آشنایی با گزارش عملکرد ماهانه شرکت‌ها + جزئیات کامل

0 14

آشنایی با گزارش عملکرد ماهانه شرکت‌ها – آربی سیگنال

میزان خرید و فروش، مبلغ سرمایه‌گذاری و … شرکت‌ها، برای شناسایی سهم مناسب و خرید سهام در بورس  به عنوان یک فاکتور مهم شناخته می‌شوند. در همین راستا، بررسی گزارشی با عنوان «گزارش فعالیت ماهانه»، می‌تواند اطلاعات خوبی را جهت مقایسه وضعیت فروش شرکت در بازه‌های زمانی مشخص برای سرمایه‌گذاران به نمایش بگذارد. اما این گزارش چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

گزارش فعالیت ماهانه چیست؟

 در پایان هر ماه، شرکت‌ها موظف هستند تا گزارشی از عملکرد ماه گذشته خود را در قالب «گزارش فعالیت ماهانه»، روی سایت کدال منتشر کنند. سایت کدال منبعی رسمی برای انتشار گزارش‌ها و اطلاعیه‌های شرکت‌های بورسی است که زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار، مشغول به فعالیت است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این وب‌سایت می‌توانید به مقاله آشنایی با کدال مراجعه کنید. از طریق بررسی اقلام این گزارش و مقایسه آن‌ها با مدت مشابه پارسال یا ماه‌های گذشته، می‌توان دید خوبی را نسبت به آینده سهم به‌دست آورد و تحلیل دقیق‌تری داشت. با توجه به زمینه فعالیت شرکت، موارد مختلفی توسط گزارش فعالیت ماهانه پوشش داده می‌شود که در تعیین ارزش ذاتی سهم در بورس نقش مهمی دارد. 

 

انواع گزارش فعالیت ماهانه

گزارشات فعالیت ماهانه را می‌توان در 2 دسته مختلف، طبقه‌بندی کرد: 

  • دسته اول : در رابطه با اطلاعات تولید، فروش و درآمد حاصل از ارائه خدمات
  • دسته دوم : در مورد خرید و فروش و سرمایه‌گذاری

شرکت‌های تولیدی و خدماتی، در دسته اول قرار می‌گیرند و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها از نوع دوم هستند. نکته مهمی که در این زمینه می‌توان مطرح کرد این است که ماهیت تمام گزارشات ماهانه، بدون توجه به نوع شرکت، یکسان بوده و تنها قالب ارائه آن‌ها متفاوت خواهد بود؛ برای مثال، در دسته اول، مواردی مثل نرخ فروش، میزان تولید و … محاسبه شده اما در دسته دوم، اطلاعاتی مانند مبلغ خرید، مبلغ فروش و خالص سود یا زیان را در یک سهم می‌توان مشاهده کرد.

 

چگونه گزارش فعالیت ماهانه را تحلیل کنیم؟

شیوه تحلیل گزارش ماهانه هر شرکت، ارتباط زیادی به نوع فعالیت شرکت داشته و بهتر است براساس ویژگی‌های صنعت مورد بررسی تحلیل شود؛ برای مثال، زمانی که گزارش ماهانه یک شرکت تولیدی را مشاهده می‌کنیم، مبلغ صادرات و کل فروش، اهمیت زیادی برای ما خواهند داشت. در صورتی که میزان صادرات شرکت بیش از 50 درصد میزان کل فروش آن باشد، نشان‌دهنده این است که ما با یک سهم دلاری مواجه هستیم که بالا و پایین شدن نرخ ارز تاثیر چشمگیری بر آن خواهد داشت. 

از طرفی می‌توان میزان فروش این ماه شرکت را با فروش آن در مدت مشابه سال گذشته مقایسه کرد؛ به‌این‌ترتیب متوجه می‌شویم که روند فعالیت شرکت صعودی یا نزولی بوده است.

 

چه مواردی در این گزارش قابل مشاهده است؟

همانطور که اشاره شد، اطلاعات مندرج در گزارش فعالیت ماهانه شرکت‌ها ارتباط زیادی به زمینه فعالیت آن‌ها دارد؛ اما، در قسمت ابتدایی گزارش (سربرگ)، موارد ذکر شده برای تمام شرکت‌ها یکسان است.

موارد قابل مشاهده گزارش فعالیت ماهانه

در ادامه اطلاعات ذکر شده در 2 نوع مختلف از شرکت‌ها یعنی یک شرکت تولیدی و یک شرکت سرمایه‌گذاری را بررسی کرده‌ایم.

 

شرکت تولیدی

همانطور که از نام شرکت‌های تولیدی پیداست، فرآیند تولید و فروش، بخش اصلی کسب‌وکار آن‌ها را تشکیل می‌دهد؛ بنابراین، طبیعی است که بخش اعظم گزارش فعالیت ماهانه آن‌ها به قسمت تولید و فروش اختصاص یافته باشد. 

گزارش فعالیت ماهانه شرکت تولیدی

در تصویر بالا گزارش فعالیت ماهانه شرکت «زاگرس» را مشاهده می‌کنید. همانطور که در گزارش مشخص شده، دسترسی به اطلاعاتی از قبیل فروش داخلی مثل فروش انواع محصولات شرکت امکان پذیر است. در این گزارش می‌توانید اطلاعات فروش انواع محصولات هر شرکت تولیدی را به‌دست آورده و از طریق آن به میزان فروش شرکت در بازه‌های زمانی مختلف یا مدت مشابه آن در سال گذشته دسترسی داشته باشید. اگر شرکت مد نظر شما در زمینه صادرات هم فعال باشد، اطلاعات فروش در قسمت صادرات این گزارش درج خواهد شد. به‌دلیل فعال بودن شرکت زاگرس در زمینه صادرات، می‌توانید جزئیات فروش صادراتی را نیز در گزارش فعالیت ماهانه آن مشاهده کنید.

 

شرکت سرمایه‌گذاری

در گزارش فعالیت ماهانه این شرکت‌ها، مواردی مثل صورت وضعیت شرکت‌های بورسی و غیربورسی، اطلاعات مربوط به فروش سهام، مقدار سود و درآمد حاصل از آن و… نمایش داده خواهند شد. اگر با ماهیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری آشنایی داشته باشید، حتما می‌دانید که فعالیت اصلی آن‌ها، سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌ها بوده و داشتن اطلاعات جزئی در مورد ارزش پرتفوی این شرکت‌ها اهمیت زیادی در تحلیل وضعیت آن‌ها خواهد داشت.

گزارش فعالیت ماهانه شرکت سرمایه گذاری

در این تصویر، نمونه ای از گزارش ماهانه گروه سرمایه‌گذاری سایپا با نماد «وساپا» را مشاهده می‌کنید. از طریق گزارش بالا می‌توان به اطلاعاتی از جمله شرکت‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری انجام شده، ارزش بازار و بهای تمام شده دسترسی یافت. ارزش بازار به معنی درآمدی است که شرکت با فروش آن سهام می‌تواند به دست بیاورد و بهای تمام شده هزینه سرمایه‌گذاری شرکت است. 

موضوع دیگری که دسترسی به آن از طریق گزارش فعالیت ماهانه شرکت‌های سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است، مشاهده گزارش به تفکیک سرمایه‌گذاری در صنعت، صورت وضعیت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و شرکت‌های خارج از بورس است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، برای دریافت اطلاعات مورد نیاز خود کافی است از قسمت بالای صفحه سمت راست، گزارش مورد نظرتان را انتخاب کنید.

گزارش فعالیت ماهانه چیست

 

جمع بندی

خرید سهام در بورس تصمیمی است که بهتر است پس از دریافت آموزش تحلیل بنیادی و انجام بررسی‌های فراوان گرفته شود. بعد از دریافت کد بورسی، بهترین کاری که می‌توان پیش از انتخاب یک سهم انجام داد، بررسی صورت‌های مالی، گزارشات مرتبط و تمام اطلاعات موجود درباره آن سهام است. گزارش فعالیت ماهانه نیز یکی از مهم‌ترین گزارش‌های مالی شرکت‌هاست که به‌صورت ماهانه توسط شرکت‌ها منتشر می‌شود. اطلاعات نمایش داده شده در این گزارش بسته به نوع فعالیت شرکت، متفاوت خواهد بود. اهمیت این گزارش از آن جهت است که شما می‌توانید عملکرد و فعالیت شرکت را نسبت به دوره‌های زمانی گذشته، بررسی کنید.Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.