آشنایی با سایت tsetmc – آموزین + جزئیات کامل

0 51

آشنایی با سایت tsetmc – آموزین – آربی سیگنال

سایت tsetmc که به «تابلوی معاملات بورس» شهرت دارد، یکی از مهم‌ترین سایت‌های بازار سرمایه در زمینه انتشار اخبار شرکت‌هاست و به عنوان یک ابزار اصلی برای معامله‌گران بورس معرفی می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با بخش‌های اصلی این وب سایت آشنا کنیم. 

 

tsetmc چیست؟

شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، وب‌سایت tsetmc را با هدف ارائه اطلاعات معاملاتی بازار راه اندازی کرد. با استفاده از اطلاعات این وب‌سایت می‌توانید از آخرین وضعیت شاخص‌های بورسی و فرابورسی و نمادهای تاثیرگذار بر شاخص‌ بورس باخبر شده و وضعیت معاملاتی نمادهای مختلف بازار به همراه حجم معاملات و تحرکات حقیقی‌ها و حقوقی‌ها را بررسی کنید. این موارد گوشه‌ای از دامنه وسیع کاربردهای این وب‌سایت است. در ادامه، با جزئیات بیشتر این وب سایت را بررسی می‌کنیم؛ همچنین اگر با شاخص بورس آشنایی چندانی ندارید، می‌توانید با مراجعه به مقاله شاخص بورس چیست؟ اطلاعات کامل‌تری در این زمینه کسب کنید.

 

امکانات وب‌سایت

صفحه اول سایت tsetmc، اطلاعات کلی از آخرین وضعیت بازار را نمایش می‌دهد: 

 

 • بخش بازار در یک نگاه

در این بخش می‌توانید وضعیت کلی بازار و آمار و اطلاعات مربوط به حجم و تعداد و ارزش کل معاملات را در روز معاملاتی مشاهده کنید.

tsetmc-introduction2

 

 • بخش شاخص‌های منتخب 

در این صفحه می‌توانید اعداد مربوط به شاخص‌های مختلف بورس و فرابورس را نیز مشاهده کنید.

tsetmc-introduction7

 

 • نمادهای تاثیرگذار در شاخص

نشان می‌دهد کدام شرکت‌ها بیشترین تاثیر را در رشد یا افت شاخص کل داشته‌اند. 

tsetmc-introduction6

 

 • نمادهای پرتراکنش 

بخشی است که نشان می‌دهد کدام شرکت‌ها در روز جاری تعداد معاملات بالاتری را تجربه کرده‌اند.

در پایین این صفحه نیز اطلاعات مربوط به بازار فرابورس نمایش داده می‌شود. توجه داشته باشید دقیقا مشابه با اطلاعات بورس در قسمت فرابورس نیز، جزئیات مفیدی از وضعیت معاملاتی بازار در روز جاری منتشر می‌شود.

tsetmc-introduction5

اطلاعات مربوط به هر نماد

 

در صورتی که به دنبال اطلاعات یک نماد خاص هستید، می‌توانید نماد مورد نظر خود را از بخش جستجو انتخاب کنید

tsetmc-introduction4

از این طریق به همه جزئیات معاملات آن نماد در تمام روزهای معاملاتی از بدو ورود به بازار دسترسی پیدا خواهید کرد. این اطلاعات شامل موارد زیر است : 

 • جزئیات قیمت‌‌ها،
 • وضعیت معاملات روزانه مثل تعداد، حجم و ارزش معاملات،
 • وضعیت نماد،
 • اطلاعات بنیادی سهم،
 • سابقه معاملات

به‌عنوان مثال، در تصویر زیر اطلاعات نماد «فولاد» را مشاهده می‌کنید. مواردی مثل قیمت پایانی، قیمت معامله، قیمت مجاز، میانگین حجم ماه، تحرکات حقیقی و حقوقی و… در این بخش قابل مشاهده است؛ همچنین می‌توانید به مقدار EPS و نسبت‌هایی مانند P/E و  P/S نیز دسترسی داشته باشید. مقاله نسبت مالی چیست و چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ اطلاعات مفیدی راجع به نحوه استفاده از نسبت‌های مالی مختلف را در اختیارتان قرار می‌دهد.

tsetmc-introduction3

اگر با مراجعه به وب‌سایت tsetmc به‌دنبال جزییات بیشتری هستید، می‌توانید به تب‌های بالای صفحه هر نماد مراجعه کنید. در تب پیام ناظر، آخرین اطلاع‌رسانی‌های ناظر بازار برای شرکت انتخابی شما قابل مشاهده‌ است. 

tsetmc-introduction16

سایر تب‌های سایت

 

 • سابقه معاملات 

از طریق این تب، می‌توانید به ریز تمام معاملات انجام شده شرکت از اولین روز ورود به بازار سرمایه دسترسی داشته باشید.

tsetmc-introduction15

این بخش، آخرین اطلاعیه‌های سایت کدال را به شما نمایش می‌دهد.

tsetmc-introduction12

این گزینه آخرین آگهی‌های مربوط به مجامع را در دسترس شما قرار خواهد داد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مجامع و ویژگی‌های هرکدام، به مقاله آشنایی با انواع مجامع مراجعه کنید.

tsetmc-introduction18

 • حقیقی و حقوقی 

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سایت tsetmc، تب حقیقی و حقوقی است که وضعیت تحرکات سهامداران شرکت را به تفکیک هر روز، نمایش می‌دهد. بنابراین تحلیل ورود و خروج پول توسط حقیقی‌ها و حقوقی‌ها نیز عامل مهمی در تحلیل افراد تلقی می‌شود؛ به طور کلی، معاملات سرمایه‌گذاران می‌تواند بر روند حرکت یک سهم تاثیرگذار باشد. اما سوالی که احتمالا در این زمینه به ذهن شما می‌رسد این است که چگونه تحرکات سهامداران حقیقی و حقوقی را تحلیل کنیم؟ 

tsetmc-introduction11

در این قسمت می‌توانید سهامداران درصدی شرکت را مشاهده کنید.

این دو بخش، گزارش کاملی از وضعیت سودآوری شرکت و سود‌های نقدی تقسیمی در سال‌های گذشته را در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهند.

 

از طریق این بخش نیز می‌توانید با کلیک بر روی گزینه «مقایسه چند شرکت»، نماد را از لحاظ آمار و ارقام با بقیه شرکت‌ها مقایسه کنید. 

tsetmc-introduction9

این تب، اطلاعات کلی شرکت مانند آدرس، نوع فعالیت و مواردی از این دست را به شما نشان می‌دهد. 

tsetmc-introduction17

 • ترازنامه، صورت سود و زیان، آمار تولید و فروش و پرتفوی

اگر به دنبال بررسی صورت‌های مالی یک شرکت هستید، می‌توانید از این تب‌ها استفاده کنید؛ اما توجه کنید ممکن است اطلاعات مرتبط به صورت‌های مالی شرکت در سایت tsetmc به‌روز نباشند؛ بنابراین برای دسترسی به آخرین اطلاعات مالی شرکت‌ها، بهتر است به سایت کدال مراجعه و برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این وب‌سایت مقاله آشنایی با کدال را مطالعه کنید.

 

 • تصمیمات مجامع

این تب نیز همانطور که از نامش پیداست، اطلاعات مرتبط با مجامع را در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

 • تغییر وضعیت نماد، شناسه شرکت و اعضای هیئت مدیره 

اطلاعیه‌های مربوط به این موارد را می‌توانید به راحتی و با کلیک بر تب مربوطه به دست بیاورید.

 

اما اطلاعاتی که صفحه مربوط به هر نماد در اختیار ما قرار می‌دهد به این موارد ختم نمی‌شود. در این صفحه می‌توانید نمودار قیمت لحظه‌ای معاملات روز را مشاهده کنید. کافیست روی قسمت مشخص شده در تصویر کلیک کنید.

tsetmc-introduction13

تحلیل‌گران تکنیکال هم می‌توانند از بخش نمودار قیمت، نمودار تاریخی هر سهم را بررسی کرده و حتی با ابزارهای تحلیلی موجود در این بخش، تحلیل مناسبی از روند آینده سهم داشته باشند. برای مثال نمودار تغییرات قیمت نماد «فملی» را در این تصویر مشاهده می‌کنید.

tsetmc-introduction14

 مقاله تحلیل تکنیکال چیست؟ اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

یکی دیگر از بخش‌های کاربردی این صفحه، بخش تکالیف دوره است. در این بخش می‌توانید به آماری مانند تقویم معاملات، تعدیل‌های قیمتی، روند افزایش سرمایه‌های شرکت و حتی ریزمعاملات سهم به تفکیک حجم و ساعت انجام معاملات، دسترسی داشته باشید.

 

tsetmc-introduction20

دیده‌بان بازار 

یکی از بخش‌های جذاب سایت tsetmc، دیده‌بان بازار آن است. دیده‌بان بازار بخشی است که می‌توانید از طریق آن یک دید کلی نسبت به بازار و معاملات شرکت‌ها داشته باشید. می‌توان گفت جذاب‌ترین قابلیت دیده‌بان بازار، فیلترنویسی است. این قابلیت امکان شخصی‌سازی داشته و می‌توانید به‌ راحتی و ظرف چند ثانیه، سهم‌های مورد نظر با ویژگی‌های خاص را پیدا کنید؛ برای مثال اگر می‌خواهید بدانید در حال حاضر چه شرکت‌هایی ورود پول هوشمند دارند یا در صف خرید و فروش هستند، کافیست کد یا فیلتر مخصوص این‌کار را در بخش دیده‌بان بازار وارد و به راحتی به لیست این شرکت‌ها دست پیدا کنید. 

tsetmc-introduction21

استفاده از امکان فیلتر نویسی سایت tsetmc

با ورود به دیده‌بان بازار می‌توانید از امکانات فیلترنویسی نیز استفاده کنید. برای این‌کار کافی است پس از ثبت تنظیمات دلخواه، در قسمت «فیلتر» روی گزینه «فیلتر جدید» کلیک کنید و کد مورد نظرتان را وارد کنید. با استفاده از این امکان شما قادر خواهید بود در میان تمام نمادهای فعال در بازار، نمادهایی با مشخصات مورد نظر خود را به‌سادگی پیدا کنید. به‌عنوان مثال اگر قصد داشته باشید تمام نمادهای بورسی و فرابورسی که صف خرید بوده‌اند را مشاهده کنید، کافی است فیلتر مربوط به صف خرید را در قسمت فیلترها وارد کنید تا لیستی از نمادهایی با این ویژگی به شما نمایش داده شود. برای دریافت راهنمای فیلترنویسی در بورس می‌توانید به مقاله «فیلترنویسی در بورس چیست؟» مراجعه کنید.

tsetmc-introduction8

سخن پایانی

سایت tsetmc یکی از مهمترین مراجع اطلاعاتی برای سرمایه‌گذاران است و اطلاعات مهمی را به صورت دسته‌بندی شده ارائه می‌کند. بهتر است قبل از خرید سهام در بورس، آموزش بورس را برای سرمایه‌گذاری مطمئن‌تر در این بازار، دریافت کرده باشید. به این ترتیب می‌توانید استفاده بهتری از اطلاعات موجود در سایت tsetmc کرده و تجربه بهتری از سرمایه گذاری در بورس کسب کنید.Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.