آشنایی با نمودار عمق بازار و کاربردهای آن+ جزئیات کامل

0 65

آشنایی با نمودار عمق بازار و کاربردهای آن – آربی سیگنال

اگر با معامله و سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال آشنا باشید، حتماً می‌دانید که ابزارهای سودمند زیادی برای کمک به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران وجود دارند. استفاده از این ابزارها می‌تواند به شما در کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و اطمینان بیشتر از خرید‌و‌فروش ارزهای دیجیتال مختلف کمک کند. یکی از این ابزارهای مفید نمودار عمق بازار (Market Depth) است.

شاید این مفهوم به‌نظرتان کمی گیج‌کننده باشد و این سؤال برایتان پیش بیاید که کاربرد نمودار عمق بازار چیست و چطور می‌توان از آن استفاده کرد؟ حق دارید؛ زیرا واقعیت این است که استفاده از بسیاری از ابزارهای تحلیل و بررسی بازار آسان نیست. به‌همین‌دلیل، در این مطلب قصد داریم تاحدممکن نمودار عمق بازار را با زبانی کاملاً ساده توضیح دهیم. با مثال‌ها و تصویرهای آورده‌شده در این مقاله خواهید توانست به درک روشنی از این مفهوم برسید؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

نمودار عمق بازار (Market Depth Chart) چیست؟

نمودار عمق بازار چیست؟

همان‌طورکه احتمالاً می‌دانید، عرضه و تقاضا دو مؤلفه اصلی بازار هستند. برای انجام معاملات یا تصمیم‌گیری به‌منظور سرمایه‌گذاری روی دارایی خاص، دانستن میزان عرضه و تقاضای آن دارایی بسیار مهم است. نمودار عمق بازار ابزاری بسیار سودمند است که درباره عرضه و تقاضای ارز دیجیتال معینی اطلاعات ارزشمندی در‌اختیارمان قرار می‌دهد.

حال شاید بپرسید این نمودار را از کجا باید مشاهده کنیم. وقتی وارد پلتفرم‌های معاملاتی‌ای می‌شوید که صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال (CEX) ارائه می‌کنند، دو نمودار می‌بینید. یکی از آن‌ها نمودار قیمت است و دیگری که به دو بخش قرمز و سبز تقسیم شده، نمودار عمق بازار است.

نمودار عمق بازار نمایشی گرافیکی از تعداد سفارش‌های خرید‌و‌فروشِ درانتظار (Pending) برای ارز دیجیتال خاصی در قیمت‌های مختلف است. اطلاعات این نمودار همان اطلاعاتی هستند که در دفتر سفارش ثبت شده‌اند؛ اما چون به‌صورت جدولی از اعداد و ارقام هستند، بررسی آن‌ها دشوار است. این در حالی‌ است که این نمودار بررسی اطلاعات را سریع‌تر و راحت‌تر می‌کند.

قبل از آنکه سازوکار نمودار عمق بازار را بررسی کنیم، ابتدا بیایید ببینیم خودِ عمق بازار به چه معناست و منظور از دفتر سفارش چیست.

عمق بازار به چه معناست و منظور از بازار عمیق (Deep Market) چیست؟

عمق بازار (Depth Of Market) در معاملات به ظرفیت بازار برای تحمل سفارش‌های بزرگ بدون تأثیر چشمگیر بر قیمت اشاره می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، زمانی می‌گوییم بازار عمیق است که تعداد زیادی سفارش خرید‌و‌فروش در‌انتظار تکمیل‌شدن برای ارز دیجیتال خاصی در نقطه قیمتی معینی وجود داشته باشند. در چنین شرایطی، انجام سفارش بزرگ تغییر شگرفی در قیمت ارز دیجیتال ایجاد نمی‌کند. این در حالی است که اگر عمق بازار کم باشد، انجام سفارش خیلی بزرگ ممکن است تغییری چشمگیر در قیمت ارز دیجیتال ایجاد کند.

بازار عمیق به معامله‌گران اجازه می‌دهد معاملات بزرگ را بدون نگرانی از تغییر فوری قیمت انجام دهند. هنگامی‌که بازار به‌اندازه کافی عمیق نیست، بهتر است یک سفارش بزرگ را به چند قطعه کوچک تقسیم و هرکدام را در سطح قیمت متفاوتی اجرا کنید. در این صورت، اگر سفارش از نوع خرید باشد، هربار که دسته‌ای از سفارش‌ها اجرا می‌شوند، سطح قیمت پله‌پله افزایش می‌یابد. اگر هم سفارش فروش باشد، قیمت به‌تدریج کاهش می‌یابد.

برای تعیین عمق بازار از دفتر سفارش استفاده می‌کنند. دفتر سفارش شامل سفارش‌های خریدوفروش درانتظار در قیمت‌های مختلف است. حال ببینیم دفتر سفارش به چه معناست.

منظور از دفتر سفارش (Order Book) چیست؟

دفتر سفارش یا اوردر بوک همه سفارش‌های خرید‌و‌فروشی را ثبت می‌کند که سرمایه‌گذاران برای ارز دیجیتال خاصی در صرافی ارائه کرده‌اند. جدولی که در دفتر سفارش مشاهده می‌کنید، شامل اطلاعاتی درباره سفارش‌های خریداران و فروشندگان و قیمت سفارش‌ها و مقدار کل مبلغ است. دفتر سفارش مرتب به‌روزرسانی می‌شود؛ بنابراین، اطلاعات مندرج در آن آنی و به‌روز و برای تصمیم‌گیری‌های معاملاتی کاملاً سودمند هستند.

ازآن‌جاکه داده‌های دفتر سفارش به‌شکل اعداد و ارقام هستند، تحلیل و بررسی آن‌ها ممکن است اعصاب‌خُردکن باشد. به‌همین‌دلیل، نمودار عمق بازار با بصری‌سازی عرضه و تقاضا، به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر و آسان‌تر داده‌های دفتر سفارش را بررسی کنید.

تغییر در عمق بازار ارز دیجیتال به چه معناست؟

همان‌طورکه گفتیم، عمق بازار ارز دیجیتال به ظرفیت آن برای تحمل سفارش‌های بزرگ بدون جابه‌جایی محسوس قیمت اشاره می‌کند.

فرض کنید بازار یکی از ارزهای دیجیتال عمیق است و سفارش‌های بزرگ باعث ایجاد تغییر خاصی در قیمت آن نمی‌شوند. حال اگر ویژگی کاربرپسندی به این ارز دیجیتال اضافه (برای مثال امکان سهام‌گذاری) و این موضوع باعث افزایش تقاضا برای آن شود تا جایی که از ظرفیت بازار فراتر برود، قیمت آن افزایش چشمگیری خواهد یافت.

در این صورت، عمق بازار کم می‌شود؛ چرا‌که در این نقطه سفارشی بزرگ به‌شدت قیمت آن ارز را تغییر خواهد داد.

چرا نمودار عمق بازار اهمیت فراوانی دارد؟

اگر معامله‌گر ارزهای دیجیتال هستید، بسیار مهم است که بدانید نمودار عمق بازار چیست و چگونه باید آن را بخوانید. داده‌های عمق بازار بسیار مهم هستند؛ زیرا:

۱. به شما در پیش‌بینی برای پیش‌روی قیمت ارز دیجیتال خاصی کمک می‌کنند.

۲. با ارائه تعداد سفارش‌های خرید‌و‌فروش در‌انتظار، به شما در تعیین میزان عرضه و تقاضا در لحظه‌ای معین برای طیف وسیعی از قیمت‌ها کمک می‌کنند.

۳. راحت‌تر می‌توانید نقاط بهینه برای ورود به بازار یا خروج از آن را بیابید و راهبردی سودآور تنظیم کنید.

چطور از نمودار عمق بازار استفاده کنیم؟

نمودار عمق بازار - چگونه از نمودار عمق بازار استفاده کنیم؟

نمودار عمق بازار میزان عرضه (علاقه به فروش) و تقاضا (علاقه به خرید) برای ارز دیجیتال معینی را نشان می‌دهد. همان‌طور‌که گفتیم، این نمودار به دو بخش سبز و قرمز تقسیم شده است. اگر سمت سبز بالاتر از سمت قرمز باشد، یعنی علاقه به خرید کمتر از قیمت فعلی بسیار بیشتر از علاقه به فروش بیش از قیمت فعلی است و برعکس.

مقادیری که در محور عمودی نمایش داده می‌شود، حاصل‌جمع تمام سفارش‌های فعال در دفتر سفارش با قیمت‌هایی است که در محور افقی مشخص شده است. برای تنظیم سطح بزرگ‌نمایی، از دکمه‌های + و – استفاده کنید که در بالای نمودار هستند. مکان‌نمای ماوس را در هر نقطه‌ای که نگه دارید، سطح قیمت و مجموع حجم سفارش مرتبط با آن و قیمت فعلی مجموع آن سفارش‌ها را نشان می‌دهد.

هر صرافی ممکن است نمودار عمق متفاوتی ازنظر ظاهر داشته باشد؛ بااین‌حال، همه آن‌ها مؤلفه‌هایی مشترک دارند که عبارت‌اند از:

  • خط پیشنهاد خرید (Bid Line)
  • خط درخواست فروش (Ask Line)
  • محور افقی X
  • محور عمودی Y
  • محدوده قیمت (Price Range)
  • دیوار خرید (Buy Wall)
  • دیوار فروش (Sell Wall)

خط پیشنهاد خرید

نمودار عمق بازار - خط پیشنهاد خرید

این خط سبزرنگ است و در سمت چپ نمودار قرار دارد. این بخش از نمودار نشان‌دهنده ارزش تجمعی سفارش‌های خرید (bid) در هر نقطه قیمت است.

خط درخواست فروش

نمودار عمق بازار - خط درخواست فروش

این خط قرمزرنگ در قسمت راست نمودار قرار دارد و نشان‌دهنده ارزش تجمعی سفارش‌های فروش (ask) در هر نقطه قیمت است.

محور افقی یا X

نمودار عمق بازار - محور افقی نمودار عمق بازار

محور افقی نمودار عمق بازار قیمت‌های مختلفی را نشان می‌دهد که برای سفارش‌های خریدوفروش ارز دیجیتال خاصی ارائه شده‌اند.

در سمت چپ محور، می‌توانید همه لیمیت اوردرهای خرید را ببینید که افراد ارائه کرده‌اند. اطلاعات این بخش همان داده‌های طرف پیشنهاد خرید در دفتر سفارش هستند. در سمت راست محور هم، می‌توانید لیمیت اوردرهای فروش را مشاهده کنید که افراد ارائه کرده‌اند. این بخش نماینده طرف درخواست فروش در دفتر سفارش است.

بیایید مطالب گفته‌شده را ساده‌سازی و آن‌ها را جمع‌بندی کنیم:

سمت چپ (سبز) = طرف پیشنهاد (سفارش‌های خرید)

سمت راست (قرمز) = طرف درخواست (سفارش‌های فروش)

محور عمودی یا Y

محور عمودی نمودار عمق بازار

محور عمودی حجم کلی سفارش‌های خرید یا فروش را نشان می‌دهد که در هر سطح قیمت برای ارز دیجیتال معینی ارائه شده است.

بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال نمودار عمق بازار را به‌گونه‌ای ارائه می‌کنند که با حرکت‌دادن ماوس روی هر نقطه از خطوط سبز و قرمز، می‌توانید ببینید چه تعداد سفارش خرید یا فروش در هر سطح قیمت ارائه شده است.

حال برای توضیح دیوار خرید و فروش، بیایید ابتدا با ماهیت دیوار (Wall) آشنا شویم.

به‌طورکلی، دیوار خریدوفروش نشان‌دهنده حجم بزرگی از سفارش‌های خرید یا فروش در هر قیمت معین است. دیوارهای خریدوفروش فهرست‌شده در نمودار عمق بازار می‌تواند به شما بینشی بدهد که معامله‌گران دیگر جهت قیمت در بازار را چگونه پیش‌بینی کرده‌اند. ازنظر نموداری، دیوار همان بخش رنگی‌ای است که از حجم سفارش‌ها (محور عمودی) در تقابل با سطوح قیمتی (محور افقی) تشکیل شده است.

دیوار خرید

دیوار خرید چیست؟

دیوار خرید زمانی شکل می‌گیرد که تعداد زیادی سفارش‌های خرید در سطح قیمتی مشخصی وجود داشته باشد. هرچه سفارش‌های درانتظار برای خرید در قیمتی مشخص بیشتر باشد، دیوار خرید بلندتر است.

برای مثال، تصویر زیر را درباره بیت کوین ببینید. دیوار خرید برای جفت ارز بیت کوین/دلار در ۲۸٬۰۰۰ دلار شکل گرفته است:

دیوار فروش چیست؟

دیوار خرید ممکن است در دو صورت ایجاد شود: یا تعداد زیادی از کاربران سفارش‌های متعددی در قیمتی مشخص ثبت کرده‌اند یا نهنگی سفارش بزرگ خریدی ثبت کرده است.

بزرگ‌بودن دیوار خرید نشان می‌دهد معامله‌گران بر این باورند که با وجود فزونی تعداد سفارش‌های خرید درانتظار، قیمت به زیر آن سطح قیمتی مشخص سقوط نخواهد کرد.

هنگامی‌که دیوار خرید شکل می‌گیرد، بدین‌معناست که حجم سفارش‌های خرید درانتظار بسیار بزرگ است. اگر همه این سفارش‌های خرید تکمیل شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟ عرضه شروع به کاهش می‌کند؛ بنابراین، گاهی قیمت قبل از تکمیل همه سفارش‌ها‌، همین که به دیوار خرید نزدیک می‌شود، شروع به افزایش می‌کند.

دیوار فروش

نمودار عمق بازار - دیوار فروش

نقطه‌ مقابل دیوار خرید، دیوار فروش است. دیوار فروش زمانی شکل می‌گیرد که تعداد زیادی از سفارش‌های فروش در سطح قیمت خاصی وجود داشته باشند. هرچه تعداد سفارش‌های فروش درانتظار در قیمتی مشخص بیشتر باشد، دیوار فروش بلندتر است. در همان مثال بالا، دیوار فروش برای جفت‌ارز بیت کوین/دلار در ۳۰٬۰۰۱ دلار است:

دیوار فروش در نمودار

دیوار فروش ممکن است در دو صورت ایجاد شود: یا تعداد زیادی از کاربران سفارش‌های متعددی در قیمت مشخصی ثبت کرده‌اند یا نهنگی سفارش فروش بزرگی ثبت کرده است.

بزرگ‌تربودن دیوار فروش نشان می‌دهد معامله‌گران باور دارند که قیمت از آن حد معین بیشتر نخواهد شد.

وقتی دیوار فروش شکل می‌گیرد، یعنی حجم سفارش‌های فروش درانتظار بسیار بزرگ است. حال اگر همه این سفارش‌های فروش تکمیل شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟ مسلماً چنین حجم بزرگی قیمت را کاهش خواهد داد. حتی ممکن است قبل از تکمیل‌شدن همه معاملات قیمت سقوط کند؛ چراکه با نزدیک‌شدن قیمت به دیوار فروش، عرضه بیشتر از تقاضا شود.

حجم زیاد سفارش‌های خرید در یک قیمت را می‌توان هم‌ارز و هم‌معنی سطح حمایتی در آن قیمت دانست و حجم زیاد سفارش‌های فروش در یک قیمت را نیز برابر با سطح مقاومتی.

نکته‌ای که در تشخیص دیوارهای خریدو‌فروش باید به آن توجه کرد، این است که دیوارها فقط زمانی معتبر هستند و می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد که به‌صورت تدریجی افزایش یافته باشند. افزایش ناگهانی سفارش خرید یا فروش در قیمتی که با قیمت سفارش‌های قبلی و بعدی خود فاصله زیادی دارد، می‌تواند سرنخی باشد از اینکه آن سفارش را یکی از نهنگ‌ها برای گمراه‌کردن خُرده‌معامله‌گران بازار قرار داده است.

محدوده قیمت

یکی از قابلیت‌های نمودار عمق بازار این است که می‌توانید با دکمه‌های + یا – در بالای نمودار، محدوده قیمت نمایش‌داده‌شده را باریک یا پهن کنید. علاوه‌براین، می‌توانید از قابلیت‌های پیمایش با ماوس برای بزرگ‌ یا کوچک‌ کردن نمودار استفاده کنید.

آیا نهنگ‌ها می‌توانند عمق بازار را دست‌کاری کنند؟

در پاسخ باید گفت بله، نهنگ‌های ارز دیجیتال می‌توانند با ثبت سفارش‌های بزرگ و ایجاد دیوارهای خرید‌و‌فروش، قیمت ارزهای دیجیتال را تحت‌تأثیر قرار دهند و باعث افزایش یا کاهش عمق بازار شوند. برای نمونه، ممکن است یکی از نهنگ‌های بیت کوین پیشنهاد خرید ۱,۰۰۰ بیت کوین را در قیمت ۱۰٬۰۰۰ دلار در یکی از صرافی‌ها ثبت کند. با این کار، نمودار عمق بازار دیوار خرید بزرگی را نشان خواهد داد.

همان‌طور‌که گفتیم، دیوار خرید بزرگ به‌معنای کاهش عرضه و افزایش قیمت ارز دیجیتال است. بنابراین در این نمونه، به‌دلیل دست‌کاری عمق بازار به‌وسیله نهنگ، دیوار بلند خرید شکل گرفته است و از علاقه واقعی کاربران به خرید بیت کوین خبری نیست.

سؤالات متداول

چطور از نمودار عمق بازار استفاده کنیم؟

پلتفرم‌های صرافی‌های ارز دیجیتال اغلب درکنار نمودار قیمت، نمودار عمق بازار را هم نشان می‌دهند. این نمودار شامل دو بخش است که در سمت چپ برای پیشنهادهای خرید با رنگ سبز و در سمت راست برای درخواست‌های فروش با رنگ قرمز نشان داده می‌شود.
مکان‌نمای ماوس را در هر نقطه‌ای که نگه دارید، سطح قیمت و مجموع حجم سفارش مرتبط با آن و قیمت فعلی مجموع آن سفارش‌ها را نشان می‌دهد.

کاربرد نمودار عمق بازار چیست؟

نمودار عمق بازار ابزاری برای درک بهتر عرضه و تقاضای ارزهای دیجیتال و یافتن زمان احتمالی برای خرید یا فروش است.

تغییر در عمق بازار ارز دیجیتال چیست؟

عوامل تأثیرگذار بر میزان عرضه و تقاضای ارزهای دیجیتال می‌توانند در عمق بازار آن‌ها تغییر ایجاد کنند. برای مثال، امکان سهام‌گذاری یک ارز دیجیتال می‌تواند میزان تقاضای و درنتیجه قیمت آن را افزایش دهد.

معنی دیوار خرید در نمودار عمق بازار چیست؟

دیوار خرید در نمودار عمق بازار در جایی شکل می‌گیرد که تعداد زیادی سفارش خرید در نقطه قیمتی مشخصی ارائه شده باشند. بلندتربودن دیوار خرید به‌معنای اطمینان معامله‌گران به افزایش قیمت است.

عرضه و تقاضا در عمق بازار چیست؟

فزونی تعداد سفارش‌های خرید درانتظار نشان‌دهنده علاقه زیاد افراد به خرید و به‌معنای آن است که وقتی این سفارش‌ها اجرا شوند، عرضه کاهش خواهد یافت. فزونی تعداد درخواست‌های فروش در‌انتظار نیز، به‌معنای علاقه شدید به فروش و نشان‌دهنده آن است که وقتی این سفارش‌ها تکمیل شوند، عرضه بیشتری خواهیم داشت.

نمودار عمق بازار چه اطلاعاتی را نشان می‌دهد؟

حجم (اندازه) سفارش‌های خریدو‌فروش درانتظار در سطوح قیمتی مختلف و میزان عرضه و تقاضا برای ارز دیجیتال خاص و قیمت فعلی آن. اطلاعات مندرج در نمودار عمق بازار در نمودار قیمت معمولی درج نمی‌شوند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.