاری بودند.

امروزه با روی کار آمدن ارزهای دیجیتال این فرآیند با استفاده از رمز ارزها انجام پذیرفته و شما دیگر لازم نیست برای خرید آیتم های مختلف در جریان یک بازی از پول دلار استفاده کنید. برخی از ارزهای دیجیتال تعریف شده در حوزه گیمینگ این امکان برای شما وجود دارد تا بتوانید پرداخت های درون برنامه ای را در بازی های کامپیوتری با استفاده از آنها انجام دهید.

البته بایستی مد نظر داشته باشید که گیمینگ تنها یک کاربرد از میان تمام کاربرد هایی است که ممکن است برای یک ارز دیجیتال تعریف شده باشد. اینکه یک رمز ارز با قابلیت  تبدیل شدن به رمز از مناسب برای پرداخت  هزینه های درون برنامه ای در بازی‌های کامپیوتری توسعه پیدا کرده باشد، به این معنا نیست که قابلیت ها و کاربردهای دیگری برای آن قابل تصور نیست. بلکه بسیاری از مرزها با وجود اینکه در حوزه گیمینگ تعریف شده و در این حوزه امکان استفاده از آنها وجود دارد، کاربردهای دیگری را نیز دارند.

به عنوان یک نکته بسیار مهم در معرفی انواع ارز دیجیتال در حوزه گیمینگ بایستی به آینده‌این رمزهای اشاره کنیم. بازی های کامپیوتری در فضای مجازی روز به روز در حال توسعه و گسترش هستند و هر روز بازی هایی با جذابیت بیشتر و امکانات بیشتر در بازار تعریف می شود. به روز ترین و جذاب‌ترین بازی ها نیز در حال حاضر بازی های تعریف شده در حوزه متاورس هستند که سر و صدای بسیار زیادی به پا کرده و در حال حاضر طرفداران بسیار زیادی نیز دارند.

واقعیت این است که بسیار زیادی از افراد جامعه کنونی در حال کوچ کردن به سمت زندگی در فضای مجازی هستند. در این فضا برای خود زمین و خانه تهیه کرده و در بازی‌های تعریف شده در آن به دنبال خرید آیتم ها و موارد مختلف هستند. در واقع کاربران خطا چیزهایی را که در دنیای واقعی امکان رسیدن به آنها نیز برای آنها وجود ندارد را در فضای مجازی در دسترس داشته و به همین دلیل یک جامعه بسیار بزرگ در بازی های کامپیوتری در سطح جهان به وجود آمده است. جامعه‌ای که روز به روز به تعداد کاربران آن اضافه شده و هر روز شاهد گسترش آن هستیم.

این موارد را با شما مرور کردیم تا اشاره کنیم که انواع ارز دیجیتال در حوزه گیمینگ آینده بسیار کمی داشته و این امکان وجود دارد تا در یکی دو سال آینده با محبوبیت چند برابری نسبت به شرایط کنونی قرار بگیرند. چنین اتفاقی می تواند تبدیل به یک انقلاب در قیمت آنها شده و سود های قابل توجهی را نیز برای کاربران به دنبال داشته باشد.

بهترین ارزهای دیجیتال در حوزه گیمینگ

با قابلیت هایی که در بند قبل به آنها اشاره کردیم شناخت بهترین انواع ارز دیجیتال در حوزه گیمینگ  اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. بهترین رمز ارزها در این حوزه در آینده نه چندان دور می‌توانند تبدیل به بهترین های بازار شده و سرمایه ‌گذاری بر روی آنها می‌تواند سوددهی قابل توجهی در میان مدت داشته باشد. هرچند رقبای بسیار زیادی در این حوزه تعریف شده و انتخاب یکی از آنها با چالش‌های بسیار زیادی روبرو است اما با معرفی بهترین ها این امکان برای شما ساده تر خواهد شد. بهترین ارز دیجیتال ها در صنعت گیمینگ به شرح زیر هستند:

۱- مانا دسنترالند

۲- سند باکس

۳- اکسی اینفینیتی

۴- گالا

۵- انجین کوین

۶- بورا

۷- وکس

۸- رندر توکن

۹- ایلوویوم

۱۰- الترا

کرومیا و رادیو کاکا نیز دیگر موارد تعریف شده در حوزه گیمینگ هستند. با ورود به پلتفرم هر یک از این رمز ارزها شما می توان توکن های بومی و آنها را نیز خریداری کرده و از آنها برای پرداخت درون برنامه ای در بازی‌های کامپیوتری تعریف شده در آنها استفاده کنید. در واقع در پلتفرم این دسته از انواع ارز دیجیتال شما می‌توانید با بازی کردن پول بدست بیاورید. جذابیت بسیار قابل توجهی که تعداد کاربران زیادی را به سمت استفاده از قابلیت‌های این دسته از انواع ارز دیجیتال کشانده است. بازی کردن و پول در آوردن آن هم پول‌های قابل توجه و دلاری چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت.

با توجه به این که شما به عنوان یک کاربر مخاطب کدام یک از بازی‌های ویدیویی و کامپیوتری باشید و یا به دنبال استفاده از چه روش های سرمایه گذاری در حوزه گیمینگ هستید، بایستی برای انتخاب یکی از این رمز ارزها اقدام کنید. البته مطابق با توضیحی که در انواع ارز دیجیتال پروژه متاورس بیان کردیم، سرمایه گذاری بر روی خود این ارز های دیجیتال شرایط کاملا متفاوتی با کسب سود و درآمدزایی از طریق بازی در پلتفرم آنها دارد.

ممکن است شما در انجام بازی‌های کامپیوتری در یک پلتفرم بسیار عالی عمل کرده و سود های خوبی به دست بیاورید اما ارز دیجیتال اصلی آن پلت‌فرم به عنوان بهترین گزینه در بازار شناخته نشده و سرمایه گذاری بر روی آن چندان هم مناسب نباشد. از این رو ارزیابی انواع ارز دیجیتال گیمینگ بایستی بر اساس دو فاکتور متفاوت صورت پذیرد.

همچنین به عنوان یک نکته بسیار مهم دیگر باید اشاره داشته باشیم که علاوه بر کاربرد گیمینگ شما باید کاربردهای دیگر و مشخصات دیگر مانند تعداد توکن های در گردش، حجم معاملات در ۲۴ ساعت، ارزش بازار و مواردی از این دست را نیز در هر کدام از رمز ارز های معرفی شده در بالا را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. زیرا این فاکتورها نیز تاثیر مستقیمی روی شرایط یک رمز ارز برای سرمایه گذاری دارند.

سایر انواع ارزهای دیجیتال کاربردی


تا اینجای مقاله به خوبی درک کرده‌اید که انواع ارز دیجیتال چیست و سرمایه ‌گذاری بر روی هر یک از آنها بایستی با توجه به چه شرایطی انجام پذیرد. در انتهای این بخش از دسته بندی انواع ارز دیجیتال کاربردی بایستی عنوان کنیم که موارد دیگری نیز می‌توان به این دستگاهها اضافه کرد که البته جذابیت زیادی نداشته و به همین دلیل خیلی به آنها نمی‌پردازیم.

برای مثال از میان سایر انواع ارزهای دیجیتال کاربردی می توان به رمز ارز های تعریف شده در حوزه موسیقی اشاره کرد. کاربردی که در حال حاضر چندان مطرح و محبوب نشده و رمز ارز های تعریف شده در آن نیز خیلی جایگاه مناسبی در بازار ندارند. از این دست کاربردها را به وفور می‌توانید در میان سایر انواع ارز دیجیتال تعریف شده در بازار مشاهده کنید.

انواع ارز دیجیتال با قیمت

انواع ارز دیجیتال با قیمت را می توانید در سایت های معتبر و شناخته شده در این بازار در اختیار داشته باشید. بسیاری از کاربران برای تحلیل و بررسی رمز ارزهای مورد نظر خود به دنبال مشاهده انواع ارز دیجیتال با قیمت هستند. بهترین و اصلی ترین سایت مورد استفاده برای مشاهده انواع ارز دیجیتال با قیمت سایت کوین مارکت کپ می باشد. سایت کوین مارکت کپ یک سایت کامل و جامع برای مشاهده انواع ارز دیجیتال در دسته بندی های مختلف و البته با قیمت است. عدم استفاده از مزیت ها و اطلاعات موجود در این سایت می تواند یک نقطه ضعف بسیار بزرگ برای تمام سرمایه گذاران در این بازار باشد. مخصوصاً کاربران ایرانی که برای استفاده از سایت های مختلف معمولاً با مشکلاتی از جمله فیلترینگ روبرو هستند، در اختیار داشتن یک سایت عالی و ایده آل برای مشاهده انواع ارز دیجیتال با قیمت و مشخصات کامل مزیت بزرگی خواهد بود.

سایت کوین مارکت کپ دارای بخش های بسیار زیادی بوده که کاربران تازه کار و ناوارد معمولاً از همه این بخش ها استفاده نکرده و از آنها بی‌خبرند. با شناخت بخش‌های مختلف این سایت به راحتی می توانید در کنار مشاهده انواع ارز دیجیتال با قیمت  مزیت های بسیار زیاد دیگری را نیز در اختیار داشته و از آنها برای پیشبرد هرچه بهتر اهداف خود در این بازار استفاده کنید. صفر تا صد آموزش سایت کوین مارکت کپ را در کانون بورس مهمان ما باشید.

انواع ارز دیجیتال چینی

این روزها صحبت درباره انواع ارز دیجیتال چینی بسیار زیاد است. کشور چین در قبال ارزهای دیجیتال قوانین و شرایط بسیار ضد و نقیضی را در پیش گرفته است. با اینکه بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در سرتاسر جهان مربوط به کشور چین بوده و از این کشور به جهان معرفی شده است اما با این ها چندی پیش دولت چین استفاده از ارزهای دیجیتال مخصوص ارز دیجیتال بیت کوین را برای کاربران خود کاملا ممنوع اعلام کرد و حتی به صرافی ها نیز اعلام کرد نباید به کاربران چینی خدمات ارائه نمایند. در این باره صحبت ها و شایعه های بسیار زیادی وجود دارد.

برخی از تحلیلگران آن بر این باور هستند که کشور چین به دنبال توسعه انواع ارز دیجیتال چینی از طلا در این بازار نیز نقش تاثیرگذاری داشته و سرمایه های کاربران خود را به سمت سایر کشورها هدایت نکند.

از طرف دیگر این شایعه نیز وجود دارد که کشور چین  به دنبال جلوگیری از خروج سرمایه های داخلی خود به بازار رمز ارز ها و عملاً انتقال آنها به سایر کشورها است.

یکی از بدترین شایعه ها در این باره این است که مفهوم ارز دیجیتال در سرتاسر جهان از کشور چین توسعه پیدا کرده و اکنون دولت این کشور می داند که این بازار به زودی برای همیشه نابود خواهد شد. به همین دلیل به دنبال جلوگیری از نابودی سرمایه‌های کاربران خود است.

از این دست شایعه ها درباره انواع ارز دیجیتال چینی و شرایط بازار رمز ارزها در کشور چین بسیار زیاد می باشد. شایعاتی که هیچ کدام از آنها به صورت رسمی تایید نشده و عملاً نمی‌توان بر پایه آنها برای سرمایه‌ گذاری در این بازار اقدام نمود. نزدیکترین و محتمل ترین شایعه در این باره، جلوگیری دولت چین از خروج سرمایه های کاربران خود از این کشور و ارتقای اقتصاد خود است. به جز کشور چین کشورهای بسیار زیاد دیگری هم هستند که وجود رمز ارزها را به عنوان خطری بزرگ برای اقتصاد خود تلقی کرده و به دنبال محدود کردن این بازار برای کاربران خود هستند. نکته بسیار جالب دیگر این است که انواع ارز دیجیتال چینی که برای اولین بار در این کشور توسعه پیدا کرده اند نیز در بازار زیاد است. جاستین سان که با همکاری موسس و رئیس فروشگاه اینترنتی علی بابا یکی از بزرگترین توسعه دهندگان رمز ارزها در بازار محسوب می شود، اصلیتی چینی دارد. ترون اصلی ترین ارز دیجیتال معرفی شده توسط جاستین سان می باشد.

انواع ارز دیجیتال ایرانی

اگر تا اینجای مقاله درک کرده باشید که انواع ارز دیجیتال چیست, خیلی اهمیتی برای کشور توسعه دهنده رمز ارز مورد نظر قائل نخواهید بود. بود این نکته از این نظر مهم است که بسیاری از کاربران در جستجوهای خود به دنبال انواع ارز دیجیتال چینی یا انواع ارز دیجیتال ایرانی هستند. این مفهوم اهمیت خیلی زیادی در بازار رمز ارسال نداشته و عملاً در اکثر موارد نیز مشخص نیست که یک ارز دیجیتال در کدام کشور توسعه پیدا کرده است. است حتی در بسیاری از مواقع تیم توسعه دهنده یک ارز دیجیتال تابعیت کشورهای مختلف را داشته و به عنوان یک شرکت واحد وارد این بازار شده اند. جدایی این موضوع در حال حاضر در میان انواع ارز دیجیتال موجود در بازار هیچ رمز ارزی را شاهد نیستیم که در ایران و توسط کاربران ایرانی توسعه پیدا کرده باشد.

البته بازار ارز دیجیتال پر از رمز ارزهای مختلف است که تعداد آنها به بیش از ۱۶۰۰۰ رسیده و عملاً امکان بررسی ملیت توسعه دهندگان تمام آنها وجود ندارد. از این رو این امکان نیز وجود دارد که یک کاربر ایرانی هم برای توسعه این رمز ارزها اقدام کرده باشد.

سرمایه گذاری در انواع ارز دیجیتال

سرمایه گذاری در انواع ارز دیجیتال شرایط خاص خود را دارد. استراتژی های  بسیار مختلفی در سرمایه گذاری در بازارهای مالی تعریف شده که شما میتوانید به فراخور میزان سرمایه های در دسترس است و البته روحیه خود از هر کدام از آنها در بازار رمز ارزها نیز استفاده کنید. اگر در دوره ارز دیجیتال شرکت کرده باشید به خوبی با بهترین استراتژی های سرمایه گذاری در انواع ارز دیجیتال آشنا بوده و به خوبی می دانید که از چه روشی برای افزایش میزان سرمایه های خود در این بازار استفاده نمایید. اما به صورت خلاصه و به عنوان یک استراتژی بسیار قدرتمند باید به نکات زیر برای این سرمایه ‌گذاری اشاره داشته باشیم:

شما باید  یک سبد سرمایه ‌گذاری داشته باشید که انواع مختلف ارز دیجیتال و همچنین این شرایط مختلف رشد آنها در تعیین هر یک از گزینه های این سبد در نظر گرفته شده باشد. برای چنین امری بایستی سرمایه در دسترس خود را به قسمت‌های مختلفی تقسیم کرده و در میان انواع ارز دیجیتال آنها را قرار دهید. این تقسیم بندی سرمایه برای سرمایه گذاری در انواع ارز دیجیتال می تواند به شرح زیر باشد:

بخش اعظمی از سرمایه های شما بایستی بر روی ارز دیجیتال هایی قرار گیرد که کیفیت بسیار بالایی داشته و در آینده امیدواری بسیار زیادی بر روی آنها وجود دارد. این مهم تضمین کننده افزایش سرمایه شما در بازار خواهد بود و به نوعی ریسک سرمایه ‌گذاری شما را در این بازار به حداقل میزان ممکن می رساند. این دسته از انواع ارز دیجیتال آنهایی هستند که برای سرمایه ‌گذاری بلند مدت گزینه خوبی هستند. ارز دیجیتال بیت کوین، اتریوم، سولانا، کاردانو، بایننس کوین و آوالانچ می‌توانند چنین شرایطی را برای شما فراهم آورند.

دومین بخش از سرمایه های شما بایستی بر روی انواع ارز دیجیتالی قرار داده شود که ریسک سرمایه گذاری بیشتری داشته و امکان سوددهی بیشتری هم دارند. این دسته از انواع ارز دیجیتال آنهایی هستند که برای سرمایه گذاری میان مدت و یا نوسان گیری ارز دیجیتال مناسب می‌باشند. این مهم باعث می شود تا در کنار کاهش ریسک سرمایه ‌گذاری شما بتوانید از پتانسیل های بالای این بازار برای کسب سود از استفاده کنید.

در نهایت بخش بسیار کوچکی از سرمایه‌های شما نیز بایستی بر روی انواع ارز دیجیتال ارزان قیمت و با پتانسیل سود دهی چند میلیون برابر این قرار گیرد. سرمایه گذاری بر روی این دسته از انواع ارز دیجیتال ریسک بسیار زیادی داشته و در عوض میزان سودگیری از آنها می‌تواند به شدت قابل توجه باشد. واقعیت این است که امکان موفقیت این دسته از رمز ارزها برای سود دهی بسیار پایین‌تر از گزینه های قبلی بوده و عملاً شما باید قسمتی از سرمایه های خود را به این دسته اختصاص دهید که حتی از بین رفتن آنها نیز هیچ اختلالی در زندگی شما به وجود نیاورد.

در ادامه این بخش از معرفی انواع ارزهای دیجیتال سعی داریم تا بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری بلند مدت، نوسان گیری و البته ارزهای دیجیتال ارزان قیمت با پتانسیل رشد بسیار بالا را به شما معرفی کنیم.

آیا همه ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که معمولاً از ذهن بسیاری از کاربران را به خود مشغول کرده است، این است که آیا سرمایه گذاری بر روی انواع ارز دیجیتال را انتخاب کنید و یا تمام سرمایه های خود را بر روی یک ارز دیجیتال قرار دهیم؟ البته که قرار دادن تمام سرمایه ها بر روی یک ارز دیجیتال ممکن است ریسک بسیار زیادی برای شما به دنبال داشته باشد. عملاً با از بین رفتن آن ارز دیجیتال از نظر قیمتی و افت قیمت شما هیچ راه بازگشتی نداشته و نمی‌توانید کنترلی بر روی ضررهای خود داشته باشید. در صورتی که با سرمایه گذاری بر روی انواع ارزهای دیجیتال این امکان را خواهید داشت که حتی در صورت افت قیمت یکی با افزایش قیمت سایر این سبد سرمایه موفقی داشته باشید.

چالش دیگر برای سرمایه گذاری در این بازار این است که آیا تمام رمز ارزهای تعریف شده قابلیت‌های خوبی داشته و امکان سرمایه ‌گذاری بر روی آنها وجود دارد یا خیر؟ پاسخ این سوال بسیار جالب است. واقعیت این است که درصد قابل توجهی از رمز ارز های بازار به هیچ وجه شرایط مناسبی نداشته و اصلاً نباید روی آنها سرمایه ‌گذاری کنید. جدایی از بحث اهداف و امکان کلاهبرداری در برخی از ارزها، در حال حاضر بیش از ۱۶ هزار ارز دیجیتال در بازار تعریف شده که روز به روز به تعداد آنها اضافه می شود. این تعداد و عرض نشان از این دارد که هیچ کنترلی بر روی توسعه آنها وجود نداشته و هر کسی با کمترین میزان استعداد و توانایی به عنوان یک توسعه دهنده وارد این بازار شده است.

دقیقاً به همین دلیل ما سعی کردیم تا این مقاله را برای شما آماده کنیم تا از وارد شدن شما به رمز ارز های بیخود جلوگیری نماییم. هشدار می دهیم که عدم دقت به نکات بیان شده در این مقاله می‌تواند باعث ایجاد ضرر های بسیار هنگفت برای شما شود.


۳۱- بهترین ارزهای دیجیتال برای نوسان گیری و ترید روزانه

انواع ارز دیجیتال قیمت

در اولین گروه بایستی و ارز هایی را به شما معرفی کنیم که برای نوسان گیری و تردید روزانه می‌توانید از آنها استفاده کنید. قبل از این که به معرفی انواع ارز دیجیتال مناسب برای نوسان گیری بپردازیم ابتدا باید شرایطی را با شما در میان بگذاریم که وجود آنها در شبکه یک رمز ارز می تواند آن را برای این امر مناسب نماید. اصلاً اینگونه نیست که شما وارد بازار رمز ارز ها شده و به سلیقه خودتان یک یا چند مورد آن را برای نوسان گیری انتخاب کنید. ارز دیجیتال مناسب برای نوسان گیری باید شرایط خاصی داشته باشد که عدم دقت به این شرایط خطا در صورت استفاده از استراتژی های بسیار ایده‌آل نیز چیزی جز شکست برای شما به دنبال نخواهد داشت. از مهمترین و اصلی ترین شرایط لازم برای این امر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • به عنوان اولین و مهمترین شرط برای انتخاب یک ارز دیجیتال مناسب برای نوسان گیری باید به حجم معاملات آن اشاره داشته باشیم.
 • ارزش بازار
 • تعداد سکه های در گردش
 • رتبه در بازار
 • تعداد آدرس های فعال
 • میزان محبوبیت
 • تعداد و اعتبار صرافی‌هایی که رمز ارز مورد نظر امکان معامله در آن را دارد.

از دیگر ویژگی هایی است که برای چنین رمز ارزهای باید تعریف شود. حال با در نظر گرفتن این شرایط و ویژگی ها انواع ارز دیجیتال مناسب برای نوسان گیری به شرح زیر هستند:

۱- ارز دیجیتال اتریوم به دلیل داشتن حجم معاملاتی بسیار بالا گزینه بسیار ایده آل برای این منظور است.

۲- ترون یکی دیگر از رمز ارز هایی است که با در نظر گرفتن این شرایط گزینه خوبی برای نوسان گیری خواهد بود.

۳- بایننس کوین

۴- ایاس

۵- ریپل

۶- لایت کوین

۷- مونرو

۸- بیت کوین کش

۹- کاردانو

۱۰- بیت کوین، البته می‌توانستیم ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان اولین گزینه در این رده بندی قرار دهیم اما به دلیل قیمت بسیار بالا و عدم امکان ورود به آن برای بسیاری از کاربران، در پایین نیز از این رمز از محبوب یاد می کنیم.۳۲- بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

انواع ارز دیجیتال قیمت

بعد از درک اینکه انواع ارز دیجیتال چیست و بررسی رمز ارزهای مناسب برای نوسان گیری حالا نوبت معرفی ارز های دیجیتالی است که برای سرمایه گذاری کوتاه مدت می‌توانید روی آنها حساب کنید. این دسته از رمز ارزها به دلیل شرایطی که دارند، در بلند مدت ممکن است با چالش‌های بسیار زیادی روبرو شوند. از این رو سرمایه گذاری بر روی آنها باید با احتیاط بسیار بیشتری صورت پذیرد. یکی از موارد احتیاطی بسیار مهم و حرفه‌ای برای سرمایه ‌گذاری بر روی انواع ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری کوتاه مدت، خارج کردن اصل سرمایه و بخش اعظمی از سال ها بعد از رسیدن به سود مناسب در آنها است. در ادامه انواع ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری کوتاه مدت را با شما در میان می گذاریم تا بتوانید انتخاب بهتری برای این روش کسب درآمد در این بازار نیز داشته باشید. همچنین دقت داشته باشید که با توجه به اینکه سرمایه گذاری در بازه زمانی کوتاه مدت صورت می پذیرد، حتماً باید روش های تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال نیز برای تحلیل و ارزیابی روند رمز ارز مورد نظر استفاده نمایید.

۱- ارز دیجیتال بایننس کوین

۲- ارز دیجیتال سولانا

۳- ارز دیجیتال پولکادات

۴- ارز دیجیتال کاردانو

۵- ارز دیجیتال استلار

۶- ارز دیجیتال ایاس

۷- ارز دیجیتال امیسگو

۸- ارز دیجیتال نم

۹- ارز دیجیتال مانا دسنترالند

۱۰- ارز دیجیتال چین لینک

البته شایان ذکر است که بسیاری از رمز ارز های معرفی شده در این بخش به عنوان انواع ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری کوتاه مدت شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری بلند مدت را هم دارند اما این امکان وجود دارد تا در سالهای بعدی شاهد نوسان منفی قیمت در این رمز ارزها باشیم. از این رو شما بایستی با یک تحقیق و بررسی کامل بهترین رمز ارز برای این روش سرمایه گذاری را انتخاب کنید.۳۳- بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری بلند مدت

نوبت به معرفی انواع ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری بلند مدت می رسد. دقت داشته باشید که وقتی صحبت از سرمایه گذاری بلند مدت در بازار رمز ارزها می‌شود، منظور یک سرمایه ‌گذاری ۵ تا ۱۰ ساله در این بازار است. اگر به ۱۰ سال قبل برگردیم و شرایط ارز دیجیتال بیت کوین را مورد بررسی قرار دهیم، شرایط حاکم بر آن بایستی با شرایط حاکم بر انواع ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری بلند مدت در حال حاضر برقرار باشد. بیت کوین بعد از گذشت یک دهه سرمایه گذاران خود را میلیارد کرده است. اتفاقی که می تواند برای سایر انواع ارزهای دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری بلند مدت در ۱۰ سال آینده نیز رخ دهد.

سرمایه گذاری برای بلند مدت یکی از ایمن‌ترین و کم خطر ترین روش های سرمایه گذاری در بازار ارز های دیجیتال است که البته لازمه اصلی آن انتخاب رمز ارزهای مناسب برای این منظور خواهد بود. با توجه به بلند مدت بودن بازده سرمایه ‌گذاری کاربر هیچ ترس و خطری از بابت نوسانات محدود و بحران‌های چند روزه نخواهد داشت و با خیال راحت میتواند بعد از گذشت یک بازه زمانی طولانی مدت سود قابل توجهی را از بازار به دست بیاورد. افراد حرفه ای در کنار ران برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت از این روش سرمایه گذاری نیز استفاده می نمایند. به افراد تازه کار نیز توصیه می‌کنیم حتماً برای شوره کار از چنین روش استفاده کرده و خیلی سراغ نوسان گیری و ترید روزانه در این بازار نروند. توصیه‌ای که هر چند می دانیم که آن را نادیده خواهد گرفت اما با این حال یکی از اصول بسیار مهم سرمایه گذاری در این بازار محسوب می شود.

از بهترین انواع ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری بلند مدت می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

۱- ارز دیجیتال بیت کوین

۲- ارز دیجیتال اتریوم

۳- ارز دیجیتال بایننس کوین

۴- ارز دیجیتال پلیگان

۵- ارز دیجیتال لایت کوین

۶- ارز دیجیتال کاردانو

۷- ارز دیجیتال سولانا

۸- ارز دیجیتال الگورند

۹- ارز دیجیتال مونرو

۱۰- ارز دیجیتال یونی سوآپ

انتخاب اینکه کدام یک از موارد بالا می تواند بهترین گزینه برای سرمایه گذاری بلند مدت برای شما باشد به موارد مختلفی بستگی خواهد داشت. برای مثال میزان سرمایه در دسترس است و همچنین فرصت شما برای باقی ماندن در این بازار از جمله مواردی است که می تواند در این امر تاثیر مستقیم داشته باشد.  داشته باشید که وقتی صحبت از سرمایه ‌گذاری بلند مدت می‌شود شما باید سرمایه هایی را وارد بازار کنید که عملاً برای ۵ تا ۱۰ سال آینده نیازی به آنها ندارید. اگر قرار است بعد از گذشت چند ماه سرمایه خود را از بازار خارج کنید عملاً شما نمی‌توانید وارد این روش سرمایه گذاری در بازار شوید.۳۴- بهترین ارزهای دیجیتال ارزان قیمت

یکی از بهترین و جذاب‌ترین سرمایه گذاری ها، خرید انواع ارز دیجیتال ارزان قیمت است. رمز ارز های بسیار زیادی در بازار وجود دارند که قیمت آن ها تا یک دلار فاصله بسیار زیادی دارد و به همین دلیل برای خرید این دسته از رمز ارزها نیاز به سرمایه خیلی زیادی نخواهید داشت. کاربرانی که سرمایه خیلی زیادی ندارند می‌توانند با انتخاب این موارد با پتانسیل های بالای این بازار استفاده کرده و خود را برای یک کسب سود ایده‌آل در بازار آماده نمایند. البته دقت داشته باشید که سرمایه ‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال ارزان قیمت ممکن است ریسک ها و چالش های بسیار زیادی نیز با خود به همراه داشته باشد. این دسته از رمز ارزها در حال حاضر کیفیت و ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب را نداشته و به همین دلیل خرید آنها بایستی با احتیاط کامل صورت گیرد.

به شدت توصیه می کنیم که هرگز سرمایه‌های خیلی زیاد و از این را برای خرید این دسته از انواع ارز دیجیتال اختصاص ندهید. بسیاری از کاربران با هیجان رسیدن به سرمایه های میلیارد دلاری سرمایه‌های سنگینی را بر روی این دسته از انواع ارز دیجیتال قرار می دهند که یک ریسک بسیار بزرگ برای آنها است. حتی احتمال از بین رفتن کامل انواع ارزهای دیجیتال ارزان قیمت نیز در بازار قابل تصور است که می‌تواند منجر به از بین رفتن تمام سرمایه‌های شما در بازار شود.

از بهترین انواع ارزهای دیجیتال ارزان قیمت می توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

۱- ارز دیجیتال دوج کوین

۲- ارز دیجیتال شیبا اینو

۳- ارز دیجیتال ایاس

۴- ارز دیجیتال کاردانو

۵- ارز دیجیتال ترون

۶- ارز دیجیتال ریپل

۷- ارز دیجیتال بیت تورنت

۸- ارز دیجیتال کریپتو دات کام

۹- ارز دیجیتال توکن بت

۱۰- ارز دیجیتال چین لینک

گزینه ها و موارد بسیار زیاد دیگری را نیز می‌توان به این دسته بندی اضافه نمود. در این بین و ارزهای مانند کاردانو و ایاس حتی در درازمدت می‌توانند شرایط مناسبی داشته باشند اما به صورت کلی ارز های دیجیتال ارزان قیمت بایستی با احتیاط بسیار بالا خریداری و نگهداری شود. توصیه می‌کنیم که به محض رسیدن به سود مناسب حتماً اصل سرمایه خود را از این بازار خارج کنید و آنها را به ارزهای دیجیتالی با کیفیت بالاتر انتقال دهید. حتی خارج کردن بخشی از سود از این بازار را نیز به افراد تازه کار توصیه می کنیم تا تمام سودهای حاصل شده را از دست ندهند.۳۵- بهترین ارزهای دیجیتال با پتانسیل رشد بالا

اگر بدانید که انواع ارز دیجیتال چیست این را هم باید درک کرده باشید که این احتمال وجود دارد تا برخی از رمز ارز های موجود در بازار پتانسیل رشد بسیار زیادی داشته باشند. وجود کاربردهای مختلف در شبکه ها رمز ارزها و یا تعداد طرفداران و کاربران بسیار زیاد با وجود ناشناخته بودن از جمله ویژگی هایی است که سیگنال قدرتمندی برای پتانسیل بالای سوددهی یک ارز دیجیتال را نشان میدهند.

در این دسته بندی انواع ارز دیجیتال می توانیم این موارد زیر را برای شما عنوان کنیم:

۱- پولکادات

۲- مانا

۳- سند باکس

۴- اکسی

۵- تتا نتورک

۶- هارمونی

۷- هدرا

۸- گراف

۹- وی چین

۱۰- زیلیکا

البته دقت داشته باشید که گزینه های دیگری را نیز می‌توان به این دسته از رمز ارزها اضافه نمود. با این حال توصیه می کنیم که حتما قبل از انتخاب هر یک از آنها تمام فاکتورهای فاندامنتالی و تکنیکالی را برای آنها در نظر گرفته و در نهایت بهترین گزینه را برای سرمایه ‌گذاری خود انتخاب نمایید باید.۳۶- ارزهای دیجیتال با تعداد محدود

یکی دیگر از انواع ارز دیجیتال که باید به معرفی آن نیز بپردازیم، رمز ارزهای با تعداد بسیار محدود هستند. اگر بازار رمز ارزها را دنبال کرده باشید با ارزهای دیجیتال روبرو می شوید که هرچند خیلی معروف و محبوب نیستند اما قیمت بسیار بالایی دارند. این مهم به دلیل تعداد بسیار محدود آنها در مقایسه با سایر انواع ارز های دیجیتال موجود در بازار است. انواع ارز دیجیتال با تعداد محدود این مزیت را دارد که در مدت زمانی بسیار کوتاه می‌توانند به قیمت های بسیار بالایی برسند. به دلیل تعداد سکه های کم در گردش میزان عرضه برای آنها بسیار کم بوده و با افزایش تقاضا شاهد روشهای انفجاری در آنها هستیم. البته رمز ارز هایی هم وجود دارند که با وجود تعداد بسیار محدود اما رشد قابل توجهی ندارند و این امر به دلیل کیفیت بسیار پایین شبکه و پلتفرم آنها است.

از میان انواع ارزهای دیجیتال با تعداد محدود می توانیم گزینه های زیر را به عنوان بهترین ها برای شما معرفی کنیم:

۱- بیت کوین

۲- اتریوم

۳- سولانا

۴- بایننس کوین

۵- کازماس

۶- اکسی

۷- اولیویوم

۸- تزوس

۹- ترا

۱۰- میکر

اگر سری که به قیمت این دسته از رمز ارزها بزنید متوجه خواهید شد که ال حاضر قیمت ‌های بسیار سرطان باوری داشته و حتی امکان سرمایه ‌گذاری بر روی آنها برای بسیاری از کاربران وجود ندارد. اما با این حال تعداد سکه های که در گردش آنها باعث شده تا این میزان رشد را در آن ها شاهد باشیم.۳۷- انواع ارز دیجیتال با قیمت زیر ۱ دلار

حالا که می‌دانید انواع ارز دیجیتال چیست  بایستی شرایط مختلف سرمایه‌ گذاری در این بازار را نیز بر اساس همین شناخت پیش ببرید. یکی دیگر از موضوعاتی که در این باره باید برای شما مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهیم انواع ارز دیجیتال با قیمت زیر یک دلار است. البته  باید اشاره داشته باشیم که بهتر است به جای استفاده از عنوان انواع ارز دیجیتال با قیمت زیر یک دلار باید عنوان بهترین ارز دیجیتال با قیمت زیر یک دلار را برای سرمایه‌ گذاری جستجو کنید. محبوبیت ارزهای دیجیتال ارزان قیمت و با قیمت زیر یک دلار به چند دلیل مهم است:

اول اینکه برای خرید و سرمایه گذاری بر روی این دسته از انواع ارز دیجیتال نیاز به سرمایه خیلی زیادی نخواهید داشت و هر کسی حتی با سرمایه های بسیار کم نیز می تواند برای چنین سرمایه‌ گذاری اقدام نماید.

از این گذشته با این سرمایه‌ گذاری کاربران می‌توانند پتانسیل‌های بسیار بزرگی را برای چند برابر کردن سرمایه های خود در اختیار داشته باشد. در بسیاری از مواقع با رسیدن قیمت این دسته از انواع ارز دیجیتال به قیمت یک دلار رشد های چند هزار برابری در آنها رخ می‌دهد. به همین دلیل سرمایه های کاربران در طول یکی دو سال هزاران برابر خواهد شد که در سایر انواع ارز دیجیتال رسیدن به چنین شرایطی عملاً امکان پذیر نخواهد بود.

به همین دلیل شناخت انواع ارز دیجیتال با قیمت زیر یک دلار برای بسیاری از کاربران بسیار جالب و هیجان انگیز شده است. در حال حاضر اگر بخواهیم بر اساس رده بندی و کیفیت این دسته از انواع ارز دیجیتال را برای شما عنوان کنیم، بهترین گزینه ها به شرح زیر خواهد بود:

 • ریپل
 • کاردانو
 • دوج کوین
 • شیبا اینو
 • کرونوس
 • ترون
 • الگورند
 • استلار
 • هدرا
 • وی چین
 • گراف
 • یوتا
 • بیت تورنت
 • گالا
 • ای کش
 • هارمونی
 • بیسیک اتنشن توکن
 • چیلیز

البته لازم به توضیح است که سرمایه گذاری برای همه انواع ارز دیجیتال با قیمت زیر ۱ دلار جذاب نبوده و خبری از رسیدن به قیمت ‌های بسیار بالا در همه این رمز ارزها نخواهد بود. بود به همین دلیل توصیه نمی کنیم که به دنبال چنین روشی است برای سرمایه گذاری در این بازار باشید. اما با این حال اگر به دنبال شناخت بهترین انواع ارز دیجیتال با قیمت زیر یک دلار در بازار هستید، گزینه هایی که معرفی کردیم بهترین ها برای این منظور خواهند بود.

انواع ارز دیجیتال متاورس یا وب ۳؟

انواع ارز دیجیتال متاورس بهتر است یا باید سراغ انواع توکن های تعریف شده در حوزه وب ۳ برویم؟ صحبت از انواع ارز دیجیتال وب ۳ و متاورس هر دو مزیت های خاص خود را به ما القا کرده و پتانسیل سودآوری بالایی را از هر دو آنها متصور هستیم. این دو دسته از توکن ها هر دو شرایط بسیار خاصی دارند و به جهت امیدواری که نسبت به آینده آنها وجود دارد، انتظار رسیدن به سودهای بالا را برای آنها داریم. این نکات را گفتیم تا شما با اهمیت سرمایه گذاری روی رمز ارزهای حوزه متاورس و وب ۳ شوید.

مقایسه توکن های حوزه متاورس و وب ۳ از دو جهت قابل انجام است. از جهت اول می توانیم کیفیت این دو پلتفرم را از نظر آینده نگری بررسی کنیم. در این بررسی هر دو را می توانیم پروژه های جذاب و ایده آل تعریف کرده و برای هر دو آینده درخشانی را متصور هستیم. اما دومین نکته برای مقایسه این دو دسته توکن بررسی شرایط سرمایه گذاری روی آنها است. واقعیت این است که نمی توان از  جذابیت های سرمایه گذاری روی هیچ یک از این دو گذشت. از این رو توصیه می کنیم که بهترین توکن ها هر دو دسته را انتخاب کرده و سرمایه گذاری خود را روی هر دو معطوف کنید. این مهم می تواند مزیت های هر دو دسته را در اختیار شما قرار دهد. اگر هم که ارز دیجیتالی پیدا کردید که هم شرایط خوبی داشته و هم اینکه در هر دو دسته وب ۳ و متاورس تعریف شده هم که می توانید با خیال راحت روی آن سرمایه گذاری نمایید.

انواع ارز دیجیتال متاورس یا NFT؟

در مقایسه دوم نوبت به ارزیابی شرایط انواع ارز دیجیتال متاورس و NFT می رسد. این دو دسته از انواع ارز دیجیتال شرایط بسیار نزدیکی به یکدیگر دارند و بسیاری از سرمایه گذاران از پتانسیل هر دو دسته به صورت همزمان استفاده می نمایند. هم NFT و هم متاورس از جمله حوزه هایی هستند که در حال حاضر بیشتر برای سودآوری به وجود آمده و کاربردهای آنها در آینده می تواند این سودآوری را به مراتب افزایش دهد. در این باره از شما دعوت می کنیم که اگر سرمایه اولیه مناسبی دارید، حتما از پتانسیل های هر دو دسته استفاده کنید.

نکته مهم دیگر در این باره این است که توکن های زیادی هم وجود دارند که در هر دو حوزه متاورس و NFT تعریف شده اند و از این رو می توان به انتخاب این موارد می توان سرمایه گذاری بهتری هم رقم زد. در این شرایط سرمایه گذاری می توانید هم از پتانسیل سودآوری متاورس استفاده کنید و هم از پتانسیل سودآوری NFT.

انواع ارز دیجیتال

انواع ارز دیجیتال کوین یا توکن؟

در یک بررسی دیگر می توانیم سراغ مقایسه توکن ها با کوین ها برویم. این مقایسه نیز شرایط خاص  خود را دارد. در نگاه اول ممکن است کوین ها شرایط بهتری برای سرمایه گذاری داشته باشند. زیرا عملا دارای شبکه بلاکچین اختصاصی بوده و تیم توسعه دهنده قدرتمندی پشت آنها وجود دارد؛ اما از طرف دیگر با توجه به متن باز بودن اکثر پروژه های قوی تعریف شده در بازار ارز دیجیتال، امکان کپی برداری از آنها بسیار زیاد است و کوین های زیادی در این باره تنها با شرایط کپی به وجود آمده اند. دوج کوین یکی از بهترین مثال ها در این باره است که با کپی از روی شبکه بلاک چین بیت کوین ایجاد شده است. از این رو نمی توانیم این موضوع را برای همه کوین های موجود در بازار صادق بدانیم.

نتیجه گیری نهایی ما از نظر مقایسه کوین ها و توکن ها برای سرمایه گذاری به چند موضوع مهم می رسد:

 • اولا اینکه توکن های زیادی وجود دارند که از بسیاری از کوین ها شرایط بهتری برای سرمایه گذاری دارند. انتخاب آنها می تواند در واچ لیست شما قرار گیرد.
 • اکثر کوین های مرغوب شرایط بهتری برای سرمایه گذاری دارند. خرید آنها ریسک کمتری نیز به دنبال خواهد داشت.
 • در جدول ارزهای دیجیتال، بهترین ها اکثرا کوین هستند. همین موضوع می تواند نشانه ایده آل تر بودن آنها باشد.
 • انتخاب ترکیبی از میان کوین ها و توکن ها با ددر نظر گرفتن تمام ویژگی های یک ارز دیجیتال خوب می تواند سودآوری بهتری را برای سرمایه گذاران رقم بزند.

انواع ارز دیجیتال گیمینگ یا قرارداد هوشمند؟

دو دسته دیگر از توکن ها که می توانیم آنها را نیز برای مقایسه در لیست خود داشته باشیم، ارزهای دیجیتال حوزه گیمینگ و قرارداد هوشمند هستند. این دو دسته نیز در میان کاربران با محبوبیت بالا دنبال می شوند و خیلی ها به دنبال این هستند که بخشی از سرمایه های خود را روی آنها قرار دهند. حوزه گیمینگ به جهت استقبال بیشتر کاربران معروف شده است. کاربران عمومی راحت تر وارد این حوزه می شوند و همین موضوع باعث شده تا تعداد افراد سرمایه گذار در حوزه گیمینگ به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

از طرف دیگر حوزه قراردادهای هوشمند نیز بیشتر برای کاربران اختصاصی و حرفه ای بازار ارز دیجیتال مانند شرکت های بزرگ و کسب و کارهای عظیم محبوب تر است و همین موضوع باعث شده تا پول های گنده ای وارد این حوزه شده و ارزهای دیجیتال حوزه قرارداد هوشمند با جذابیت های بالایی روبرو باشند. در این باره نیز می توانیم آنها را گزینه بهتری بدانیم.

با این بررسی به راحتی می توان این نتیجه گیری را داشت که انتخاب هر دو این حوزه ها برای سرمایه گذاری به صورت همزمان ایده آل ترین گزینه است. وقتی شما هم در حوزه گیمینگ و هم در حوزه قرارداد هوشمند سرمایه گذاری کرده باشید، می توانید از پتانسیل هر دو سته استفاده کنید. با توجه به ورود پول های گنده به حوزه قراردادهای هوشمند می توانیم این توکن ها را آینده دار تلقی کنیم و با توجه به استقبال بالای کاربران از ارزهای حوزه گیمینگ نیز می توانیم این رمز ارزها را جذاب و با سودآوری بالا متصور باشیم.

جمع بندی

اکنون به خوبی می‌دانید که  انواع ارز دیجیتال چیست و هر کدام از انواع دسته بندی های تعریف شده در این بازار چه مزیت هایی دارند و سرمایه‌ گذاری بر روی کدام یک از آنها می تواند شرایط بهتری را برای شما به دنبال داشته باشد. سعی کردیم تا در این مقاله به صورت کامل و جامع به بررسی انواع ارز دیجیتال برای شما بپردازیم تا از این پس هیچگونه چالشی در این باره نداشته باشید. با مطالعه این مقاله دید بسیار کامل و آگاهانه ای نسبت به کلیت بازار رمز ارز ها در ذهن شما شکل گرفته امکان سرمایه گذاری و چیدمان یک نقشه برای مسیر سرمایه گذاری برای شما را ساده تر خواهد کرد.

تمام تلاش ما در مجموعه کانون بورس ارائه بهترین و کاربردی ترین نقاط و اطلاعات برای سرمایه‌ گذاری در بازار ارز های دیجیتال است. ارائه مقالاتی مانند آموزش رایگان ارز دیجیتال و یا طراحی و پیاده سازی بهترین دوره ارز دیجیتال در تهران از اقداماتی است که در این مسیر انجام داده و برای شما آماده کرده ایم.  با توجه به همه این شرایط توصیه می‌کنیم که حتماً بعد از کسب اطلاعات کامل و کافی همچنین مشورت با افراد باتجربه به دنبال سرمایه‌ گذاری در این بازار باشید. در غیر این صورت ممکن است سرمایه های خود را با چالش های بسیار سنگینی روبرو کرده و عملاً به جای بدست آوردن سودهای قابل توجه سرمایه های اصلی خود را نیز از دست بدهید. اتفاقی که این روزها برای بسیاری از کاربران ایرانی در سطح گسترده در این بازار رخ می دهد.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش…Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.