استیک ارز دیجیتال چیست | مزایا و معایب استیک ارز دیجیتال – کانون بورس + جزئیات کامل

0 66

استیک ارز دیجیتال چیست | مزایا و معایب استیک ارز دیجیتال – کانون بورس – آربی سیگنال

شما در حال مطالعه مقاله ۸ از ۸ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

استیک ارز دیجیتال چیست و درباره آن چه می‌دانید؟ احتمالاً اصطلاح استیک در ارز دیجیتال را شنیده باشید و شاید هم درباره مفهوم استیک در ارز دیجیتال نکاتی را می‌دانید. اما می‌دانید که ما همیشه در سایت کانون بورس به دنبال ارائه نکاتی به شما هستیم که معمولاً در سایر منابع به آنها اشاره نمی‌شود و بیشتر حاصل تجربیات ما در بازارهای مالی برای سرمایه ‌گذاری هستند. البته مسلماً کاربرانی که هنوز شناخت کافی نسبت به طریقه استیک ارز دیجیتال ندارند و به دنبال این هستند که با این مفهوم به تازگی آشنا شوند نیز در این مقاله می‌توانند مهمان ما باشند زیرا قرار است تمام نکات لازم درباره آن را با شما در میان بگذاریم تا این مقاله تبدیل به یک مقاله جامع و کامل درباره استیک در بازار ارز دیجیتال شود.

بعد از تعریف و معرفی اولیه این روش سرمایه ‌گذاری در ارز دیجیتال به دنبال بررسی مزایا و معایب استیک ارز دیجیتال خواهیم رفت و در نهایت نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال را نیز با شما در میان خواهیم گذاشت. برای کسانی که به فکر یک سرمایه ‌گذاری مطمئن و بی‌خطر در بازار ارز دیجیتال هستند انتخاب رمز ارز مناسب و همچنین شناخت روش‌های مختلف سرمایه ‌گذاری در این بازار اهمیت بسیار زیادی دارد. متاسفانه بسیاری از کاربران ایرانی به دلیل نداشتن اطلاعات و آگاهی‌های لازم بر این باور هستند که برای رسیدن به سود در بازار ارز دیجیتال تنها می‌توانند از مزیت‌های بازار فیوچرز ارز دیجیتال استفاده کنند و یا اینکه سراغ معامله‌گری در بازار اسپات بروند که به دلیل داشتن چالش‌های بسیار زیاد و همچنین ریسک‌های معاملاتی سنگین با شکست روبرو شده و د قابل توجهی از دارایی‌های خود را از دست می‌دهند.

در حالی که اگر کمی اطلاعات خود را بالا ببرید متوجه خواهید شد که روش‌های سرمایه ‌گذاری بسیار متنوعی در بازار ارز دیجیتال در دسترس شما قرار دارد و تکیه به تنها خرید و فروش ارز دیجیتال نمی‌تواند جذابیت‌های این بازار را برای شما مشخص کند. البته فرایند استیک تنها روش سرمایه ‌گذاری و درآمدزایی در بازار رمز ارزها نیست که ریسک بسیار پایینی داشته باشد و روش‌های دیگری نیز برای این منظور در دسترس هستند. کم کم در مقالات مختلف بررسی تمام روش‌های کم ریسک سرمایه ‌گذاری در بازار رمز ارزها خواهیم پرداخت و نکات لازم برای استفاده از آنها را با شما در میان می‌گذاریم. با توجه به اینکه استیک تبدیل به یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه ‌گذاری در بازار رمز ارزها شده به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا این روش سرمایه ‌گذاری را در این مقاله به صورت کامل و جامع برای شما مورد بررسی و آنالیز قرار دهیم.

هدف ما در کانون بورس برای نگارش این مقاله بیشتر از اینکه معرفی کامل استیک کردن در بازار ارز دیجیتال باشد، به دنبال این هستیم که شما را وارد این فضای سرمایه ‌گذاری کرده و شرایطی را فراهم آوریم تا شما بتوانید از مزیت‌های استیک در بازار ارز دیجیتال نیز استفاده کرده و خود را تنها محدود به روش‌های پرریسک سرمایه ‌گذاری در بازار ارز دیجیتال نکنید.

استیک ارز دیجیتال چیست

قبل از هر چیزی باید بدانید که استیک ارز دیجیتال چیست و از اصطلاح استیک در ارز دیجیتال در چه زمانی استفاده می‌شود و این روش سرمایه ‌گذاری و درآمدزایی چه مزایا و مایعی برای شما به دنبال دارد. در واقع بندهای ابتدایی مقاله درباره تشریح این روش سرمایه ‌گذاری و معرفی هرچه بهتر آن به شما هستند تا شما خودتان با نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال آشنا شده و بتوانید میزان درآمد حاصل از این فرایند را با سایر روش‌های سرمایه ‌گذاری در این بازار مقایسه کنید.

فرض کنید که شما ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه در اختیار دارید که به دنبال سپرده‌گذاری آن در بانک هستید. بانک ملت برای یک سپرده ۲۰۰ میلیون تومانی در طول بازه زمانی یک ساله ۲۲ سود در نظر گرفته و بانک سپه برای همین مقدار و در همین بازه زمانی سود ۲۴ درصدی را اعطا می‌کند. سراغ بانک‌های خصوصی می‌روید و متوجه می‌شوید که بانک شهر سود ۲۶ درصدی را به این حساب سپرده گذاری شما پرداخت می‌کند. در تمام این بانک‌ها شرط اصلی رسیدن به این مقدار سود باقی نگه داشتن تمام سرمایه در یک بازه زمانی یک ساله است. برای اینکه بررسی دقیق‌تری داشته باشید سراغ برخی از موسسات مالی هم رفته و از آنها نیز میزان درصد سود این سپرده گذاری را جویا می‌شوید. احتمالاً اگر سراغ موسساتی مانند ثامن و فردوسی و مواردی از این دست بروید حتی ممکن است با سودهای ۳۰ درصدی نیز مواجه شوید که به نسبت بانک‌های دولتی سود بالاتری دارند.

نحوه سرمایه ‌گذاری شما در بانک‌ها کاملاً مشخص است و شما قرار است یک سرمایه اولیه را در این بانک‌ها سپرده گذاری کرده و در یک بازه زمانی مشخص از پیش تعیین شده سود کاملاً مشخصی را دریافت کنید. ریسک این روش سرمایه ‌گذاری بیشتر به انتخاب نوع بانک و شرایط آن برمی‌گردد. بانک‌های دولتی هرچند ممکن است سود کمتری را به شما اعطا نمایند اما ریسک قرار دادن سپرده در آنها کمتر است و در عوض ممکن است خطرات بیشتری در سرمایه ‌گذاری شما در موسسات مالی وجود داشته باشد. همچنین ریسک سپرده گذاری در بانک‌های خصوصی نیز بیشتر از بانک‌های دولتی و کمتر از موسسات مالی خواهد بود. حالا شما باید بر اساس میزان ریسک پذیری و بررسی که انجام داده‌اید انتخاب کنید که سپرده خود را در کجا سرمایه ‌گذاری کنید.

استیک ارز دیجیتال چیست

کل فرایند استیک کردن رمز ارزها در بازار ارز دیجیتال نیز به همین ترتیب است. در بازار ارز دیجیتال سرمایه اولیه شما برای سپرده‌گذاری توکن‌های مختلفی هستند که در این بازار تعریف شده‌اند. بیت کوین، اتریوم، اتم، کازماس، سولانا، پولکادات ده‌ها ارز دیجیتال مختلفی که در این بازار تعریف شده شرایط استیک کردن و یا سپرده گذاری را در دسترس شما قرار می‌دهند. در قدم اول باید پول خود را تبدیل به یکی از این رمز ارزها نمایید که برای این منظور باید نکاتی را در نظر داشته باشید که در ادامه به این نکات اشاره خواهیم کرد. تا اینجا فقط به خاطر داشته باشید که میزان سود حاصل از استیک کردن رمز ارزهای مختلف با یکدیگر برابر نیست و از این گذشته هر ارز دیجیتالی را نمی‌توانید در هر پلتفرمی استیک کنید. البته علاوه بر این دو موضوع کیفیت و پتانسیل سودآوری خود رمز ارز مورد نظر در بازار نیز در این انتخاب دخیل خواهد بود که در یک مقاله جامع لازم است تا این موضوع را برای شما بررسی کنیم.

پول خود را که تبدیل به یکی از این توکن‌ها کردید باید سراغ انتخاب بانک که در بازار ارز دیجیتال پلتفرم‌های مختلف تعریف شده هستند بروید. در این پلتفرم‌ها بازه زمانی سپرده گذاری و سود حاصل از این سپرده گذاری از قبل کاملاً مشخص و معین است. شما توکن‌های خود را وارد پلتفرم مورد نظر کرده و آنها را برای بازه زمانی مشخص فریز می‌کنید. در نهایت در زمانی که شما توکن‌های خود را از حالت فریز خارج می‌کنید سود حاصل از این سپرده گذاری با توجه به همان نرخ از پیش تعیین شده محاسبه شده و به حساب شما واریز خواهد شد. سود حاصل از فرایند استیک کردن رمز ارزها دقیقاً مانند سپرده‌گذاری در بانک تضمین شده است و تنها ریسک‌های پیش روی شما در این روش سرمایه ‌گذاری انتخاب ارز دیجیتال مناسب و همچنین انتخاب پلتفرم مطمئن و قابل اعتماد برای آن است.

استیکینگ در ارز دیجیتال چیست

حالا تا اندازه‌ای می‌دانید که استیک ارز دیجیتال چیست و چه شرایطی دارد. اصطلاح استیک در ارز دیجیتال با یک عبارت دیگر به عنوان استیکینگ معرفی می‌شود که دقیقاً مشخص کننده همین مفهوم است و معنی دیگری ندارد. استیکینگ به معنی قفل کردن توکن‌ها در یک پلتفرم سوددهی حاصل از فرایند استیک است. البته شایان ذکر است که همانطور که در بالا اشاره کردیم پلتفرم‌های مختلفی در این باره وجود دارند که سود حاصل از استیک کردن در آنها با یکدیگر متفاوت است ولی میزان ریسک استفاده از آنها نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد.

به عنوان مثال ممکن است سود حاصل از استیکینگ ارز دیجیتال اتم در یک پلتفرم ۱۵ درصد در سال باشد ولی در پلتفرم دیگری بتوانید از استیک همین توکن ۲۵ درصد سود به دست آورید. در چنین مواقعی نکته بعدی که باید به آن دقت داشته باشید میزان اطمینان مربوط به هر یک از این پلتفرم‌ها است که آن هم با یکدیگر متفاوت است. دقیقاً مانند بانک‌های دولتی و موسسات مالی در بازار ارز دیجیتال نیز پلتفرم‌ها بر اساس میزان محبوبیت و مشهور بودن آنها و تعداد کاربرانی که دارند به انواع پلتفرم‌های مطمئن و کم ریسک و پلتفرم‌های نامطمئن و با ریسک بالا تقسیم می‌شوند.

طریقه استیک در ارز دیجیتال چیست

حالا نوبت به این رسیده تا بدانید که طریقه استیک ارز دیجیتال چیست و چگونه قرار است توکن‌های خود را در یک پلتفرم فریز کنیم تا به دنبال رسیدن به سود از آنها باشیم. دقت به این نکات باعث می‌شود تا شما مفهوم اصطلاح استیک در ارز دیجیتال را بهتر درک کرده و در زمان سرمایه ‌گذاری بر اساس این روش نیز عملکرد بهتری داشته باشید. همچنین به این موارد اضافه کنید که شما باید نحوه محاسبه سود استیک ارز دیجیتال را نیز تشخیص دهید تا از این طریق در نهایت یک سرمایه ‌گذاری کاملاً آگاهانه برای خود رقم بزنید.

با طی کردن چند مرحله بسیار ساده به راحتی می‌توانید فرایند استیک در بازار ارز دیجیتال را به پایان رسانده و از این روش سرمایه ‌گذاری برای سودآوری خود استفاده کنید. برای این منظور باید مراحل زیر را طی کنید.

اولین قدم در طریقه استیک ارز دیجیتال مربوط به انتخاب توکن مناسب برای این روش سرمایه ‌گذاری است. شما باید نحوه انتخاب بهترین ارز برای استیک را بدانید و بر اساس اصولی که در این باره وجود دارد یک یا چند مورد از بهترین توکن‌های موجود در بازار برای استیک کردن را انتخاب کرده و در نهایت به دنبال استفاده از این فرایند سرمایه ‌گذاری در بازار باشید.

قدم دوم انتخاب پلتفرم مناسب برای استیک کردن است. در این باره شما باید با سایت‌های معتبر استیک ارز دیجیتال آشنا باشید و بر اساس میزان اعتبار و همچنین میزان سوددهی آنها در فرایند استیک یکی از آنها را انتخاب کنید. البته اگر از تعداد توکن‌های بیشتری بر اساس میزان سرمایه و اهدافی که دارید برای این روش سرمایه ‌گذاری استفاده می‌نمایید می‌توانید سراغ چند پلتفرم معتبر به صورت همزمان رفته و از مزیت‌های همه آنها به صورت همزمان استفاده کنید.

حالا وقت آن رسیده تا توکن مورد نظر را به حجم دلخواه خریداری کرده و توکن‌های خود را به پلتفرم انتخاب شده انتقال دهید. این مرحله هر چند بسیار ساده و ابتدایی به نظر می‌رسد اما اگر به آن دقت کافی نداشته باشید ممکن است لش‌های بسیار زیادی همراه شده و حتی با وارد کردن آدرس‌های اشتباهی تمام دارایی‌های خود را از دست بدهید.

در پلتفرم مورد نظر وارد بخش استیک ارز دیجیتال شده و در این بخش باید توکن خود را جستجو نمایید. در هر پلتفرمی برای هر ارز دیجیتال شرایط استیکینگ متفاوتی وجود دارد که حتماً باید آنها را مطالعه کنید. در ادامه معمول‌ترین شرایط استیکینگ ارز دیجیتال را به شما معرفی خواهیم کرد که برای اکثر پلتفرم‌ها و اکثر توکن‌ها به همین ترتیب است.

در قدم بعدی نوبت به فریز کردن توکن‌ها می‌رسد. فریز کردن توکن‌ها در یک پلتفرم ارز دیجیتال دقیقاً همان واریز کردن پول به حساب سپرده گذاری در بانک است و قرار است در طول یک بازه زمانی مشخص شده پول شما در این سپرده گذاری باقی بماند و توکن‌های شما نیز در حالت فریز باقی بماند. در سپرده گذاری بانک عملاً در این بازه زمانی نمی‌توانید پول خود را از حساب خارج کنید و در صورت خارج کردن پول از حساب دیگر سودی به شما تعلق نخواهد گرفت. در بازار ارز دیجیتال اما شرایط کمی متفاوت است. یک بازه زمانی مشخص برای فریز کردن توکن‌ها در نظر گرفته می‌شود که اصلاً شما در این بازه زمانی حتی اگر بخواهید هم نمی‌توانید توکن‌های خود را خارج کنید.

حالا دیگر نحوه استیک کردن در ارز دیجیتال برای شما به پایان رسیده و دیگر چالش دیگری را نخواهید داشت و باید منتظر بمانید تا در بازه زمانی مشخص شده سود حاصل از این فرایند به حساب شما واریز شود. البته در بسیاری از پلتفرم‌های حرفه‌ای موجود در حال حاضر این صعود به صورت لحظه‌ای نیز برای شما محاسبه شده و هر بار که توکن‌های فریز شده خود سر بزنید می‌توانید مقدار سود حاصل از فرایند استیک را تا آن زمان مشاهده نمایید.

به روز رسانی می شود.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش…Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.