الگوی تیک صعودی و نزولی در تابلوخوانی + جزئیات کامل

0 101

الگوی تیک صعودی و نزولی در تابلوخوانی – آربی سیگنال

پس از ثبت نام کارگزاری بورس و آغاز سرمایه‌گذاری در این بازار، باید به دنبال سهام مستعد رشد باشیم. تابلو خوانی، در کنار تکنیک‌های دیگر مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی می‌تواند شما را در مسیر خرید سهام در بورس یاری کند. در این مقاله الگوی تیک صعودی را به‌عنوان یکی از الگوهای قیمتی در تابلوخوانی، مورد بررسی قرار می‌دهیم که می‌تواند در شناسایی سهام مستعد رشد و نوسان‌گیری، موثر باشد. در انتهای مقاله نیز نقطه مقابل این الگو، یعنی الگوی تیک نزولی را بررسی می‌کنیم که نشان می‌دهد کدام سهم‌ها در بازار، به احتمال زیاد روند نزولی خود را در روز معاملاتی آتی نیز ادامه می‌دهند.

 

الگوی تیک صعودی

الگوی تیک صعودی به‌عنوان یکی از پرکاربردترین الگوها در تابلوخوانی، می‌تواند تا حد قابل توجهی در شناسایی سهام مستعد رشد موثر باشد. مشخصات این الگو شامل موارد زیر هستند:

  • قیمت آخرین معامله بیشتر یا مساوی اولین قیمت باشد.
  • قیمت آخرین معامله بیشتر از کمترین قیمت باشد.
  • اولین قیمت بیشتر یا مساوی حداقل قیمت باشد.

لازم به ذکر است، پیش‌تر در مقاله «تفاوت قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله در تابلوخوانی» مفهوم آخرین قیمت یا قیمت آخرین معامله را به‌دقت مورد بررسی قرار داده‌ایم. همچنین فراموش نکنید منظور از کمترین قیمت، کمترین قیمتی است که سهم مورد نظر در آن روز معاملاتی، در آن قیمت معامله شده است و نباید این مفهوم را با کمترین قیمت مجاز (حد پایین قیمت مجاز) یکسان بدانید. برای درک بهتر الگوی تیک صعودی و علت نام‌گذاری آن به تصویر زیر دقت کنید:

همان‌طور که در این تصویر مشاهده می‌کنید در یک الگوی تیک صعودی معاملات سهم ابتدا در قیمتی مشخص آغاز می‌شود. سپس معاملات سهم با کاهش قیمت ادامه پیدا می‌کند و در ادامه قیمت سهم روندی افزایشی در پیش می‌گیرد. برای تحقق الگوی تیک صعودی لازم است قیمت آخرین معامله از کمترین قیمت بالاتر باشد. به نمونه‌های زیر که همگی از الگوی تیک صعودی پیروی می‌کنند، توجه کنید. در تمامی این موارد قیمت آخرین معامله بالاتر از کمترین قیمت است.

فیلترنویسی الگوی تیک صعودی

شما می‌توانید با استفاده از یک دستور ساده که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، در دیده‌بان بازار سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc) فیلتری بنویسید که در انتهای بازار تمام سهم‌هایی را که در طول آن روز معاملاتی از الگوی تیک صعودی پیروی کرده بودند، مشاهده کنید. برای این‌کار پس از ورود به سایت tsetmc وارد قسمت دیده‌بان بازار شده، در قسمت تنظیمات نوع دارایی‌های مد نظر خود را مشخص کنید. سپس روی گزینه فیلتر کلیک کرده، با انتخاب گزینه فیلتر جدید، آن‌چه در ادامه می‌بینید را وارد کنید. در نهایت پس از اعتبارسنجی و رفع مشکلات کدی که نوشته‌اید روی گزینه اعمال فیلتر کلیک کنید تا لیستی از شرکت‌های مستعد رشد در روزهای آتی را ببینید. لازم به ذکر است در عبارت زیر، (pl) قیمت آخرین معامله، (pf) اولین معامله و (pmin) کمترین قیمت را نشان می‌دهد.

 

(pl) >=  (pf)  &&  (pl) > (pmin)  &&  (pf) >= (pmin)

فراموش نکنید خرید سهام در بورس تنها با تکیه بر یک فیلتر، اقدام درستی نیست و برای اینکه سرمایه‌گذاری آگاهانه‌ای داشته باشید لازم است پیش از خرید و فروش سهام به‌صورت مستقیم حتما در دوره‌های آموزش بورس از جمله دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و تابلوخوانی شرکت کنید. در چنین شرایطی می‌توانید با اطمینان بیشتری به خرید و فروش سهام بپردازید.

 

الگوی تیک صعودی و ساعت صعودی

یکی از مواردی که به‌طور تجربی مورد توافق سرمایه‌گذاران حرفه‌ای قرار دارد، این است که اگر قیمت آخرین معامله سهمی دو درصد یا بیش از دو درصد بالاتر از قیمت پایانی (میانگین قیمت معاملات سهم در روز مورد نظر) باشد، روند قیمتی سهام آن شرکت در روز معاملاتی بعد نیز صعودی خواهد بود. حال می‌توان با ترکیب الگوی ساعت صعودی و تیک صعودی، فیلتری به‌نسبت سخت‌گیرانه برای شناسایی سهام مستعد رشد در روز معاملاتی بعد نوشت.

 

(plp) >= 2+(pcp)  &&  (pl) >=  (pf)  &&  (pl) > (pmin)  &&  (pf) >= (pmin)

 

با اعمال این فیلتر در دیده‌بان سایت tsetmc، می‌توانید نمادهایی را که از این الگو پیروی می‌کنند مشاهده کنید. لازم به ذکر است، پیش‌تر در مقاله «فیلترنویسی در بورس چیست؟» نحوه فیلترنویسی در سایت tsetmc  را به‌دقت مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

الگوی تیک نزولی

در مقابل الگوی تیک صعودی که شیوه‌ای برای شناسایی سهام مستعد رشد بازار است، پیروی روند قیمتی یک سهم از الگوی تیک نزولی نشان می‌دهد روند قیمتی سهم مورد نظر، به‌احتمال زیاد در روز معاملاتی بعد نیز نزولی و کاهشی خواهد بود. در این الگو بر خلاف حالت قبل، قیمت آخرین معامله از اولین قیمت و بیشترین قیمت، کمتر است. به تصویری که در ادامه آمده توجه کنید:

 تصاویری که در ادامه می‌بینید نشان‌دهنده روند قیمتی تیک نزولی در برخی از سهم‌های بازار هستند.


فیلترنویسی الگوی تیک نزولی

اگرچه به‌طور کلی روش‌های متعددی برای فیلترنویسی الگوهای مختلف وجود دارد، اما ما در ادامه یکی از ساده‌ترین شیوه‌های فیلترنویسی الگوی تیک نزولی را آورده‌ایم. 

 

(pl) <=  (pf)  &&  (pl) < (pmax)  &&  (pf) <= (pmax)

در نهایت فراموش نکنید هیچ کدام از الگوهای فوق به تنهایی برای ورود به یک معامله کافی نیستند و همواره باید با استفاده از روش‌های دیگر مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی نیز وضعیت سهام را مورد بررسی قرار دهیم تا با اطمینان خاطر بیشتری سهام مستعد رشد را شناسایی کنیم.

 Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.