آیا تحلیل تکنیکال در بورس ایران کار می کند؟ + جزئیات کامل

0 28

آیا تحلیل تکنیکال در بورس ایران کار می کند؟ – آربی سیگنال

شما در حال مطالعه مقاله ۲۶ از ۳۸ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

یکی از بهترین روش های تحلیل بازارهای مالی تحلیل تکنیکال است که در آن معامله گر بر اساس رفتار قیمت در گذشته می تواند یک پیش بینی منطقی نسبت به شرایط آن در آینده داشته و بر این اساس معاملات خود را رقم بزند. در سری مقالات آموزش رایگان بورس بارها و بارها اشاره کرده ایم که برای انجام معامله در این بازار نیاز است تا شما هم از روش های تحلیل تکنیکال مهم از روش های تحلیل بنیادی استفاده کنید. اما همیشه چالش بسیار بزرگی در ذهن همه ما نسبت به بازار بورس ایران وجود دارد و آن هم این است که آیا تحلیل تکنیکال در بورس ایران جواب میدهد یا خیر؟

اگر بخواهیم این چالش ذهنی معامله‌گران بازار بورس ایران را ریشه یابی کنیم به این دیدگاه خواهیم رسید که بسیاری از افراد بر این باورند که روند قیمت سهم ها در بازار بورس ایران بیشتر از اینکه تحت تاثیر عرضه و تقاضای واقعی رفتار معامله گران باشد تحت تاثیر رفتارهای دولت قرار گرفته و اقدامات دستوری دولت باعث ایجاد تغییرات در قیمت سهام ها در این بازار میشود. همین ذهنیت باعث شده تا معامله گران به این دیدگاه برسند که واقعاً تحلیل تکنیکال می تواند در بازار بورس ایران پاسخگو باشد یا استفاده از آن چندان منفعتی برای معامله گر ندارد؟

بر این اساس قرار شد تا در این مقاله به صورت کامل و جامع به بررسی تحلیل تکنیکال در بورس ایران پرداخته و البته چالش‌های این چنین را نیز برای معامله گران به صورت کامل برطرف کنیم تا آنها بتوانند با یک ذهنیت کاملاً آماده وارد معاملات خود در این بازار شوند. دقت داشته باشید که وقتی شما به استراتژی های معاملاتی مبتنی بر تحلیل تکنیکال اعتقاد نداشته باشید عملا نمی توانید از آنها استفاده کنید و در نتیجه مجبور به استفاده از تحلیل بنیادی در بازار بورس خواهید بود که این روش تحلیلی با چالش های بسیار زیادی همراه بوده و ممکن است باعث از بین رفتن بخش قابل توجهی از سرمایه های شما شود. با این حساب برای انجام یک معامله موفق در بازار بورس ایران و سودآور بودن حساب کاربری خود نیاز است تا این مقاله را تا انتها در کنار ما بمانید.

تحلیل تکنیکال در بورس چیست؟

تحلیل تکنیکال در بورس ایرانتحلیل تکنیکال در بورس چیست و چگونه می توانیم از روش تحلیلی برای بررسی نمودار قیمت سهام های مختلف استفاده نماییم؟ قبل از هر چیزی باید یک تعریف کلی از تحلیل تکنیکال برای شما ارائه نماییم تا اگر هیچ تجربه ای در فعالیت در بازار بورس را ندارید بتوانید به شناخت اولیه درباره این روش تحلیلی برسید.

تحلیل تکنیکال در بورس در واقع روشی است که شما با استفاده از یک سری ابزار های از پیش تعیین شده و الگوهای مشخص می توانیم نمودار قیمت یک سهم را مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داده و درباره آینده آن تصمیم گیری کنید. وقتی الگوهای قیمتی از پیش تعریف شده در تحلیل تکنیکال حکم به صعودی شدن قیمت یک سقف بدهند شما می توانید وارد معامله خرید در آن شده و در صورت صعود قیمت به سود برسید.

با این تعریف استفاده از تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت ها در بازار بورس ایران چندان پیچیده نخواهد بود و تنها کافی است شما با یک سری ابزار هایی که به صورت کامل و جامع امکان آموزش و یادگیری روش استفاده از آنها وجود دارد و همچنین الگوهایی که از پیش تعریف شده بوده به پیش بینی قیمت یک سهم بپردازید و در نهایت در بهترین نقاط برای خرید آن اقدام کنید.

در این روش تحلیلی در واقع شما با استفاده از یک سری خطوط و ابزار هایی که وجود دارد گذشته قیمت یک سهم را در شرایط فعلی پیاده سازی کرده و از این طریق مشاهده کنید که چه انتظاری در آینده برای آن وجود دارد. به عنوان مثال تصور کنید که قیمت یک سهم در برخورد به عدد هزار تومان با رشد قابل توجهی روبرو شده و سود بسیار زیادی را به سرمایه‌گذاران خود داده است و دوباره در یک روند نزولی در حال برخورد با قیمت هزار تومان است. دیدگاه شما نسبت به شرایط آینده قیمت این سهم در بازار چه خواهد بود؟

تحلیل تکنیکال به سادگی از این جمله استفاده می کند و به شما بیان میدارد که احتمال صعودی شدن دوباره قیمت سهام موردنظر در هزار تومان بسیار زیاد است و ممکن است بعد از برخورد به قیمت دوباره شاهد افزایش قیمت آن در بازار باشیم و شما از همین دیدگاه می توانید برای معامله گری استفاده کنید.

تحلیل تکنیکال در بازار بورس ایران تحت تاثیر سه اصل مهم قرار می گیرد:

  • همه چیز در قیمت نهفته است.
  • قیمت ها بر اساس روند ها حرکت میکنند.
  • تاریخ در نمودار قیمت دائما تکرار می شود.

با تکیه به این سه اصل است که می توانیم از تحلیل تکنیکال برای پیش بینی و بررسی روند قیمت در بازار های مالی استفاده کنیم. یک تحلیل گر که از تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت استفاده می نماید، حتی بدون توجه به اخبار موجود درباره روند ها و قیمت ها در بازار بورس ایران می تواند از روش تحلیلی خود برای پیش بینی قیمت سهام های مختلف استفاده کرده و خرید و فروش خود را انجام دهد.

تحلیل تکنیکال در بورس از کجا آمده است؟

پرسش بعدی درباره این روش های تحلیلی در بازار بورس ایران این است که اصلاً منشاء پیدایش آن از کجاست و چه کسی روش تحقیقی را وارد بازار بورس ایران کرده است؟ واقعیت این است که بازار بورس ایران سابقه خیلی طولانی نسبت به سایر بازارهای مالی در سطح جهان نداشته و قبل از به وجود آمدن بازار بورس ایران بازارهای بورس جهانی طول عمر قابل توجهی را سپری کرده و روشهای مختلف تحلیلی نیز از آن بازار ها وارد بازار بورس ایران شده است.

تحلیل گران و معامله گران بسیار زیادی در بازار بورس نیویورک اقدام به بررسی نمودار قیمت سهم ها در گذشته کرده و الگوهای قیمتی را از این تحلیل استخراج نموده اند. این بررسی ها و نتایج حاصل از آنها در سایر بازارهای مالی نیز با قدرت قابل استفاده است و تحلیل تکنیکال در بازار بورس ایران نتایج همان تحلیل هایی است که معامله گران بازارهای بورس بین المللی استخراج کرده اند.

آیا روش های تحلیل تکنیکال در بورس با سایر بازارها مشابه است؟

بسیاری از معامله‌گران بر این باور هستند که تحلیل تکنیکال در بازار بورس ایران چندان پاسخگو نیست و نمی توان از روش تحلیلی برای بررسی نمودار قیمت سهام استفاده کرد. توجیه اصلی این دست از معامله گران نیز دخالت های جدید دولت بر روی روند قیمت ها در بازار است. اما تا چه حد این دیدگاه درست است و آیا به هیچ وجه نمی توانیم از تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت سهم و در بازار بورس استفاده کنیم؟

واقعیت این است که بخشی از این ادعا می تواند درست باشد اما به هیچ وجه نمی‌توان به این برداشت رسید که دخالت های دولت در روند قیمت سهم ها در بازار بورس تهران مانع از استفاده از تحلیل تکنیکال در این بازار شده است. شما میتوانید با انتخاب سهام هایی که دولت دخالتی در آن ندارد به صورت کامل استراتژی های معاملاتی خود را بر روی آنها پیاده سازی کنید. به غیر از این استفاده همزمان تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال یا همان تحلیل بنیادی در بورس می تواند شرایط شما را برای انجام معامله در این بازار کاملاً بهینه کند.

جدایی از تمام این موارد بررسی نمودار قیمت سهام های مختلف در بازار بورس ایران نشان می‌دهد که قیمت‌ها دقیقاً بر اساس اصول تکنیکالی در حال تغییر و نوسان هستند و این ادعا در باره قیمت‌ها در این بازار چندان قابل پذیرش نیست. البته نمی‌توان فرایند های مالی و تصمیمات اقتصادی اشتباه دولت را در تاثیر بر روی بازار بورس و روندها در این بازار نادیده گرفت اما با این حال در طول سال‌های گذشته این موضوع نیز جزئی از بازار بورس ایران شده و تحلیل گران با استناد به تمام این شرایط در حال استفاده از تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت سهام های مختلف در بازار هستند.

چگونه از تحلیل تکنیکال در بورس ایران استفاده کنیم؟

تحلیل تکنیکال در بورس ایران سوال بسیار مهم دیگر این است که چگونه می توانیم از تحلیل تکنیکال در بازار بورس ایران استفاده کنیم و آیا همان روش های رایج در تحلیل تکنیکال سایر بازارهای مالی را میتوان در بازار بورس ایران نیز استفاده کرد یا خیر؟ در مقالات آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال و آموزش تحلیل تکنیکال فارکس سعی کردیم تا بهترین نکات تکنیکالی را در این بازارها برای شما بازگو کرده و نکات لازم برای استفاده از استراتژی های مختلف را با شما در میان بگذاریم.

واقعیت این است که اصول تحلیل تکنیکال در تمام بازارهای مالی ثابت است و قرار نیست در بازار بورس ایران شاهد تغییرات عمده در تحلیل تکنیکال و الگوهای مورد استفاده در این بازار باشیم. اما نکته‌ای که تحلیل تکنیکال در بورس را با سایر بازارهای مالی متمایز می نماید استراتژی های بهینه شده برای این بازار است. اگر شما از استراتژی های بهینه شده و ایده‌آل بازار بورس برای معامله گری در این بازار استفاده کنید امکان موفقیت شما در بازار به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

البته شایان ذکر است که شخصی سازی استراتژی های معاملاتی تنها مختص بازار بورس ایران نیست و در سایر بازارهای مالی نیز چنین شرایطی وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است یک استراتژی معاملاتی در بازار فارکس شرایط بسیار خوبی داشته و نتایج جذابی نیز داشته باشد اما در بازار ارز دیجیتال استفاده از آن چندان رایج نبوده و حتی ممکن است معاملات اشتباه بسیار زیادی را نیز برای معامله گران به دنبال داشته باشد.

دقیقا همین نکته شما باید از استراتژی های معاملاتی مناسب برای بازار بورس ایران در تحلیل تکنیکال استفاده کنید تا بتوانید معاملات مطمئنی را برای خود رقم زده و از انجام معاملات اشتباه در بازار در امان بمانید. در دوره آموزش بورس در مجموعه ما در پی آموزش های ابتدایی تحلیل تکنیکال برای انجام معامله در این بازار استراتژی های معاملاتی بهینه شده را نیز به شما آموزش خواهیم داد که با استفاده از آن ها می توانید به صورت کاملا حرفه ای در این بازار معامله کنید.

آموزش تحلیل تکنیکال در بورس ایران

تحلیل تکنیکال در بورس ایران نوبت به آموزش تحلیل تکنیکال در بورس ایران می رسد. البته که با یک مقاله نمیتوان تمام نکات و شرایط لازم برای معامله گری در بازار بورس ایران را با استفاده از تحلیل تکنیکال آموزش داد و آموزش های حرفه ای این روش تحلیل گری نیاز به یک دوره چند ده ساعت خواهد داشت. به همین دلیل شما به این مقاله می توانید به عنوان یک پیش درآمد برای آموزش تحلیل تکنیکال در بورس ایران نگاه کرده و دیدگاه های اولیه نسبت به این روش تحلیلی در بازار بورس ایران را یاد بگیرید.

البته اگر اصول اولیه تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی را بدانید می توانید از همین روش هایی که در ادامه به شما آموزش خواهیم داد برای تحلیل گری و معامله گری نیز استفاده کنید. در نهایت دقت داشته باشید که تحلیل تکنیکال تنها یک ابزار برای انجام معامله در بازارهای مالی ست و شما باید در کنار آن سایر پارامترهای موثر در موفقیت خود یعنی روانشناسی خویشتن و روانشناسی بازار و البته مدیریت سرمایه را نیز تقویت نموده و با تمرین به نقطه‌ای برسید که حتی با یک استراتژی معاملاتی معمولی نیز بتوانید معاملات ایده‌آلی را برای خود رقم بزنید.

بهترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در بورس ایران

در آموزش تحلیل تکنیکال بورس ایران سعی داریم تا بهترین ابزارهای مورد استفاده توسط معامله‌گران حرفه ای را به شما آموزش داده و معرفی کنیم. ابزارهایی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد قدرت بسیار زیادی برای پیش بینی قیمت سهام در بازار بورس ایران داشته و در حال حاضر مورد استفاده درصد قابل توجهی از معامله گران در این بازار هستند.

البته توصیه می‌کنیم که در کنار معرفی این ابزارها حتما آنها را بر روی نمودار قیمت سهام های مختلف در بازار بورس ایران پیاده سازی کرده و با تمرین دانش خود را نسبت به شرایط استفاده از آنها بیشتر کنید. تمرین کردن یکی از مهمترین نکات تقویت قدرت تکنیکالی برای معامله گران در هر بازاری مانند بازار بورس ایران است که شما نیز باید به آن دقت داشته باشید.

خط روند

تحلیل تکنیکال در بورس ایرانیکی از بهترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در بورس ایران که می توانید بر اساس آن تحلیل های خود را انجام داده و در اثر استراتژی های معاملاتی در این بازار نقش اصلی را ایفا می‌کند خط روند است. خط روند از جمله ابزارهای تکنیکالی است که کارایی بسیار زیادی برای پیش بینی قیمت سهام ها در این بازار داشته و کمتر معامله گری را می توان پیدا کرد که از آن استفاده نکند. حتی کسانی که کمترین شناخت را نسبت به تحلیل تکنیکال در بورس داشته و اهمیت زیادی برای روشهای تکنیکال قائل نیستند باز هم از خط روند در پیش بینی قیمت های سهم های مدنظر خود استفاده می نمایند و نحوه خرید و فروش خود را به نوعی در نظر می‌گیرند که خط روند نیز در آن تاثیر داشته باشد.

در مقالات مختلف سعی کردیم تا خط روند را به صورت کامل به شما آموزش دهیم و نکات لازم درباره استفاده از آن را نیز با شما در میان گذاشتیم. در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال و همچنین تحلیل تکنیکال فارکس البته در مقاله جامعه آموزش تحلیل تکنیکال می توانید با انواع روندها و خط روند ها آشنا شده و نحوه استفاده از آنها برای پیش بینی قیمت را نیز مشاهده نمایید. در این مقاله ما سعی داریم تا شما را با کاربرد های پیشرفته خط روند مخصوصاً برای تحلیل قیمت سهم های بازار بورس ایران آشنا کنیم که با استفاده از این نکات میتوانید معاملات خود را چه در بازه های زمانی کوتاه مدت و چه برای بازه های زمانی طولانی مدت مدیریت کنید.

خط روند در نمودار قیمت سهام در بازار بورس تهران مانند یک حمایت و مقاومت قدرتمند عمل می کند و در صورتی که قیمت از هر سمتی به خط روند برخورد داشته باشد احتمالا در جهت معکوس برگشت خواهد خورد. با این حساب اگر شما در یک روند صعودی در قیمت یک سهم شاهد اصلاح قیمت و برخورد آن به خط روند صعودی باشید می توانید برای افزایش حجم معاملاتی خود و یا ورود به سهم مورد نظر اقدام نمایید.

تحلیل تکنیکال در بورسدر مواقعی که شیب حرکت قیمت به قدری زیاد شده که فاصله آن با خط روند بسیار زیاد شود عملاً ریسک سرمایه گذاری در سهام مورد نظر افزایش پیدا خواهد کرد و احتمال برگشت قیمت و نزدیک شدن آن به خط روند بسیار زیاد است.

شکسته شدن خط روند در هر جهتی می‌تواند یکی از اصلی ترین و مهمترین علائم برگشت روند باشد. از این علامت میتوانید هم برای ورود به معاملات جدید و هم برای خروج از معاملات قبلی و سیو سود خود استفاده کنید.

در صورتی که خط روند نمودار قیمت یک سهم شیب فوق العاده زیادی داشته باشد، احتمال برگشت شدید قیمت آن نیز وجود خواهد داشت و ممکن است شاهد به وجود آمدن صف فروش بعد از برگشت قیمت سهام مورد نظر باشید.

مقاومت و حمایت

یکی دیگر از مهمترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در بورس ایران حمایت ها و مقاومت ها هستند که بر روی نمودار قیمت ترسیم شده و شما از آن‌ها نیز می‌تواند دقیقاً مانند خط روند برای پیش بینی آینده قیمت استفاده کرده و برای ورود به معاملات جدید و یا افزایش حجم و حتی خروج از معاملات قبلی از آنها استفاده کنید.

مقاومت و حمایت همانطور که می دانید قیمت هایی هستند که قبلاً نمودار به آنها واکنش نشان داده و در صورت برخورد دوباره قیمت ممکن است همان شرایط قبلی را در آنها شاهد باشید. خود خط روند نوع یک مقاومت و حمایت محسوب می شود.

وقتی قیمت یک سهم در مسیر نزولی با یک حمایت برخورد می نماید، انتظار معامله گران در این خواهد بود که قیمت بعد از برخورد به حمایت دوباره به مسیر صعودی خود بازگردد. در چنین مواقعی معمولاً معامله گران و خریداران جدید وارد سرمایه گذاری در سهام مورد نظر در بازار بورس شده و همین موضوع باعث می‌شود تا روند صعودی جدید حتی با قدرت بیشتری شکل بگیرد.

همچنین معامله گرانی که از قبل بخشی از دارایی های خود را برای خرید یک سهم در نظر گرفته و خرید خود را انجام داده باشند در برخورد قیمت با حمایت ها و یا شکست مقاومت ها سعی می کنند تا با افزایش حجم سود حاصل از معامله خود را افزایش دهند.

از سطوح حمایت و مقاومت در نمودار قیمت سهام در بازار بورس ایران همچنین می توان برای تعیین حد ضرر و حد سود معاملات مختلف مخصوصاً برای معاملات کوتاه مدت استفاده کرد.

وقتی قیمت در مسیر صعود با یک مقاومت برخورد می نماید انتظار داریم مقاومت عمل کرده و قیمت را به سمت پایین بکشاند. البته ترفند هایی وجود دارند که با استفاده از آنها تا حدی می توان تشخیص داد که یک مقاومت عمل می‌کند و یا شاهد شکسته شدن مقاومت و صعود بیشتر قیمت خواهیم بود. در صورتی که یک مقاومت و قدرت بسیار زیاد در بازار بورس ایران بشکند بهترین فرصت برای ورود دوباره سهام مورد نظر خواهد بود و خیلی از معامله گران از همین رفتار را برای انجام معاملات خود استفاده می نمایند.

از طرف دیگر برخورد قیمت به یک مقاومت می تواند به عنوان حد سود برای معاملات گذشته در نظر گرفته شده و نقطه برای خروج معامله‌گران قبلی از سرمایه گذاری بر روی یک سهم باشد.

حمایت ها و مقاومت ها بر اساس این که در چه تایم فریمی ترسیم شده باشند، دارای اعتبار و قدرت متفاوتی خواهد بود و هر چقدر تایم فریم معاملاتی شما افزایش پیدا کند علاوه بر افزایش قدرت حمایت ها و مقاومت ها میتوان از آن برای انجام معاملات طولانی مدت تری نیز استفاده کرد.

مووینگ اوریج

یکی دیگر از بهترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در بازار بورس ایران که باید به آن نیز اشاره داشته باشیم اندیکاتور مووینگ اوریج است. مووینگ اوریج یا میانگین متحرک در واقع یک اندیکاتور است که رفتار قیمت را در گذشته مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و با استفاده از روش میانگین گیری یک حمایت و مقاومت داینامیک برای نمودار قیمت به وجود می آورد.

اگر شما یک میانگین متحرک بر روی نمودار قیمت سهام مورد نظر خود برای تحلیل و پیش بینی بیندازید در واقع یک خط منحنی بر روی نمودار قیمت خواهید داشت که به عنوان یک حمایت و مقاومت عمل کرده و در صورت برخورد قیمت به آن انتظار برگشت آن را خواهیم داشت. در صورتی که قیمت از بالا به یک میانگین متحرک برخورد نماید احتمال برگشت و صعودی شدن قیمت وجود خواهد داشت و در صورتی که ۱ میانگین متحرک در بالای قیمت فعلی قرار گرفته باشد به عنوان یک مقاومت عمل می نماید.

استفاده از میانگین متحرک برای پیش بینی و البته خرید و فروش سهام دقیقاً شرایط مشابهی با خط روند و حمایت و مقاومت دارد و در هر زمانی که قیمت به یکی از مووینگ اوریج های معتبر بازار برخورد نماید شما می توانید برای خرید و فروش سهام مورد نظر اقدام نمایید. مسلماً در صورت برخورد قیمت به یک مووینگ اوریج در شرایط حمایت می توانید برای سرمایه گذاری و خرید اقدام کنید و در صورت برخورد قیمت به یک میانگین متحرک در شرایط مقاومت می‌بایست برای سیو سود از معاملات خود خارج شوید.

نکته بسیار مهم دیگری که درباره اندیکاتور میانگین متحرک باید به آن اشاره داشته باشیم این است که هر چقدر شماره میانگین متحرک افزایش پیدا کند قدرت آن نیز در پیش بینی و تحلیل قیمت یک سهم افزایش پیدا خواهد کرد. به عنوان مثال وقتی شما یک میانگین متحرک ۱۰۰ روزه بر روی نمودار قیمت یک سهم داشته باشید، با اعتبار و اطمینان بیشتری می توانید از آن به عنوان یک حمایت و مقاومت نسبت به میانگین متحرک ۳۰ روزه استفاده کنید.

یکی دیگر از تکنیک هایی که با استفاده از آن شما می توانید شرایط میانگین متحرک برای تحلیل و پیش بینی قیمت ۱ سهم را در بازار بورس ایران بسنجید بررسی گذشته نمودار قیمت است. به عنوان مثال در بررسی نمودار قیمت شتران ممکن است به این نتیجه برسید که این سهم تاثیر پذیری بیشتری از میانگین متحرک ۱۰۰ روزه دارد اما در بررسی قیمت سهام ایران خودرو ممکن است نتیجه گیری شما منجر به استفاده از میانگین متحرک ۲۰۰ روز شود.

چنگال اندروز

یکی دیگر از رایج ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در بورس ایران چنگال اندروز است. البته خیلی از معامله گران از چنگال اندروز در تحلیل و پیش بینی قیمت سهام های مختلف استفاده نمی کنند و همین موضوع تبدیل به یک چالش بسیار بزرگ برای آنها شده که نتوانند به خوبی از ابزارهای تحلیل تکنیکال برای بررسی شرایط قیمت سهام ها استفاده کنند. اتفاقاً چنگال اندروز یکی از بهترین ابزارها برای تحلیل شاخص کل بورس ایران است و اگر شما از این ابزار در تحلیل شاخص بورس ایران استفاده کنید می توانید نقاط برگشتی دقیق شاخص را تعیین کرده و از این طریق معاملات خود را نیز در بازار بهینه کنید.

چنگال اندروز یک ابزار سه سر است که اگر تجربه و تبحر کافی برای استفاده درست از این ابزار را پیدا کنید می توانید از آن برای تعیین نقاط برگشتی قیمت استفاده کرده و همچنین از آن برای شرطی سازی قیمت سهام نیز بهره ببرید. اگر در یک روند نزولی از چنگال اندروز برای تحلیل قیمت سهم استفاده کنید به راحتی می توانید بهترین نقاط برای خرید و ورود به سهام مورد نظر را پیدا نمایید.

برای ترسیم چنگال اندروز در یک روند نزولی ابتدا باید یک پیوت ماژور در نمودار قیمت پیدا کنید که قبلاً باعث چرخش قابل توجه قیمت از روند صعودی و نزولی شده باشد. این پیوت به عنوان اولین نقطه برای پیاده سازی چنگال اندروز مورد استفاده قرار می گیرد. برای تعیین دو نقطه بعدی برای ترسیم چنگال اندروز بر روی نمودار قیمت یک سهم بایستی به سایر پیوت های موجود بر روی نمودار دقت داشته باشید. البته لازم نیست دو قسمت بعدی این چنگال بر روی نمودار پیوت های ماژور و اصلی و مهم بازار باشند اما با این حال بایستی دقت کنید که حتماً نقاط خوبی را برای کشیدن دقیق چنگال اندروز انتخاب کنید.

با تکمیل کردن مرحله ترسیم این ابزار بر روی نمودار قیمت یک سهم حالا می توانید از آن برای تحلیل و بررسی شرایط تغییرات قیمت در آینده استفاده نمایید. در صورتی که قیمت به هر یک از باندهای کناری چنگال برخورد نماید احتمال برگشت آن بسیار زیاد خواهد بود و باند کناری مقابل می تواند یک طرف قیمتی جذاب برای قیمت سهام مورد نظر باشد و شما از این روش می توانید برای نوسان گیری در بازار بورس استفاده کنید.

در صورت که در انتهای یک روند نزولی باند کناری چنگال به سمت بالا بشکند یک سیگنال قدرتمند برای صعودی شدن قیمت صادر شده و شما میتوانید از این سیگنال برای ورود به معامله و خرید سهام مورد نظر استفاده نمایید.

همچنین کارکرد دیگر چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال بازار بورس ایران از آن برای تعیین نقاط برگشتی در اصلاح های قیمتی است. وقتی بازار درگیر یک اصلاح در روند صعودی می شود تمام معامله گران به دنبال پیدا کردن بهترین نقطه برای شروع دوباره روند صعودی هستند که ابزارهای مختلفی برای این منظور وجود دارد. چنگال اندروز نیز یکی از بهترین ابزارهای تکنیکال برای تعیین نقاط برگشتی و تبدیل شدن دوباره روند نزولی به صعودی است و می‌توانید از این ابزار برای تحلیل شاخص کل بورس ایران نیز استفاده کنید.

فیبوناچی

تحلیل تکنیکال در بورس ایران بررسی تحلیل تکنیکال در بازار بورس ایران را با معرفی یکی دیگر از ابزارهای رایج و بسیار پر قدرت در استراتژی های تحلیل تکنیکال در این بازار ادامه می دهیم. فیبوناچی یکی از بهترین و رایج ترین ابزارهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال است که در بازار بورس ایران نیز کاربرد بسیار زیادی داشته و بسیاری از معامله گران در حال استفاده از آن برای تحلیل قیمت سهام هستند. این ابزار ۱ ابزار چند منظوره است که می‌تواند برای کارکردها و اهداف مختلف مورد استفاده قرار بگیرد و البته استراتژی های پیاده سازی شده با آن نیز بسیار قدرتمند هستند.

دو مدل ابزار فیبوناچی مختلف داریم که از هر دوی آنها می توان در بازار بورس ایران برای تحلیل تکنیکال نمودار قیمت سهام استفاده کرد. در مدل اول شما می توانید با قرار دادن دو سر فیبوناچی ریتریسمنت در ابتدا و انتهای یک موج صعودی بهترین نقاط برگشت قیمت را در اصلاح قیمتی نزولی پیدا کرده و وارد یک معامله خرید ایده‌آل و یک نوسان گیری جذاب شوید.

فرض کنید قیمت یک سهم بعد از یک روند صعودی به اصلاح رسیده و در حال کاهش قیمت در نمودار آن هستیم. روند نزولی فعلی تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد و در چه قیمتی باید منتظر باشیم دوباره شاهد افزایش قیمت ها و شروع یک روند صعودی در نمودار باشیم؟ پاسخ این سوال می تواند کلید یک معامله فوق العاده جذاب در بازار بورس ایران باشد که با استفاده از ابزار فیبوناچی ریتریسمنت به راحتی می‌توانید به این قابلیت دسترسی داشته باشید.

این ابزار همچنین در روندهای صعودی می تواند اهداف قیمتی ایده آل یک سهم را نیز به شما نشان داده و شرایط لازم برای خروج بهینه از معاملات را فراهم آورد. درصدهای ۶۱.۸ و ۷۶.۸ مهمترین و اصلی‌ترین درصد های فیبوناچی برای تحلیل نمودار قیمت سهام در بازار بورس ایران هستند که به شدت مستعد برگرداندن قیمت و تغییر روند از صعودی به نزولی و یا برعکس خواهند بود.

در گذشته کمتر از ابزارهای مانند فیبوناچی در تحلیل تکنیکال در بورس ایران استفاده می شد اما در حال حاضر با توسعه آموزش های حرفه ای و پیشرفته تر شدن استراتژی های مورد استفاده در تحلیل تکنیکال بازار بورس ایران شاهد استفاده از این ابزار در سطح گسترده در میان کاربران و معامله گران هستیم که می تواند نشان از قدرت بالای آن داشته باشد. همچنین وقتی از یک ابزار در یک بازار مالی استفاده زیادی شود منجر به بالا رفتن قدرت سیگنال دهی آن نیز خواهد شد که در ایران هم این اتفاق برای ابزار فیبوناچی نیز رخ داده است.

دومین ابزار فیبوناچی برای تحلیل تکنیکال بازار بورس ایران فیبوناچی اکسپنشن است. این ابزار به نوعی در حال شبیه سازی آخرین روند قبلی قیمت برای روند فعلی و پیدا کردن بهترین نقاط برای برگشت آن است. اگر در انتهای یک روند نزولی از این ابزار استفاده کنید می توانید در محدوده ۱۰۰ درصد این ابزار برای ورود به معامله اقدام کرده و از این طریق معاملات بهینه را برای خود رقم بزنید.

هر دو ابزار فیبوناچی قدرت بسیار زیادی دارد و می توانید از آن ها برای انجام معامله در بازه های زمانی کوتاه مدت برای نوسان گیری در بورس و چه در بازه‌های زمانی بلند مدت برای خرید و نگهداری سهام ها در طولانی مدت استفاده نمایید. البته برای بهتر شدن هر چه بیشتر قدرت ابزار فیبوناچی در بازار بورس می توانید از سایر ابزارهای تکنیکالی در کنار آن استفاده کنید. به عنوان مثال وقتی درصد های مهم فیبوناچی همراه با محدوده های حمایتی و مقاومتی موجود بر روی نمودار قیمت باشند قدرت این استراتژی بسیار بیشتر خواهد شد و احتمال برگشت قیمت نیز به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

ایچیموکو

تحلیل تکنیکال در بورس ایران برای تحلیل تکنیکال در بازار بورس ایران همچنین میتوانید از اندیکاتور ایچیموکو نیز استفاده کنید. البته کار کرد و عملکرد ابزار ایچیموکو مانند ابزارهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم نیست و کاربران کمتری از این اندیکاتور برای تحلیل تکنیکال قیمت سهم ها استفاده می کنند اما با این حال نمی توان قدرت آن را در تعیین نقاط حمایتی و مقاومتی در نمودار قیمت سهم ها نادیده گرفت.

اندیکاتور ایچیموکو دارای بخش‌های بسیار مختلفی است که البته تمام این بخش ها قدرت یکسانی نداشته و استفاده از همه آنها باعث سردرگمی شدیدی برای تحلیل گر در بازار بورس می شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که تنها از ابزار و قسمت اصلی این اندیکاتور یعنی ابر ایچیموکو استفاده نمایید.

ابر ایچیموکو مانند یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی قدرتمند در نمودار قیمت سهام عمل کرده و در صورتی که شاهد برخورد قیمت به این ابرها باشید احتمال برگشت آن بسیار زیاد خواهد بود. دقت داشته باشید که در مناطقی که ابر ایچیموکو ضخامت بیشتری داشته باشد قدرت آن برای برگرداندن قیمتی بیشتر خواهد بود و در صورتی که ابر ایچیموکو نازک شود عملاً امکان استفاده از آن با اعتماد زیادی وجود نخواهد داشت.

در بخش هایی که قیمت به قسمت ضخیم ابر ایچیموکو برخورد می کند شما می توانید از آن به عنوان یک ناحیه حمایتی و مقاومتی بر اساس نوع برخورد قیمت به آن استفاده نمایید و وارد معاملات مختلف شوید. در صورتی که برخورد قیمت به بخش ضخیم ابر ایچیموکو در انتهای یک روند نزولی باشد احتمالاً شما می توانید وارد یک معامله طولانی مدت شده و سود بسیار بالایی را به دست آورید. همچنین ممکن است این برخورد در یک اصلاح قیمتی از روند صعودی انجام پذیرد که در چنین مواقعی نیز شما می توانید برای یک نوسان گیری جذاب در کوتاه مدت از آن استفاده کرده و سود خوبی به دست آورید.

با توجه به اینکه استفاده از اندیکاتور ایچیموکو با چالش های بسیار زیادی در تحلیل تکنیکال بورس ایران همراه بوده و افراد مبتدی معمولاً در استفاده از آن خوب عمل نمی کنند به همین دلیل توصیه می کنیم که در ابتدا از ابزارهای ساده تری برای تحلیل قیمت استفاده کرده و در صورت کسب تجربه و افزایش قدرت تحلیل گری خود به سمت استفاده از این اندیکاتور پیش بروید.

این نکته بسیار مهم را در ذهن داشته باشید که وقتی یک اندیکاتور کارکرد مناسبی در تحلیل تکنیکال نمودار قیمت سهام برای شما ایجاد نکند ممکن است ذهن شما را به چالش کشیده و باعث گمراه شدن شما در بازار شود. برای اینکه در ابتدای معامله گری در بازار بورس تهران با چنین شرایطی روبرو نشوید حتماً باید از روش هایی برای تحلیل تکنیکال استفاده کنیم که تسلط کامل و کافی بر روی آنها داشته و می توانید به راحتی از آنها برای پیش بینی روند آینده قیمت استفاده نمایید.

اندیکاتور مکدی

تحلیل تکنیکال در بورس ایران یکی دیگر از ابزارهای بسیار رایج و مهمی که از آن نیز می توانیم برای تحلیل تکنیکال نمودار سهام در بازار بورس ایران استفاده کنیم اندیکاتور مکدی است. استفاده از اندیکاتور مکدی برای تحلیل و پیش بینی قیمت بسیار رایج است معامله گران بسیار زیادی از این اندیکاتور برای پیشبرد اهداف خود در تحلیل تکنیکال استفاده می نمایند. همچنین اندیکاتور مکدی دارای کاربرد های بسیار زیادی در تحلیل تکنیکال قیمت سهام در بازار بورس ایران است و به همین دلیل است که اکثر کاربران معمولاً این اندیکاتور را نیز در چارت معاملات خود داشته و از تغییرات آن برای تعیین بهترین نقاط ورود به بازار استفاده می نمایند.

به عنوان مثال یکی از رایج ترین و اصلی ترین کاربردهای اندیکاتور مکدی استفاده از آن برای تعیین واگرایی ها در نمودار قیمت سهام است. وقتی شما یک واگرایی مهم را در انتهای روز مشاهده کنید میتوانید به صعودی شدن روند پی برده و وارد فرآیند خرید سهام مورد نظر شوید. واگرایی ها یکی از مهم ترین روشها و ابزارهای تکنیکالی برای بررسی قیمت هستند که نه فقط در بازار بورس ایران بلکه در بازارهای جهانی نیز کارکرد فوق العاده قابل توجهی داشته و می توان از آن برای پیش بینی قیمت و البته انتهای روند ها استفاده کرد.

طبق یک اصل مهم در تحلیل تکنیکال هیچ روندی از نزولی به صعودی و یا از صعودی به نزولی تغییر نمی کند مگر اینکه بر روی نمودار یک واگرایی تشکیل شده باشد. البته ممکن است واگرایی تشکیل شده در انتهای روندها در تایم فریم های مختلفی انجام پذیرد و صرفاً نبود واگرایی در یک تایم فریم به این معنا نیست که در تغییر روند به وجود آمده هیچ واگرایی وجود ندارد.

اگر شما در تشخیص واگرایی ها برای نمودار قیمت سهام به تسلط و تبحر برسید می توانید به سادگی از این تخصص خود برای تشخیص انتهای روندهای نزولی استفاده کرده و در بهترین نقاط برای ورود به یک سهم و خرید آن اقدام نمایید.

یکی دیگر از کارکردهای اصلی اندیکاتور مکدی در تحلیل تکنیکال قیمت سهام در بازار بورس ایران تعیین نقاط برگشتی مهم و اصلی در گذشته بازار است. وقتی شما به دنبال ترسیم نواحی حمایت و مقاومت اصلی و بزرگ بازار بر روی نمودار قیمت هستید و یا تصمیم دارید که بهترین نقاط برای ترسیم ابزارهایی مانند فیبوناچی یا چنگال اندروز را پیدا کنید استفاده از تغییر فاز ها بر روی اندیکاتور مکدی می‌تواند بهترین نشانه برای شما باشد.

البته دقت داشته باشید که از اندیکاتور مکدی به صورت مستقل می توان برای دریافت سیگنال خرید بر روی نمودار یک سهم استفاده کرد که البته توصیه به استفاده از این اندیکاتور نداریم. دقت داشته باشید که اندیکاتورها نحوه تغییرات و نوسانات قیمت را با کمی تاخیر نشان می‌دهند و به همین دلیل استناد به آنها برای انجام معامله به تنهایی نمی تواند ابزار قدرتمندی را در اختیار شما قرار دهد و ممکن است چالش های بسیار زیادی را در روند معاملات خود مشاهده کنید. استفاده از یک اندیکاتور به تنهایی برای ورود به معاملات خرید و فروش در بازار بورس ایران ابزار قدرتمندی محسوب نمی‌شود و به همین دلیل توصیه می کنیم که از اندیکاتور هایی مانند مجیدی بیشتر برای کسب تأییدیه و سایر کاربردهای آنها استفاده کنید.

اندیکاتور RSI

تحلیل تکنیکال در بورس ایران ابزار دیگری که برای استفاده در تحلیل تکنیکال بازار بورس ایران باید به آن اشاره داشته باشیم اندیکاتور rsi است. اندیکاتور آر اس آی از نظر ساختار و کاربرد ها شباهت بسیار زیادی با اندیکاتور مکدی دارد و شما با درک شرایط استفاده از اندیکاتور مکدی می‌توانید از این اندیکاتور نیز برای تحلیل تکنیکال نمودار قیمت سهام استفاده نمایید.

اندیکاتور آر اس آی در ماهیت اصلی خود به وجود آمده تا در هر لحظه قدرت خریداران و فروشندگان را نسبت به یکدیگر اندازه گیری کرده و تعیین کند که در حال حاضر خریداران قدرت بیشتری داشته و روند را به سقوط پیش می برند یا اینکه فروشندگان دارای قدرت بیشتری هستند. همچنین این اندیکاتور علاوه بر تولید قدرت خریداران و فروشندگان نقاط بسیار حساس در اشباع فرایند خرید و فروش و نیز تعیین کرده و باعث می شود تا شما بتوانید انتهای روند های نزولی و صعودی را در بازار بورس ایران تشخیص داده و برای بهینه کردن خرید و فروش های خود از آن استفاده کنید.

وقتی قیمت به ناحیه اشباع فروش در اندیکاتور آر اس آی می رسد به این معنا است که فروشندگان از میزان فروش خود به اشباع رسیده و در حال حاضر شرایط برای برگشت قیمت کاملا مهیا است. البته که به تنهایی نمی توان از این سیگنال برای خرید یک سهم و ورود به بازار استفاده کرد اما با مشاهده این سیگنال و استفاده از سایر استراتژی ها و ابزارهای تحلیل تکنیکال به سادگی می توانید یک معامله قدرتمند را در بازار برای خود رقم بزنید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا به صورت کامل و جامع تحلیل تکنیکال در بازار بورس ایران را برای شما تشریح کرده و مهمترین ابزارهای تحلیل تکنیکال ایران نیز برای تحلیل قیمت سهم ها به شما معرفی نمودیم. کسانی که به دنبال استفاده از روش های مختلف تکنیکالی برای پیش بینی قیمت هستند حتماً باید به تسلط و تبحر کافی برای استفاده از این روش ها رسیده و سپس از آنها برای ورود به معاملات مختلف استفاده نمایند.

همچنین باید یادآوری کنیم که تحلیل تکنیکال در بازار بورس ایران قدرت قابل توجهی دارد اما به تنهایی نمی توان فقط از این روش تحلیلی استفاده کرد شما باید همراه با تحلیل تکنیکال از بررسی اخبار و تحلیل بنیادی در بازار بورس نیز استفاده نمایید تا بتوانید قوی ترین استراتژی معاملاتی را برای خود ایجاد کرده و بهترین معاملات را برای خود رقم بزنید.

در مجموعه کانون بورس در کنار شما هستیم تا علاوه بر معرفی بهترین استراتژی های معاملاتی در بازار بورس ایران در یک دوره فوق العاده پیشرفته و حرفه ای تمام آموزش های لازم برای معامله گری در بازار بورس ایران را نیز به شما آموزش داده و از شما یک معامله گر موفق بسازیم. اساتید با تجربه و حرفه ای در بازار بورس ایران که کارنامه درخشانی داشته و شغل اصلی آنها سرمایه گذاری در بازار های مالی مانند بازار بورس ایران است در این دوره آموزش بورس تمام نکات لازم برای معامله گری در این بازار را در اختیار شما قرار خواهند داد تا شما بتوانید یک سرمایه گذاری مطمئن در این بازار برای خود رقم بزنید.

در انتهای مقاله شما را دعوت می‌کنیم اگر تجربه ای درباره استفاده از روش های مختلف تحلیل تکنیکال در بازار بورس ایران دارید آنها را با ما در میان گذاشته و تجربیات خود را در این باره با سایر معامله‌گران این بازار به اشتراک بگذارید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش…Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.